Προς το περιεχόμενο

Mic Preamps


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

θελω να αγορασω προενισχυτη μικροφώνου. Μέσα σε όλα τα άλλα κοιτάζω τους Golden Age Pre-73 DLX και Golden Age Pre-73 ΜΚ ΙΙΙ. Γνώριζει κάποιος ποιά είναι η διαφορά τους; Επίσης, τί είναι αυτοί οι περιβόητοι transformers στα input/output των προενισχυτών μικροφώνων;

 

αυτα! O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για τον ήχο τους δεν έχω γνώμη μια και δεν τους έχω ακούσει - χρησιμοποιήσει... μια διαφορά τους είναι ότι ο DLX είναι "έτοιμος κυκλωματικά" να δεχθεί transformers (μετασχηματιστές) της Carnhill που χρησιμοποιούν πολλοί neve 1073 κλώνοι (με την ανάλογη διαφορά στο κόστος φυσικά)...

 

όσο για την απορία σου, οι ποιοτικοί (και ακριβοί) transformers, προσδίδουν στις υλοποιήσεις που τους αξιοποιούν, καλύτερη συμπεριφορά σε θέματα θορύβου και παρεμβολών, συντελώντας (θεωρητικά) ως ένας από τους παράγοντες για καλύτερο ήχο (διαφάνεια καθαρότητα δυναμικές) στην όποια σχεδιαστική προσέγγιση του κάθε κατασκευαστή...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αυτό που βλέπω στην τεχνική περιγραφή του Golden Age Pre-73 DLX Plus είναι ότι έχει ήδη transformers carnhill. Οπότε δύο είναι οι απορρίες μου. Γιατί όλοι αγοράζουν τον Golden Age Project Pre-73 MKIII Plus ενώ ο πρώτος είναι πιο ολοκληρωμένος σαν σύστημα και μάλλον με καλύτερο ήχο. Δεύτερο, γιατι να αγοράσω τον MKIII και μέτα να του βάλω transformers? Και τρίτο, από που αγοράζουμε στην ευρώπη carnhill transformers? Σας ξεγελασα ήταν 3 οι ερωτήσεις  >:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ξεκινώντας να ξεκαθαρίσω ένα συντακτικό λάθος στο πρώτο ποστ που μάλλον σε μπέρδεψε (και τώρα διορθώθηκε)... γράφτηκε  για διαφορά στον "δεύτερο" ενώ φυσικά η αναφορά πήγαινε στον ακριβότερο πρώτο (DLX)... ο  >:D του νετ...

 

στις απορίες σου τώρα... ο απλός DLX δίνεται λοιπόν έτοιμος για upgrade αν το επιθυμείς, με προφανή πλέον απάντηση στην (εκ νέου διαμορφωμένη) ερώτησή σου, γιατί να μην πάρεις εξ αρχής τον Plus, την διαφορά τιμής τους που είναι αρκετά μεγάλη (περίπου 40%+)...

 

όσο για τον Golden Age Project Pre-73 MKIII, στην Plus υλοποίηση του έχει μεν Carnhill, αλλά του λείπουν άλλες δυνατότητες σε σχέση με τον DLX plus όπως ο output attenuator και το selectable high pass filter (που κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρουν και όντως ο MKIII -δεν το γνωρίζω- να πουλάει περισσότερο)...

 

πάντως μια και μιλάμε για ένα βασικό συντελεστή του εξοπλισμού σου ως προς τον ηχητικό χαρακτήρα που επιθυμείς να προσδώσεις στις ηχογραφήσεις σου, καλό είναι όλα αυτά να τα λαμβάνεις σαν απλές "ενδείξεις κατεύθυνσης" πριν προβείς σε μια αγορά... καλό είναι να έχεις ακούσει (και μάλιστα συγκριτικά και επισταμένα ως προς την αποστολή που θα του αναθέσεις) οποιονδήποτε προενισχυτή πριν τον αποκτήσεις...

 

ξέρω δεν είναι πάντα εφικτό, αλλά πολλές φορές είναι προτιμότερο να "χάσεις"μια "εν δυνάμει ευκαιρία" προς όφελος μιας επιλογής που σίγουρα σε αντιπροσωπεύει αποφεύγοντας, δυσάρεστες εκπλήξεις "τυφλών αγορών"...

 

 


τέλος για τας Ευρώπας που ζήτησες:

+44 (0)1480 462978

or email [email protected]

 

Carnhill Transformers Ltd, UK

5 Burrel Road, St Ives, Cambridgeshire PE27 3LE

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε nap,

 

είσαι υπεραναλυτικότατος και σε ευχαριστώ. Πιστεύω ότι καταλήγουμε στο ότι πιο ολοκλήρωμένος και με το αντίστοιχο τίμημα φυσικά είναι ο DLX Plus, και μάλλον έκει προσανατολίζοαμαι και εγω. Τώρα όσον αφορά το ηχητικό κομμάτι των preamp, μόνο μέσα από τη δοκιμή μαθαίνεις, πριν ή μετά την αγορά τους  ;D

Ελπίζω να κάνω καλή επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θεωρητικά ναι...

δεν έχω παρά να σου ευχηθώ να είναι και στην πράξη αυτός που θα προσεγγίζει τον ήχο που ψάχνεις...  8) :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου