Προς το περιεχόμενο

(Ούτε) όλοι μαζί μπορούμε


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Νομίζω είσαι λάθος εδώ. Ο καθένας έχει το δικαίωμα της κριτικής.

 

έτσι κάποιες χαζές ερωτησούλες περαστικός πάλι... 8)

 

το ποιος είναι αυτός που κάνει την κριτική δίνει ή αφαιρεί ένα ειδικό βάρος στο περιεχόμενο των λόγων του (ειδικά όταν αυτός βασίζεται εν πολλοίς σε αυθαίρετους αξιωματικούς χαρακτηρισμούς)?...

 

επίσης αλήθεια... ένα "λιβελλογράφημα" δεν αποκτά απριόρι σημαντικότητα από το υποκείμενο στο οποίο ενεργεί (παρεμπιπτόντως "μηνύοντας αυτεπάγγελτα" προθέσεις του  σε ένα προκατειλημμένο μέρος του κοινού του και εισπράττοντας χιλιάδες likes και κοινοποιήσεις)?...

 

πραγματική απορία μου...  ::)

Στράτο μου, ο όντως "εκνευριστικά έξυπνος" Σαββόπουλος θα έδινε λες τόσο εύκολα "κακόν εαυτόν" βορά σε γραφικούς "υπερσύντροφους" με αντιδημιουργική δανεική σκέψη και "λάμψη" όπως ο (κατά την ταπεινή μου γνώμη) εν λόγω κρίνων?...

 

ουπς... κι άλλη απορία μου εγεννήθη (κουνέλα! ;D).... οι μεγαλύτεροι προσπεράσατε έτσι απλά το κάτωθι?

Υπόψην ότι εκείνα τα χρόνια οι δίσκοι εισαγωγής ήταν πολύ σπάνιοι στην Ελλάδα και αυτοί που μπορούσαν να καταλάβουν την κλοπή ελάχιστοι.

 

και μια τελευταία... δηλαδή γουστάρω ή όχι τον Σαββόπουλο, πρέπει να με συγκινήσει ένας συρφετός αποσπασματικών εξυπνακίστικων συνειρμών που δεν έχει μια "υποθετική πρόθεση" ως τελική εκτίμηση κατόπιν μιας καλλιτεχνικής κρίσης στην δημόσια μορφή ενός έργου, ΑΛΛΑ ΞΕΚΙΝΑ σαν έτοιμη από καιρό (αφού πρώτα ο τύπος χαρακτήρισε υβριστικά μια προσπάθεια για την οποία δεν είχε άποψη όπως με θράσος ανέφερε) με μια ακόμη ελληναράδικη ΔΙΚΗ ΠΡΟΘΕΣΕΩΝ διάσπαρτη με νηπιακά θέσφατα ???... τι να πω... εγώ δεν θα πάρω... τα έχω χορτάσει τα καλλιτεχνικά καπελώματα στον περίγυρο που ενηλικιώθηκα πολιτικά...  ::) και δεν θα επεκταθώ μην πάει το ποστ εκδρομή δικαίως στην espresso... ;D ;D ;D

 

Αν το τελικό αποτέλεσμα πείθει ως αφομοιωμένο από τον καλλιτέχνη, οι επιρροές (εκούσιες ή ακούσιες) είναι πάντα ένα μεγάλο θέμα συζήτησης.

 

ναι... αυτό... που όμως όσο και μεγάλο και ενδιαφέρον να είναι (που εννοείται θα μπορούσε να περιέχει όσα "στοιχεία" από το λιβελογράφημα τεκμαίρονται ως ακριβή), φυσικά δεν θα "χωρέσει" ποτέ το ΠΑΡΘΕΝΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ (ακόμα και της απόρριψής σε κάποια φάση) που εγώ βίωσα στην προσωπική μας σχέση καλλιτέχνη - ακροατή από το έργο του όποιου Σαββόπουλου.... έργο σε αυτή την χρονική στιγμή "καθαρό" και ανεξάρτητο από τις επιρροές του (ακόμα και αυτές που θα του προσάψει ως εκουσίως κακοπροαίρετες ο όποιος θεός του τον κρίνει επ αυτού κάποτε)...

 

 

ΥΓ πραγματικά θα ήθελα να μουν μπροστά σε μια face to face κουβέντα  Σαββόπουλου - Ανδρουλιδάκη (ή "τύπου ανδρουλιδάκη" τέλος πάντων)...

 

ΥΓ2 . δεν την γλύτωσα τελικά την "υπεράσπιση"... ρε λες?.. ;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το ποιος είναι αυτός που κάνει την κριτική δίνει ή αφαιρεί ένα ειδικό βάρος στο περιεχόμενο των λόγων του

Το ειδικό βάρος του Σαββόπουλου του Μπόμπ Ντύλαν ή το ειδικό βάρος του Σαββόπουλου της Καλομοίρας υπερισχύει όταν ο Νιόνιος θα κάνει κριτική σε κάποιον ή κάτι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως υπάρχει κόσμος που θεωρεί τον πανίβλακα Σαββόπουλο ευφυή. Το τι ηλιθιότητες έχει πει αυτός ο κάφρος που εκμεταλεύτηκε εμπορικά την μεταπολίτευση, δεν λέγεται.

 

Και όντως υπάρχει κόσμος που πιστεύει ότι ο σκάι έκανε φιλανθρωπία. Πήρε φαγητά από τους φτωχούς, για να τα δώσει, που; Στους φτωχούς!! Απίστευτο κατόρθωμα. Μεγάλη ψυχάρα ο Αλαφούζος! Δηλαδή χρειαζόταν οπωσδήποτε μεσάζοντας και σ' αυτό!!! Μόνοι μας δεν μπορούσαμε να τα δώσουμε. Δεν δίνουμε κάθε μέρα από εδώ κι από εκεί. Χρειαζόμαστε τον σκάι να βάλει εισητήριο 8 ευρώ την φιλανθρωπία. 

 

Και ο ίδιος να υποθέσω δεν έδωκε τίποτα ε; Και τα εκατομύρια εσόδων από το γελοίο σκουπίδι με τους δήθεν ναυαγούς; Γιατί δεν έδωσαν τα 750.000 κάθε εβδομάδας για φιλανθρωπίες; 

 

Και τα 480.000 περίπου από τα εισητήρια; Θα τα δώσουν στους φτωχούς και στους άστεγους ή θα τα πάρει ο Σαββόπουλος και ο Ζουγανέλης επειδή βγήκαν και είπανε δύο βλακείες;

 

Δεν τα έχουν παίξει μόνο οι Σαββόπουλοι και οι Ζουγανέληδες που φαντάζονται ότι είναι μπροστάρηδες σε κάτι που δεν υπάρχει. Τά 'χουνε παίξει κι οι από κάτω. Άρτον και θεάματα. Νταβαντούρι νά 'ναι και δε βαριέσαι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματική απορία μου...  ::)

Στράτο μου, ο όντως "εκνευριστικά έξυπνος" Σαββόπουλος θα έδινε λες τόσο εύκολα "κακόν εαυτόν" βορά σε γραφικούς "υπερσύντροφους" με αντιδημιουργική δανεική σκέψη και "λάμψη" όπως ο (κατά την ταπεινή μου γνώμη) εν λόγω κρίνων?...

Να σου πω Νίκο μου.

Έχω την εντύπωση ότι όχι απλά δεν ασχολείται, αλλά δεν τον ενδιαφέρουν κιόλας όλα αυτά.

Ίσως κάποτε, παλιά, να έδινε κάποια (μικρή νομίζω) σημασία.

Αλλά δεν τον θεωρώ ως άνθρωπο που θα καθήσει να ασχοληθεί με τέτοια γραπτά (είτε έχουν δόση αλήθειας, είτε όχι).

 

Επίσης να πω ότι βέβαια έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος η γνώμη κάποιου ανάλογα με το ποιός είναι, και τι σχέση έχει με το αντικείμενο επί του οποίου εκφέρει λόγο, αλλά μόνο στην περίπτωση που αυτό αποτελεί προσωπική άποψη, γνώμη, και όχι γεγονός, το οποίο επαληθεύεται, ή όχι.

 

Σίγουρα το κείμενο αυτό έχει μεγάλες δόσεις υπερβολής, και ενδεχομένως σημεία που θυμίζουν ακόμη και θεωρία συνομοσίας, αλλά νομίζω ότι έχει και αρκετές αλήθειες.

 

Δεν υπερασπίζομαι, δεν κατακρίνω.

Απλά αυτή είναι η άποψή μου. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>έχει μεγάλες δόσεις υπερβολής, και ενδεχομένως σημεία που θυμίζουν ακόμη και θεωρία συνομοσίας, <

 

Πορδοδευτικος τυπος με συνομωσιολογικες τάσεις και δόσεις υπερβολης;

 

Πέφτω από τα σύννεφα σύντροφε :)

 

Δεν το πιστεύω,τέτοια πράγματα

πρώτη φορά τα ακούω τα

τελευταία χρονια! :)

 

Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν είμαστε και θύματα των σατανιστικων

σχεδίων της λέσχης Μπιλντερμπεργκ..και των διευθυντήριων :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όντως υπάρχει κόσμος που θεωρεί τον πανίβλακα Σαββόπουλο ευφυή.

2. Το τι ηλιθιότητες έχει πει αυτός ο κάφρος που εκμεταλεύτηκε εμπορικά την μεταπολίτευση, δεν λέγεται.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου (και δεν αναφέρομαι στην λέξη "κάφρος" που αποτελεί χαρακτηρισμό).

 

Πώς δηλαδή είναι δυνατόν στο μυαλό σου, ένας "πανίβλακας" να "εκμεταλλεύτηκε εμπορικά την μεταπολίτευση" λέγοντας "ηλιθιότητες".

 

Δεν γνωρίζω κανένα πανίβλακα να μπορεί να εκμεταλλευτεί εμπορικά μια ολόκληρη εποχή λέγοντας ηλιθιότητες.

 

Αν δηλαδή ήταν έξυπνος και έλεγε σοβαρά πράγματα τι άλλο περισσότερο θα μπορούσε να είχε πετύχει?

 

Να γίνει Sorros?

 

Τους χαρακτηρισμούς τους αφήνω στην άκρη, δεν ασχολούμαι, έχω άποψη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Σίγουρα το κείμενο αυτό έχει μεγάλες δόσεις υπερβολής, και ενδεχομένως σημεία που θυμίζουν ακόμη και θεωρία συνομοσίας, αλλά νομίζω ότι έχει και αρκετές αλήθειες.

 

φυσικά και όπως είπα παραπάνω είναι αναπόσπαστο (εφόσον αποδεικνύονται) μέρος μιας μεγάλης υγιούς συζήτησης επί του ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ και όχι των προθέσεων με τις οποίες ασχολούνται πολύ συχνά οι "μικροί θεοί" (τι θεοί... ημίθεοι ;D) εκ των επώνυμων και ανώνυμων τιμητών...

 

Όντως υπάρχει κόσμος που θεωρεί τον πανίβλακα Σαββόπουλο ευφυή. Το τι ηλιθιότητες έχει πει αυτός ο κάφρος που εκμεταλεύτηκε εμπορικά την μεταπολίτευση, δεν λέγεται.

 

όμως κατάλαβες τι μας λέει ο "aggelos κάτω παύλα" Στράτο μου?... γιατί εγώ όχι (αν και "κόσμος" που τον θεωρεί ευφυή)... 8) ;D

είναι απλή διαπίστωση που πρέπει να της δώσω το ανάλογο "ειδικό βάρος" που λέγαμε παραπάνω?... είναι προσβολή?... και αν ναι να θιχτώ?... μπααα!!! εντάξει...

 

άλλωστε εσύ φαντάζεσαι από πόσα πολλά "σημαίνοντα δημόσια πρόσωπα" (ειδικά "ψαγμένους" πολιτικούς με το ανάλογο κομματικό τους κοινό) θεωρώ πιο "αυθεντική" και "ΧΡΗΣΙΜΗ" την Καλομοίρα (και προτιμώ εννοείται, καθότι το χαμόγελο μου με αφορμή την πηγή αγνής σεροτονίνης αφελή χαριτωμενιά της, ρίχνει στην  ζυγαριά του θυμικού μου σούμπιτους επαγγελματίες "σωτήρες" μαζί με το κοπάδι τους και τον αμοραλισμό τους) , χωρίς να ντρέπομαι στο ελάχιστο την ταμπελίτσα τους...

θα ζήσω με το κούτελο βρώμικο άραγες?...

 

δεν το συνεχίζω μπας και "θερμάνω" το θέμα... ούτε την όρεξη έχω και είμαι και υπότροπος προσφάτως... ;D ;D ;D

 

 

ΥΓ. με πρόλαβες... πάντα μπροστά ρε και μετά λες γιατί σε σέβομαι και σ΄αγαπώ?... :-* ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ειδικό βάρος του Σαββόπουλου του Μπόμπ Ντύλαν ή το ειδικό βάρος του Σαββόπουλου της Καλομοίρας υπερισχύει όταν ο Νιόνιος θα κάνει κριτική σε κάποιον ή κάτι?

 

από μένα τουλάχιστον, οποτεδήποτε ο οποιοσδήποτε Νιόνιος ασκήσει επιφανειακή κριτική ως προγεφύρωμα για καπέλωμα προθέσεων, θα έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια αντιμετώπιση...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετά λες γιατί σε σέβομαι και σ΄αγαπώ?... :-* ;D

Κύριε δικηγόρε μου είναι αμοιβαίο και το ξέρεις. :-* :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γράφω δημόσια γιατί μεσολάβησαν κάποιες σχετικές σελίδες, ότι θα έγραφα σε π.μ.

 

Φίλε AuditoryDriving αλλά και όσοι αναρωτηθήκατε, όλα τα σχετικά ποστ που προσπάθησαν  να παρεκτρέψουν την κουβέντα πολιτικά - κομματικά, έχουν σβηστεί πριν καν εσύ γράψεις το δικό σου. Και έτσι θα συνεχιστεί. Εγω απλά δεν παρακολούθησα σήμερα για να το κάνω αυτό και οι συντονιστές ήταν ...soft και δεν τήρησαν κατα γράμμα τους Κανονισμούς, που λένε:

 

Μη συμμόρφωση στα παραπάνω μπορεί να οδηγήσει σε διαγραφή της δημοσίευσης ή και σε άμεση και μόνιμη διαγραφή του μέλους.

 

Ο παραβάτης θα ειδοποιείται είτε με μήνυμα είτε με προσωπικό μήνυμα από κάποιον moderator. Σε περίπτωση σοβαρής (κατά την κρίση του administrator) παραβίασης, θα ενεργοποιείται η απαγόρευση πρόσβασης στο forum (ban).

 

Οποιαδήποτε απορία για κλείδωμα ή διαγραφή μηνύματος ή θέματος ή τη διαχειριστική διαδικασία θα πρέπει να υποβάλλεται με προσωπικό μήνυμα (PM) ή e-mail στους αρμόδιους moderators ή τον administrator και όχι με δημιουργία θέματος (topic). Οποιοδήποτε παρόμοιο θέμα δημιουργηθεί, θα κλειδώνεται ή σβήνεται αμέσως.

 

Να πω πως είναι φάουλ η μεταφορά επώνυμης άποψης κάποιου χωρίς την άδεια του. Αναφέρομαι στην μεταφορά του ποστ απο το Facebook.

 

Οσο για το αν το Noiz "πουλήθηκε", στενοχωριέμαι αφάνταστα απο την τελείως uncalled  for και κάτω απο την ζώνη αναφορά. Το ότι δεν συμφωνεί κάποιο μέλος με άλλο δεν σημαίνει πως το Noiz στέκεται στην αντίθετη πλευρά. Διαβάστε πάλι:

 

Οχι, εννοώ ΔΙΑΒΑΣΤΕ:

 

Οι διαχειριστές και οι συντονιστές προσπαθούν να διατηρούν το περιεχόμενο του Noiz.gr καθαρό από μεμπτό περιεχόμενο επεμβαίνοντας και ενίοτε διαγράφοντας το.

 

Επειδή όμως είναι αδύνατο να ελέγχονται όλα τα μηνύματα που αναρτώνται, γι' αυτό αποδέχεστε πως ό,τι αναρτάται εκφράζει μόνο τον δημιουργό του μηνύματος και όχι την άποψη των διαχειριστών, των συντονιστών και του webmaster (εκτός από τα μηνύματα τα οποία αναρτήθηκαν από αυτούς) και δεν φέρουν καμία ευθύνη γι' αυτά.

 

Κρατάτε τα παραπάνω υπ΄όψη μελλοντικά πριν αναφερθείτε στους Κανονισμούς.

 

Μπορεί να μην συμφωνώ κι εγώ σε μεγάλο ποσοστό στο αρχικό ποστ και να μην βρήκα χρόνο να σχολιάσω αλλά είναι μερικοί φίλοι που ταμπουρώνονται πίσω απο πολιτικά δόγματα για να εξηγήσουν κοινωνικά θέματα. Για τον λόγο αυτό, πολλές φορές καταλήγουν σε αδιέξοδο και η μόνη εξήγηση είναι πως είτε υπάρχει κάποια συνωμοσία, είτε ότι ο άλλος είναι απλά ανισόρροπος.

Αφήστε το να δουλέψει λίγο out of the box.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου