Προς το περιεχόμενο

(Ούτε) όλοι μαζί μπορούμε


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνοπτικά λοιπόν, ο Σαββόπουλος μιμείτο φιλοσοφικά τον Ντύλαν (κυρίως), σε όλη την καριέρα του. Για ποιο λόγο είναι κακό αυτό;

 

Απλώς, στο βαθμό που τα παρουσιάζει ο συγκεκριμένος, σε περίπτωση που ισχύουν, νομίζω πως αφαιρούν πολύ "ειδικό βάρος" από έναν τραγουδοποιό, πόσο μάλλον από κάποιον με τη φήμη του Σαββόπουλου, όπως την αντιλαμβάνομαι.

 

Σαν να σου πουλάνε κατεψυγμένα για φρέσκα, ή μια κινέζικη κόπια Les Paul για μια vintage '59 ένα πράγμα  :P

 

Βεβαίως και δεν αμφισβητώ τη χρησιμότητα ούτε των κατεψυγμένων, ούτε και της κινέζικης κόπιας, όμως όπως και να το κάνουμε δεν έχουν την ίδια αξία.

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ  διαβαζετε ΚΡΙΤΙΚΗ του Γιάννη Ανδρουλιδάκη στον ΔΙΟΝΥΣΗ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ...σαν να διαβαζετε κριτικη του ΒΑΜΒΑΚΟΥΛΑ για τον ΝΤΙΕΓΚΟ ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ ενα πραμα δηλ.  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ  διαβαζετε ΚΡΙΤΙΚΗ του Γιάννη Ανδρουλιδάκη στον ΔΙΟΝΥΣΗ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ...σαν να διαβαζετε κριτικη του ΒΑΜΒΑΚΟΥΛΑ για τον ΝΤΙΕΓΚΟ ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ ενα πραμα δηλ.  ;D ;D ;D

Νομίζω είσαι λάθος εδώ. Ο καθένας έχει το δικαίωμα της κριτικής. Όπως κι εσύ έχεις κριτικάρει άπειρες φορές την κυβέρνηση π.χ.  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είσαι λάθος εδώ. Ο καθένας έχει το δικαίωμα της κριτικής. Όπως κι εσύ έχεις κριτικάρει άπειρες φορές την κυβέρνηση π.χ.  ;D

 

Καλά αυτό είναι σαν να κάνει κριτική η Aretha Franklin στη Σασα Μπαστα :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα λίγο με ενδιαφέρει το "ποιός" την έγραψε.

Θα μπορούσα να είμαι κι εγώ, ο "τίποτας".

Το θέμα είναι αν έχουν βάση αυτά που γράφει, και κατά την γνώμη μου έχουν.

Ναι, είναι ίσως υπερβολικά, αλλά δεν θα έλεγα ότι στερούνται αλήθειας.

Και ξαναλέω ότι ο Σαββόπουλος (αν κάτσεις να συζητήσεις μαζί του) είναι εκνευριστικά έξυπνος.

Έχει ένα μαγικό τρόπο να ξεγλιστράει από τα πάντα.

 

Θεωρώ ότι ο Auditory δεν αξίζει ban.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στίχους δε προσέχω, οπότε δε μπορώ να σταθώ σε λογοκλοπές. Αλλά όσον αφορά τη μουσική ... με ικανοποιεί.

 

Ναι, και εγώ ακούω Mahler αλλά δεν προσέχω τα πνευστά. :) :) :) διότι μου τη σπάνε όσοι φυσάνε.

 

Ο Σαββόπουλος γράφει τραγούδια, οπότε δε νοείται προσέγγιση στην οποία ο ακροατής δεν προσέχει τους στίχους.

 

Όπως και αν έχει, παρθενογέννεση δεν υπάρχει (πρώτον) και πολλοί αναγνωρισμένοι ως "μεγάλοι" ομολογούν κλοπή τέτοιου τύπου ( ο Έλλιοτ είναι κλασικό παράδειγμα).

 

Αν το τελικό αποτέλεσμα πείθει ως αφομοιωμένο από τον καλλιτέχνη, οι επιρροές (εκούσιες ή ακούσιες) είναι πάντα ένα μεγάλο θέμα συζήτησης.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου