Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από όλη την παράγραφο σου έκανε εντύπωση η λέξη "gay", ε;

Πάλι καλά που δε σου έκανε εντύπωση η λέξη "τίγκα".

 

δε μου εκανε εντυπωση. λεω ευγενικα οτι πεταξες παπαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δε μου εκανε εντυπωση. λεω ευγενικα οτι πεταξες παπαρια.

 

Ναι, το κατάλαβα.

 

Οπότε (και εγώ ευγενικά) σου απάντησα ότι είσαι αμόρφωτος.

 

Ξεκίνα γράφοντας τη φράση "gay aesthetics" στη Google, και όταν καταλάβεις περί τίνος πρόκειται, θα έχεις επίσης καταλάβει ότι δε χρησιμοποίησα τον όρο υποτιμητικά (άλλωστε δεν υπάρχει περιθώριο για κάτι τέτοιο).

 

Το δύσκολο θα είναι να καταλάβεις πως η δική σου πεποίθηση πως "πέταξα παπαριά" δείχνει ότι για εσένα μόνο υποτιμητικά μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει τον όρο, άρα ξέρεις τι  σημαίνει αυτό (για 'σένα, πάντα);

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο μηχανάκι που έχει w10 είναι ένα κατακρεουργημένο fujitsu-siemens laptop, που το βρήκα πεταμένο στην δουλειά, του έβαλα ένα δίσκο και το έχω για να κάνουν οι μουσαφιραίοι του σπιτιου browsing :D . Σε ένα καινούργιο laptop της συζήγου τα 10 έφυγαν νύχτα και μπήκαν 7 ΑΑυστηρά, και εγώ τρέχω 7 όταν προσπαθώ να το παίξω μουσικός προαγωγός, και linux mint όταν δεν προσπαθώ. Επίσης στο σπίτι υπάρχει σταθερό με xp, λόγω του ότι η Agfa μας έγραψε στα αρχίδια της και δεν βγάζει οδηγούς για 7 για το scanner της συζήγου (ναι, ήμεθα από τους βλαμμένους που θα λένε πάντα όχι στα πολυμηχανήματα-σκουπίδια και έχουμε ξεχωριστό skanner και εκτυπωτές). Έχω σκεφτεί να της προτείνω να το αναβαθμίσουμε σε linux, αλλά δεν θέλω να βάζω εμπόδια στην σχέση μας :P ΑΦΤΑ ΦΙΛΟΣ

 

ΥΓ Στο πατρικό υπάρχει ακόμα σε λειτουργία PowerPC 9600, που καίει περισσότερο ρεύμα από ψυγείο. Είναι κουλ, αλλά γενικά άχρηστο, όπως όλα τα mac που σέβονται τον εαυτό τους δηλαδή...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το κατάλαβα.

 

Οπότε (και εγώ ευγενικά) σου απάντησα ότι είσαι αμόρφωτος.

 

Ξεκίνα γράφοντας τη φράση "gay aesthetics" στη Google, και όταν καταλάβεις περί τίνος πρόκειται, θα έχεις επίσης καταλάβει ότι δε χρησιμοποίησα τον όρο υποτιμητικά (άλλωστε δεν υπάρχει περιθώριο για κάτι τέτοιο).

 

Το δύσκολο θα είναι να καταλάβεις πως η δική σου πεποίθηση πως "πέταξα παπαριά" δείχνει ότι για εσένα μόνο υποτιμητικά μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει τον όρο, άρα ξέρεις τι  σημαίνει αυτό (για 'σένα, πάντα);

 

Μην το συνεχίζετε, και τσακώνεστε με το gay αισθητική, γιατί δεν έχει ούτε σχέση με το θέμα, ούτε ουσία γενικώς. Έψαξα όντως το "gay aesthetics" και ειλικρινά δε βρίσκω καμία επαφή με τον σχεδιασμό της apple. Τις μεταλλικές επιφάνειες θα τις χαρακτήριζα πιο πολύ industrial αισθητική παρά ό,τι άλλο. Δε το λέω για να πάρω το μέρος κανενός αλλά καλό είναι, κατά τη γνώμη μου, να μη δίνουμε πολύ έμφαση σε φράσεις που ίσως είναι λίγο προβοκατόρικες, ηθελημένα ή μη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πραγματικά ας σταματήσει εδω το θεμα "gay aesthetics" για τον  εξής απλό  λόγο:

 

Είναι όρος και δεν έχει να κάνει με τη σεξουαλικότητα,

Gay= Χαρούμενος,

Χρησιμοποιείται δε στο να περιγράψει από ρούχα , μέχρι και διακόσμιση.

Δεν χρησιμοποιείται σε αντιδιαστολή του όρου "ανδρικός", ούτε "γυναικείος". 

 

Π.χ. floral ρουχα, πολύχρωμα με έντονα χρώματα κ.λ.π.

Καταδυκνειει δε συνήθως έναν μαξιμαλισμό στη σχεδίαση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστοί αρχηγοί, τα ξέρω όλα αυτά (φωτογράφος ήμουν, στον κόσμο του digital marketing είμαι), και τα εννοώ πλήρως. Η Apple στοχεύει σε ένα κοινό που ομολογεί (το κοινό) ότι η πολύχρωμη, εκ' συγχρόνων ελαφρών υλικών, καθόλου (μα καθόλου, otto μου) industrial αισθητική των προϊόντων της, αποτελούν ύψιστο κριτήριο στην επιλογή τους.

 

Δεν είναι "παρδαλά" τα Apple, αλλά γενικώς απευθύνονται σε χειριστές που επιλέγουν να είναι λεπτεπίλεπτοι (σε αντίθεση με τη μπρουτάλ αισθητική και εργονομία του μηχανικού πληκτρολογίου που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή). Αυτά βέβαια δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία, αλλά μου φάνηκε και κάπως να μου τη λένε επειδή δεν ξέρουν έναν (κοινότυπο εδώ και δεκαετίες) όρο.

 

Έχω (αυτή τη περίοδο) στο γραφείο τέσσερις κοπελιές που ομολογούν ότι θεωρούν τα PC "βάρβαρα" σε σχέση με τα iMac (που τους έχω διαθέσει) και τα iPad που κουβαλάνε, οπότε είχε νόημα να αναφερθεί στο μικρό μου κειμενάκι.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο μηχανάκι που έχει w10 είναι ένα κατακρεουργημένο fujitsu-siemens laptop, που το βρήκα πεταμένο στην δουλειά, του έβαλα ένα δίσκο και το έχω για να κάνουν οι μουσαφιραίοι του σπιτιου browsing :D . Σε ένα καινούργιο laptop της συζήγου τα 10 έφυγαν νύχτα και μπήκαν 7 ΑΑυστηρά, και εγώ τρέχω 7 όταν προσπαθώ να το παίξω μουσικός προαγωγός, και linux mint όταν δεν προσπαθώ. Επίσης στο σπίτι υπάρχει σταθερό με xp, λόγω του ότι η Agfa μας έγραψε στα αρχίδια της και δεν βγάζει οδηγούς για 7 για το scanner της συζήγου (ναι, ήμεθα από τους βλαμμένους που θα λένε πάντα όχι στα πολυμηχανήματα-σκουπίδια και έχουμε ξεχωριστό skanner και εκτυπωτές). Έχω σκεφτεί να της προτείνω να το αναβαθμίσουμε σε linux, αλλά δεν θέλω να βάζω εμπόδια στην σχέση μας :P ΑΦΤΑ ΦΙΛΟΣ

 

ΥΓ Στο πατρικό υπάρχει ακόμα σε λειτουργία PowerPC 9600, που καίει περισσότερο ρεύμα από ψυγείο. Είναι κουλ, αλλά γενικά άχρηστο, όπως όλα τα mac που σέβονται τον εαυτό τους δηλαδή...

 

Και εγώ για να τρέχω Linux χρειάστηκε να βρω ερωμένη, με τη σύζυγο δεν έβγαινε άκρη. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα θέλει φορητό για το Ubuntu και να υποστηρίζει κάμερα οπότε της απάντησα με το γνωστό τραγουδάκι "ήσουνα, δεν ήσουνα, μία παξιμαδοκλέφτρα, τώρα που σε πήρα εγώ μου θες και 64μπιτο κέρνελ".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω (αυτή τη περίοδο) στο γραφείο τέσσερις κοπελιές που ομολογούν ότι θεωρούν τα PC "βάρβαρα" σε σχέση με τα iMac

 

εχουν γουστο οι κοπελες, να τις προσεχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν ξέρω καθόλου απο mac/ iphone/ipad

 

Ενώ με τους GAY δεν έχω κανένα πρόβλημα, δεν με ενοχλεί, τους αντιμετωπίζω ισότιμα και δεν ξέρω όπως είπα απο αυτα της apple, δεν έχω καμία φυσική εμπειρία, έχω μια έμφυτη αποστροφή προς αυτά και το στυλ τους.

 

Αλήθεια το λέω και τα βρίσκω gay με την έννοια που θέτει ο trolley , αισθητικά.

Δεν τα γουστάρω καθόλου.

 

Πολλοί γνωστοί μου και γνώστες μου λένε πως κάνω λάθος σε αυτό, αλλά τους είπα.

 

Απο τη στιγμή που νιώθω έτσι, δεν μπορεί να με πείσετε με λογικά επιχειρήματα.

 

Αυτό μου βγάζουν και απλά............. ΔΕΝ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου