Προς το περιεχόμενο

Εύρεση Μάστορα Ηλ. Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να τα αναλυσουμε και τα περι hardware με καποια ακριβεια,βλεπουμε οτι το low pro tremolo της ibanez κοστιζει κομπλε περι τα 250€, ενα ζευγαρι humbuckers dimarzio minimum 160€ (χωρις να υπολογισουμε και εναν μονο στη μεση), ενας πενταθεσιος superswitch-megaswitch μαζι με δυο pots της προκοπης-υποδοχη και βαση υποδοχης,καλωδιωση περιπου 50€,ενα σετ κλειδια της προκοπης (οχι κατι ιδιαιτερο μια και εχεις locking nut)  απο επωνυμο κατασκευαστη minimum 70€,δεν ξερω αν χρειαστεις και pickguard και ποια ibanez εχεις στο μυαλο σου ως βαση, οποτε στα γρηγορα ξεκινας με σχεσον 530€ ΕΞΟΔΑ χωρις να υπολογισεις κατι σημαντικο...την ιδια την κιθαρα.

Υπολογισε τα και κρινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω καταστρέψει αρκετές κιθάρες και θα συνεχίσω  >:D  να καταστρέφω.

 

1ον. Ο Οργανοποιός που μπόρεσε και έφτιαξε ακουστικό όργανό (τζουρά) μπορεί να βιδώσει μια τάβλα και ένα σανίδι με τέσσερις βίδες. Άρα μάστορα έχεις.  ;)

2ον. Μπορείς να επισκευθείς την ιστοσελίδα της Ibanez και μαζί με τον μάστορα που ήδη γνωρίζεις να δείτε μοντέλα και επιλογές customizing. Έχει και επιλογές να βρεις φυλλάδια από παλαιότερα μοντέλα. ;)

3ον. Ο Γκούγκλης είναι ο φίλος σου. Κάνε αναζήτηση από "Οργανοποιός" μέχρι "Θέλω να καταστρέψω την κιθάρα του Vai" . Τα αποτελέσματα που θα σου προτείνει με λίγο φιλτράρισμα θα σου φέρει διαμάντια.

4ον. Πάρε τηλέφωνο, στείλε ηλεκτρονική αλληλογραφία στείλε ΦΑΞ . Ότι σε βολεύει βρε αδερφέ. Σε οργανοποιούς  και μάστορες σε όοολη την Ελλάδα. Θα σου απαντήσουν. Θα αποκτήσεις μια ιδέα πόσο θα κοστίσει σε χρόνο κόπο χρήμα.

5ον. Μήπως η επιλογή αγοράς μιας μεταχείρω και αντικατάστασης επιλεγμένων κομματιών να είναι η λύση;

 

6ον. Μη ξεχνάς. Είμαστε απλά. μέλη σε ένα forum. Ότι και να σου πω απλά το διαβάζεις.  Δεν είμαστε το Άγιο Δισκοπότηρο. Κάνε ότι λαχταρά η ψυχή σου. Ότι θα γουστάρεις να σε κάνει να αρπάζεις το όργανο ... και να παίζεις ..... μουσική  ;)

 

 

Και όταν με το καλό το σιάξεις το οργανάκι. Ανέβασε καμιά φωτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας και έλαβα υπ΄όψη όσα μου είπατε. Τσέκαρα κι εγώ στη Warmoth αφού το αναφέρατε και κατάλαβα πως όντως οι Ibanez (και όπως έχω αναγνωρίσει από την εμπειρία μου σε αυτήν τη μάρκα) είναι value for money! Ειδικά μετά τις τιμές που είδα ΜΟΝΟ για τα ξύλα (800 ευρώ)! Και ειδικά για μένα που θέλω να πειραματιστώ λίγο μουσικά.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας! Καλό σαββατοκύριακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου