Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα. Ένα ατελές όργανο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα μην αρχισω παλι την γκρινια με τον ΛΟΥΘΙΕΡ που μου εκοψε το νατ με το ΤΣΕΚΟΥΡΙ...που μεταξυ αλλων εβγαλε αχρηστη την γυψων μου επειδη "στο ΠΡΩΤΟ ταστο δεν ειχε ιντονεισΟ!!!!Στην απαντηση μου οτι η κιθαρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑΝΟ και αν θελει να τσεκαρουμε οποια θελει (απο τις 10 κιθαρες των 80-150  ευρω που ειχε ολες κ ολες κατασκονισμενες στο μαγαζι) ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑ....ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΖΩΝΤΑΝΟΣ!!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά είμαι λίγο υποχόνδριος με το θέμα, με ενοχλεί η υποβόσκουσα πρασινίλα.

 

Τα τελευταία χρόνια φρικάρω όταν παίζω με "ξεκούρδιστη" κιθάρα (ατάκες: "πάλι κουρδίζεις ρε;"  ;D )

 

Οι δικές μου πάντως, ηλεκ/ακουστ (scale: 25.5"/25.4") δεν έχουν σοβαρό θέμα, εκτός βέβαια όταν ψοφάνε οι χορδές.

Κατα κανόνα μετά το κλασσικό κούρδισμα (tuner ή τόνος από άλλη κιθάρα και 5ες στη δική μου) αν ψαχουλέψω ακκόρντα σε 2-3 θέσεις και διορθώσω βρίσκω μια ισορροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σας έχει προβληματίσει το θέμα?

Τι λύσεις δίνετε?

Εγώ προσωπικά κουρντίζω ανάλογα με το κομμάτι και τη θέση που θα παίξω ή αν θα έχει ανοιχτές και ποιές.

 

ακόμα και το καλύτερο κουρδιστήρι να έχεις πρέπει να ξέρεις να κουρντίζεις "ξεκούρντιστα"

 

Ναί, και εν γένει ενεργώ με βάση όσα έγραψες παραπάνω...

Κατά κανόνα κουρδίζω -με τον τρόπο που με "βολεύει" τέλος πάντων- έτσι ώστε να μην "ενοχλούμαι" στο 99% των περιπτώσεων και όταν προκύπτει κάποια "ιδιαίτερη" δακτυλοθεσία συνήθως ψιλοδιορθώνω ελαφρά...

Κάποιες πολύ καλές-και ακριβές- κιθάρες που πέρασαν απο τα χέρια μου (πχ. Huber Dolphin) είχαν σχεδόν μηδενικά προβλήματα, εξαιρετικές στην κατασκευή τους και στο set up, κάποιες άλλες ήσαν προβληματικές from day one (συνήθως φεντεροειδείς κατασκευές με χαμηλό quality control)...αντίθετα, εταιρίες όπως η PRS για παράδειγμα, ακόμα και στις φθηνές σειρές τους είναι σχεδόν υποδειγματικές.

Σε μιά πιό "μεταφυσική" νότα  ;D πάντως, πιστεύω πως μιά κιθάρα είναι ζωντανός οργανισμός με κάποιον τρόπο, "ακούει", μεταλλάσσεται στη συμπεριφορά της και "προσαρμόζεται" στα χούγια του παίκτη, προυπόθεση όμως είναι η διαρκής τριβή μεταξύ των δύο και η ουσιαστική και "αγαπησιάρικη"  ;D συμβίωση τους.  8)

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προυπόθεση όμως είναι η διαρκής τριβή μεταξύ των δύο και η ουσιαστική και "αγαπησιάρικη"  ;D συμβίωση τους.  8)

Αυτό ακριβώς!

Αγάπα την κιθάρα σου με τα ελαττώματά της, ή ακόμα καλύτερα, αγάπα την κιθάρα σου για τα ελαττώματά της.

Αν μάθεις τα χούγια της, αυτά τα ελαττώματα, γίνονται καμιά φορά προτερήματα, γιατί κάνουν την διαφορά.

 

Βέβαια αυτά τα λέει κάποιος που όχι μόνο δεν είναι φανατικός του απόλυτου κουρδίσματος, αλλά το να είναι όλα "καρφί" στο κούρδισμα τον χαλάει κιόλας.

 

Ένα ελάχιστο κλικ ανάμεσα στα διάφορα όργανα σε μια μπάντα (ειδικά σε μπάντα με πνευστά) είναι θεμιτό και κάποιες φορές και επιθυμητό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς!

Ένα ελάχιστο κλικ ανάμεσα στα διάφορα όργανα σε μια μπάντα (ειδικά σε μπάντα με πνευστά) είναι θεμιτό και κάποιες φορές και επιθυμητό.

 

εντάξει...δε φτάνει που θα είναι οι ντουντούκες ελεύθερες, ίσως και ένα κοντραμπάσο ή άταστο, να φεύγουν και οι κιθάρες?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει...δε φτάνει που θα είναι οι ντουντούκες ελεύθερες, ίσως και ένα κοντραμπάσο ή άταστο, να φεύγουν και οι κιθάρες?

Μου έδωσες ένα πολύ ωραίο παράδειγμα.

Το κοντραμπάσο.

Μπορεί να είναι τέλεια κουρδισμένο, όμως αυτή η "ξεκουρδισιά" που βγάζει ανάλογα με το παίξιμο, μου αρέσει πολύ (σαν τα χούγια και το παίξιμο της κιθάρας).

Και πολλές φορές είναι ο βασικός αρμονικός άξονας. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

και μένα μ αρέσει

όμως η ρημάδα η κιθάρα έχει παντού τάστα.

Πόσο πιά να φέρεις με τα δάχτυλα αν έχεις αυτί.

Αντε σε μια δυό νότες.

Στα ακκόρντα. Δύσκολα διορθώνεις με το αυτί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_3460.jpg

 

τελικά αυτές οι κιθάρες είναι καλές?

(γιατί δεν βλέπω να πολυκυκλοφοράνε....  ;D)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μόνο οι κιθάρες δεν μου φταίνε.

Έχω συνηθήσει να αλλάζω χορδές κάθε τέσσερα-πέντε χρόνια, οπότε ....  :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αυτός εδώ λέει, έχει γεφυρα που δε σ αφήνει να κάνεις σηκώματα....wtf....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου