Προς το περιεχόμενο

"Artist Signature Models"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω με σενα κατα κυριο λογο fenderiarh αλλα μην εισαι απολυτος!!!! 8O

 

Και εγω εχω το VOX wah του hendrix και μου κανει "κλικ" ρε παιδι μου οπως και να'χει.......!!!!!!!!!!! (Ειμαι σιγουρος πως και σενα σου τυχαινει αυτο καποιες φορες) :? :? :? (Το προτιμω απο οποιοδηποτε αλλο wah)

 

Και συνεχιζω......δεν κολλαει και πολυ να παιζεις κομματια hendrix, SRV, Clapton, Beck με αλλη κιθαρα εκτος απο Strat!!!! :)

Οχι οτι δε γινεται η δε μπορεις.......δε σου καθεται στον εγκεφαλο ρε φιλε, τι να κανουμε????

Αρα, εχει να κανει και το emotion που εθεσε ο janick.... :wink: :wink:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια,εγω δεν ειμαι κιθαριστας.

Μαζευω χρηματα για να αγορασω το minimoog voyager.

Θα ηθελα πολυ να το ειχα κανει πριν δυο χρονια οταν υπηρχαν ακομα τα signature models με την υπογραφη του ιδιου του moog(υπηρχαν μονο 600 κομματια). Μονο που θα ειχε πανω την υπογραφη του θα ειχε αλλη αξια το οργανο...

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσοτερα signature μοντέλλα δεν διαφέρουν και τόσο πολύ απο τα κανονικά μοντέλλα της σειράς π.χ. η Fender (που ηταν και η πρωτη που ξεκίνησε την μοδα αυτη) το μονο που κανει ειναι να αλλάζει το μεγεθος των τάστων,το neck profile & να χρησιμοποιεί C.S. Fender μαγνήτες στις signature σειρές της.

Κάποια μοντελλα (ειδικα τα παμφθηνα σε σχεση με αυτο που προσφέρουν μεξικανικα signature) μου αρεσουν πολύ γιατι ΔΕΝ εχουν τα κακα πολλών vintage Fender (μικρα ταστα π.χ.) ενω συνηθως ειναι & πιό προσεγμένα & εχουν εξαιρετικους μαγνητες.

Καποιοι κιθαρίστες/μπασίστες που εχουν

signature μοντελλα παίζουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια οργανα με αυτα που κυκλοφορούν στο εμπόριο (π.χ.οταν ειχα δει τον Jimmy Vaughn επαιζε με μια απλη μεξικανικη JV,το ιδιο και οταν ρωτησα τον φιλο μου Mark Dirnt απο τους Green Day μου ειπε οτι ολα του τα μπάσα ειναι μεξικάνικα!!)

αλλοι όμως χρησιμοποιούν custom shop versions (π.χ. ο Clapton),

τελος άλλοι χρησιμοποιούν πραγματικες Vintage Fender πάνω στις οποίες βασίζονται τα signature μοντελλα (π.χ.Mark Knopfler)

Παντως δεν εχω προβλημα με την υπαρξη τους μια και προσφερουν ακομα περισσοτερες επιλογες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, πολύ ωραίες τοποθετήσεις. :D

 

Φίλε ESP, πολλοί μουσικοί παίζουν ακριβώς με τα όργανα που φέρουν το όνομά τους, ή, τουλάχιστον, με μια "περιποιημένη" από το custom shop έκδοσή τους (με επεμβάσεις όμως συνήθως που μπορεί να τις κάνει οποιοσδήποτε καλός μάστορας).

 

Δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε θεωρίες συνομωσίας, γιατί, αν μη τι άλλο, μπορεί να είναι και αυτό ένα κόλπο για να πλουτίσουν κάποιοι. Για σκεφτείτε: "ο ΧΧΧ κιθαρίστας δεν παίζει με το Boob Creamer, αλλά με το custom πειραγμένο από εμάς πετάλι, με το πανσπάνιο XRG-5800S τσιπάκι, πάρτο και εσύ για να δεις το φως το αληθινό! Μόνο $999 + ΦΠΑ" Πόσες τέτοιες διαφημίσεις έχετε δει; 8)

 

Θα ήθελα να αναφερθούν κάποια συγκεκριμένα μοντέλα πάντως, απ'όσους ξέρουν, έτσι για να φτιάξουμε μια πραγματική λίστα του "τι αξίζει". Αναφέρθηκαν ήδη κάποια Fender και η Ν4.

 

Να προσθέσω, για τις Fender την τελευταία Jeff Beck Custom Shop. Αντιθέτως η Music Man J.P. model (όσοι πάτε σήμερα στους Dream Theater θα τη δείτε από κοντά), δεν με ενθουσίασε, για τα λεφτά της πάντα. Φυσικά πρέπει να "ζήσεις" με μια κιθάρα για να την εκτιμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να προσθέσω' date=' για τις Fender την τελευταία Jeff Beck Custom Shop. Αντιθέτως η Music Man J.P. model (όσοι πάτε σήμερα στους Dream Theater θα τη δείτε από κοντά), δεν με ενθουσίασε, για τα λεφτά της πάντα. Φυσικά πρέπει να "ζήσεις" με μια κιθάρα για να την εκτιμήσεις.[/quote']

 

Με την Ν4 δεν εχω παιχει........εχω παιξει με την J.B και την πρωτη και την δευτερη εκδοση........η πρωτη ειχε ενα λαιμο με διαμετρο 99km.....η δευτερη ειχε διαμετρο 96km 8) 8) 8) .....καλη κιθαρα αλλα ο λαιμος της δε με βολευει με τιποτα.....θα αρεσει σε οσους προτιμουν ΠΟΛΥ μεγαλα neck profiles.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρωτη ειχε ενα λαιμο με διαμετρο 99km.....η δευτερη ειχε διαμετρο 96km 8) 8) 8) .....καλη κιθαρα αλλα ο λαιμος της δε με βολευει με τιποτα.....

 

xaxaxaxaxa.............Ε Βεβαια, με 99 χιλιομετρα διαμετρο ειναι λιγο δυσκολο να σε βολεψει.........χαχαχαχαχα

Πλακα κανω..... :lol: :lol: :roll: :roll: 8) 8)

Μαλλον θες να πεις 99mm (χιλιοστα) :wink:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι κι αλλοιώς η εννοια ΄'διάμετρος" ειναι ελαφρως αδόκιμη για τις κιθαρες αυτο που μετράμε συνηθως ειναι το ΠΑΧΟΣ (σε ιντσες) του μπράστου στο πρωτο & δωδεκατο τάστο (& βεβαια το ΠΡΟΦΙΛ : U,V,D,C που ειναι ισως & το σημαντικοτερο..)

 

γενικα το παχυτερο μπρατσο που κυκλοφορει ειναι 1" στο πρωτο ταστο με U shape (σαν το WΑRΜΟΤΗ fatback αυτο της CS Fender Nocaster

 

επισης σημαντικο ειναι και το nut width (1 5/8" η 1 11/16")

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καλοσκεφτούμε,και η Les Paul ένα signature model είναι!

 

(και η Zakk Wylde LP,signature model είναι,αλλά ανάποδο παράδειγμα.Επιεικώς εμετική δηλαδή.Από πότε σε μια κιθάρα χωράνε δύο υπογραφές;)

 

Στην τελική νομίζω ότι οι επώνυμοι κάνουν αυτό ακριβώς που κάνει και ο μερακλής ανώνυμος:Επεμβάσεις πάνω στο όργανο κατά τα γούστα του πελάτου :lol: .Η δημοσιότητα όμως που εξασφαλίζεται αλλάζει το όλο κολπάκι-παρεμβαίνει το marketing με λίγα λόγια.Και θα συμφωνήσω ότι το θέμα είναι πρωτίστως ψυχολογικό.

 

 

...γι'αυτό θέλω μια Lucille!!! :lol: :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, το θέμα είναι ψυχολογικό, αλλά εγώ λέω, άσχετα με τον καλλιτέχνη που έχει βάλει την υπογραφή του πάνω, έχετε γνώμη για κάποιο όργανο που να "αξίζει τα λεφτά του";

 

Με τη λογική ότι θα προτιμούσατε να δώσετε το κάτι παραπάνω που ίσως κοστίζει, άσχετα με το αν είναι "υπογεγραμμένο" ή όχι. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου