Προς το περιεχόμενο

The Rolling Stones - ‘Blue & Lonesome’,


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εγώ θα μείνω λίγο στο "Βρετανοί".

 

Ναι, οι Stones στην καταγωγή, στον ήχο, στις φάτσες, στο στυλ….σε όλα, είναι Βρετανοί. Άγγλοι αν θέλετε.

 

Αυτό φυσικά ΔΕΝ τους απαγορεύει ούτε να κάνουν καριέρα στην Αμερική (την έχουν κατακτήσει άλλωστε)  , ούτε να μένουν εκεί, ούτε να σουτάρουν κλιπς εκεί.

 

Μοιραία μετά από αυτή τη συζήτηση, μου ήρθε στο μυαλό το video clip του «Anybody Seen My Baby».

 

Γυρισμένο στην Νέα Υόρκη (και δεν εννοώ τόσο την τοποθεσία όσο την "αισθητική") και με τόν ήχο που έχει, εκεί όλα δέναν αρμονικά.

 

Την Νεα Υορκη τη βρίσκω σαφώς πιο αρμονικά συνδεδεμένη με το Λονδίνο, ακόμα περισσότερο μάλιστα από ό,τι η ίδια (η Νέα Υόρκη) συνδέεται με το Λος Άντζελες ή τον Αμερικανικό Νότο.

 

To LA , είναι "άλλος κόσμος"…..βαριά Αμερικανιά, και δύσκολα εντάσσεται σε αυτή, αν δεν είσαι native, αποφεύγοντας κλισέ (όπως σωστά παρατηρήθηκε).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον το ξανακουσα το αλμπουμ.

 

Επιμενω  ;D: ΔΙ-ΣΚΑ-ΡΑ

 

Μια χαρα τα λεει η ομωνυμη περιοδικη εκδοση

 

Review: The Rolling Stones, 'Blue and Lonesome' - Rolling Stone

 

Blue and Lonesome is not a record of mere returning, a look back at how it all started. The Stones were already big time when some of these songs were released by the originators including Howlin' Wolf's 1966 threat "Commit a Crime" and Magic Sam's defining version of "All of Your Love" on his 1967 landmark, West Side Soul. In fact, the younger Stones couldn't have tackled Jimmy Reed's 1957 lament "Little Rain" like the slow, advancing storm here. Watts comes in like stoic resignation, on brushed snare, under rolling clouds of guitar; Jagger fires lightning streaks of harp. It's barely a song – six lines of determined yearning and time running out. But it is dense with lesson, a reflection of the grip and wisdom that, for every bluesman, only comes with miles and age.

 

PS.O Charlie Watts ειναι μαζι με τον Fred Below ο μεγαλυτερος blues drummer ολων των εποχων!

 

Είναι αλήθεια ότι είναι τρελό ξενέρωμα αυτό το αμφισεξουαλικό γύναιο που χτυπιέται, και καλά, αλλά πέραν τούτου...

 

seriously?  ??? ::)

 

To LA , είναι "άλλος κόσμος"…..

 

the land of FRUITS & NUTS  οπως λεγαμε εμεις οι New Yorkers  (εχω χρηματισει New Yorker απο το 1984-1988  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

PS.O Charlie Watts ειναι μαζι με τον Fred Below ο μεγαλυτερος blues drummer ολων των εποχων!

 

 

 

Αυτοί είναι «έξυπνοι» δημοσιογραφικοί αφορισμοί, που προσωπικά και μου αρέσουν και τους χρησιμοποιώ και εγώ…..ακόμα και σε δικόγραφα. ;D ;D

 

Ακόμα και να ήταν/ είναι ο Charlie Watts ο καλλίτερος blues drummer, όλων των εποχών, σαν σύνολο οι RS , δύσκολα θα έπειθαν ως blues μπάντα, ακόμα και έναν μη μυημένο στα blues.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν σύνολο οι RS , δύσκολα θα έπειθαν ως blues μπάντα

 

they are the f*&%in Rolling Stones δεν χρειαζεται να πεισουν κανενα... ;)

 

βασικα ΟΛΟΙ μας ΜΑΖΙ ειμαστε μια θριχαποταρχεντια τους (και παλι ΠΟΛΥ αξια μας δινω  ;D) για να ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ καν να τους ΚΡΙΝΟΥΜΕ (ποσο μαλλον να ΤΟΛΜΑΜΕ και να το κανουμε )  ;D ;D 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

they are the f*&%in Rolling Stones δεν χρειαζεται να πεισουν κανενα... ;)

 

βασικα ΟΛΟΙ μας ΜΑΖΙ ειμαστε μια θριχαποταρχεντια τους (και παλι ΠΟΛΥ αξια μας δινω  ;D) για να ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ καν να τους ΚΡΙΝΟΥΜΕ (ποσο μαλλον να ΤΟΛΜΑΜΕ και να το κανουμε )  ;D ;D

 

Νομίζω έχω γράψει ήδη 2 φορές ότι είναι μια από τις μεγαλύτερες και η μακροβιότερη μπάντα στον πλανήτη.

 

Η πλάκα ξέρεις ποια είναι;

ΌΝΤΩΣ δεν χρειάζεται να πείσουν κανέναν, αλλά εγώ το αντίστροφο εισέπραξα από τα δυο τραγούδια που έβαλες.

 

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ πολύ, να πείσουν , ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΝ *, τόσο με τον ήχο όσο και με το κλιπ.....ότι είναι blues μπάντα.

 

 

* Ίσως τους εαυτούς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος ειναι απολαυστικος,η παραγωγη παει καρφωτη για Grammy & προσωπικα γουσταρω τρελλα που ακομα και στα 70 τους και κανοντας το ΚΕΦΙ τους αποδεικνυουν αυτο που παντα ΟΛΟΙ κΣεραμε οτι δηλ. ΕΙΝΑΙ το μεγαλυτερο συγκροτημα ολων των εποχων μαζι με τους Beatles....ολα τα αλλα ειναι να'χαμε να λεγαμε... ;D 

 

 

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ πολύ, να πείσουν , ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΝ, τόσο με τον ήχο όσο και με το κλιπ.....ότι είναι blues μπάντα.

 

ειναι ΚΑΙ μπλουζ μπαντα,οπως ειναι και ρεγγε μπαντα (αν δεν υπηρχε ο Keith δεν θα υπηρχε και η ρεγγε αλλωστε μια και αυτος βοηθησε να γινει γνωστη )  και disco μπαντα και οτι ειδους μπαντα θες......54 χρονια τωρα δεν μασανε μια ...

 

εχουν καθε ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κυκλοφορησουν τον δευτερο μπλουζ δισκο τους με διασκευες 54 χρονια μετα απο τον πρωτο... ;) ...μη ξεχναμε οτι χωρις αυτους ο Muddy Waters (και ολοι οι αυθεντικοι μπλουζιστες των ΗΠΑ) θα εκλειναν τα ματια τους βγαζοντας τα προς τον ζην ως...μπογιατζηδες (οταν πρωτοπηγαν στα 60s στις ΗΠΑ βρηκαν τον Muddy να βαφει το .....ταβανι της δισκογραφικης εταιρειας του)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

εχουν καθε ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κυκλοφορησουν τον δευτερο μπλουζ δισκο τους με διασκευες 54 χρονια μετα απο τον πρωτο... ;)

 

Καλά ΦΥΣΙΚΑ έχουν κάθε ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κυκλοφορήσουν ό,τι γουστάρουν.

 

Και νησιώτικα αν το λέει η περδικούλα τους  ;D ;D ;D

 

Εδώ συζητάμε αναμεταξύ μας , μερικοί νοματέοι, αν μας άρεσε ή όχι, αυτό που κυκλοφόρησαν .  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι και ρεγγε μπαντα (αν δεν υπηρχε ο Keith δεν θα υπηρχε και η ρεγγε αλλωστε μια και αυτος βοηθησε να γινει γνωστη )

 

(offtopic) επειδή δεν έχω διαβάσει/ακούσει κάτι σχετικό, θα μπορούσες να μου πεις (αν θες  ;D ) πως βοήθησε τη ρέγγε ο Keith (ειλικρινής ερώτηση  :) )?

 

(οntopic) αν το άκουγα στο ραδιόφωνο, δε θα άλλαζα σταθμό. Για μένα, μέχρι εκεί, αλλά δεν είμαι και ο μεγαλύτερος blues fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αν το άκουγα στο ραδιόφωνο,

 

ΜΟΝΟ Metropolis και Ραπτόπουλος στο ραδιόφωνο.  :P ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(offtopic) επειδή δεν έχω διαβάσει/ακούσει κάτι σχετικό, θα μπορούσες να μου πεις (αν θες  ;D ) πως βοήθησε τη ρέγγε ο Keith (ειλικρινής ερώτηση  :) )?

 

 

 

Ο Keith μετα την ηχογραφηση του  Goats Head Soup στο Kingston, Jamaica το 1972 αγορασε ενα σπιτι εκει και επισκεπτονταν συχνα το νησι,ετσι γνωρισε και αγαπησε τη ρεγγε.

 

Η ρεγγε "βγηκε" απο την απομονωση της Jamaica με την επιτυχια του Marley,o Marley επαιζε support στους Stones στις πρωτες εκτος Jamaica εμφανισεις του.

 

Γενικα εχει βοηθησει τους περισσοτερους reggae καλλιτεχνες που υπηρχαν στο νησι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου