Προς το περιεχόμενο

"Artist Signature Models"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H ΚΗ-2(Hammet) που δοκίμασα μου ήρθε γάντι στο χέρι.Βέβαια δε θα έδινα 3000 για να την πάρω αφού μπορώ να βρώ κιθάρα με τα ίδια χαρακτηρηστικά με πολύ λιγότερα λεφτά πιστεύω

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα χιλιομετρα ηταν ειρωνικο σχολιο....................................

 

Ναι ρε χαβαλες να γινεται, οχι ειρωνικο.....ελεος!!!!!! 8) 8) :lol: :lol:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK' date=' το θέμα είναι ψυχολογικό, αλλά εγώ λέω, [b']άσχετα[/b] με τον καλλιτέχνη που έχει βάλει την υπογραφή του πάνω, έχετε γνώμη για κάποιο όργανο που να "αξίζει τα λεφτά του";

 

Εγω πιστευω πως μια SRV αξιζει τα λεφτα της.......... :?

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω πως μια SRV αξιζει τα λεφτα της.......... :?

 

Αγαπητέ μου Γιδοφιλόσοφε 8) χαίρομαι που το λες αυτό' date=' γιατί μου δίνεις την ευκαιρία να αναφέρω ένα πραγματικό γεγονός.

 

Γνωστό club, ο κιθαρίστας παίζει με μια SRV, οπότε κάποια στιγμή του μένει στο χέρι το τρέμολο. Φυσικά έχει και δεύτερη κιθάρα οπότε no problem (έτσι κι'αλλιώς δεν νομίζω να ξεκουρδίστηκε καν).

 

Οπότε κάποια στιγμή περνάει από δίπλα μου και λέει με πικρία στον ηχολήπτη: "κιθάρα ¤2000 και μου έμεινε το τρέμολο στο χέρι". :D :D

 

Το συμπέρασμα είναι ότι ο Στόλλας βρήκε άλλο ένα θύμα και ότι οι "custom" κιθάρες δεν είναι απαραίτητα περισσότερο "καλοφτιαγμένες" από μια "κοινή". Γεγονός είναι πάντως ότι οι περισσότερες [b']είναι[/b] πιο "προσεγμένες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε....ως μηχανολογος, μπορω να σου αναφερω 1.000.000 λογους για τους οποιους μπορει να εσπασε το τρεμολο....

αυτο το μεμονωμενο γεγονος δε μου λεει κατι!!!αυτο ειναι το μονο σιγουρο.....

Να σου πω την αληθεια και εγω μια αμερικαν στανδαρ εχω, την οποια οσοι εχουν ακουσει εχουν μεινει εκπληκτοι.....εεεε απο τα 1438 ευρο στα 2000 ευρο δεν ειναι χαωτικη η διαφορα ωστε να κακολογεις την SRV....

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι οι signature κιθάρες είναι πιο προσεγμένες. Απλά, είναι φτιαγμένες σύμφωνα με τις προτιμήσεις του εκάστοτε καλλιτέχνη.

 

Για το ζήτημα του αν αξίζουν τα λεφτά τους, πάντως, νομίζω πως εξαρτάται καθαρά από το πως την έχει τιμολογήσει η εταιρεία. Τη Ν4 την αγόρασα χωρίς καν να έχω ακούσει ποτέ μου Extreme (άκουσα αργότερα), απλά γιατί με ικανοποίησε περισσότερο από κάθε άλλη κιθάρα στην κατηγορία της και, σε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο αντίστοιχο διαθέσιμο σ'αυτή την κατηγορία, ήταν σωστή η τιμή της (από τον ακατανόμαστο κιόλας). Αν είχα ακούσει Nuno, 99.9% δε θα την είχα αγοράσει για να μην πέσω στην παγίδα του να γίνω κακέκτυπό του.

 

Οι άλλες 2 signature κιθάρες που έχω είναι μια Les Paul (...) και μια ES-345, που η βαλίτσα γράφει BB King. Les Paul δεν άκουγα ποτέ, για το δε BB King έμαθα εκ των υστέρων ότι η original Lucille ήταν η ES-345 (η μετέπειτα Lucille προέκυψε έπειτα από τις επιθυμητές από αυτόν μετατροπές). Αξίζουν αυτές τα λεφτά τους; Ναι. Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για τη Les Paul, για την ES-345 μπορώ να πω ότι έχει την ίδια τιμή με την ES-335, που δεν ήταν ποτέ (AFAIK) signature model. (οι τιμές γενικότερα της Gibson είναι μια άλλη ιστορία... :cry: )

 

Τώρα, για μοντέλα στυλ Clapton, Buddy Guy, Satriani, Vai, Hammet etc., εκεί νομίιιιιιιζω υπάρχει μια υπερτιμολόγηση. :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε....ως μηχανολογος' date=' μπορω να σου αναφερω 1.000.000 λογους για τους οποιους μπορει να εσπασε το τρεμολο....

αυτο το μεμονωμενο γεγονος δε μου λεει κατι!!!αυτο ειναι το μονο σιγουρο.....

Να σου πω την αληθεια και εγω μια αμερικαν στανδαρ εχω, την οποια οσοι εχουν ακουσει εχουν μεινει εκπληκτοι.....εεεε απο τα 1438 ευρο στα 2000 ευρο δεν ειναι χαωτικη η διαφορα ωστε να κακολογεις την SRV....[/quote']

 

Μα... δεν την κακολογώ! Ίσα ίσα, μ'αρέσει αρκετά! :D

 

Απλώς, όσο και να λατρεύω τον μακαρίτη SRV, που να είναι καλά εκεί που είναι τώρα (μαζί με το Χέντριξ και το Βαμβακάρη), δεν θα την αγόραζα γι'αυτό το λόγο. Θα την αγόραζα αν πάθαινα πλάκα με τον ήχο της.

 

Υ.Γ.: Η διαφορές στις τιμές που λες, είναι σε τιμές Στόλλα, έτσι; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κη, sorry για τον... τεμαχισμό του post σου!

 

Δεν νομίζω ότι οι signature κιθάρες είναι πιο προσεγμένες. Απλά' date=' είναι φτιαγμένες σύμφωνα με τις προτιμήσεις του εκάστοτε καλλιτέχνη.[/quote']

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... εν μέρει. Και μόνο να δεις κάποιες signature (που έχουν και ανάλογα "κοινά" μοντέλα, εννοείται), θα διαπιστώσεις ότι κάποια παραπάνω προσοχή την απολαμβάνουν. Λίγο το τελείωμα στα τάστα, λίγο το φινίρισμα, λεπτομέρειες, αλλά γι'αυτές κάποιοι είναι διατεθημένοι να πληρώσουν.

 

Για το ζήτημα του αν αξίζουν τα λεφτά τους, πάντως, νομίζω πως εξαρτάται καθαρά από το πως την έχει τιμολογήσει η εταιρεία. Τη Ν4 την αγόρασα χωρίς καν να έχω ακούσει ποτέ μου Extreme (άκουσα αργότερα), απλά γιατί με ικανοποίησε περισσότερο από κάθε άλλη κιθάρα στην κατηγορία της και, σε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο αντίστοιχο διαθέσιμο σ'αυτή την κατηγορία, ήταν σωστή η τιμή της (από τον ακατανόμαστο κιόλας). Αν είχα ακούσει Nuno, 99.9% δε θα την είχα αγοράσει για να μην πέσω στην παγίδα του να γίνω κακέκτυπό του.

 

Είσαι σωστός. Αυτή η λογική μ'αρέσει.

 

Οι άλλες 2 signature κιθάρες που έχω είναι μια Les Paul (...) και μια ES-345, που η βαλίτσα γράφει BB King. Les Paul δεν άκουγα ποτέ, για το δε BB King έμαθα εκ των υστέρων ότι η original Lucille ήταν η ES-345 (η μετέπειτα Lucille προέκυψε έπειτα από τις επιθυμητές από αυτόν μετατροπές). Αξίζουν αυτές τα λεφτά τους; Ναι. Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για τη Les Paul, για την ES-345 μπορώ να πω ότι έχει την ίδια τιμή με την ES-335, που δεν ήταν ποτέ (AFAIK) signature model. (οι τιμές γενικότερα της Gibson είναι μια άλλη ιστορία... :cry: )

 

Κλασσική περίπτωση "πουλάω με το όνομα", δηλαδή...

 

Τώρα, για μοντέλα στυλ Clapton, Buddy Guy, Satriani, Vai, Hammet etc., εκεί νομίιιιιιιζω υπάρχει μια υπερτιμολόγηση. :wink:

 

Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι απ'αυτά τα μοντέλα οι ίδιοι οι μουσικοί απολαμβάνουν δικαιωμάτων. Ένα απλό παράδειγμα είναι οι Santana SE, κιθάρες που κοστίζουν αισθητά ακριβότερα από τα άλλα μοντέλα της σειράς, χωρίς κατ'ανάγκη να το αξίζουν. Και μιλάμε για οικονομικά μοντέλα τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου