Προς το περιεχόμενο

Γνώμες και προτάσεις για reverb pedal


tasosv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως για το lexicon που λεω, και εγώ ήμουν για hoF πριν μισό χρόνο και σχεδόν με τα ίδια λεφτά πήρα το mx200 που έχει 100+100 preset, είναι διπλό (δηλαδή stereo και μπορείς να έχεις reverb+delay ή ό,τι άλλο θες), εννοείται μπορείς να έχεις και άλλα εφέ, από phaser, flanger, delay, chorus, tremolo, pitch shift, octaver, reverse και τελειωμό δεν έχει.

Και σαν τα βάθη του lexicon δεν έχει κανείς.

Εγώ σε ράφι το έχω, αλλά εννοείται αν βγώ πουθενά ζωντανά θα το πάρω μαζί.

Τα preset του ξεσκί...

Η digitech στα reverb από το RV-7 και μετά, έχει τους αλγόριθμους της lexicon!

Εννοείται ότι τα presets είναι ευκολία, αλλά πλέον υπάρχουν αρκετές τέτοιες λύσεις σε πιο compact μεγέθη (και όχι rack).

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ισχύει αυτό για digitech. Και ηχητικά τα βρίσκω πιό σωστά από της tc.

 

Πάντως αν και όντως πλέον δίνουν αρκετά πράγματα στα πετάλια, αν αναλογιστείς τι παραπάνω παίρνεις σε μια φέτα, νομίζεις ότι στα πετάλια άνετα σε ..γδύνουν...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως για το lexicon που λεω, και εγώ ήμουν για hoF πριν μισό χρόνο και σχεδόν με τα ίδια λεφτά πήρα το mx200

 

 

 

To mx200 έχει σχεδόν τα διπλάσια, 185 καινουριο.

Ο άνθρωπος λέει ότι έχει tight budget και ότι θα πάει για μεταχειρισμένο (πράγμα που σημαίνει 90-100 ευρώ):

"πηρα τη pedalbag της ehx που ειναι πουπουλο για να μη κουβαλαω.συν οτι το budget ειναι οριακο δεν παει παρα πανω".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, επειδή αναφέρθηκε:

Reverb before dirt μπορεί επίσης να δουλέψει αν το χρησιμοποιήσεις ως εφέ και όχι ως "εφέ χώρου". Και όχι απαραίτητα για shoegaze καταστάσεις. In fact, μπορεί να απελευθερώσεις την κόλαση την ίδια από άποψη ήχου.

Σκέψου: Jesus and Mary Chain, My Bloody Valentine, Raveonettes, Neil Young.

 

 

με επιασες  φιλε!κατι τετοιο θελω ,βεβαια σε καποιες περιπτωσεις ισως χρειαστω κ το spring για πιο psychobilly πραγματα.μια που με εχεις καταλαβει στη σειρα που τα βαζει στο video το delay που πιστευεις οτι πρεπει να μπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με επιασες  φιλε!κατι τετοιο θελω ,βεβαια σε καποιες περιπτωσεις ισως χρειαστω κ το spring για πιο psychobilly πραγματα.μια που με εχεις καταλαβει στη σειρα που τα βαζει στο video το delay που πιστευεις οτι πρεπει να μπει;

 

1) Εκτός από το preset του Spring, μπορείς να φορτώσεις και κάποιο άλλο reverb από τα Toneprints της TC πανεύκολα.

Βρίσκω ότι έχει... 84 customαρισμένα reverb από κιθαρίστες... :)

http://www.tcelectronic.com/hall-of-fame-reverb/toneprints/

 

2) Που θα τοποθετήσεις το delay τώρα... δεν υπάρχει μόνο μια απάντηση - και θα πρέπει να πειραματιστείςγια να βρεις τι θέλεις.

 

Τα πετάλια αντιδρούν διαφορετικά αναλόγως με το που τα τοποθετείς. Π.χ. ένα boost/drive πετάλι μετά το delay θα μπουστάρει το delay signal (κάνοντάς το πιο έντονο και μπορεί να προσθέσει και ανεπιθύμητο θόρυβο στις επαναλήψεις. Το drive όμως μετά το reverb στο προηγούμενο βίντεο (και στα συγκροτήματα που σου προανάφερα) δεν ακούγεται άσχημα για το είδος!

 

Προσωπικά, αν είχα να παίξω με κάποιο surf/psycho billy συγκρότημα για παράδειγμα ;D , ίσως έκανα κάτι από τα παρακάτω:

α) Overdrive > Reverb > Delay > Trem.

Ή

β) Overdrive/ή boost > Delay > Trem Pedal > Reverb

 

Στην τελευταία περίπτωση, θα έβαζα delay και τρέμολο πριν το reverb για να κάνουν σβήσιμο (εχμ, πώς να το πω ελληνικά δεν ξέρω) cascade/layer ΜΕΣΑ σε ένα χαοτικό reverb. Ίσως έβγαινε θορυβώδες , αλλά γι' αυτό υπάρχουν τα mix knobs.

 

Σε κάθε περίπτωση, πειραματίσου και διασκέδασέ το!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TC Electronics - Hall Of Fame, ξεκάθαρα σε αυτό το budget με αυτά που σου δίνει, εκτός από τα έτοιμα toneprints μπορείς να φτιάξεις και δικό σου preset με το πρόγραμμα που δίνουν δωρεάν. Θα σαι υπερπλήρης ειδικά αν το ψάχνεις κιόλας δεν θα το βαρεθείς έχει τα πάντα πάνω, αλλιώς ψάξε μεταχειρισμένα boss rv 5 ή digitech ή ehx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TC Electronics - Hall Of Fame, ξεκάθαρα σε αυτό το budget με αυτά που σου δίνει, εκτός από τα έτοιμα toneprints μπορείς να φτιάξεις και δικό σου preset με το πρόγραμμα που δίνουν δωρεάν. Θα σαι υπερπλήρης ειδικά αν το ψάχνεις κιόλας δεν θα το βαρεθείς έχει τα πάντα πάνω, αλλιώς ψάξε μεταχειρισμένα boss rv 5 ή digitech ή ehx

 

μεχρι στιγμης κ εγω το hof σκεφτομαι ,για ολα τα παραπανω,  ειδα λιγο κ το rv7 κ φενεται κ αυτο δυνατο ομως κ εχω ψιλοκολλησει τωρα.

Δεν θα το καψω ομως πολυ,σημερα το βραδυ θα γινει η δουλεια οποτε ''αν εχει καποιος να πει κατι ας το πει τωρα''  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Που θα τοποθετήσεις το delay τώρα... δεν υπάρχει μόνο μια απάντηση - και θα πρέπει να πειραματιστείςγια να βρεις τι θέλεις.

 

Τα πετάλια αντιδρούν διαφορετικά αναλόγως με το που τα τοποθετείς. Π.χ. ένα boost/drive πετάλι μετά το delay θα μπουστάρει το delay signal (κάνοντάς το πιο έντονο και μπορεί να προσθέσει και ανεπιθύμητο θόρυβο στις επαναλήψεις. Το drive όμως μετά το reverb στο προηγούμενο βίντεο (και στα συγκροτήματα που σου προανάφερα) δεν ακούγεται άσχημα για το είδος!

 

Προσωπικά, αν είχα να παίξω με κάποιο surf/psycho billy συγκρότημα για παράδειγμα ;D , ίσως έκανα κάτι από τα παρακάτω:

α) Overdrive > Reverb > Delay > Trem.

Ή

β) Overdrive/ή boost > Delay > Trem Pedal > Reverb

 

Στην τελευταία περίπτωση, θα έβαζα delay και τρέμολο πριν το reverb για να κάνουν σβήσιμο (εχμ, πώς να το πω ελληνικά δεν ξέρω) cascade/layer ΜΕΣΑ σε ένα χαοτικό reverb. Ίσως έβγαινε θορυβώδες , αλλά γι' αυτό υπάρχουν τα mix knobs.

 

Σε κάθε περίπτωση, πειραματίσου και διασκέδασέ το!

 

 

με εχεις βοηθησει παρα πολυ ρε φιλε σ ευχαριστω,εχεις καταλαβει τι θελω κ  μου λες αυτο που θελω ν ακουσω. μεχρι τωρα η σειρα που τα εχω ειναι drive-chorus-tremolo-delay.  μες στη βδομαδα θα το εχω το reverb οποτε θα ξεκινησω πειραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To mx200 έχει σχεδόν τα διπλάσια, 185 καινουριο.

Ο άνθρωπος λέει ότι έχει tight budget και ότι θα πάει για μεταχειρισμένο (πράγμα που σημαίνει 90-100 ευρώ):

"πηρα τη pedalbag της ehx που ειναι πουπουλο για να μη κουβαλαω.συν οτι το budget ειναι οριακο δεν παει παρα πανω".

 

βρε παδιά να καταλαβαινόμαστε. 185 καινούργιο. Και το Hof καινούργιο 125 κάνει.

μτχ λεω.

120 εδωσα. Τόσο παίζουν αυτά.

Και ήταν σαν καινούργιο.

Και μιλάμε παίρνεις φεράρι, αντί γκολφ.

Εντάξει δεν επιμένω κι όλας.

Αλλά ήμουν στο τσακ να κλείσω παραγγελία στον Θωμά και να βάλω το hof μέσα, όταν είδα αγγελία.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδή είσαι στο τσακ όπως λες.

Αυτή την ώρα παίζουν 3 mx200 στις αγγελίες. Στα 100.

 

Δική σου τσέπη είναι. ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου