Προς το περιεχόμενο

fender telecaster μουσικο στυλ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε, θελω να ρωτησω αν μπορης να παιξης hard rock δεκαετιας 70,80 με fender telecaster, αυτο το λεω γιατι δεν εχω δει κανεναν κιθαριστα απο αυτες τις δεκαετιες να παιζει με telecaster. Οι περισοτεροι παιζουν με gibson les paul και fender stratocaster, ο μονος που εχω δει ειναι ο izzy stradlin ο δευτερος κιθαριστας των κανονικων guns n roses, απο κει και περα ο keith richards παιζει με telecaster και ο bruce springsteen που παιζουν χαλαρα πραγματα οχι hard rock. Οσον αφορα τη συγκεκριμενη κιθαρα την εχω(fender squier telecaster standard), την εβαλα στην παραμορφοση και τα σπαει, τη λετε?

its rock n roll. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει κάτι που να μην παίζεται με τελε....

δες τι λεει εδώ αυτός ο θείος....

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=SnQYoRYedF0

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδή πιάνω (από τις ερωτήσεις - και μην παρεξηγηθείς..... :D - ότι τώρα ξεκινάς βασικά)....δες εδώ τι λέει και κάνει το ΙΕΡΟ αυτό ΠΝΕΥΜΑ (σήμερα) που έφτιαξε όλη την ιστορία της ροκ στις αρχές της δεκαετίας του 70 με μια les paul.....

 

Εδώ βέβαια παίζει με μια τελε καθώς η lespaul είχε χαθεί όταν γυρίστηκε το βίντεο αυτό λίγο πριν μας αφήσει...

Αλλά πιστεύω θα καταλάβεις ότι δεν έχει καμμία σχέση η κιθάρα, αλλά το χέρι.

 

(επειδή ρώταγες αλλού για χορδές.....)

φίλε αυτά δεν μετράνε...

είναι στο χέρι.

το έχεις ή όχι?

εμείς γεράσαμε και ακόμα αναρωτιώμαστε...

 

(πιστεύω να είναι καλά τα αγγλικά σου, γιατί ο μακαρίτης ....είναι ντόμπρος και σκέτη απόλαυση - όπως ήταν σε όλη του τη ζωή)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους κατάλληλους μαγνήτες παίζεις τα πάντα... ;)

 

 

Αυτό που λέει το παιδί. Εκ του οποίου καταλήγουμε στο ότι με την δική σου Tele δεν παίζεις hard-rock των '70s-'80s, όχι όπως είναι τουλάχιστον. Θέλεις humbucker στη γέφυρα, για να βγάλεις αυτό που θέλεις. Έχω Tele με Seymour Duncan Hot Rails στη θέση αυτή και βγάζει (αρκετά κοντά) κοντά αυτό τον ήχο. Αν μπορούσες να βάλεις full size humbucker θα έπαιζες μέχρι καφρο-metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μισα τραγουδια των LED ZEPPELIN ειναι γραμμενα  με telecaster.......... ;)

 

 

...απ τους αληθινους συνθετες τους να συμπληρωσω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν και για μέχρι 80ς hard rock ο καθένας θα φανταστεί μια κιθάρα με humbuckers εγώ πιστεύω ότι για μέχρι κι αυτό το στυλ η τελε σου  σε πάει ανετα και χωρίς καμία αλλαγή σε μαγνήτες για πολύ καιρό.

  Πολύ πιθανό βέβαια να ζητήσεις μετά απο αυτόν τον καιρό το κάτι παραπάνω σε output μαγνητών. Τότε  να ξέρεις μπορείς να αλλάξεις σε humbucker και μαζί μ'αυτό και pickguard ή έχεις και τη λύση του humbucker σε μέγεθος single coil μαγνήτη ώστε να μην αναγκαστείς να αλλάζεις pickguard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπου εδώ προσπαθώ να θυμηθώ σε ποια συνέντευξη του Guitar world o Hetfield δήλωνε ότι το μισό Black Album γράφτηκε με την Tele του Bob Rock  :angel:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράφτηκε μπορεί, να ηχογραφήθηκε μάλλον όχι

 

χωρίς να ξέρω, νομίζω με explorer & mesa boogie ηχογραφήθηκε το black album

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου