Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ενώ με τους GAY δεν έχω κανένα πρόβλημα, δεν με ενοχλεί, τους αντιμετωπίζω ισότιμα .....

 

.....Αλήθεια το λέω και τα βρίσκω gay με την έννοια που θέτει ο trolley , αισθητικά.

Δεν τα γουστάρω καθόλου.

 

 

Παιδια, το ξαναλεω, καλυτερα αφηστε αυτο με το "gay", διοτι εχουν αρχισει να λεγονται και ασυναρτησιες πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα για να μη στενοχωρώ τον καθωσπρεπισμό διαφόρων πρέπει να συνεχίσω να ανέχομαι τα διαδικτυακά ρεψίματα του ατόμου που έχει δει μηχανικό πληκτρολόγιο μόνο σε φωτογραφία, ε;

 

Ή να αρχίσω να ρεύομαι και εγώ.

 

Έγραψε και ο audiokostas την πράσινή του, όλα καλά.

 

Άλλη μία προσπάθεια στο βρόντο... δε βαριέσαι... έμειναν τα μακ στις κοπελιές...

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolley,

 

αρχικά, μην τσιτώνεις χωρίς λόγο. Πάμε στα υπόλοιπα.

 

Αλλά ρε μάστορα, κάνεις τον τυφλό; Έγραψα "η καλύτερη κάρτα για οικιακή χρήση" και "το καλύτερο τρέχον DAW". Οι λεξούλες δίνουν το στίγμα για τα κριτήρια που εφαρμόστηκαν, συν το ότι είναι σαφές ότι παντού δίνεται έμφαση στο θέμα της πλατειάς συμβατότητας, επειδή κρίνω πως έχει τεράστια σημασία ΚΑΙ είναι η μόνη έντιμη προσέγγιση εκ' μέρους των κατασκευαστών λογισμικού.

 

Με άλλα λόγια...

 

Ανοίγει κάποιος που θέλει να αγοράσει κάρτα ήχου ένα thread:

"Ποιά είναι η καλύτερη κάρτα ήχου για οικιακή χρήση?"

 

Κι εσύ απαντάς:

"Η Komplete Audio 6"

 

...και τόσο η ερώτηση, πόσο μάλλον η απάντηση, εσένα σου φαίνονται κομπλε. Δίχως να ρωτήσεις για budget, τρόπο χρήσης, απαιτήσεις, κανάλια κλπ.

 

 

Ήδη διευκρίνησα ότι υπάρχουν πολλές ώρες εργασίας και δοκιμών πίσω από τα συμπεράσματα που παρέθεσα. Αν κάνει (κάποιος) τον ίδιο κύκλο δοκιμών και καταλήξει σε διαφορετικά συμπεράσματα, τότε ας τα παραθέσει, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Ε πες μας λοιπόν, μετά από τι δοκιμές κατέληξες στα συμπεράσματα αυτά? Ποιες κάρτες ήχου δοκίμασες? Σε τί είδους χρήση? Ποια DAW? Ποιος είναι τέλος πάντων αυτός ο κύκλος δοκιμών για να κάνουμε κι εμείς τον ίδιο, όπως λες..

 

Χωρίς κάποιες βασικές πληροφορίες, θυμίζεις απλά σκιτζή του τύπου "ξέρω εγώ, είμαι χρόνια στο επάγγελμα, εγώ σου μιλάω τώρα"..

 

 

Τέλος, ας παρατηρηθεί ότι δεν προτείνεις απολύτως τίποτε.

 

Προτείνω να γράφεις πιο εμπεριστατωμένα. Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις γνώσεις κι έχεις φάει ώρες δοκιμών, ωστόσο, αδικείσαι με τον τρόπο που τις παρουσιάζεις.

 

 

 

 

 

LK,

 

Πραγματικά ας σταματήσει εδω το θεμα "gay aesthetics" για τον  εξής απλό  λόγο:

 

Είναι όρος και δεν έχει να κάνει με τη σεξουαλικότητα,

Gay= Χαρούμενος,

Χρησιμοποιείται δε στο να περιγράψει από ρούχα , μέχρι και διακόσμιση.

Δεν χρησιμοποιείται σε αντιδιαστολή του όρου "ανδρικός", ούτε "γυναικείος". 

 

Π.χ. floral ρουχα, πολύχρωμα με έντονα χρώματα κ.λ.π.

Καταδυκνειει δε συνήθως έναν μαξιμαλισμό στη σχεδίαση.

 

 

1) O χαρακτηρισμός gay, παραπέμπει κατά κύριο λόγο στη σεξουαλικότητα. Τα υπόλοιπα είναι ιστορικής σημασίας. Αλλά ας δεχτούμε ότι το "gay aestetics" είναι όρος, και μάλιστα μη φορτισμένος από σεξουαλικότητα...

 

2) Ο trolley δε μίλησε για "gay aesthetics" αλλά για "gay αισθητική". Κι έχει σημασία, γιατί σκόπιμα κρατά την πρώτη λέξη όπως είναι (που από μόνη της παραπέμπει στη σεξουαλικότητα) και μεταφράζει τη δεύτερη. Ας μιλούσε λοιπόν για "χαρούμενη αισθητική", δε θα έλεγε κανείς τίποτα. Αλλά μίλησε για gay αισθητική.

 

3) Όταν λέει ο trolley ότι "η Apple γά**σε τον κόσμο της πληροφορικής" εννοεί ότι έκανε σεξ με τους απανταχού πληροφορικάριους? Γιατί κι αυτή η λέξη έχει πολλαπλές ερμηνείες αλλά καταλαβαίνουμε πως δεν εννοεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έγω δεν ερμήνευσα τον Trolley,  είπα κάτι άλλο,  ότι η λέξη  gay συνοδευόμενη και από ένα ουσιαστικά,  δεν χρειάζεται να παραπέμπει σε σεξουαλικότητα.

Ο ίδιος ο trolley ,εξήγησε τι εννοούσε,  και διευκρίνισε .

Προχωράμε στη συζήτηση παρακάτω,  διότι νομίζω οτι το όποιο θεμα σχετικά λύθηκε.

Το θέμα μας θυμίζω ειναι "Πληροφορική 2017"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ρε παιδια, ισχύει ότι αν δεν αποκοψεις τα windows απο το internet, σιγα σιγα γίνονται αχρηστα απο ολα τα ακυρα dll που γεμιζουν. Linux και mac απο την αλλη, αν δε κανεις τρανταχτες βλακειες ή update συνεχως, διατηρουν την ακεραιοτητά τους για πολυ περισσοτερο καιρο. Ο τροπος που δουλεύουν ειναι εντελως διαφορετικός και μακραν πιο αποδοτικος. Δεν ειναι μονο η αισθητικη. Ξαναλεω, το ios, ειναι πολυ κοντα στο linux σαν λειτουργικο αλλα εχει λυσει πολλα απο τα θεματα που αν δεν είσαι γκικ δεν απολαμβανεις να λυνεις.

 

Βεβαια, θεωρω οτι περι ορέξεως δε μου πεφτει λογος. Οπως τη βρισκει κανεις. Δυστυχώς αυτες οι κουβέντες πολλες φορες οδηγούνται σε πολωση και σε κοντρες στρατ εναντιον λεσπολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έχουν φτάσει τα πράγματα και με την διάδοση και τις δυνατότητες του διαδικτύου είναι ξεκάθαρο ότι πιά οι εταιρείες αναγκάζονται άνωθεν να αντιμετωπίζουν όλα τα security issues με ό,τι σημαίνει αυτό, ενσωματώνοντας πράγματα και εξαναγκάζοντας τον κάθε υπολογιστή να είναι σε διαρκή επικοινωνία με κάποια κέντρα για ενημέρωση προς "δυο κατευθύνσεις"

Όποιος θέλει έναν υπολογιστή για να κάνει μια δουλειά, τον αγοράζει, αγοράζει το λογισμικό που θέλει, εξασφαλίζει το ότι τρέχει όπως θέλει και μετά βγάζει το καλώδιο του δικτύου και τέλος.

Όποιος θέλει να κάνει 200 δουλειές με έναν υπολογιστή, να επισκέπτεται τα πάντα, να επικοινωνεί με τα πάντα είναι ξεκάθαρο ότι ανα πάσα στιγμή θα του ζητηθεί να προσαρμοστεί σε νέα τάξη πραγμάτων.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έχουν φτάσει τα πράγματα και με την διάδοση και τις δυνατότητες του διαδικτύου είναι ξεκάθαρο ότι πιά οι εταιρείες αναγκάζονται άνωθεν να αντιμετωπίζουν όλα τα security issues με ό,τι σημαίνει αυτό, ενσωματώνοντας πράγματα και εξαναγκάζοντας τον κάθε υπολογιστή να είναι σε διαρκή επικοινωνία με κάποια κέντρα για ενημέρωση προς "δυο κατευθύνσεις"

Όποιος θέλει έναν υπολογιστή για να κάνει μια δουλειά, τον αγοράζει, αγοράζει το λογισμικό που θέλει, εξασφαλίζει το ότι τρέχει όπως θέλει και μετά βγάζει το καλώδιο του δικτύου και τέλος.

Όποιος θέλει να κάνει 200 δουλειές με έναν υπολογιστή, να επισκέπτεται τα πάντα, να επικοινωνεί με τα πάντα είναι ξεκάθαρο ότι ανα πάσα στιγμή θα του ζητηθεί να προσαρμοστεί σε νέα τάξη πραγμάτων.

 

Μικρή διόρθωση εδώ. Δεν είναι "θέλει", είναι "δεν μπορεί να έχει ένα ξεχωριστό pc για κάθε δουλειά". Δεν είναι άλλωστε φυστίκια τα pc, δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να'χουν από τρία.

 

Κι εγώ έχω ένα αρχαίο μεν, δυνατό για την εποχή του δε laptop που σ'αυτό κάνω την δουλειά μου. Παράπονα δεν μπορώ να έχω με το πως τα πάει αλλά προφανώς, αν ήταν μόνο για να ηχογραφώ θα πετούσε σε σύγκριση με τις τώρα αποδόσεις του ως "ένα για όλα" μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω το εξής.

εγώ στη δουλειά μου έχω ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Αν το πρόγραμμα αυτό, στραπατσαριστεί, ή αν ο υπολογιστής αυτός πάθει κάτι την έκατσα κοινώς για μέρες....

Συνεπώς ο υπολογιστής αυτός είναι απαραίτητο να κάνει μόνο ή έστω κύρια αυτή τη δουλειά, ή να το πω αλλιώς δεν μπαίνει ποτέ στο διαδίκτυο και δεν είναι κάν στο δίκτυο των άλλων υπολογιστών.

 

Εντάξει δεν θα πάρεις 200 υπολογιστές για 200 δουλειές, αλλά σίγουρα, αν μιά δυό είναι τόσο σημαντικές θα πάρεις 1 ή 2 για τις δουλειές αυτές και έναν άλλον για τις άλλες 198.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να γράφεις πιο εμπεριστατωμένα. Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις γνώσεις κι έχεις φάει ώρες δοκιμών, ωστόσο, αδικείσαι με τον τρόπο που τις παρουσιάζεις.

 

Δεν αδικούμαι ποσώς. Απλώς εσύ δεν βλέπεις (εφ' όσον δεν γνωριζόμαστε) πόσοι και ποιοί με αμοίβουν για την τεχνική μου κατάρτιση. Αυτοί ξέρουν (που έλεγε και μία παλιά διαφήμιση για τους 29 κατασκευαστές πλυντηρίων).

 

Δεν δημοσιογραφώ κατ' επάγγελμα, και σίγουρα δεν με πληρώνει κανείς στο noiz, οπότε ναι θα δώσω χρόνο για να παραθέσω κάποια συμπεράσματα (και προειδοποιώ στην πρώτη γραμμή του κειμένου ότι είναι δικά μου συμπεράσματα και όχι κάτι πιο επίσημο) αλλά δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερο χρόνο προκειμένου να γράψω δεκάδες σελίδες που ίσως θα ήθελες προκειμένου να είσαι ικανοποιημένος.

 

Αλλά βρε παίκτη, πες ότι εγώ είχα το σθένος και τον διαθέσιμο χρόνο που είχα πριν δέκα χρόνια. Και πες ότι τον διέθετα για να γράφω κάτι παραπάνω. Είδες κανέναν στο noiz να ενδιαφέρεται πέραν των γνωστών δέκα; Εκτός αυτού, έχουμε και γελοίους όπως ο συγκεκριμένος που έγραψα (και μου λες ότι τσίτωσα - δεν τσίτωσα, παγωτάκι έτρωγα).

 

Ο τίτλος γράφει "Πληροφορική 2017" ξεκινά με τις απόψεις / συμπεράσματα ενός, ας μπει ο καθένας από κάτω (όπως κάποιοι μπήκαν) και ας γράψει τα δικά του συμπεράσματα. Αλλά αυτό δεν είναι εύκολο, διότι δεν έχει κανείς το βίτσιο να κάθεται να δοκιμάζει κάρτες γραφικών σε δύο διαφορετικά μηχανήματα και τρία διαφορετικά λειτουργικά, και μάλιστα για να τα γράφει σε κάποιο φόρουμ.

 

Το πραγματικό θέμα είναι το εξής : αν είσαι νέος (όπως είπα) και σκοπεύεις να κάνεις επενδύσεις (μετριοπαθείς, όπως επιβάλλεται από τους καιρούς) και σε ενδιαφέρει η πλατύτερη δυνατόν συμβατότητα (όπως είπα) και δεν μασάς από μύθους του τύπου "τα μακ γαμάνε", τότε δοκίμασε τη λύση μου και ΑΝ διαπιστώσεις ότι κάνω λάθος, έλα να τσακωθούμε. Αλλιώς τι να λέμε.

 

Όσο για τη περιβόητη "gay αισθητική", ισχύει πολύ απλά το εξής : ότι στα Μακ, ειδικά τα τελευταία χρόνια, οι επιλογές design έχουν πάρει προβάδισμα ακόμη και έναντι των τεχνικών χαρακτηριστικών (το ίντερνετ βοά για το ότι το νέο Mac Pro δεν έχει υποδοχές για σχεδόν τίποτε, ώστε να είναι λεπτούλη και να αρέσει στις κοπελιές του γραφείου). Αυτό λοιπόν το είπα εγώ "gay αισθητική", θα μπορούσε να το έχω πει "κοριτσίστικη" ή οτιδήποτε άλλο ελλείψη επίσημου όρου.

 

Στην αγορά υπάρχου περιφερειακά που ΔΕ δίνουν έμφαση σε τέτοια πράγματα και - συγκριτικά - δείχνουν βαρειά, άκομψα, βιομηχανικά ή "μπρουτάλ" όπως έγραψα (λέξη που έχω δει να χρησιμοποιείτε από reviewers για να περιγράψουν διάφορα τέτοια κομάτια, μαζί με άλλες όπως "monster", "monolithic" κλπ).

 

 

Υ.Γ. Βλέπω τώρα ότι έχω κάνει μερικά απαράδεκτα ορθογραφικά λάθη. Δεν έχω χρόνο να τα διορθώσω, πάω να κάνω μπάνιο και να δω Eurovision.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμα όλα αυτά που γράφετε εδώ, ειδικά του trolley, αλλά και άλλων...

Έχω ήδη πάρει αρκετές ιδέες από πολλούς για διάφορες διαδικασίες.

Δεν υπάρχει πάντα ο χρόνος να τα βρεις όλα αυτά μόνος σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου