Προς το περιεχόμενο

SP Nylon Electric Guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ όμορφη φαίνεται και ακούγεται

 

Υ.Γ. Ρε συ οττο έλεος με αυτά τα quote σεντόνια σου συνέχεια, δε χρειάζεται να κάνεις παράθεση όλο το μακρυνάρι, καταλαβαίνουμε σε ποιον απευθύνεσαι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατ αρχην θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για την ανταποκριση και τα καλα σας λογια. θα προσπαθησω εν συντομια να απαντησω σε καποιες ερωτησεις-αποριες.

Η κιθαρα ειναι chamberd και το βαρος της ειναι στα 2,5 κιλα. Γενικοτερα το κουφιο σωμα δινει καποια χαρακτηριστικα στον ηχο αλλα γενικοτερα ο παιχτης δεχεται και το παλμο στο σωμα του απο την αντηχηση πραγμα που τον κανει να αισθανεται καλυτερα τη φυσικοτητα του ηχου σε σχεση με μια frame κατασκευη. Βεβαια ο σκοπος ειναι το ρευμα και εκει αλλαζουν λιγο τα πραγματα.

Το οργανο ειναι σεταρισμενο στο στουντιο flat ετσι ωστε να μην χρειαζεται ιδιαιτερες παρεμβασεις στο live. Δηλαδη οταν ενας χωρος εχει μπασσα, δεν τα κοβω απο τη κιθαρα μου αλλα απο το χωρο γιατι αλλιως το οργανο δεν αποδιδει. Κατι σαν την ανθρωπινη φωνη οταν τραγουδας κανεις eq στη κονσολα οχι στη φωνη σου.

Η καλυτερη λυση για να παιξει ειναι κατευθειαν σε d.i. και στη κονσολα. Βεβαια εξαρταται και το χωρο. Παιζει αψογα και σε ακουστικους ενισχυτες AER, Fishman, κλπ. Ενας φιλος τη βαζει σε ενα Fender Deluxe και εχει βρει τον ηχο του.

Σιγουρα η ποιοτητα των βιντεο δεν ειναι και το απολυτο μετρο συγκρισης οργανων καθως εκει δεν μπορουμε να εχουμε Feel το οποιο ειναι το σημαντικοτερο.

Οποιος παντως θελει και μπορει, τον προσκαλω στη Λιβαδεια στο χωρο μου να την ακουσει και να λυσουμε απο κοντα οποιες αποριες.

Βεβαια κατα καιρους βρισκομαι στην Αθηνα σε καποιες εκθεσεις, παρουσιασεις, μπορω να ενημερωνω με καποια αναρτηση.

Οπως ανεφερα και στο αρχικο μου αρθρο η κιθαρα κατασκευαζεται εξ ολοκληρου στο χερι και μια τη φορα γιατι με ενδιαφερει ολα τα μερη να κατασκευαζονται την ιδια εποχη. Δε στοκαρω σωματα και μπρατσα (πραγμα που θα ηταν ευκολοτερο για μενα). Δε νομιζω καποιος να θελει να τρωει προμαγειρεμενο-κατεψυγμενο φαγητο αλλα να το πληρωνει φρεσκο.

Ο χρονος κατασκευης ειναι 1 μηνας και παραδοσης αναλογα το φορτο εργασιας και η τιμη της για την Ελλαδα ειναι 1700€. Για το εξωτερικο 2500€.

Σας ευχαριστω και παλι και ειμαι στη διαθεση σας.

Σπυρος Πανουργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι από εμένα ΜΠΡΑΒΟ για τη προσπάθεια και το τελικό αποτέλεσμα,

Εμένα πάλι δεν μου φαίνονται ούτε σαν τις  Godin, ούτε σαν τις Yamaha αλλά σαν τις Sadowsky (χωρίς να ξέρω πόσο κοντινά είναι τα ηλεκτρικά που φοράνε και οι 2...)

https://www.sadowsky.com/sadowsky-instruments/nyc-guitars/electric-nylon/?v=f214a7d42e0d

 

....χωρίς αυτό να είναι κάποιο αρνητικό στοιχείο για την ελληνική δημιουργία. Η διαφορά δε στη τιμή μόνο καλοδεχούμενη είναι!

Ακόμα και η γέφυρα μου θυμίζει Sadowsky...Σε κάποιες άλλες (παλαιότερες) εποχές ήδη θα είχα βάλει παραγγελία για μία... :P

 

Η χαζή μου ερώτηση είναι εάν είναι υποχρεωτικό το σχήμα του σώματος να θυμίζει Tele....

Μπράβο και πάλι μάστορα!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι tele style ακουστικοκλασικές μοιάζουν μεταξύ τους. Προτιμώ πάντως την SP από τη Sadowsky γιατί έχει χαλαρά μακράν πιο όμορφο headstock και πιο καλαίσθητα knobs (και καλύτερη τιμή οφκορς) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια MARATHON. Οντως η επιρροη μου και στο σχημα αλλα και στον ηχο ειναι Sadowsky, ειμαι βλεπεις μεγαλος λατρης της west coast jazz. Οταν πρωτοακουσα Ritenour και Klugh επαθα κατι και αυτο με οδηγησε το 2000 να ασχοληθω με τη μελετη και κατασκευη μιας τετοιας κιθαρας.

Οσο αφορα το σχημα, το Tele shape ειναι αποδεκτο απο τους παντες τοσο για την απλοτητα οσο και για το ζυγισμα του. Ισως στο μελλον να σχεδιασω κατι διαφορετικο...

Σε ευχαριστω και παλι. Να εισαι καλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι tele style ακουστικοκλασικές μοιάζουν μεταξύ τους. Προτιμώ πάντως την SP από τη Sadowsky γιατί έχει χαλαρά μακράν πιο όμορφο headstock και πιο καλαίσθητα knobs (και καλύτερη τιμή οφκορς)

 

Ακριβως.... (γιατι αν δε παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει)

Τα ειπες ολα.

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα πώ απλά αυτά που σκέφτομαι....

σπάνια παίζω με νάυλον. έτερον εκάτερον

 

αλλά εκτιμώ αυτούς που παίζουν και μάλιστα ...καλά!

επίσης εκτιμώ ιδιαίτερα τους παίκτες που είναι και κατασκευαστές και αντιστρόφως.

Και μάλιστα...καλοί!

 

εκτιμώ επίσης ότι αυτό που είδαν τα μάτια μου και άκουσαν τα αυτιά μου είναι απόλυτα τίμιο για τα λεφτά που ζητάει και τον χρόνο που θέλει να φτιαχτεί.

 

Συνεπώς...

μόνο μπράβο έχω να πω.

(και αν ποτέ έρθει η ώρα να παίξω κάτι τέτοιο ...ξέρω πλέον που θα πάω !)

  8)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπος μου πρωτιστως ειναι να μαθει ο κοσμος, ασχετως αν παιζει αντιστοιχο οργανο οτι υπαρχει και καποιος σ αυτη τη χωρα που ασχολειται με το αντικειμενο και ας επιλεξει οτι θελει.

Η επιλογη του σεβαστη.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου. Να εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πρωτοακουσα Ritenour...

και εγώ από τον Ritenour έμαθα τις Sadowsky, μετά ήρθε και ο Metheny και με αποτελειωσε!!!! ;D

Mπράβο και πάλι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε Σπυρο καλως όρισες. Είναι πολύ ωραία και σεμνή η παρουσίαση σου.

Οπως είπαν και οι προηγούμενοι μόνο θετικά είναι τα σχόλια που αναυλίζουν.

Αισθητικά αλλά και ακουστικά η κιθάρα σκίζει!

Αν και ηπειρωτική, η Λειβαδιά φαίνεται να έχει κάτι ιδιαίτερα κοινό με το West coast. :D

Εύχομαι κάθε επιτυχία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου