Προς το περιεχόμενο

SP Nylon Electric Guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Σας παρουσιάζω την δική μου εκδοχή σε Ηλεκτροκλασσική κιθάρα η οποία κατασκευάζεται εξ ολοκλήρου στο χέρι στο εργαστηριό μου στη Λιβαδειά.

Η φιλοσοφία της κατασκευής είναι τέτοια ώστε να κάνει τη ζωή του μουσικού ευκολότερη τόσο στο στούντιο όσο και σε ζωντανή εμφάνιση, για απόλυτο έλεγχο του ήχου με ένα και μόνο κουμπί από κλασσικό μέχρι Jazz.

Ευελιξία στο χειρισμό λοιπόν και προσαρμογή του χώρου στο όργανο και όχι το αντίθετο.

Τη συγκεκριμένη κιθάρα έχουν εμπιστευτεί αρκετοί Ελληνες μουσικοί όπως:

Παντελής Γκέρτστος, Μάκης Αμπλιανίτης, Νίκος Αρβανίτης κ.α.

 

Μετά από χρόνια αναζήτησης στο αντικείμενο 'κιθάρα με nylon χορδές' και πως θα καταφέρει να βγεί σωστά στο live, νομίζω πως επιτέλους κατάφερα να βρώ τη λύση!!! Και χαίρομαι ακόμα πιο πολύ, γιατί αυτή η λύση δεν ήρθε από κάποιον καταξιωμένο κατασκευαστή του εξωτερικού, αλλά από έναν δικό μας άνθρωπο, πολύ καλό μουσικό και εξαίρετο κατασκευαστή Spyros Panourgias , που κατάφερε να φτιάξει μια κιθάρα εκπληκτικής απόκρισης, με πολύ απλό έλεγχο (μόνο 2 κουμπιά) σ' ένα ελαφρύ και όμορφο σύνολο!!! Από τον πολύ κλασσικό ήχο, μέχρι τις jazz και fusion αναζητήσεις, με μία μόνο κιθάρα!!! Πράγματι αισθάνομαι υπερήφανος που θα παίζω στις επόμενες παρουσιάσεις του άλμπουμ 'URANOS' και όχι μόνο, την κιθάρα του Σπύρου S.P. Custom Guitars και τον ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη του!!!

Μάκης Αμπλιανίτης.

 

Σας παραθέτω και κάποια και κάποια Links για να την ακούσετε.

 

S. P. Custom Nylon Electric Guitar | Guitar Spot

https://www.facebook.com/SPCustomGuitars

 

Σας ευχαριστώ και είμαι στη διαθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

 

Σπύρος Πανουργιάς

FLYER_PANOURGIAS_press-2.thumb.jpg.54aa5211cb079090303dfe044319bac7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα σας.

Σας παρουσιάζω την δική μου εκδοχή σε Ηλεκτροκλασσική κιθάρα η οποία κατασκευάζεται εξ ολοκλήρου στο χέρι στο εργαστηριό μου στη Λιβαδειά.

Η φιλοσοφία της κατασκευής είναι τέτοια ώστε να κάνει τη ζωή του μουσικού ευκολότερη τόσο στο στούντιο όσο και σε ζωντανή εμφάνιση, για απόλυτο έλεγχο του ήχου με ένα και μόνο κουμπί από κλασσικό μέχρι Jazz.

Ευελιξία στο χειρισμό λοιπόν και προσαρμογή του χώρου στο όργανο και όχι το αντίθετο.

Τη συγκεκριμένη κιθάρα έχουν εμπιστευτεί αρκετοί Ελληνες μουσικοί όπως:

Παντελής Γκέρτστος, Μάκης Αμπλιανίτης, Νίκος Αρβανίτης κ.α.

 

Μετά από χρόνια αναζήτησης στο αντικείμενο 'κιθάρα με nylon χορδές' και πως θα καταφέρει να βγεί σωστά στο live, νομίζω πως επιτέλους κατάφερα να βρώ τη λύση!!! Και χαίρομαι ακόμα πιο πολύ, γιατί αυτή η λύση δεν ήρθε από κάποιον καταξιωμένο κατασκευαστή του εξωτερικού, αλλά από έναν δικό μας άνθρωπο, πολύ καλό μουσικό και εξαίρετο κατασκευαστή Spyros Panourgias , που κατάφερε να φτιάξει μια κιθάρα εκπληκτικής απόκρισης, με πολύ απλό έλεγχο (μόνο 2 κουμπιά) σ' ένα ελαφρύ και όμορφο σύνολο!!! Από τον πολύ κλασσικό ήχο, μέχρι τις jazz και fusion αναζητήσεις, με μία μόνο κιθάρα!!! Πράγματι αισθάνομαι υπερήφανος που θα παίζω στις επόμενες παρουσιάσεις του άλμπουμ 'URANOS' και όχι μόνο, την κιθάρα του Σπύρου S.P. Custom Guitars και τον ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη του!!!

Μάκης Αμπλιανίτης.

 

Σας παραθέτω και κάποια και κάποια Links για να την ακούσετε.

 

S. P. Custom Nylon Electric Guitar | Guitar Spot

https://www.facebook.com/SPCustomGuitars

 

Σας ευχαριστώ και είμαι στη διαθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

 

Σπύρος Πανουργιάς

 

Συγχαρητήρια για την έμπνευση. Δύο ερωτήσεις που για μένα ειναι σημαντικές:

 

1. Ποιο θα ήταν ένα ιδανικό σετάπ με ενισχυτή;

2. Ποσο κοστίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Respect Σπύρο μου, και για τις κιθάρες, και για τις μουσικές σου ικανότητες.

Άκουσα το Tango 4EVE και έπαθα πλάκα, και από την σύνθεση, και από το παίξιμό σου. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται και ακούγεται απ τα βίντεο, άκρως ενδιαφέρουσα

 

έχουμε ανάγκη τέτοια εγχειρήματα

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πολύ όμορφες εικαστικά και από όσο δείχνουν τα video πρέπει να έχουν και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής...

ως ήχος (και όσο πάλι μπορώ να κρίνω από τα video) με πάνε στις Yamaha Silent τις οποίες και ανταγωνίζονται στα ίσα... σε παίξιμο (καθαρά) κλασικής οι (εκ φύσεως) "αποστεωμένες" από τις αρμονικές του αντηχείου νότες, δίνουν ένα μικρό προβάδισμα στις Godin (που μου προσφέρουν μια αίσθηση ενός μέρους τους), αλλά σε jazz φόρμες αυτό το "σκάσιμο" στα peak των δυναμικών τους είναι πολύ ιδιαίτερο και μου άρεσε τα μάλα...

 

εν κατακλείδι, προσωπικά πιστεύω ότι με ανταγωνιστικές τιμές και με επαρκές promotion, μπορούν να πάνε πολύ καλά στην αγορά...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αντιγραφω απο το αρθρο:

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

    Mahogany Body

    Spruce Top

    Wedge Bridge

    Hard Rock Maple Neck

    Wedge Fretboard

    Medium Frets

    Flat Neck Profile

    Oil Neck & Body Finish

    Bone Nut & Saddle

    Gotoh Tuners

    Tsakalis Audio Works Preamp with Active Pick Control

    Fishman Traducer

 

φανταζομαι το σωμα θα ειναι κουφιο (chambered )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εύχομαι να περπατήσουν οι κιθάρες στην αγορά γιατί το αξίζουν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά το εύχομαι.

Εάν δωθεί η ευκαιρία να την ακούσετε και να  νοιώσετε την αίσθηση της θα αναθεωρήσετε καποιες γνωστές του είδους.

Επίσης η ηλεκτρική και ηλεκτροακουστική που έχει φτιάξει ο ίδιος και είχα την ευκαιρία να ακούσω καλα( ειδικά την ηλεκτρική)  είναι πολύ ποιοτική και γλυκιά στον ήχο.

Καλή επιτυχία Σπύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ Στρατο.. Ειμαστε συμπαικτες στην ιδια δουλεια του κοινου μας φιλου Λουκα αλλα δεν ετυχε να γνωριστουμε (ακομα). Η αποξενωση της τεχνολογιας βλεπεις.... Συγχαρητηρια και σε σενα για το εξαιρετικο σολο. Ελπιζω να τα πουμε συντομα, απο κοντα καποια στιγμη. Να εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου