Προς το περιεχόμενο

Granada (A track by harilatron & cos_dr)


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ, ο Άνθρωπος με τη Μοναδική Λάμψη, με ιδιαίτερη περηφάνια και χαρά σας παρουσιάζω ένα μουσικό κομμάτι βασισμένο σε ένα εξαίρετο κιθαριστικό θέμα του εκλεκτού  συμφορουμίτη μας, του harilatron

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

 

Λίγα λόγια για το κομμάτι

 

Πριν από καιρό, ο Χάρης μου έστειλε ένα 16μετρο θέμα κιθάρας σε Μι που είχε φτιάξει εμπνευσμένος όπως μου είπε από την Ισπανική Granada με σκοπό να το δουλέψω φτιάχνοντας ένα κομμάτι.

 

Μου άρεσε πάρα πολύ και σαν θέμα και η ρυθμικότητά του. Αρχικά το δούλεψα στο μυαλό μου παράλληλα διαβάζοντας κάποια πράγματα για τη Γρανάδα, να επιμορφωθώ σχετικά και να μου έρθει καμιά ιδέα και αυτό άρχισε να με οδηγεί.

 

Την πρώτη φορά που επιχείρησα να γράψω δούλεψα με το audio αρχειο της κιθάρας ως sample με συμβατικούς sampler αλλά δεν μπορούσα να βγάλω τα στοιχεία που ήθελα για να εμπλουτίσω σε αλλαγές τονικότητας (εκχωρήσεις κλιμάκων σε άλλες κατα κυρ Στέφανο χαχαχαχαχαχ ;D ;D) , να παίξω με νότες από μέρη του sample κτλ ενώ ήδη το είχα ολοκληρώσει κάπως στο μυαλό μου όσον αφορά τα υπόλοιπα στοιχεία. Γινόταν αλλά βαριόμουν το editing και το είχα ψιλοπαρατήσει το εγχείρημα.

 

Κάποια στιγμή που απέκτησα τις δυνατότητες του variphrase μέσω του v-synth που αγόρασα,  τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα σε αυτόν τον τομέα και έτσι προχώρησα με μεγαλύτερη όρεξη και κούτσου κούτσου χρουτσου χρούτσου χαχαχχαχα έφτασα σε ένα αποτέλεσμα.

 

Αυτό είναι το αποτέλεσμα.

 

Όσων αφορά το τι χρησιμοποίησα πέραν της κιθάρας που μου έστειλε ο Χάρης για να προσθέσω τα θέματά μου, χρησιμοποίησα:

 

Για τα κρουστά τις libraries Damage και  West Africa

Για τα Strings το Action Strings και το Omnisphere

Για το μπασο το Trillian

Για πρόσθετες κιθάρες το Omnisphere.

 

Sierra-nevada-pradollano-Alhambra-granada.jpeg

Άποψη της Αλάμπρα. Ένα παλάτι-φρούριο των Μαυριτανών μοναρχών που βρίσκεται στη Γρανάδα, στη νότια Ισπανία, το οποίο καταλαμβάνει ένα λόφο στο νοτιοανατολικό όριο της πόλης. Αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για το μουσικό κομματι Granada των harilatron και cos_dr

 

Πέρασα πολύ ωραία φτιάχνοντας αυτό το κομμάτι και να ευχαριστήσω τον Χάρη που μου έδωσε την ευκαιρία να δουλέψω δημιουργικά την ιδέα του.

 

Ο Χάρης μου έχει ήδη προτείνει κάποιες αλλαγές και ίσως στο μέλλον περάσει ξανά την κιθάρα του και έτσι να το φτιάξουμε καλύτερα.

 

Προς το παρόν παρουσιάζουμε αυτή την έκδοση.

 

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

 

Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!!

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να ακούσω κάτι τόσο καλό, μιλάμε γ@μησε το κομμάτι. Πολλά μπράβο

 

Υ.Γ. Το μόνο που δε μου άρεσε είναι το σημείο από το 4:29 και μετά. Χάλια μαύρα, δεν ακούγεται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα γούστα μου, το καλύτερο κομμάτι εδώ και πολύ καιρό στο Νόιζ! Μπραβο.  Τα δύο "οριεντάλ" μικρά περάσματα όμως θα τά'θελα περισσότερα.....Δίνουν το κατιτίς τους στο track. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο cos, δεσμεύομαι να κάτσω να γράψω ακόμα μια περασιά κιθάρες να σου τις στείλω.  ;D

Granda, ωραία είχαμε περάσει.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραίο!

Δυνατή ανάπτυξη πάνω σε ένα ωραίο Χαρίλαος riff αλα U2.

Πολύ ατμοσφαιρικό. Φαντάζομαι drone video με hawk eyeview και βούτες, πανω απο το κάστρο!

Ισως υπάρχουν πολλά μεσαία στο mix που το ισοπεδώνουν κάπως. Συμβαίνει αυτό με τα libraries.

Και ίσως θα ήθελα την κιθάρα σε κάποια σημεια πιο μπροστά. Αλλά τι περιμένεις απο ενα πληκτρά.... :)

Αντε και στο επόμενο. Μπράβο!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ καλο. Πραγματικα μπραβο.

 

Τι, θα αλλαζα εγω: Θα προτιμουσα μια πιο ατμοσφαιρικη εισαγωγη χωρις το σκελος με τα percussion με το κυριως θεμα να μην κανει αμεσως τηην εμφανιση του.

Και, δεδομενης της εμπνευσης (και επειδη μας επνιξαν στη μιξη εμας τους κιθαριστες) ισως να ανεπτυσσα λιγο περισσοτερο το σκελος της κλασσικης κιθαρας, εκει στο 3:06.

 

Eυγε.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου