Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες από τις κιθάρες σας. Δείξτε τες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πούλησα 4 κιθάρες και έμεινα με αυτές τι 2 ηλεκτρικές μόνο και μια epiphone hummingbird ακουστική

 

έμεινα με αυτές που δεν έχω σκοπό να αποχωριστώ ποτέ

 

Α) Schecter Hellraiser solo 6 ( 2009 ) :  Σώμα Μαόνι , ταστιέρα rosewood , extra jumbo frets , μπράτσο thin C πολύ βολικό για μένα . 24 τάστα , 25,5 scale και Radius14 . Έχει "μαμά" locking tuners & graphtech nut

 

Έχουν αλλαχτεί οι μαγνήτες με το σετ της EMG 57/66 που μου αρέσει πάρα πολύ και τα knobs όπου έβαλα all parts speedknobs μαύρα

 

πάντα 10-46 d' addario χορδές

 

Β) Partcaster από σώμα λεύκας ( μάλλον ) της πρώτης μου κιθάρας. Ζήτησα από πρωην μέλος του Νοιζ και εξαιρετικό παιδί να μου φτιάξει μπράτσο σύμφωνα με τις ανάγκες μου . 3 piece maple με rosewood ταστιέρα , 10 radius , λίγο πιο παχύ από αυτό μιας PRS SE Custom 24 ου είχε τότε . Πολύ ευχαριστημένος την λατρεύω

 

Προτίμησα τότε να βάλω έναν SD Little '59 στο bridge και 2 Χ texas special . Μάλλον θα αλλαχτούν κάποια στιγμή με gas pickups

 

IMG_20170522_201918.jpg

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τρίτη (και τελευταία για την ώρα) ηλεκτρική: Harley Benton ST-62

 

 

dIZ8fTK.jpg

 

 

Η πρώτη μου Strat-style κιθάρα, για να εξοικειωθώ με αυτές και να δώ τί μου αρέσει, τί όχι και για να χρησιμεύεσει σαν βάση αναβαθμίσεων και πειραματισμών. Μέχρι στιγμής έχει νέα γέφυρα (Wilkinson με full-size steel block) και νέα ηλεκτρικά / μαγνήτες (Fender Noiseless). Εντάξει, οι αναβαθμίσεις την πήραν σε άλλο επίπεδο από αυτό που ήταν αλλά για τα χρήματά της, ακόμα και stock είναι μια πολύ καλή κιθάρα στην οποία μπορεί να στηριχτεί κάποιος και να παίξει και live.

 

Για την ώρα την χρησιμοποιώ για blues-ιές (αν και προτιμώ τις άλλες μου κιθάρες για αυτά), για ambient πειραματισμούς, όταν χρειάζομαι κάτι πολύ "φωτεινό" ηχητικά αλλά και για surf, όπου το "spank" που έχει είναι απαραίτητο. Οι μαγνήτες είναι όλοι τους χρήσιμοι σε όλες τις θέσεις, κάτι όχι δεδομένο σε άλλες Strat από ότι διαβάζω. Για να βάλω μια βάση σύγκρισης, την συγκεκριμένη την προτιμώ χίλιες φορές από μια standard Mexico-made Strat, χωρίς να χρειάζεται να αναφέρω και την διαφορά τιμήες μεταξύ τους.

 

Εμένα η δικιά μου έγινε κάπως έτσι...

 

18671300_1770031343307857_3769659708886457189_n.jpg?oh=93e3315e12e58f2763403d1198bba9aa&oe=59A774DB

 

8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ποστ μου στο συγκεκριμένο thread ειχα αναφερει οτι περιμένω μια όμορφη κυρία απο Γερμανία.... αφού ''τρέχει'' ακομα το thread ας την ποσταρω μιας και μου έφτασε :)

20170526_153026.thumb.jpg.2eb96a224456aad980d17cb3ddda038f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική X-minor!

Πώς προέξυψε το relic; Εξ επίτηδες ή την πήρε καμία πλημμύρα;

 

Ευχαριστώ!

 

Είναι... concept guitar! Κοινώς, είχα ένα brainfart όταν πέτυχα κάτι zombie make up και πρόσθετα κτλ. και σκέφτηκα "μπορώ να κάνω και σε κιθάρα κάτι παρόμοιο!".

Φαίνεται σαν relic αλλά δεν είναι. Όλο το texture στις "πληγές" είναι πάνω από το  ξύλο και πάνω από βάψιμο. Δεν φαίνεται και πολύ καλά στις φωτογραφίες αλλά είναι προς το χάλκινο το χρώμα της, δεν είναι το ξύλο που φαίνεται.

 

Εδώ ίσως φαίνεται κάπως καλύτερα:

 

18622231_1770031336641191_5729342023098228535_n.jpg?oh=2e4ea168f3c9f8561fe0cb4f8e17c67e&oe=59DF35CD

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ποστ μου στο συγκεκριμένο thread ειχα αναφερει οτι περιμένω μια όμορφη κυρία απο Γερμανία.... αφού ''τρέχει'' ακομα το thread ας την ποσταρω μιας και μου έφτασε :)

 

την αδικεί η φωτό! θέλουμε κ κοντινά!! ;D

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ποστ μου στο συγκεκριμένο thread ειχα αναφερει οτι περιμένω μια όμορφη κυρία απο Γερμανία.... αφού ''τρέχει'' ακομα το thread ας την ποσταρω μιας και μου έφτασε :)

 

Με γεια Γιάννη!  8)  Η Fender τι κάνει, την έχεις ακόμα?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Wild Rose δεν το εχω και πολύ με τις φωτογραφίες αλλα θα βάλω αλλη μια. Btw ειναι μια traditional 2016. Του 2017 δεν μου άρεσαν και τόσο.. :)

 

@S9F ευχαριστώ πολύ! Ναι την lonestar την έχω ακόμα και της έχω αλλάξει ταστα (medium jumbo) γιατί τα προηγούμενα τα έλιωσα :) Εξακολουθεί να ειναι απο τα βασικά μου όργανα αφού και λόγω του humbucker ειναι αρκετά πιο all around ! :)

20170526_135140.thumb.jpg.7212b5785458fe9ed1dc16dafca7dc19.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου