Προς το περιεχόμενο

Ποιοι πατε στα σκυλαδικα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Σλας με την γυναικα του απ'την αυτοβιογραφια του.

 

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved%20Images_3ddfefebf30231fc5d3ce4125f7bc1eb_zpstyx223h7.jpg

 

Καλα παιδια οι ροκαδες.  ;D

 

Τα καλύτερα.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραιο το θεμα σου συντακτη!

εχοντας παει ουκ ολιγες φορες (και μιλαμε για κανονικο σκληρο σκυλαδικο οχι τπτ φλωριες με ρουβες σταν κλπ) εχω να προτεινω ΧΩΡΙΣ καθολου πλακα τον συγκεκριμενο κυριο

 

 

ακουστε και θα καταλαβετε

Εμφανιζεται στο Συγγρου live στη συγγρου και περα απο μουσικαρες μιλαμε και για true καταστασεις. Aντε να κλεισουμε τραπεζει noiz.gr να τα σπασουμε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχω την εντύπωση  ( παρακαλώ διαψεύστε με αν κανω λάθος)

πως συνήθως οι εξαιρετικοί μουσικοί που παίζουν  στα σκυλάδικα είναι μεγαλωμένοι με άλλα ακούσματα και λόγω βιοπορισμού  παίζουν σε σκυλάδικα

 

βασικός κανόνας στα 70s με όλους τους μουσικούς από τα γκρουπ των 60s που κάπου έπρεπε πλέον να βγάλουν ένα μεροκάματο μετά το πέρας της χρυσής εποχής, αλλά με αντιστρόφως ανάλογη εξέλιξη στην πορεία των χρόνων με τις τελευταίες γενιές (αρχής γενόμενης με τη "σχολή" των ρομά στα μέσα των 80s) να φτάνουν στο σήμερα που συναντάς σχήματα με μουσικούς μεγαλωμένους μόνο με τα συγκεκριμένα "λαικοποπ" ακούσματα (με την rhythm section ναι μεν να μην γνωρίζει ούτε το smoke on the water αλλά να μπορεί να παίζει για πλάκα music theater ;D)...

 

όσο για την επιτιμητική στάση απέναντι στους μουσικούς που μ@μ@κιζονται ενίοτε στο πάλκο "εντέχνως" στο κόντρα, την επιλογή τους να παίζουν στα "σκυλάδικα" αντί να πεινάσουν, να την συζητήσω ευχαρίστως με τον οποιοδήποτε, αλλά όσοι δεν έχουν περάσει ένα 8ωρο πάνω σε ανάλογο πάλκο σε τέτοιους χώρους, καλό είναι να είναι πιο φειδωλοί ως προς την κρίση τους για την "ανάγκη" των μουσικών κάποιες φορές να "ξεσπάσουν" στο διάφορο (χωρίς φυσικά να εξαιρέσουμε και κάποιους που όντως μπορεί απλά να "επιδεικνύονται" και μάλιστα άκομψα)...

 

τέλος η σχολή των "ατέρμονων τουτι" και των ανατολικότροπων ριφ που έκανε μόδα ο μακαρίτης ο Βαρδής, είναι όντως μια κουβέντα από μόνη της ως προς την "αισθητική" της αλλά και την επιρροή της (καλή ή κακή) στην εξέλιξη του είδους...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για την επιτιμητική στάση απέναντι στους μουσικούς που μ@μ@κιζονται ενίοτε στο πάλκο "εντέχνως" στο κόντρα [...] (χωρίς φυσικά να εξαιρέσουμε και κάποιους που όντως μπορεί απλά να "επιδεικνύονται" και μάλιστα άκομψα)...

 

Νομίζω ότι με την εξαίρεσή σου για την "επίδειξη", μιλάς για το βίντεο το οποίο χαρακτήρισα "ξεφτίλα" οπότε θεωρώ ότι είμαστε κοντά.

 

την επιλογή τους να παίζουν στα "σκυλάδικα" αντί να πεινάσουν

 

Μίλησε αρνητικά κανείς για την επιλογή αυτή έναντι της "πείνας";

 

αλλά όσοι δεν έχουν περάσει ένα 8ωρο πάνω σε ανάλογο πάλκο σε τέτοιους χώρους, καλό είναι να είναι πιο φειδωλοί ως προς την κρίση τους

 

Αν δεν ήταν σε σκυλάδικα αλλά τριήμερα σε λαϊκάδικα; Μετράει ή να μη μιλάω;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω ότι με την εξαίρεσή σου για την "επίδειξη", μιλάς για το βίντεο το οποίο χαρακτήρισα "ξεφτίλα" οπότε θεωρώ ότι είμαστε κοντά.

 

ποιο κοντά από όσο νομίζεις (ή θα θελες)... ;) :)

 

 

Μίλησε αρνητικά κανείς για την επιλογή αυτή έναντι της "πείνας";

 

κακώς... μπορώ πολύ εύκολα να μιλήσω "αρνητικά" για αρκετές "ευκολίες" στις επαγγελματικές μου επιλογές, όπως παράλληλα και (υπερ)θετικά για το κουνιαδάκι μου τον μπασισταρά ας πούμε, που επέλεξε εδώ και πολλά χρόνια να υπηρετεί με φραγκοδίφραγκα την fusion και την jazz, κόντρα στις "σειρήνες" ειδών που δεν τον άγγιζαν καλλιτεχνικά...

 

μην τα ισοπεδώνουμε όλα... μπορεί να μην είναι "κολάσιμο" το πέρασμα μου από τα σκυλάδικα αλλά δεν μπορώ παρά να δώσω "εύσημα" σε όσους "αντιστάθηκαν"...

 

Αν δεν ήταν σε σκυλάδικα αλλά τριήμερα σε λαϊκάδικα; Μετράει ή να μη μιλάω;

 

αν μια επιχειρηματολογημένη άποψη σε μια κουβέντα είναι ικανή να σε "εμποδίσει" να μιλάς, με απογοητεύεις...  ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάει σε σκυλάδικο. Με τη σωστή παρέα.

Θα ματαξαναπάω ευχαρίστως. Με τη σωστή παρέα.

Σωστή παρέα ορίζω ανθρώπους όπου, γνωρίζουν την κουλτούρα το περιεχόμενο της και τα ανταποδοτικά οφέλη της. Και δεν εκφράζονται σαν να παρατηρούν τσίρκο.

Οι θαμώνες και οι μουσικοί "δικοί μας άνθρωποι" είναι, όχι Αρειανοί από εξωπλανήτες.

 

Δεν έχω βρεθεί ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥΣΙΚΟΥ σε πάλκο.

Τα έφερε η ζωή μερικές φορές να παίξω λαϊκή μουσική για μερικές ώρες.

 

Από την μεριά του θεατή είναι απλά οΚ, από τη μεριά του οργανοπαίκτη "υποψιάζομαι" να είναι μεγάλο αγγούρι.

 

 

Νομίζω μπορεί η επόμενη μπυροποσία να οργανωθεί in dog house    ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου