Προς το περιεχόμενο

Γνώμες και προτάσεις για reverb pedal


tasosv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,οπως λεει και ο τιτλος ειμαι σε αναζητηση reverb πεταλιου.το budget ειναι στα 100 ευρω και εννοειται πως ενδιαφερομαι και για μεταχειρισμενο,κυριως!

 

θα ηθελα τη γνωμη σας κυριως για το hall of fame το οποιο υπαρχει και στις αγγελιες αλλα και γαι τα διαφορα boss που υπαρχουν.

 

Εκτος απο αυτα βεβαια ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

 

το χρειαζομαι κυριως για garage,psychobilly,post punk και για δημιουργια spooky και dark ατμοσφαιρας.

 

 

και επι της ευκαιριας θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλυτερα να το βαλω στο loop η στο τελος της σειρας.(σιγουρα ειναι σχετικο αυτο αλλα θα ηθελα και μια γνωμη) το delay το εχω στη σειρα και παιζω με καθαρο καναλι και drive απο  πεταλι.

 

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπέρα φίλε, χρόνια πολλά

 

Θα σου έλεγα ότι με το Hall of fame θα μείνεις αρκετά ευχαριστημένος...και καλυμμένος

 

μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά μου btw

 

θα πρότεινα στο fx loop αλλά είναι και θέμα προτίμησης. Καμιά φορά τα πετάλια λειτουργούν καλύτερα στη σειρά ή καλύτερα στη λουπα. Ανάλογα το μοντέλο, τον ενισχυτή κλπ

 

πειραματίσου και διάλεξε 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε κάτι παραπάνω και παρε ενα μτχ lexicon για ρακ.

 

 

μπα δεν ειμαι για τετοια,σκεψου οτι αλλαξα και το pedal board της gator το θηριο κ πηρα τη pedalbag της ehx που ειναι πουπουλο για να μη κουβαλαω.συν οτι το budget ειναι οριακο δεν παει παρα πανω. ευχαριστω παντως.

 

Θα σου έλεγα ότι με το Hall of fame θα μείνεις αρκετά ευχαριστημένος...και καλυμμένος

 

η αληθεια ειναι οτι και εγω το hall of fame λιμπιζομαι αλλα θελω να παρω κ καμια γνωμη ετσι για να φυγει καθε ενδοιασμος  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 κι από μένα για το HoF.

Θα έχεις 12 εξαιρετικά presets και μπορείς να φορτώσεις στο άδειο του slot και κάποιο από τα εκατοντάδες Toneprints που έχει, το οποίο συν τοις άλλοις είναι και παραμετροποιήσιμο.

Τσέκαρε αυτούς τους δυο στοιχειωμένους ήχους ας πούμε, πιστεύω ότι θα σου κάνουν για το στυλ που θες

 

Go-To-Reverb - Hall of Fame Reverb TonePrint by Albert Lee | TC Electronic

 

Reverb - Hall of Fame Reverb TonePrint by Soren Andersen | TC Electronic

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, επειδή αναφέρθηκε:

Reverb before dirt μπορεί επίσης να δουλέψει αν το χρησιμοποιήσεις ως εφέ και όχι ως "εφέ χώρου". Και όχι απαραίτητα για shoegaze καταστάσεις. In fact, μπορεί να απελευθερώσεις την κόλαση την ίδια από άποψη ήχου.

Σκέψου: Jesus and Mary Chain, My Bloody Valentine, Raveonettes, Neil Young.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως για το lexicon που λεω, και εγώ ήμουν για hoF πριν μισό χρόνο και σχεδόν με τα ίδια λεφτά πήρα το mx200 που έχει 100+100 preset, είναι διπλό (δηλαδή stereo και μπορείς να έχεις reverb+delay ή ό,τι άλλο θες), εννοείται μπορείς να έχεις και άλλα εφέ, από phaser, flanger, delay, chorus, tremolo, pitch shift, octaver, reverse και τελειωμό δεν έχει.

Και σαν τα βάθη του lexicon δεν έχει κανείς.

Εγώ σε ράφι το έχω, αλλά εννοείται αν βγώ πουθενά ζωντανά θα το πάρω μαζί.

Τα preset του ξεσκί...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου