Προς το περιεχόμενο

o λαμπατος ενισχυτης μου δεν βγαζει ηχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι να σε βρισει καποιος φιλε,εγω τον ενισχυτη το εχω απο το 2010 και μονο λαμπες αλλαζα δεν ειχε καποιο θεμα,τωρα μετα απο τοσα χρονια δεν πειραζει ας με ταλαιπωρησει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα κατεληξα στο σημειο μετα απο σκεψη, πως στην παρουσα φαση,

 

1. δεν μπορω στο βωμο του super tone (που ακομα δεν εχω βρει ετσι κι αλλιως) να συντηρω εναν λαμπατο ενισχυτη (σημ.: ο ενισχυτης μου ηταν ενα φτωχος, πλην τιμιος Bugera, που δεν θα τον χαρακτηριζα και "λαμπατος για μια ζωη")

2. Πλεον, ακομα και με ψηφιακες πεταλιερες (και την αισθητικη του ηχου στο κεφαλι) μπορεις να πιασεις εναν πολυ καλο ηχο

3. Το χτυποκαρδι στα live, θα μεινει τωρα απο λαμπα ή οχι;

4. Καλοκαιρι και να ψηνεται στις σκηνες επανω ο ενισχυτης μου (οταν παιζω)

5. Power conditioners κτλ, και να εξαρταμαι γενικα απο την ποιοτητα του ρευματος οπου κι αν βρισκομαι

6. Να κουβαλαω spare ενισχυτη, για τις αρκετα περισσοτερες πιθανοτητες να μεινει ο λαμπατος

7. Να πρεπει ή να εχω και power attenuator ή να παιζω πολύ δυνατα (οταν δεν γινεται λογω venue) για να βγαλει το hot spot.

 

 

Ολα αυτα βεβαια ξαναλεω ταπεινη δικη μου αποψη, και οτι δεν ισχυουν οταν:

 

1. Εχουμε βρει τον ηχο μας που εχουμε μεσα στο κεφαλι και εχουμε σκασει ενα σωρο φραγκα για τον one and only λαμπατο ενισχυτη

2. Οικονομικα μπορουμε να συντηρησουμε λαμπατο ενισχυτη.

3. Εχουμε μαθει ετσι...

 

Βασικα, ξαναλεω, δικη μου αποψη (που μαλλον δεν αγγιζει το συγεκριμενο thread :-X )

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομικα μπορουμε να συντηρησουμε λαμπατο ενισχυτη.

 

 

 

τα παραλες λιγακι....ενα σετ τελικες λυχνιες καθε 4 χρονια και ενα σετ προενισχυτικες καθε.....14 δεν ειναι και τιποτα το τρομερο (και ΚΑΘΕ μερα να παιζεις 4 ωρες,που δεν παιζεις παλι αντε να γινουν τα παραπανω νουμερα 2 χρονια και 7 χρονια)

 

Το χτυποκαρδι στα live, θα μεινει τωρα απο λαμπα ή οχι;

 

κατι που η πιθανοτητα να συμβει ειναι ΠΟΛΥ μικροτερη απο το να ......κρασαρει η πεταλιερα σου και να μην παιζει...μην τρελλαθουμε κι ολας...οτι μενουν ...  απο...λαμπες οι ενισχυτες στα live.... ;D

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για την χρηση που κανουν οι περισσοτεροι μη επαγγελματιες μουσικοι, δηλαδη καποιες ωρες την μερα σε εντασεις σπιτιου και καμμια προβα η λαιβ που και που, μπορει να μη χρειαστει να αλλαξεις και ποτε λαμπες. Και συνηθως υπαρχουν συμπτωματα οταν αρχισουν να πεφτουν και να θελουν αλλαγη, μειωνεται η ενταση, βρωμιζει ο ηχος η εχεις θορυβο κτλ.

 

Απ την αλλη, οι λαμπατοι ειναι οντως πιο ευαισθητοι απο τους solid state, θελουν πιο πολυ προσοχη σε μεταφορα κτλ, πιο ακριβοι, οποτε αν καποιος ειναι ικανοποιημενος με ενα μη λαμπατο μηχανημα ειναι τυχερος :)

 

Προσωπικα προτιμω τον λαμπατο ηχο αλλα παιζω συχνα και με solid state, και επειδη ο ηχος ειναι καλος, αλλα κυριως για την ευκολη μεταφορα (ουτε τα μισα κιλα συνηθως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα παιζω blues και δεν βρηκα σε κανενα solid state ηχο που βγαζει ο λαμπατος που εχει τωρα θεμα,αυτος ο ενισχυτης μου κοστισε 350 ευρω,ο ηχος του ειναι αξιοπρεπεστατος για αυτο που θελω,δεχεται πολυ καλα τα πεταλια μου,οi μονοι solid state που εχω ακουσει και ειναι παρα πολυ καλοι ειναι ο roland jc 120 και ο tech 21

trademark 30,που μεν πρωτος εχει 3πλασια τιμη και ο αλλος ακριβοτερος απο τον λαμπατο που εχω,αρα θεωρω πως αν καποιος παιζει metal(death-black)μια solid state  κεφαλη ειναι μια χαρα με μια πεταλιερα η πεταλια (modulation),ομως για αυτο που θελω εγω και με πεταλια  που εχω βγαζω εναν αξιπρεπεστατο ηχο,μπορεις να παιξεις τα παντα ακομα και hi gain που προσωπικα το εχω απορριψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τα παραλες λιγακι....ενα σετ τελικες λυχνιες καθε 4 χρονια και ενα σετ προενισχυτικες καθε.....14 δεν ειναι και τιποτα το τρομερο (και ΚΑΘΕ μερα να παιζεις 4 ωρες,που δεν παιζεις παλι αντε να γινουν τα παραπανω νουμερα 2 χρονια και 7 χρονια)

 

κατι που η πιθανοτητα να συμβει ειναι ΠΟΛΥ μικροτερη απο το να ......κρασαρει η πεταλιερα σου και να μην παιζει...μην τρελλαθουμε κι ολας...οτι μενουν ...  απο...λαμπες οι ενισχυτες στα live.... ;D

 

Με respect, θα συμφωνησω και σε ο,τι λες παραπανω. Αλλά επειδη μας εχει τυχει να ...φυγει απο λαμπα ο Fender Deluxe στην μεση του live, για εμενα απο τοτε μου εχει μεινει ενα..κατι...τοις ψυχολογικο. Και μαζι με τον Bugera, κουβαλουσα παντα και ενα μικρο (πλην τιμιο) Peavey Envoy 110, που μου εχει βγει σκυλι...

Και καθως ειχα συνηθισει τον ηχο του λαμπατου Bugera, οταν πηρα απο Θωμα τον Bandit (εχοντας ακουσει μονο το παλιο μου envoy), εμεινα εκπληκτος απο το ποσο κοντα ακουγεται σε αυτον με valves.

 

Ακομα και εγω ημουν προκατηλλημενος με τη καινουργια μου αγορα (που ηταν κυριως για λογους βολεματος) για το αν θα ακουγεται καλα εχοντας συνηθισει τις λαμπες.

 

Με εκπληξη μου, ειδα οτι σηκωνει παρα πολυ καλα και τα πεταλια αλλα και την πεταλιερα μου.

 

Και εχοντας διαβασει εδω μεσα κατα καιρους, οτι ενας καλος ενισχυτης ειναι αυτος που με λιγες ρυθμισεις επανω του, καταφερνεις να βρεις τον ηχο σου, απλα βαζοντας για αρχη τα eq στις 12ωρα, ακομα και με τους onboard ηχους της GT-100, δεν χρειαστηκε να πειραjω σχεδον τιποτα.

 

Plug n play!

 

(εννοειται οτι δεν κανω συγκριση στυλ Ιερων κΣυλων, anlog vs solid, απλα παραθετω οτι για δικους μου, προσωπικους λογους, ακομα και με Solid ενισχυτες μπορω να κανω βγαλω τον ηχο που εχω μεσα στο κεφαλι μου  :-X )

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν δοθηκε λυση,μια τελευταια ερωτηση μιας και δεν υπαρχει κατι αλλο να πει καποιος,οι προενισχυτριες πρεπει να αναβουν;δλδ οπως οι τελικες;η ειναι καλυμενες με καποιο αυτοκολλητο;παντως οι τελικες βγαζουν ενα μωβ χρωμα λογικα εχουν τελειωσει αλλα οι προενισχυτριες δεν αναβουν καν(η δεν φαινεται αν αναβουν;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου