Προς το περιεχόμενο

Σημερινη ποιοτητα στις κιθαρες Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω MHS η 335 63 reissue και burstbucker η R8, ...

Δηλώνω fenderakias, δεν το χω... με τα specs των Gibson, ;)

Thank you very much. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Thank you very much. :)

παρακαλω,  :)

Αλλά περίμενα μια εξήγηση απο εσενα που είσαι πιο έμπειρος στις Gibson βάσει των προδιαγραφών των μαγνητων, κλπ ;)

Με απογοήτευσες... ;D ;D ;D , μπορεις όμως να επανορθωσεις :)

Και είχα αρχίσει να προβληματίζομαι με την απαντηςη του Ηλία, περί ρυθμίσεων μαγνητων σε epiphone riviera. Κατα τύχη χρησιμοποίησα και γω παραπάνω τον ίδιο χαρακτηρισμό " μουντός"  όπως και ο nickzero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά περίμενα μια εξήγηση απο εσενα που είσαι πιο έμπειρος στις Gibson βάσει των προδιαγραφών των μαγνητων, κλπ ;)

Με απογοήτευσες... ;D ;D ;D , μπορεις όμως να επανορθωσεις :)

;D ;D ;D ;D

Να σου πω, δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στις νέες Gibson, γι' αυτό και δεν έγραψα άποψη.

 

Όσον αφορά στους μαγνήτες, έχω παίξει με αρκετές κιθάρες, που είχαν διαφορετικούς μαγνήτες (για Gibson μιλάω πάντα), και στήσιμο.

 

Για τους 57άρηδες νομίζω ότι είναι πολύ καλοί, αλλά έχουν παραπάνω hype από όσο τους αξίζει (εξαρτάται και από το όργανο βέβαια).

 

Οι burstbuckers αν και πιο "πρίμοι γενικά" με τα 300άρια pots (και όχι μόνο)  ακούγονται super, είναι PAF on steroids.

 

Μου αρέσουν πολύ οι low output 490s, που τους βάζει στα φθηνά όργανα.

 

Όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις, γι' αυτό και οι προηγούμενες ερωτήσεις μου, να δω γνώμες.

Πάντως τους 57άρηδες, δεν θα τους έλεγα μουντούς με τίποτα, ίσα ίσα εμένα μου φαίνονται πολύ bright, αλλά και boomy, σαν να τους λείπουν καθαρά μεσαία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν πολύ ο ι low output 490s, που τους βάζει στα φθηνά όργανα.

 

57 Classic Pickup - Gibson Store

 

490T - "Modern Classic" Bridge Pickup - Gibson Store

 

HIGH θες να πεις....

 

Δεν υπαρχει θεμα πΓοιοτητας στους ΜΑΓΝΗΤΕΣ ,σε καποιους μπορεις να αρεσει ενας μαγνητης που δεν αρεσει σε αλλους...για αυτο και ΑΛΛΑΖΟΥΝ.

 

Ειναι πανεμορφη και απιστευτα βολικη στο παιξιμο αλλα θα προτιμουσα σε αυτα τα λεφτα να μην ειχα hum

 

πρωτη φορα ακουω για διπλους με hum....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HIGH θες να πεις....

Σε σχέση με τον 57 είναι ένα κλικ πιο high, αλλά εγώ μιλούσα γενικά, σε σύγκριση με τους περισσότερους.

 

Και φυσικά οι μαγνήτες είναι θέμα γούστου. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk δεν ειναι το hum οπως το ΚΣερουμε απο τους μονους σε στρατ.Ειναι απο rf θεματα και στατικο ηλεΧτρισμο και external sources πιστευω (και ΟΧΙ θεμα γειωσης...αν ηταν θεμα γειωσης δεν θα ηταν ησυχη και μολις την ακουμπουσα θα εκανε θορυβο;Οπως οταν ακουμπας το unpluged βυσμα ας πουμε;Αν κανω λαθος καποιος φωστηρας ας με διορθωσει!) Ειναι το κλασσικο hum που ακουμπας τη γεφυρα και φευγει...θα ελεγα οτι ειναι τα ηλεκτρολογικα του σπιτιου μου αν ΟΛΕΣ οι αλλες (6) κιθαρες μου δεν ηταν dead quiet (ακομα και η στρατ με τους παμφθηνους gfs lipsticks)...ειχα ανοιξει προ καιρου ενα θεματακι σχετικο...οσο απομακρυνομαι απο το ηχειο...ελατωνεται και ο θορυβος!Εκανα shielding στο cavity και η κατασταση βελτιωθηκε αισθητα αλλα...dead quiet σαν τσαλς δε τη λες...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το κλασσικο hum που ακουμπας τη γεφυρα και φευγει.

 

Αυτο συμβαινει με ΟΛΕΣ τις ΣΩΣΤΑ γειωμενες κιθαρες.

 

Ισως επειδη η διπλοι εχουν μεγαλυτερη εξοδο ο θορυβος αυτος να ειναι πιο αισθητος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα διαφωνήσω, προσωπική παρατήρηση ήταν μιας και εγώ συνήθως κοιτάω LP και 335. Τα Tribute μοντέλα αισθητικά δε μου αρέσουν, εκεί εστιάζονται και πολλά παράπονα για το φινίρισμα, οπότε η Traditional καινούρια είναι στο όριο για το budget μου. Δυστυχώς η Standard που και λόγω ονόματος και εμφάνισης είναι η κλασική LP είναι πια ακριβή. Για Historic μοντέλα δε συζητάω, έχουν χάσει κάθε επαφή με τη πραγματικότητα.

 

Aπό την άλλη όμως εγώ θα έλεγα ότι oι Fender έχουν γίνει πια ακριβές και όχι οι Gibson.

Αν θεωρήσουμε σαν '' entry κλασσικό'' αμερικάνικο ακριβό μοντέλο LP την traditional, θα δούμε με μια ματιά στα καταστήματα ότι οι νέες entry κλασσικές ακριβές Strat, οι American Pro όπως ονομάζονται πλέον (πρώην american standard), έχουν την ίδια περίπου τιμή με μια traditional (και οι American Elite περίπου όσο μια Standard).

 

Και μιλάμε πάντα για κιθάρες που έχουν binding, maple top, nitro φινίρισμα, glued neck με αποτέλεσμα να μένουν πιο πολλές μέρες στο εργοστάσιο πράγμα που συνεπάγεται με μεγαλύτερο κόστος. Αν δώσεις λοιπόν 1600 ευρώ για μια κιθάρα με όλα τα παραπάνω ή 1600 για μια Strat (δυο κούτσουρα με βίδες και χορδές  ;D ), τελικά ποιός έχει κάνει πραγματική υπερτιμολόγηση?  :D

 

Νομίζω ότι εκαστες οι δυο μεγάλες εταιρίες προσφέρουν made in USA μοντέλα σε όλα τα είδη τιμής πλέον όπως προαναφέρθηκε και ίσως αυτό να έχει ως αποτέλεσμα οι τιμές των ''standard'' μοντέλων να σπρώχνονται λίγο προς τα πάνω. Αν είσαι φετιχιστής πας για το ακριβό μοντέλο, αλλιώς παίρνεις ένα καλό αμερικάνικο αλλά προσιτό όργανο τύπου american special strat, faded - studio - classic LP κτλ και κάνεις την δουλειά σου όχι απλά μια χαρά, αλλά και με το παραπάνω.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό την άλλη όμως εγώ θα έλεγα ότι oι Fender έχουν γίνει πια ακριβές και όχι οι Gibson.

Αν θεωρήσουμε σαν '' entry κλασσικό'' αμερικάνικο ακριβό μοντέλο LP την traditional, θα δούμε με μια ματιά στα καταστήματα ότι οι νέες entry κλασσικές ακριβές Strat, οι American Pro όπως ονομάζονται πλέον (πρώην american standard), έχουν την ίδια περίπου τιμή με μια traditional (και οι American Elite περίπου όσο μια Standard).

 

 

 

+ 1 δις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_tribute_seb.htm?ref=search_rslt_gibson+les+paul_401708

 

https://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_baja_tele_vb.htm?ref=search_prv_6

 

ηρθε ο καιρος που μια βιδωτη ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΗ κιθαρα κανει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο μια set neck ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ κιθαρα.....o tempora o mores  ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου