Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση για scalloping


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνο, δεν συμφωνώ.

το παιδί έχει δικαίωμα να θέλει και να κάνει ό,τι γουστάρει, πλην όμως μη μας κάνει και συμμέτοχους.

Βασικά θεωρεί ότι αυτό το πράγμα θα τον κάνει να παίξει γρηγορότερα.

ΛΑΘΟΣ. (άρα έχοντας λάθος πεποίθηση θα κάνει μια ζημιά με κόστος)

Δεν λαμβάνει υπόψη ότι το scalloping δεν είναι εύκολη δουλειά (συνεπώς σωστές οι απόψεις να πειραματιστεί με ένα μανίκι). Όμως ότι θα σακατέψει μια αμερικάνα είναι σίγουρο και αυτό δεν έχει επιστροφή. Όπως δεν υπάρχει απάντηση θα την πουλήσω. Διότι κανένας τρελλός δεν θα αγοράσει ανασκολοπισμένη αμερικάνα. Εδώ δεν αγοράζουν κανονικές.

Τρίτον. Η κιθάρα θα μετατραπεί σε σιτάρ. Ακκόρντο σωστό δεν θα βγαίνει, θα είναι ανάλογα με το πως θα πιέσεις και ποιές χορδές.

 

Κατά τα άλλα ασχολούμαι με τα φόρα πάνω από 20 χρόνια και με το νοιζ γύρω στα 3. Ορισμένα πράγματα τα μυρίζομαι. Όπως πχ κάποιον που παει να καρφωθεί. Δεν ξέρω γιατί, ίσως να φαίνομαι σαν καλός σαμαρείτης.

Στην αρχή πάντα φροντίζω να είμαι λίγο διερευνητικός και ίσως απόλυτος για να καταλάβω τι παίζεται. Όταν η αντίδραση είναι προς την κατεύθυνση που έχω μυριστεί μπορεί και να αγριέψω ελαφρώς.

 

Ο φίλος μας λοιπόν κατ εμέ κάπου μπερδεύτηκε και πάει να καταστρέψει μια κιθάρα. Μια κοινότητα που σέβεται τον εαυτό της θα πρέπει ίσως να τον "προστατέψει"

 

 

Εγώ από την άλλη, έμαθα στη ζωή να ενθαρρύνω τα "λάθη". Το ίδιο κάνω και με τους γιους μου. Θεωρώ πως αν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις. Και μαθαίνεις μόνο παθαίνοντας και όχι, τόσο πολύ, από τις διδαχές των άλλων.

 

 

Επίσης θεωρώ πως τα χρήματα που θα δώσει σε έναν (οποιονδήποτε) μάστορα, χωρίς καν να υπολογίζουμε πως υπάρχει το αμφίβολο αποτέλεσμα με τους αετονύχηδες στην Ελλάδα, θα είναι έξοδο. Τα χρήματα που θα του κοστίσει το όλο project, είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο (όπως πολύ σωστά ανέλυσε και ο Μίλτος πιο πάνω), εάν και εφόσον βάλει προσωπική εργασία, θα είναι... επένδυση. Επένδυση στη δική του γνώση για την κιθάρα, το scalloping, γενικά.

 

Και τέλος πάντων, πόσο κάνει ένα μανίκι μιας αμερικάνας Strat? Σίγουρα έχει την αξία του, αλλά δεν καταστρέφει και Gibson του '50. Worst case scenario, θα τσιμπήσει άλλο από τις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όλοι έχουν δικαίωμα στο λάθος και στο πάθημα.

όμως άλλο να μην του βγεί και άλλο εξ αρχής να είναι λάθος η υπόθεση.

Και η υπόθεση είναι λάθος στο γρήγορα (και στο ότι επειδή το έχει κάνει ο μάλμστην παίζει γρήγορα - αυτή η ταύτιση με το είδωλο θα μας φάει - θα σκάψω την κιθάρα μου και ξαφνικά θα παίζω γρήγορα, λες και αυτό τον έκανε γρήγορο).

 

Και το πιό βασικό θα πάει περίπατο όλο το Intonation.

Εδώ υπάρχουν πρωτάρηδες και άσχετοι που ακούγονται φάλτσα σε σεταρισμένες και κουρδισμένες κιθάρες.

Φαντάσου τι πάρτυ θα γίνει σε σκαμμένες.

 

Η κόρη μου είναι 21 και κάνει το δικό της. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ακούσει κι όλας ή ότι εγώ δεν θα μιλήσω.

Εγώ θέλω να μιλάω και να μπορώ μετά να πω "στο είχα πει"

 

Τέλος πάντων much ado about nothing....

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να μιλάω και να μπορώ μετά να πω "στο είχα πει"

Κατά την γνώμη μου (αν και λόγος δεν μου πέφτει το ξέρω) αυτό είναι μάλλον άσχημο.

Αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι αποδείξεως του εναντίου (spoiler alert: δεν θα αποδειχθεί το ενάντιο) όλο αυτό το μπάχαλο το έχει ξεκινήσει ένας εμπαθής φουκαράς με πολλαπλά usernames και χαρακτηριστική ανικανότητα για λίγο τρολλάρισμα ποιότητας. Ούτε scalloping θέλει να κάνει ούτε τίποτα άλλο απ' ότι έχει προφασιστεί τις τελευταίες μέρες με τις διάφορες περσόνες.

 

Για την υπεράσπιση αυτού του ίδιου σκατιάρη πριν λίγο καιρό βρίζατε το moderation και αδειάζατε τις προσπάθειές του.

 

Εν πάσει περιπτώσει όμως... ακόμα κι εγώ που με πέρασε γεννεές δεκατέσσερις και χωρίς να του έχω κάνει κάτι, θα βάλω μια μερίδα αυτοκριτική απ' το μπουφέ. Αν αυτό πέφτει δύσκολο σε κάποιους, τουλάχιστον αφήστε λίγο λάσκα το κουμπί "Αποστολή" για λίγο ώστε να πέσουν οι παλμοί.

Το Noiz, σε αντίθεση με τα λιγοστά ζιζάνια, εδώ ήταν και χθες και εδώ θα είναι και αύριο. Δε φεύγει.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου