Προς το περιεχόμενο

Space quest (cigaret13)


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φώτη πολύ μου άρεσε φίλε! Μπράβο!!! :)

Ωραίος ο παίχτης!

Δεν είμαι ειδικός στις μίξεις και τα μαγνητάκια αλλά αυτό που ακούω jam-άρει πολύ καλά.

:)

  Ευχαριστώ για τα σχόλια παιδιά!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη μου θα ξεκινήσω ανάποδα.

Φανταστικό το τελείωμα.

Δεν βρήκα το σόλο ιδιαίτερα δυνατά σε σχέση με τα άλλα όργανα όπως είπαν κάποια παιδιά.

Το κομμάτι είναι πολύ ωραίο.

Αλλά θα γκρινιάξω (ακριβώς γιατί είναι πολύ ωραίο).

 

Τι θα ήθελα (προσωπικό μου γούστο βέβαια, και μπορεί να λέω μπούρδες).

 

Τύμπανα

Δεν μου άρεσαν (όχι ηχητικά, αλλά στυλιστικά).

Κατεβάζουν χαμηλότερα την ομορφιά του θέματος με αυτό το μονότονο, συνεχές τσούφου τσούφου, μου θυμίζουν μετρονόμο.

Θα μπορούσαν να ξεκινάνε έτσι, αλλά μόνο για να προετοιμάσουν κάποια "έκπληξη" με πιο αραιά και "απρόβλεπτα" χτυπήματα, σε ένα πιο αφηρημένο ρυθμικό μοτίβο (κρατώντας πάντα το βασικό τέμπο φυσικά).

Έτσι όπως είναι "ισιώνουν" το κομμάτι, του αφαιρούν δυναμικές.

Το κάνουν να ακούγεται τετράγωνο, από "επιμελημένα χαοτικό" και "αοριστοφανές" που θα του πήγαινε τέλεια.

 

Λείπουν

1. Θα ήθελα ένα "χαλί" (από την αρχή σχεδόν) με strings (ή σύνθια ακόμα καλύτερα) που να εντείνουν το space στοιχείο υποβλητικά αλλά με μέτρο, αλλού πιο δυνατά και αλλού πιο σιγά, να καθοδηγούν την επερχόμενη ένταση.

 

2. Το κλασσικό σου στοιχείο, το "αναπάντεχο".

Θα έπρεπε να είναι το πιο prog κομμάτι σου αυτό, και είναι από τα λιγότερο prog.

Χώσε μια αλλαγή με half tempo, βαριές κιθάρες σε αργόσυρτο riff (σαμπαθιά, ή φλοϋντιά στο "careful with that axe eugene" πχ), και αφού "ξεσπάσει το κακό", ξαναγυρνάς στο υπέροχο θεματάκι με τα αρπίσματα.

 

Όλα αυτά τα έγραψα (πάντα η προσωπική μου γνώμη) επειδή μου άρεσε πάρα πολύ.

 

ΕΥΓΕ ΣΟΥ!

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........................

  Ά ρε  Στράτο, ά ρε Στράτο....τι μου κάνεις...!!!  :-[ :-X  Ανέμενε.... 8)                       

          Edit: Για τα synths μόνο υπάρχει ένα προβληματάκι (βαριέμαι την διαδικασία με τις τελείες και παύλες στο Midi....ούτε Mors νά'ταν...) αλλά κάτι θα κάνω και μ'αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ά ρε  Στράτο, ά ρε Στράτο....τι μου κάνεις...!!!  :-[ :-X  Ανέμενε.... 8)                       

          Edit: Για τα synths μόνο υπάρχει ένα προβληματάκι (βαριέμαι την διαδικασία με τις τελείες και παύλες στο Midi....ούτε Mors νά'ταν...) αλλά κάτι θα κάνω και μ'αυτό...

Βρε η γνώμη μου ήταν.

Δεν είναι ανάγκη να το αλλάξεις.

Η δική σου άποψη είναι αυτή που μετράει.

 

Αν πάντως θέλεις τα σύνθια έχεις δύο λύσεις.

Midi keyboard (αν υπάρχει), ή κάποια patches από το guitar rig που κάνουν την κιθάρα να ακούγεται κάπως σαν σύνθ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε η γνώμη μου ήταν.

  Εδώ κολλάει το....: "η γνώμη σου μετράει"...!!! ;) :D 

Αν πάντως θέλεις τα σύνθια έχεις δύο λύσεις.

Midi keyboard (αν υπάρχει), ή κάποια patches από το guitar rig που κάνουν την κιθάρα να ακούγεται κάπως σαν σύνθ.

  Midi keyboard για την ώρα δεν παίζει.... Το ψευτοsynth που ακούγεται τώρα είναι από patch του guitar rig.... Οπότε "μολυβάκι" και υπομονή.... :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ. :-\

Σκότωμα. :o

  μόνο...; :-[ :-X 

Ξανά Edit..: Μετά τα μόνιτορς, το pc και την κάρτα ήχου (με αυτήν την σειρά..), που μου λείπουν και είναι προς αγορά στο μέλλον....σειρά έχει το Midi keyboard!     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου