Προς το περιεχόμενο

Granada (A track by harilatron & cos_dr)


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλλιτεχνικώς, διαφωνώ με το "σπρώξιμο" της σύνθεσης προς επικά μονοπάτια, αλλά Μπεν Χουρ, καθώς κρίνω ότι το θέμα επέτρεπε πιο λεπτοφυείς προσεγγίσεις. Μάλιστα υπογραμμίζω ότι σε δίωρο ντοκυμανταιρ που είδα πριν δύο μήνες για το συγκεκριμένο σημείο του πλανήτη, το σάουντρακ του ντοκυμανταιρ λειτουργούσε καλύτερα με τη φωνή του αφηγητή, ακριβώς επειδή είχαν αποφύγει την επική προσέγγιση.

 

Αλλά...

 

... είναι αδύνατο να μην προσέξει κανείς πόση δουλειά έκανε ο Cos_Dr, πόσο "πάμε να τους σκίσουμε" ατμόσφαιρα κατάφερε να σκαρώσει και όλα αυτά από τις λίγες καλοφτιαγμένες νότες που έδωσε ως είσοδο ο Harilatron. Αν αντί για "Γρανάδα" έγραφε "Σπάρτη, λίγο πριν δε μείνει ρουθούνι",  ακόμη και ένας γκρινιάρης όπως εγώ θα ήταν αδύνατο να μην επαινέσει άνευ παρενθέσεων.

 

Μπράβο, λοιπόν, περιμένουμε το επόμενο.

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεξαιρετικό.

 

Πολύ ωραίο το θέμα του Χάρη, και η δουλειά και οι ιδέες του cos σπέρνουν.

Ένα σύνολο που λες και έχει γραφτεί από μόνο του, σαν να υπήρχε εκεί ανέκαθεν, περιμένοντας να γραφτεί.

 

Σε βάζει σιγά σιγά στην ατμόσφαιρα, και μετά ... είναι πολύ αργά για να γυρίσεις πίσω.

 

Ότι είναι να έρθει, έχει ήδη έρθει, μόνος δρόμος ... η σύγκρουση.

 

Ναι στο βίντεο με drone.

Στείλτε το σε κανένα σκηνοθέτη τέτοιων ταινιών, στα εξωτερικά.

 

Τα σέβη μου παλικάρια, μου φτιάξατε την μέρα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ευχαριστούμε πολύ για τα καλά λόγια αλλά και τα σχόλια που πάντα λαμβάνω υπόψη προσωπικά για μελλοντικές δουλειές, το ξέρετε αυτό.

 

Γιατί έτσι πρέπει.

 

Λοιπόν πράγματι το κομμάτι είναι πολύ σούπερ, πολύ δυνατό και δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς γιατί και καλή βάση υπήρχε από τον εξαίρετο και ταλαντούχο Χάρη και εγώ ως μουσικαράς συνθεταράς μπορώ να αποδίδω ανάλογα όταν επιχειρώ συνθέσεις. ενορχηστρώσεις, ερμηνείες κλπ. Δεν το κάνω πρώτη φορά. Από πέντε χρονών με βάζανε με το ζόρι να μάθω πιάνο και ασχολήθηκα μετά με τα συνθεσάιζερ και τα κομπιούτερ γιατί τα γούσταρα, με έφτιαχναν. Μακάρι να το έκανα και επάγγελμα αλλά πήγα αλλού. Εντάξει, τι να κάνουμε χαχααχαχαααχχαχα

 

Χαίρομαι που σε γενικές γραμμές αρέσει, σε εμένα αρέσει πολύ που το ακούω σαν ακροατής.

 

Θα σταθώ σε κάποια σχόλια ευχαριστώντας πάλι όλους θερμά και προσκυνώντας σας γιατί ΟΛΟΙ είστε ΥΠΕΡΟΧΟΙ και ΧΡΗΣΙΜΟΙ χαχαχααχα!!!!

 

 

Κάποιο διαθέσιμο και άλλο mix ίσως;

 

Μόνο αυτό είναι διαθέσιμο. Μάλλον θα υπάρξουν και άλλα όταν βρεθεί χρόνος και διάθεση

 

Ωραίο!

 

Ισως υπάρχουν πολλά μεσαία στο mix που το ισοπεδώνουν κάπως. Συμβαίνει αυτό με τα libraries.

Και ίσως θα ήθελα την κιθάρα σε κάποια σημεια πιο μπροστά. Αλλά τι περιμένεις απο ενα πληκτρά.... :)

Αντε και στο επόμενο. Μπράβο!

 

Σαν ηχολήπτης και μηχανικός ήχου δεν αξίζω και πολλά. Προσπαθώ και μιμούμαι βασιζόμενος σε αυτά που ακούω και με τον φτωχαδιάρικο εξοπλισμό που έχω, με την ρημαγμένη κάρτα ήχου, τα καρα entry level ηχεια, ακουστικά, καλώδια κλπ. (που ακόμα και αυτά στα χέρια ενός ειδικότερου θα απέδιδαν και καλύτερα) Γι αυτό κανονικά άμα θέλεις να κάνεις δουλειά τα δίνεις σε κάποιον ειδικό να στα φτιάξει να μην τρως τσάμπα χρόνο με αποτέλεσμα που πάντα θα αδικεί την ιδέα γιατί ακριβώς βγαίνει από έναν άσχετο.

Σαν πληκτράς κάτι κάνω και απο ιδέες καλά πάω, έχω πολλά που είναι μεσα στο κεφάλι μου ολοκληρωμένα αλλά καμιά φορά είναι τόσο πολύπλοκα που ο ίδιος δεν μπορώ να τα παίξω. Αλλά στο μυαλό μου ακούγονται τέλεια χαχαχαχαχ Ευχαριστώ.

Έχω σκοπό πάντως να αναβαθμίσω ριζικά τον εξοπλισμό μου, περιμένω κάτι λεφτά και θα το κάνω αργότερα που θα έχω γεράσει περισσότερο και θα έχω λογικά και περισσότερο χρόνο.

 

Καλλιτεχνικώς, διαφωνώ με το "σπρώξιμο" της σύνθεσης προς επικά μονοπάτια, αλλά Μπεν Χουρ, καθώς κρίνω ότι το θέμα επέτρεπε πιο λεπτοφυείς προσεγγίσεις. Μάλιστα υπογραμμίζω ότι σε δίωρο ντοκυμανταιρ που είδα πριν δύο μήνες για το συγκεκριμένο σημείο του πλανήτη, το σάουντρακ του ντοκυμανταιρ λειτουργούσε καλύτερα με τη φωνή του αφηγητή, ακριβώς επειδή είχαν αποφύγει την επική προσέγγιση.

 

 

 

Τα ίδια ήθελε και ο Χάρης και έχετε δίκιο αλλά εμένα τον ξέρεις τον χαρακτήρα μου. Είμαι της δράσης εγώ.

 

Να ακολουθούσα στυλ μουσικής επένδυσης ντοκυμαντέρ με αφηγητή τύπου Κωστάλα ε και ήρεμα θέματα να δένουν με τον ωραίο, μεστό λόγο και τα ιστορικά λαογραφικά στοιχεία..................... Δυστυχώς εγώ γράφω μουσική σποραδικά και αργά μεσάνυχτα υπάρχει χρόνος, ιδιαίτερα αυτή την περίοδο που τυγχάνει να είμαι αποκαμωμένος και καμένος από τις εργασιακές, οικογενειακές υποχρεώσεις και άμα δουλέψω έτσι θα με παρει ο ύπνος πάνω στα πλήκτρα.

 

Εγώ διάβασα και είδα το κάστρο και έρχονταν άλλες εικόνες στο μυαλό μου.

Δράση, μακελειό, φρίκη  Μichael Bay

Οι Μαυριτανοί έχουν στο κάστρο φυλακισμένη την μουν!#@ρα την πριγκίπισσα με την οικογένειά της, είναι σούρουπο και δείχνει εκεί πλάνα με τα περίπολα με τους φανούς και ξαφνικά από τον ορίζοντα όπως μπαίνει το κομμάτι σκάνε μύτη τα black hawk πάνε απο πάνω, κατεβαίνουν με σκοινιά και πυρά κάλυψης οι πεζοναύτες, θερίζουν τους πειρατές με τα M16, εκρήξεις, καπνογόνα με κάλυψη ενός apache που ρίχνει στις πολεμίστρες και φεύγουν στον αέρα κομματιασμένοι οι φρουροί, φτάνουν στα κελια, ανατινάζουν οι άλλοι έξω την πύλη και έρχονται τα θωρακισμένα τζίπ και κάνει η ομάδα extraction τη βασιλική οικογένεια με την πριγκίπισσα να κάνει τα γλυκά μάτια στον μποντυμπιλντερα τον πεζοναύτη με το πράσινο μάτι που την έχει πάρει στην αγκαλιά του και φεύγουν τα τζίπ με την κάλυψη των ελικοπτερων σε χαμηλή πτήση και το κάστρο τιναζεται απο τα c4. Τέτοια πράγματα, αντρίκια

 

χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Όμως επειδή πρέπει να το δούμε και από αυτή την πλευρά που παρέθεσες και είναι πιο λογική θα μπορούσε να είναι και έτσι ώστε να ταιριάζει με το θέμα καλύτερα. Εξάλλου εγώ τσάμπα τα κάνω όλα, για το χαβαλέ.

 

 

 

... είναι αδύνατο να μην προσέξει κανείς πόση δουλειά έκανε ο Cos_Dr, πόσο "πάμε να τους σκίσουμε" ατμόσφαιρα κατάφερε να σκαρώσει και όλα αυτά από τις λίγες καλοφτιαγμένες νότες που έδωσε ως είσοδο ο Harilatron.

 

Μπράβο, λοιπόν, περιμένουμε το επόμενο.

 

:)

 

 

Πράγματι έστω και έτσι έριξα αρκετή δουλειά στο construction ιδιαίτερα στα κρουστά. Έδωσα γι αυτό το κομμάτι ασχέτως αποτελέσματος. Και αγχωτικά σε κάποιες φάσεις λόγο χρόνου. Αλλά η φαντασίωση όταν ακούω ότι γράφω πως έχω μια ορχήστρα γύρω μου και είμαι ο μαέστρος και τους οδηγώ, τους διατάζω και κουνώ το χέρι μου σαν να έχω την μπαγκέτα και κάνω μορφασμούς, μειδιάζω με κλειστά μάτια.............................. Τι να πει κανείς. Τι δυνατότητες σου δίνει η τεχνολογία. Είμαι σε άλλο κόσμο εκείνη την ώρα. Βαράνε εκεί λυσσασμένα τα βιολιά και χτυπάνε λυσσαλέα τα τύμπανα, όλη η ορχήστρα ντυμένη στην πένα και εγώ με τις παντόφλες και το σώβρακο χαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχχαχ ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Σας ευχαριστώ όλους.

Να είστε όλοι καλά και πάμε όλοι μαζί στην παραλία μια μέρα να αράξουμε να λιαστούμε πίνοντας μπύρες και να κάνουμε βουτιές.

 

Ο Θεός να σας έχει όλους και όλες καλά!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεξαιρετικό.

 

Πολύ ωραίο το θέμα του Χάρη, και η δουλειά και οι ιδέες του cos σπέρνουν.

Ένα σύνολο που λες και έχει γραφτεί από μόνο του, σαν να υπήρχε εκεί ανέκαθεν, περιμένοντας να γραφτεί.

 

Σε βάζει σιγά σιγά στην ατμόσφαιρα, και μετά ... είναι πολύ αργά για να γυρίσεις πίσω.

 

Ότι είναι να έρθει, έχει ήδη έρθει, μόνος δρόμος ... η σύγκρουση.

 

Ναι στο βίντεο με drone.

Στείλτε το σε κανένα σκηνοθέτη τέτοιων ταινιών, στα εξωτερικά.

 

Τα σέβη μου παλικάρια, μου φτιάξατε την μέρα.

 

Και δεν παίρνω εγώ ενα drone με μια κάμερα πάνω να πάμε στη Μονεμβασιά με τίποτα φιλαράκια και στολές, να το φτιάξω εγώ το βίντεο. Φτιάχνω και βίντεο. Όλα τα κάνουμε και βάφουμε και αλλάζουμε λάδια στο αυτοκίνητο, σκουπίζουμε, καθαρίζουμε, μαγειρεύουμε.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διάβασα και είδα το κάστρο και έρχονταν άλλες εικόνες στο μυαλό μου.

Δράση, μακελειό, φρίκη  Μichael Bay

Οι Μαυριτανοί έχουν στο κάστρο φυλακισμένη την μουν!#@ρα την πριγκίπισσα με την οικογένειά της, είναι σούρουπο και δείχνει εκεί πλάνα με τα περίπολα με τους φανούς και ξαφνικά από τον ορίζοντα όπως μπαίνει το κομμάτι σκάνε μύτη τα black hawk πάνε απο πάνω, κατεβαίνουν με σκοινιά και πυρά κάλυψης οι πεζοναύτες, θερίζουν τους πειρατές με τα M16, εκρήξεις, καπνογόνα με κάλυψη ενός apache που ρίχνει στις πολεμίστρες και φεύγουν στον αέρα κομματιασμένοι οι φρουροί, φτάνουν στα κελια, ανατινάζουν οι άλλοι έξω την πύλη και έρχονται τα θωρακισμένα τζίπ και κάνει η ομάδα extraction τη βασιλική οικογένεια με την πριγκίπισσα να κάνει τα γλυκά μάτια στον μποντυμπιλντερα τον πεζοναύτη με το πράσινο μάτι που την έχει πάρει στην αγκαλιά του και φεύγουν τα τζίπ με την κάλυψη των ελικοπτερων σε χαμηλή πτήση και το κάστρο τιναζεται απο τα c4.

Νομίζω ότι θα πρέπει να αρχίσεις να βλέπεις και άλλες ταινίες δράσης, και όχι μόνο αυτές που ανακατεύουν μαυριτανούς πειρατές με ελικόπτερα απάτσι, και πεζοναύτες με θωρακισμένα τζιπ με πολεμίστρες μεσαιωνικών κάστρων. ;D ;D ;D

Ας αναφέρονται όλα τουλάχιστον στην ίδια εποχή. :D

 

 

Και δεν παίρνω εγώ ενα drone με μια κάμερα πάνω να πάμε στη Μονεμβασιά με τίποτα φιλαράκια και στολές, να το φτιάξω εγώ το βίντεο.

Αμ δεν είπα εγώ να το στείλετε στα εξωτερικά για να σας κάνουν βίντεο.

Το είπα για να γίνει μουσική επένδυση σε ταινία παλικάρι μου.

Να βλέπω το Lord of the rings No5, και να ακούω cos και Χάρη.

Έτσι το γουστάρω. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αμ δεν είπα εγώ να το στείλετε στα εξωτερικά για να σας κάνουν βίντεο.

Το είπα για να γίνει μουσική επένδυση σε ταινία παλικάρι μου.

Να βλέπω το Lord of the rings No5, και να ακούω cos και Χάρη.

Έτσι το γουστάρω. :)

 

Ναι ναι, να πάω στο Hollywood

Θα με πάρουν οι πραγματικοί συνθέτες στα στούντιό τους να τους φτιάχνω τους καφέδες τους χαχαχαχαχαχαχχαχα

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με πάρουν οι πραγματικοί συνθέτες στα στούντιό τους να τους φτιάχνω τους καφέδες τους χαχαχαχαχαχαχχαχα

Μα είπες ότι ...

 

Όλα τα κάνουμε και βάφουμε και αλλάζουμε λάδια στο αυτοκίνητο, σκουπίζουμε, καθαρίζουμε, μαγειρεύουμε.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είπες ότι ...

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

E, λέμε και μια μ@λ@κΙ@ να περάσει η ώρα................... :-)

Εξάλλου άλλο να αλλάζεις λάδια στο αυτοκίνητο και άλλο να συναγωνιστείς επαγγελματικά τους σύγχρονους συνθέτες/παραγωγούς μουσικής.

 

Πιο εύκολα με παίρνουν βασικό στην εντεκάδα της Real χαχαχαχαχαχαχ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου