Προς το περιεχόμενο

Noise Gate. Απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τη παρεα και μπαινω αμεσως στο θεμα:

 

Σημερα μπηκε στην συλλογη μου το TC SENTRY - ειχα διαβασει τα καλυτερα και ειπα να το δοκιμασω.

 

Συνηθως παιζω με καποιο distortion Πεταλι μπουσταρισμενο με καποιο overdrive οποτε ειναι λογικο να εχω εναν καποιο θορυβο ειδικα αν εχω το ενα απο τα 2 πεταλια τσιτα.

 

Δεν ξερω αν ειμαι εγω τοσο ασχετος η τεσπα εχω φαντασιωθει ενα Noise gate που μπορει να κοψει το θορυβο χωρις να αφαιρεσει sustain κ δυναμικες - γιατι ναι κατι τετοια υσχιριζονται οσοι το δοκιμασανε.

 

Εγω δεν εβγαλα ακρη!

 

Δεν ειμαι βεβαιος σε ποιο σημειο της αλυσιδας να το τοποθετησω - να παιξω με τα in και ουt για τα βρωμικα η να χρησιμοποιησω την επιπλεον λουπα που εχει για τα βρωμικα και να περασω τα καθαρα απο την αλλη ?

 

Να το κουμποσω στη λουπα του ενισχυτη..?

 

ΟΛΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ.....το αποτελεσμα ειναι εφαμιλλο με ενα κινεζικο noise gate των 30 ευρω!

 

Τι κανω λαθος ?? Η ποσο λαθος ειμαι ?

 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μακραν το καλυτερο gate σε πεταλι με τοσες ρυθμισεις που εχει μεσω του editor,οποτε μαλλον κατι κανεις λαθος.

Καλο θα ηταν βεβαια να εριχνες μια ματια σε καποιο αρθρο (οχι απαραιτητα για πεταλι) που θα σε βοηθουσε να καταλαβεις τη λειτουργια ενος gate και τι κανει το καθε ρυθμιστικο του.

Απο κει και περα,χρησιμοποιησε το in του για την κιθαρα σου,βαλε τα γκαζοπεταλα σου στη λουπα του,παρε την εξοδο του για τον ενισχυτη σου,παιξε λιγακι με τα ρυθμιστικα του (πριν μπλεξεις με τον πολυ καλο και πληρη editor) και μου φαινεται δυσκολο να μη σε ικανοποιησει το αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Συμφωνώ με georgekz750 και επαυξάνω.

Έχω τις παραμορφώσεις στο send/return του Sentry με το Damp τέρμα δεξιά, το Decay τέρμα αριστερά και το Threshold στη μέση.

Το διακοπτάκι επάνω στη θέση Gate.

Με το BE-OD με αρκετά γκάζια και με boost μερικές φορές, δεν ακούω καθόλου θόρυβο, ούτε χάνω σε ένταση, sustain, χροιά και ποιότητα σήματος.

 

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες θόρυβο, εννοείς ότι δεν σου κόβει όλο το θόρυβο απ'το distortion ή ότι υπάρχει κάποιος θόρυβος γενικότερα αφού έχει κάνει τη δουλειά του με τα πετάλια το Sentry;

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες θόρυβο, εννοείς ότι δεν σου κόβει όλο το θόρυβο απ'το distortion ή ότι υπάρχει κάποιος θόρυβος γενικότερα αφού έχει κάνει τη δουλειά του με τα πετάλια το Sentry;

 

δε κοβει τον θορυβο εννοω - οκ με το κανονικο τροφοδοτικο ειναι μικροτερο το προβλημα - αυτο που εντοπιζω ειναι οτι σε παιξιμο πχ με πενα ειναι οκ αλλα με legata ο ηχος χανεται σε κλασματα ....το sustain δλ εχει μειωθει δραματικα

 

Τι ρυθμιση να κανω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προηγούμενο μήνυμα είχα και τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ.

Τα έβαλες send/return τα πετάλια στο Sentry;

Με μονούς ή με humbucker έχεις θόρυβο;

Για να χάνεται πολύ γρήγορα ο ήχος έχεις πολύ ανεβασμένο το threshold, λογικά.

Για τροφοδοτικό δεν ξέρω. Πιθανότατα να παίζει ρόλο.

Εγώ χρησιμοποιώ ένα Voodoo Lab.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε κοβει τον θορυβο εννοω - οκ με το κανονικο τροφοδοτικο ειναι μικροτερο το προβλημα - αυτο που εντοπιζω ειναι οτι σε παιξιμο πχ με πενα ειναι οκ αλλα με legata ο ηχος χανεται σε κλασματα ....το sustain δλ εχει μειωθει δραματικα

 

Τι ρυθμιση να κανω ??

κοψε το threshold

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις κιθαρα με μονους μαγνητες εχεις και θορυβο και απο εκει.

Αν εχεις με διπλους τοτε μαλλον ειναι απτο πολυ gain.

 

 

"Θεωρητικα":

οταν ανεβαζεις το thresold και εξαφανιζεται εντελως ο θορυβος τοτε ΔΕΝ ειναι τροφοδοτικο.

 

Γενικα με οσα γραφεις υποπνευομαι οτι το προβλημα ειναι στο πολυ gain και οχι αλλου.

 

Επισης αν κοβεται η νοτα εχεις πολυ thresold (σωπα ρε μεγαλε κατι μας ειπες) απλα δοκιμασε να το μειώσεις μέχρι ενα ανεκτό σημείο.

 

Το οτι πρεπει να εχεις τοσο ψηλα το thresold ετσι ωστε να σου πετσοκοβει τις νοτες μου κανει οτι εχεις βαλει πολυ gain.

 

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις κιθαρα με μονους μαγνητες εχεις και θορυβο και απο εκει.

Αν εχεις με διπλους τοτε μαλλον ειναι απτο πολυ gain.

 

 

"Θεωρητικα":

οταν ανεβαζεις το thresold και εξαφανιζεται εντελως ο θορυβος τοτε ΔΕΝ ειναι τροφοδοτικο.

 

Γενικα με οσα γραφεις υποπνευομαι οτι το προβλημα ειναι στο πολυ gain και οχι αλλου.

 

Επισης αν κοβεται η νοτα εχεις πολυ thresold (σωπα ρε μεγαλε κατι μας ειπες) απλα δοκιμασε να το μειώσεις μέχρι ενα ανεκτό σημείο.

 

Το οτι πρεπει να εχεις τοσο ψηλα το thresold ετσι ωστε να σου πετσοκοβει τις νοτες μου κανει οτι εχεις βαλει πολυ gain.

 

υπαρχει τροπος να το φερω στα μετρα μου ακομα και με οσο gain εχω ( που δν εχω πολυ ) μεσω του toneprint editor??

 

*** βασικα εχω το bogner burnley κ πριν απο αυτο το overdrive του malmsteen και τα 2 με gain στο 6 ***

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου