Προς το περιεχόμενο

a priori - γαϊτανάκι (1976)


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαρίστως πηγαίνω 40 χρόνια πίσω, και ένα δέος το νοιώθω. Πολύ ωραίο, μου φέρνει στο μυαλό ακριβώς αυτό που λέει ο τίτλος. Από το σημείο που απογειώνεται ειδικά, μου άρεσε πάρα πολύ. Και, τέλειο κλείσιμο-δεν κατάλαβα αν το σόλο στο τέλος το παίζεις εσύ ή ο Τραγόπουλος. Όπως και να΄χει, είναι καταπληκτικό. Ανυπομονώ και για τα υπόλοιπα.

 

Σπύρο, το δημοτικίζον με μπολικο fuzz στο τέλος είναι ο Ντάνης, και πάντα ήταν.

Εγώ είχα το χαλαρό (και ανέμπνευστο  :'(    >:D) πρώτο σολο και μετά το τελικό του πρώτου μέρους όπως εδώ. Και τότε είχαμε φυσικά δυό φωνές στις κιθάρες που ντουμπλαρανε τη φωνή και κάτι ερωτοαπαντήσεις και κρατούσα περισσότερο τα μπόσκα ζωντανά γιατί τότε ο Ντάνης είχε και να τραγουδήσει.

Όταν το ξανάφτιαξε, εγώ πέρασα μόνο αυτά τα σόλα και τα ακκόρντα στο τέλος και του τα έστειλα με το ταχυδρομείο  ;D

 

edit...

δεν ξέρω καν αν το σόλο που λες στο τέλος είναι midi...αν και αποκαλύπτω ενδεχομένως μυστικά.. βέβαια τότε ήταν κιθαρα και ζωντανό (μια φορά παίχτηκε ζωντανά και μια εν μέρει πριν 7 χρόνια...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ακούω ελληνικα  γκρουπ της δεκαετίας του  70  και βλέπω φωτογράφιες απο παλιές συναυλίες σαν και αυτή που εχετε αναρτήσει παντα εχω ενα  όμορφο συναισθημα .Μπορω να πω οτι αισθάνομαι και δεος. Ποτε δεν θα ξεχασω την εικόνα στην πολυκατοικια της Χαριλαου Τρικουπη εγω 5χρονο παιδακι καποιοι μαλιαδες με κιθαρες να ανεβαινουν απ΄ το υπογειο και η μανα μου να μουρμουραει με τις γειτονισες "Τι θα γινει με δαυτους που εχουν μαζευτει εκει κατω",

Ακομα και τωρα καμια φορα σκεύτομαι μακαρι να ήμουν ενας απ' αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου