Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες Μουσικού Εξοπλισμού και Διαπραγματεύσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκει παιζει και η ψυχολογια.

 

1. Τον κοβεις το κατα ποσο αυτος τρελενεται για το αντικειμενο, ή

2. ψυχολογεις εσυ σαν πωλητης το κατα πόσο κόβεσαι για να το δώσεις.

 

100 ευρω δεν ειναι λιγα. Μπορει να ειναι λιγοτερο απο το 10%, αλλα ειναι 100 ευρω.

 

Δεν ήταν κακός άνθρωπος. Απλά ήταν εθισμένος στην ιδέα του παζαριού - το είχα καταλάβει πριν ακόμη έλθει. Το ενδιαφέρον (και σχεδόν απίστευτο) ήταν πως σε όλη τη διάρκεια των συζητήσεων, διαρκώς με διαβεβαίωνε πως δεν είναι "παζαράκιας", και δεν έλεγε ψέμματα, όντως πίστευε πως δεν ήταν.

 

Σε κάθε περίπτωση, και ανεξάρτητα από τι κάνουν οι Άραβες, νομίζω ότι ειδικά για τον Έλληνα, καλό θα ήταν να αποβάλλει την ιδέα του παζαριού και θα σας πω για ποιο λόγο: διότι εκεί που άλλοι λαοί το βιώνουν σαν παιγχνίδι, ο έλλην το βιώνει ως ευκαιρία για επίδειξη εξυπνακισμού. Οπότε δεν έχει πλάκα, οπότε εκνευρίζει τον πωλητή και όπως είπε και ο ώντιοΚώστας, πρέπει να υπάρχει σεβασμός.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βασικα, δυστυχως απο την εμπειρια μου, νομιζω οτι ειναι ενας φαυλος κυκλος:

 

[move]Λιγο πιο ψηλα την τιμη ο πωλητης μηπως του την παζαρεψει ο αγοραστης-->λιγο ζηταει κατω την τιμη ο αγοραστης γιατι πιστευει το προηγούμενο γεγονος-->λιγο πιο ψηλα την τιμη μηπως του την παζαρεψει ο αγοραστης-->λιγο ζηταει κατω την τιμη ο αγοραστης γιατι πιστευει το προηγούμενο γεγονος...........[/move]

 

 

Εγω τεινω να ειμαι ρεαλιστης. Δεν θελω απο τη μυγα ξυγκι. Πουλαω οσο πιστευω πραγματικα οτι αξιζει. Και θα την κρατησω χαμηλα την τιμη ακριβως για να αποφυγω τα παραπανω.

 

Ετσι:

 

1. Ξερω τι ζηταω οταν πουλαω, και ποσο

2. να μην παζαρευω (οταν πραγματικα δεν παιζουν αντικειμενικα κριτηρια (ενα ραγισμα που δεν αναφερεται ή αλλη ζημια, ειναι κριτηριο εστω και εκ των υστερων και απο κοντα για διαπραγματευεση)

3. Οταν κατι το δω και μου κανει και θελω να το παρω, τοτε να σεβομαι και αυτον που πουλαει

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

. Επισης στο real estate πρεπει να εισαι χαζος και να μη κανεις παζαρι (π.χ αγορα σπιτιού).

 

Επειδή πουλάω και σπίτι, μάλιστα αφορμή για να γραψω αυτες τις γραμμές ήταν και ένα τηλεφώνημα που δέχτηκα.......μου πηρε από το τηλ.....και χωρις καν να δει το διαμέρισμα....μου λεει: καμια καλλιτερη τιμη (από αυτην που του είπα) γίνεται  ;D ;D ;D.

 

Δεν απάντησα, ειλικρινά, του έκλεισα το τηλεφωνο  ;D ;D ;D

 

Θα μου πεις δεν καιγεσαι....δεν καιγομαι....μου χαλάει την αυρα ένα πράγμα.....τι να πω.  ;D

 

ΥΓ Ειδικα με τα σπίτια και μιλάω και σαν πωλητης και κυρίως σαν δικηγόρος.......νομιζουν μερικοι ότι θα αγοράσουν πλέον για ένα πιάτο φακή (από το ένα ακρο, της υπερτίμισης.....πήγαμε  στο εντελώς άλλο...)

 

ΥΓ2  Ειδικά πλέον με το Internet , μπορείς εύκολα να κοστολογίσεις όποιο προϊόν (είτε αγοράζείς είτε πουλάς)  με συγκρίσεις και μάλιστα worldwide.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ Ειδικα με τα σπίτια και μιλάω και σαν πωλητης και κυρίως σαν δικηγόρος.......νομιζουν μερικοι ότι θα αγοράσουν πλέον για ένα πιάτο φακή (από το ένα ακρο, της υπερτίμισης.....πήγαμε  στο εντελώς άλλο...)

 

ΥΓ2  Ειδικά πλέον με το Internet , μπορείς εύκολα να κοστολογίσεις όποιο προϊόν (είτε αγοράζείς είτε πουλάς)  με συγκρίσεις και μάλιστα worldwide.

 

Ναι αλλα αλλο ήταν το πνεύμα του ποστ μου πιο πανω. Υπάρχει κάτι που λέγεται διαπραγμάτευση και κάτι αλλο που ειναι το φτηνό παζάρι. Ελπίζω να μη χρειάζεται να εξηγήσω ότι σε καθημερινή βάση άνθρωποι διαπραγματεύονται σε όλα τα επίπεδα. Συμφωνώ ότι κάποιοι ειναι απλά του γυφτοπάζαρου αλλά διαφωνω στο χαρακτηρισμό μίζερος επειδή πιθανότατα θα διαπραγματευτώ σε κάποια αγοραπωλησία ενός αντικειμένου αξίας (π.χ σπιτιού).

 

Επίσης εσύ μπορεί να είσαι και τίμιος και αντικειμενικός (και ημίθεος) αλλά αυτό δεν ειναι η νόρμα.

 

ΥΓ. Σε οποιαδήποτε αγοραπωλησία σπιτιού, ο πρώτος που κοιτάει να σε "εξαπατήσει" ειναι ο real estate agent. Ειναι νόμος και το έχω δει σε 3 ηπείρους, οπότε ο τρόπος με τον οποίο πιθανότατα θα πετύχεις μια λογική συμφωνία ειναι μεσω της διαπραγμάτευσης, και πολλές φορές ενεργοποιώντας έναν άλλο ατζέντη  ;).

 

Το αντίθετο της απόλυτης άποψης, είναι η σχετική άποψη. Υποθέτω πως στο ερώτημα "θέλω να είμαι Άραβας ή ημίθεος" ο LK έχει προ-πολλού απαντήσει.

 

 

και το αντίθετο της σχετικής πάλι η απόλυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι που λέγεται διαπραγμάτευση και κάτι αλλο που ειναι το φτηνό παζάρι.

Τώρα εγώ φταίω? 8)

 

 

barr.jpg

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@otto##

 

Καταλαβαίνω τι λες….αλλά προσωπικά έχω «καεί» από διαπραγματεύσεις ….εννοώ λόγω δουλειάς τις έχω σιχαθεί.

 

Διαπραγματεύσεις για το πώς θα χωρίσουμε μια 12αδα σετ κουταλο πίρουνα (σε διαζύγιο)

Διαπραγματεύσεις για το πόσα θες να αποσύρεις τη μήνυση.

Διαπραγματεύσεις για τιμές ακίνητου……το 90% των διαπραγματεύσεων γίνεται για τη διαπραγμάτευση.

 

Ποιος θα περάσει τους όρους του , και να νομίζει ότι έχει κυριαρχία. 

Όταν φτάσει κάποιος στο επίπεδο σοφίας (το δικό μου ;D) , θα καταλάβει ότι αυτή η σχέση κυριαρχίας είναι μάταια και ανόητη.

 

Αν λοιπόν μια κιθάρα (που λέει και το νήμα) έχει 100,00 € , έχω και εγώ 100,00 €. θεωρώ το ποσό της δίκαιο …και την θέλω, θα πάω να την πάρω.

 

Αν έχω 90,00 € δεν θα ασχοληθώ καν…..διότι και αυτό μάταιο είναι (να αγοράζεις κιθάρες) ;D.

 

Προσωπικά θέλω τις λιγότερες δυνατές κουβέντες….πάρε 100,00 € - δώσε κιθάρα…άντε γεια. Βαριέμαι το ψι ψι ψι και τα  μι μι μ μι  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Ειδικα με τα σπίτια και μιλάω και σαν πωλητης και κυρίως σαν δικηγόρος.......νομιζουν μερικοι ότι θα αγοράσουν πλέον για ένα πιάτο φακή (από το ένα ακρο, της υπερτίμισης.....πήγαμε  στο εντελώς άλλο...)

 

Και που εισαι ακομα...οταν ενεργοποιηθει η μνημονιακη υποχρωση για τους πλειστηριασμους θα εχουμε ακομα ενα 30% κατω απο το τωρινο...

 

Οποτε ΠΟΥΛΑ τωρα που μπορεις....(καποιοι σοβαρα πιστευουν οτι ΔΕΝ θα γενικευτουν οι πλειστηριασμοι....αλλα ειναι οι ιδιοι που πιστευαν οτι με εναν νομο και ενα αρθρο θα...σΚιζαμε τα μνημονια  ;) )

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που εισαι ακομα...οταν ενεργοποιηθει η μνημονιακη υποχρωση για τους πλειστηριασμους θα εχουμε ακομα ενα 30% κατω απο το τωρινο...

 

Οποτε ΠΟΥΛΑ τωρα που μπορεις....(καποιοι σοβαρα πιστευουν οτι ΔΕΝ θα γενικευτουν οι πλειστηριασμοι....αλλα ειναι οι ιδιοι που πιστευαν οτι με εναν νομο και ενα αρθρο θα...σΚιζαμε τα μνημονια  ;) )

 

 

 

Θα γενικευτουν και οι αντιδρασεις.

Κάτω τα χέρια από τα σπιτάκια μας μνημονιακοι αντισυνταγματικοι, απάνθρωποι βρυκόλακες.

 

Χαχαχαχα

Κάτω.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γενικευτουν και οι αντιδρασεις.

Κάτω τα χέρια από τα σπιτάκια μας μνημονιακοι αντισυνταγματικοι, απάνθρωποι βρυκόλακες.

 

Χαχαχαχα

Κάτω.

 

Εχω μια Hondo του 1972 την ανταλλαΖεις με το εξοχικο στην ΕΒοια?  ;D

 

https://www.ebay.com/itm/Vintage-1970s-Hondo-II-HLP-2RS-Les-Paul-Electric-Guitar-/182818840809

 

Τωρα που μπορεις γιατι μετα προσφερω ενα πακετο φρυγανιες Elite & ενα μπουκαλι ΛΑΔΙ Μινερβα Εξτρα παρθενο  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εχω μια Hondo του 1972 την ανταλλαΖεις με το εξοχικο στην ΕΒοια?  ;D

 

https://www.ebay.com/itm/Vintage-1970s-Hondo-II-HLP-2RS-Les-Paul-Electric-Guitar-/182818840809

 

Τωρα που μπορεις γιατι μετα προσφερω ενα πακετο φρυγανιες Elite & ενα μπουκαλι ΛΑΔΙ Μινερβα Εξτρα παρθενο  ;D ;D ;D

 

Πάρτα να πληρώνεις ΕΝΦΙΑ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου