Προς το περιεχόμενο

Clean ήχος σε live και single coils


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά λοιπόν, αν χρησιμοποιεί κανείς volume κιθάρας σε βρώμικο ενισχυτή δεν χρειάζεται ούτε booster ούτε compressor.

Αν δεν εξαντλήσει κάποιος τα "όρια" του vol  με το rig του ...

Είναι τεράστιο εργαλείο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Lord Goumis

κι ο Gary Moore και ο Phil X, με Βad Monkey μπουστάρανε.

προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν θέλεις λίγο grit, και στοιχειώδες EQ (μπάσα, πρίμα), το MXR micro amp δεν θα σου δώσει τίποτα απ' τα δυο. Θα σου δώσει όμως κρυστάλλινα καθαρά (τύπου Knopfler) και πιο πολλές υψηλές απ' ότι μπάσες συχνότητες. Ούτε μεσαίες ούτε τίποτα άλλο (χρήσιμο).

με τα ίδια χρήματα μπορείς να πα΄ρεις μεταχειρισμένο κάποιο Mooer (Pure Boost) ή ακόμη και το Joyo Vintage OD, που μπορεί να σου στρογγυλέψουν λίγο τον ήχο, και να δώσουν sustain στους single coils .

 

Επιμένω ότι ένα οποιοδήποτε tubescreamer κύκλωμα (- όπως το Bad Monkey) θα σου έκανε καλύτερα τη δουλειά σου.

 

ΕDIT: επιπλέον, τώρα που το θυμήθηκα, διότι το έχω κι εγώ to Βad Monkey και είναι από τα αγαπημένα μου πετάλια

α) έχει από μόνο του αρκετά κομπρεσαρισμένο ήχο (και αυτό δεν αρέσει σε πολλούς - προσωπικά το βρίσκω πολύ χρήσιμο)

β) είναι αθόρυβο στο footswitch (ειδικά αν το χρησιμοποιεί κάποιος ως boost ανοιγοκλείνοντας το για σόλο)

γ) δεν χρωματίζει τον ήχο -αν έχεις καλό όργανο, δεν το αδικεί καθόλου (γι΄αυτό και δεν αρέσει σε κάποιους low budget κιθαρίστες που η κιθάρα τους -όπως η δική μου- δεν έχει από μόνη της "χαρακτήρα" στον ήχο/μαγνήτες κλπ και με το BM ακούγεται "ξερή")

και

δ) αν το pluggάρεις από την έξοδο που λέει Mixer απευθείας στο mixer/κονσόλα του μαγαζιού , θα εκπλαγείς από το πόσο αξιοπρεπώς θα σε βγάλει ηχητικά. Δοκίμασέ το από αυτή την έξοδο ΚΑΙ στον ενισχυτή σου. Θα δεις ότι "γλυκαίνει" λιγάκι περισσότερο τα ακόρντα (και βγάζει λίγο λιγότερο drive).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου