Προς το περιεχόμενο

"Artist Signature Models"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι γενικά η γνώμη σας για τις "artist signature" κιθάρες και μπάσσα;

 

Ξέρω ότι αποτελεί κοινή πεποίθηση ότι τα περισσότερα απ'αυτά τα όργανα είναι άσχετα με αυτά που πραγματικά παίζουν οι μουσικοί, ότι πουλάνε μόνο με το όνομα, κλπ κλπ, αλλά ρωτάω ποια απ'αυτά έχετε παίξει/ακούσει και πραγματικά πιστεύετε ότι αξίζουν, ανεξαρτήτως κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

hi. ωραιο θεμα εθιξες. πραγματικα πολυ καλο. η αποψη μου ειναι πως τα signature μοντελα ειναι πολυ "απροσωπα".( περα του οτι και με την ιδια κιθαρα να παιζει καποιος ειτε ειναι ο vai,ειτε ο hammet, ειτε ο gilbert εχουν 10 τεχνικους απο πισω που νομιζω πως το μονο που μενει ειναι τα ξυλα και τα καπακια απο τους μαγνητες.δε νομιζω να νομιζει κανεις πως κατω απο το EMG καπακι του hammet υπαρχει οντως EMG) . οι κιθαρες αυτες εχουν φτιαχτει για να ικανοποιισουν τις εκαστοτε αναγκες καποιου μουσικου κ δεν πιστευω σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση πως ενας ανθρωπος εχει τις ιδιες αναγκες με καποιον αλλον λογω διαφορετικοτητας του ατομου. (τσσσσσ, τι γλωσσα εχουμε,ε?). ειδικα για τους τεχνικους που εχει ο καθε διασημος απο πισω του δε νομιζω πως ειναι εφικτο να πετυχεις καποιον ηχο. το ιδιο ισχυει και για τα effects απο τα οποια το πιο ευκολο πραγμα ειναι να αλλαξει καποιος την εσωτερικη πλακετα και φυσικα μετα προσπαθουν να μας πουν πως ο ταδε παιζει με το πεταλακι BOSS των 70, 90 η 110 ευρω... :D :D :D δε νομιζω πως υπαρχει τοοοοση αφελια.

παντως ωραιο θεμα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ESP1982, νομίζω πως υπερβάλλεις. Δε βρίσκω π.χ. το λόγο γιατί ο Nuno Bettencourt να μην παίζει όντως με Ν4 (έχω μία και ξέρω την ποιότητά της). Επίσης, κιθαρίστες όπως ο Vai, Satriani κτλ. δεν κρύβουν ότι δεν παίζουν μόνο με τα signature όργανά τους. Αν ήθελαν να το κρύψουν, ο Vai δε θα άφηνε να δημοσιοποιηθεί ότι παίζει και με Bud-wah και ο Satriani δε θα έβγαζε στη μόστρα τις Fender του στους δίσκους του.

 

Τέλος, νομίζω πως υποτιμάς τα Boss. :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλεγω...sorry αν παρεξηγησες το υφος :D :D :D κουβεντα γινεται......αλλα δε νομιζω πως καποιος αν βγει σε ενα μεγαλο stage να παιξει σχεδον οσο καλη κιθαρα και να εχει εχω μια μικρηηηη εντυπωση πως μεσα σε 5 νοτες που θα παιξει θα ακουστουν 3000 μικροφωνισμοι... γενικα δε νομιζω πως οσοι κιθαριστες και γενικα μουσικοι με ηλεκτρικα οργανα παιζουν σε μεγαλα stages αφηνονται και τοσο πολυ στο οργανο. δηλαδη οτα βλεπεις σε ενα βιντεο καποιον να καθεται μροστα απο 60 καμπινες και να σολαρει πως να το κανουμε? :D :D :D εκει πλεον πιστευω πως και με κιθαρα 5000 ευρω να εβγαινα το μονο που θα ακουγοταν απο αυτην θα ηταν μια σοπρανο... :( :(

απο τους μικροφωνισμους...εκει πλεον ξεφευγει το πραγμα απο θεμα τεχνικης και παει "αλλου"... πιστευω να με καταλαβαινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλεγω...sorry αν παρεξηγησες το υφος :D :D :D κουβεντα γινεται......αλλα δε νομιζω πως καποιος αν βγει σε ενα μεγαλο stage να παιξει σχεδον οσο καλη κιθαρα και να εχει εχω μια μικρηηηη εντυπωση πως μεσα σε 5 νοτες που θα παιξει θα ακουστουν 3000 μικροφωνισμοι... γενικα δε νομιζω πως οσοι κιθαριστες και γενικα μουσικοι με ηλεκτρικα οργανα παιζουν σε μεγαλα stages αφηνονται και τοσο πολυ στο οργανο. δηλαδη οτα βλεπεις σε ενα βιντεο καποιον να καθεται μροστα απο 60 καμπινες και να σολαρει πως να το κανουμε? :D :D :D εκει πλεον πιστευω πως και με κιθαρα 5000 ευρω να εβγαινα το μονο που θα ακουγοταν απο αυτην θα ηταν μια σοπρανο... :( :(

απο τους μικροφωνισμους...εκει πλεον ξεφευγει το πραγμα απο θεμα τεχνικης και παει "αλλου"... πιστευω να με καταλαβαινεις

 

Βρε ποιές 60 καμπίνες;Αυτές που είναι για εφφέ;Μη νομίζεις ότι δουλεύει ολόκληρος αυτός ο τοίχος από καμπίνες που είναι από πίσω τους...

 

Και επίσης δε νομίζω ότι θες μηχανήματα των πάρα πολλών χιλιάδων ευρώ για να βγάλεις καλό ήχο...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι και λίγο ψυχολογικό το θέμα...Εγώ ας πούμε αν παίζω με signature εξοπλισμό(κιθάρες, ενισχυτές, πετάλια, εφέ...)των αγαπημένων μου καλλιτεχνών, φτιάχνομαι άσχημα και παίζω με πιο πολύ όρεξη βρε παιδί μου...Πωρώνομαι, νομίζω ότι είμαι ο Slash... :lol: :lol: :lol: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι και λίγο ψυχολογικό το θέμα...Εγώ ας πούμε αν παίζω με signature εξοπλισμό(κιθάρες' date=' ενισχυτές, πετάλια, εφέ...)των αγαπημένων μου καλλιτεχνών, φτιάχνομαι άσχημα και παίζω με πιο πολύ όρεξη βρε παιδί μου...Πωρώνομαι, νομίζω ότι είμαι ο Slash... :lol: :lol: :lol: 8)[/quote']

 

+10 γιατί εκεί είναι όλο το νόημα στο πάθος όχι μόνο κρύα μελέτη. :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω χαζη τη νοοτροπια του αγοραζω signature για να φτιαξω τον ηχο του Clapton..........Θεωρω τη signature στρατ του Clapton μια παρα πολυ καλη, καλοφτιαγμενη, ευελικτη, τιμια κιθαρα η οποια με ικανοποιει ηχητικα και μπορω να παιξω ΚΑΙ Clapton.

Κατα κανονα τα signature μοντελλα ειναι καλες στρατηγικες του marketing χωρις αυτο να αποκλειει και το να ειναι πολυ καλες κιθαρες. Μοναδικη ενσταση καποιες ιδιαιτεροτητες που μπορει να εχει το εν λογω οργανο ωστε να προσαρμοζεται στις απαιτησεις του εκαστοτε endorser και που μπορει να μη βολευει εμας τους κοινους θνητους (βλεπε π.χ αναποδο τρεμολο στη SRV).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου