Προς το περιεχόμενο

Double-bound tele thinline project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως πανέμορφη και  εύηχη η Tele σου Αργύρη, αλλά αυτό  το pickguard (μιλάω για το σχήμα του), ρε γαμώτο, δεν μου "κάθεται" καλά..... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα γυαλλοχάρτισμα καλό

 

μετά νερό - νωτίζεις να σηκωθούν τα νερά

 

μετά ξανατρίβεις.

 

Ανιλίνη στο χρώμα που θες.

 

σκουρο πρωτα αν θες να τονισεις νερα , μετα τρίβεις να φυγει μετά τελική ανιλίνη

 

sealer-

pore filler διαφανές

 

shellac clear ή νιτρο clear top

Μα μια ανιλίνη δε θα χρειαστω ; Δεν το κατάλαβα αυτο που θα χρειαστεί  σκούρο χρώμα ::) :P ::)Θα χρειαστω υποχρεωτικά και μια σκουρη αποχρωση για να φανουν τα νερά ε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μια ανιλίνη δε θα χρειαστω ; Δεν το κατάλαβα αυτο που θα χρειαστεί  σκούρο χρώμα ::) :P ::)Θα χρειαστω υποχρεωτικά και μια σκουρη αποχρωση για να φανουν τα νερά ε ;

Αν θες να τονισεις μουαρέ θες δύο μη σου πω τρεις αποχρώσεις. Αλλιώς στην ίδια ανιλίνη απλά ρίχνεις λίγο νερό και ξαναβαφεις με πιο αραιό χρώμα.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πανέμορφη και  εύηχη η Tele σου Αργύρη, αλλά αυτό  το pickguard (μιλάω για το σχήμα του), ρε γαμώτο, δεν μου "κάθεται" καλά..... ::)

 

Χα χα χα nooooo εμένα με αρέζει! (Περί ορέκσεως κολοκυνθόπιτα γιο)

 

Καταλαβαίνω τι λες , αλλά μιλάμε για hybrid με classic controls και κάπως έπρεπε να γινει... ασε που δεν την εφτιαξα εγω , την πήρα από το ebay.

 

Πρόκειται για το πικγκαρντ του Merle Haggard! Εεεεεεεε awkward... η κιθαρα του δεν έχει καν f-hole .... hmmmm

 

 

Παίζει βέβαια να μη σου κάθεται καλά η πέρλα αλλά αυτό ειναι δικό μου κόλλημα για τη συγκεκριμένη, ήθελα να είναι έτσι!

 

Το βάρος by the way είναι 3195 γρ

Διόλου αρχημα για northern ash. Aν ήταν Κορίνα πιστεύω θα ήταν πιο ελαφριά αλλά αυτό θα το μάθουμε μέχρι το καλοκαίρι.....

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν άντεξα από την περιέργεια και έκανα το παρακάτω μοντ που πρότεινε ο φίλος KostasP στην αρχή του thread.

 

13433-211217234611.png

 

Και.... ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ!! Thanks Κώστα! R = 470kohm

 

Στη θέση bridge o μαγνήτης βρήκε τα γράδα του και.... ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ!

 

Ο νεκ παρέμεινε γεμάτος ζεστός μπλούζυ τζάζζυ φανκυ PAF

 

Άλλαξε το resonant peak? Mάλλον. Όχι πια overly prominent πρίμα, πολύ ωραίες πλούσιες αρμονικές , σκάσιμο και B@@LS στα βρώμικα!! Πολύ το χάρηκα.

 

Ο  budz 542 είναι πραγματικά κορυφαίος.

 

Ελπίζω να μπορέσω να ηχογραφήσω κάτι αύριο για να μου πείτε και σεις τη γνώμη σας!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13433-231217191413.jpeg

 

 

Νέο reunion @ πνοή και νύξη Thessaloniki

 

Παίξαμε την τέλε μεσα από VOX AC30 και range master

 

Στη φωτο ο alderbody επί το έργον!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13433-231217191413.jpeg

 

 

Νέο reunion @ πνοή και νύξη Thessaloniki

 

Παίξαμε την τέλε μεσα από VOX AC30 και range master

 

Στη φωτο ο alderbody επί το έργον!

Και πως φάνηκε η κιθάρα και στους υπόλοιπους ;Του άρεσε του Πνοή και Νύξη ;(ας απαντησει αν μας διαβάσει.Με την tele και τον Vox έδεσε το όλο σύστημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως φάνηκε η κιθάρα και στους υπόλοιπους ;Του άρεσε του Πνοή και Νύξη ;(ας απαντησει αν μας διαβάσει.Με την tele και τον Vox έδεσε το όλο σύστημα ;

 

Meeeeerry Xmas!

 

Οι παιδες θα πουν τη γνώμη τους, όταν έχουν  το χρόνο! Είναι και εορτές!

 

Ο ΒΟΞ μου άρεσε  ΠΑΡΑ πολύ με την τελε! Είχε γκαζι και γλύκα ειδικά το τρέμολο με την τέλε στη μεσαία  θέση ήταν για μένα ο Σούπερ Americana ήχος!

 

Καλές γιορτές σε όλους!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Την Tele τη χάρηκα τόσο που έπαιξα υπέρ του δέοντος. Επειδή είναι άδικο να κρίνω αισθητικά, άλλωστε τα γνωρίζει ο Argytar και έχει αίσθηση των περιορισμών που του επιβάλλει ο εξοπλισμός του-αλλά και ο χρόνος του, θα μείνω στο ότι ήταν εξαιρετική ηχητικά και -με μια μικρή επέμβαση στο nut- άψογη από άποψη σεταρίσματος. Ξεκούραστο -παρά το πάχος του- μανίκι με ωραία καραμελέ κρούστα. Klonky humbucker, γκρινιάρης bridge. Moύρλια. Εύγε και εις ανώτερα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, μια και ...πόζαρα στη φωτό να πω κι εγω τα δικά μου.

Η πρώτη εντύπωση (οπτική) ήταν WoW!

Παρόλο που δεν διακρίνομαι για τα φιλοsunburstικά μου αισθήματα, αυτό το (accidental) two and a half tone burst με κέρδισε απο ...τη σέντρα!

Το καραμελουλέ Burst με τον ανάλογο τόνο στο μανίκι, δίνει μια ζεστή αίσθηση στο μάτι και σε κάνει να ψάχνεις για ένα Single Malt για συνοδεία...  8)

Εγώ ίσως παλαίωνα ελαφρώς τα σιδερικά για να δέσουν πιο πολύ με την overall ζεστασιά.

Ωραία αίσθηση στο χέρι, παχύ profile για μας τους ...Yeti, καλό "ζύγισμα" και να το πρώτο unplugged γκρααανγκ...

Διακρίνω εξαιρετικό resonance και πολύ (μα πολύ) καλό μπάσσο.

Με Playability κανένα θέμα, παρόλο που εγω τα σετάρω ίσως λίγο πιο κάτω.

Σημειωτέον οτι το όργανο είναι ακόμα ...άγουρο, και πιθανόν ο Αργύρης να το "φέρει" λίγο πάνω-κάτω. (δατσ χιζ κωλλ)

 

Στη συνέχεια παίρνει ο Φάνης και τη βάζει στον Vox και μένουμε χαζούληδες...

Smooth ήχος, εξαιρετικό "both pickups", αλλά και σκέτες οι θέσεις έχουν πολλά να πούν.

Και πατάει και μια το Rangemaster και το ηλίθιο χαμόγελο μετατρέπεται σε... "ωωωωωωωω".

Ο Vox βγάζει ζουμιά και οι αρμονικές μας λένε κάτι κάλαντα που δεν έχουμε ξανα-ακούσει!...

 

Τελικά παίρνω κι εγώ σειρά (εξ ού και η φωτό) και επαληθεύω αυτά που άκουγα.

Ο bridge με το κόλπο της αντίστασης έχει τη σωστή δόση body/cut και ο neck bucker είναι στα σωστά γράδα.

Εξακολουθώ να διασκεδάζω ιδιαίτερα με τη μεσαία θέση, όπου έχεις και πάχος αλλά και διαύγεια.

 

Τέλος, (για να πάω και στα δικά μου χαζά) ό .033 orange drop στο Tone κόβει ευγενικά, αν και θα ήθελα λίγη περεισσότερη "κρέμα" ή ...earwax στο full on.

 

Τα συγχαρητήριά μου και πάλι στον δημιουργό.

Πάντα τέτοια να έχουμε και Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου