Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες Μουσικού Εξοπλισμού και Διαπραγματεύσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

σημερινό φρέσκο πράμα

 

- βάζω αγγελία για ένα ζευγάρι μόνιτορ του πεθερού μου...

- μου στέλνει μήνυμα κάποιος αν με ενδιαφέρει η ανταλλαγή με ένα εφάμιλλο άλλης εταιρείας...

 

- του απαντάω ότι θα ρωτήσω και θα τον ενημερώσω...

- ρωτάω και τον ενημερώνω ότι ενδιαφέρεται σε πρώτη φάση και αν θέλει να επικοινωνήσει ο ίδιος ή να αφήσει τηλ για να τον πάρει...

 

- στέλνει μήνυμα με το κινητό του...

- μετά από μισή ώρα ξαναστέλνει μήνυμα ρωτώντας πόσο και εάν έχουν δουλέψει δυνατά ??? τα ηχεία

- μετά από μιαμιση ώρα και πριν προλάβω να του απαντήσω (και ευτυχώς πριν προλάβω να βάλω και τον πεθερό μου στο παιχνιδάκι του μ@λ@κισμένου) ξαναστέλνει μήνυμα και μου λέει να πω στον πεθερό μου ότι άλλαξε γνώμη και θα κρατήσει τα δικά του...!!! :o ::)

 

και γω πρέπει να κρατάω την ψυχραιμία μου σαν καλό παιδί (που συνήθως δεν είμαι σε τέτοιες περιπτώσεις)...  >:(  O0  ;D


EDIT... επειδή θέλω να είμαι δίκαιος (βίτσιο παιδιόθεν), πριν λίγο έστειλε ευχαριστήριο απολογητικό μήνυμα... anyway...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αρκετα ψυχοφθορο...

 

Σιγουρα μιλαμε για πιτσιρικά.... Και εμείς βεβαια είμασταν πιτσιρικάδες  ::), και εμεις πέρναμε 2 φορες την εβδομαδα την εφημεριδα  "Χρυσή Ευκαιριά", και ευτυχώς που τοτε δεν υπηρχαν κινητα, ακινητα σταθερα πισιά και χαπια ταμπλετες, που καναμε και αμαν να το σηκωσει το ρημαδοτηλεφωνο του σπιτιου του. Έτσι ολα πηγαίνανε: ΦΕΕΕΕΤΤΤΑΑΑΑ!!!

 

Εν πασει περιπτωσει ομως, φανταστειτε να εχετε καμια 10αρια πραγματα στις αγγελιες και να σας καθονται από Ενας στην κάθε μια!!!  :o :o :o

 

Το λιγότερο...τραγικό

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν οι διαπραγματεύσεις. Οι καλές, δυνατές, ουσιώδεις διαπραγματεύσεις και κατά προτίμηση με blue chips εταιρείας εξωτερικού.

Μου αρέσουν, δε λέω, και τα παζάρια, δεν τα θεωρώ beneath me αλλά ούτε και τα σκιζω.

Έχω την ευθύνη της (υποχρεωτικής) διαπραγμάτευσης συμβολαίων εκατομμυρίων αλλά έχω κάνει και παζάρι για 10 ευρώ. It's all in the game baby.

 

Οι μεγάλες εταιρείες έχουν εκπαιδευμένους διαπραγματευτές που οχι μόνο χαίρεσαι να συζητάς ( και να μαθαίνεις) αλλά και διότι έχεις μαζί τους πολλές κοινά αξιωματικές παραδοχές σε κάθε συζήτηση ώστε να μην ανακαλύπτεις συνέχεια τον τροχό.

 

Αν μου λείπουν τα 10 (οπως ειπώθηκε), είναι πολυ εύκολο. Το λέω από την αρχή "το Θέλω αλλά μου λείπουν. 10". Να είστε έτοιμοι όμως να αποχωρήσετε σε περίπτωση που δεν γίνει αποδεκτή η απουσία των 10.

 

Θα το επαναλάβω.

Το σημαντικότερο είναι η ευγένεια και καλό πνεύμα συνεργασίας και στο πλαίσιο αυτό μπορεί να προταθούν τα πάντα και να συζητηθούν κάποια από αυτά.

 

Το παζάρι με τα μουσικά όργανα έχει την πλάκα του. Διοτι:

Α) Το σημαντικότερο από όλα. Το προϊόν ειναι multi source (και σαν κατασκευή και σαν μεταπώληση) και όχι single source. Άρα υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν μανταρίνια. No need to get excited.

 

Β) Δεν υπάρχει υποχρεωτική κατάληξη της διαπραγμάτευσης. Μπορεί το αφεντικό να θέλει υπογραφές μέχρι τέλος του μήνα με το budget πετσοκομένο αλλά η μάνα σας δεν σας είπε ποτέ "πάλι δεν πήρες τίποτε ρε αχαΐρευτε; Να φύγεις και να μην γυρίσεις χωρίς καλή και ακριβή κιθάρα αγορασμένη φθηνά"

 

Γ) Συνήθως είναι παζάρι (huggling) και όχι διαπραγμάτευση. Με λίγα λόγια τα επιχειρήματα "Κόψε κάτι, πολλά είναι, κάτι καλύτερο; αν δώσω τόσα το πήρα; " κλπ είναι οι μοναδικές (νομιζετε) οπσιόν οι οποίες και σπανίως έχουν αποτελέσματα. Η κρίση βέβαια με την κοινωνία της ανταλλαγής έχει φέρει και κάποια στοιχεία διαπραγμάτευσης στο τραπέζι.

Να το πω ξανά:

Καλοί τρόποι και καλή καρδιά (και λογική) βάζουν πολλά πράγματα στη θέση τους.

 

Υ.Γ. Έχω κάνει στο παρελθόν μια ανάλυση πόσο τεχνικά λάθος (ή ανύπαρκτη) ήταν του Μπαρούφα το πάρτυ. Και τώρα βγάζει βιβλία να μας πει πόσο φάκουλας ειναι αυτός και πόσο κάφροι οι άλλοι. Και καλά κάνει. Όταν δεν χρειάζεται να λογοδοτήσεις για τα τεράστια και εθνικώς επώδυνα λάθη σου........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα προσθεσω, πως ενα απο τα σημανικα εγχειριδια που πρεπει να εχει διαβασει κανεις, ειναι το βιβλιαρακι του Σουν Τσου, Η Τεχνη του Πολεμου. 8)

 

Και ναι, οσοι δεν το εχετε διαβασει, μην βιαστειτε να το θαψετε. Εκει στηριχθηκε λενε μετεπειτα το Managment.

 

Και πραγματικα, οταν το διαβασα, εφερνα στο μυαλο μου αντιστοιχα σκηνικα της καθημερινοτητας πχ στη δουλεια, και εφαρμοζονταν οι κανονες του.

{σημ,: οταν λεει Τεχνη του Πολεμου, μην φανταζεστε οτι σου λεει πώς να σκοτώσεις ή πώς να χρησιμοποιεις τα οπλα κτλ. Καμία σχέση. Λεει πώς να κερδισεις μια μαχη (ακα, ακομα και μια αντιπαραθεση σημερα στην καθημερινοτητα) χωρις να χυθει ουτε στραγόνα αίμα.}

 

Διαβαστε το, και φερτε στο μυαλο σας αυτα που γραφει οταν διαπραγματευεστε τις αγγελιες σας ή αλλων

 

;)

 

 

(The secret has been revealed...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπος απο Θεσσ/κη ενδιαφερθηκε παλαιοτερα για μια κιθαρα μου προτεινοντας καποιες ανταλλαγες που δεν με ενδιεφεραν.Μετα απο καιρο προτεινω ανταλλαγη κιθαρα+χρηματα για κιθαρα.Ηταν ο ο ιδιος τυπος.Αφου μου υπενθυμησε λοιπον ποιος ηταν και οτι ειχε ενδιαφερθει και παλαιοτερα ειπαμε να συνεχισουμε την διαπραγματευση.Μαλιστα μου τηλεφωνησε να ρπισπευσω τη διαδικασια καθως υπηρχαν και αλλοι ενδιαφερομενοι.Ετσι λοιπον εδειξα καλη προθεση λεγοντας οτι θα στειλω την κιθαρα και τα χρηματα σε γνωστο μου στη Θεσσ/κη να παει να την τσεκαρει ωστε να γινει το trade χερι με χερι.Και πραγματι 2 ωρες ταλαιπωριας στο ταχυδρομειο και 11ευρω αργοτερα η κιθαρα ηταν καθ οδον για Θεσσ/κη.(Η συμφωνια ηταν ΑΝ τελικα γινει το deal τα μερταφορικα θα τα βγαζαμε απο τη χρηματικη διαφορα εν αν ΔΕΝ προχωρουσε θα πληρωνε τουλαχιστον την επιστροφη να παει μισα μισα.Ο γνωστος (υποχρεωθηκα στον ανθρωπο)πηγε και παρελαβε.Και τοτε αρχισαν τα οργανα.Να μη σηκωνει τηλ.Να μην παιρνει πισω μετα απο αρκετες κλησεις.Αρχισαμε τα "δεν μπορω να παω σημερα...θα λειψω ΣΚ θα παω να την δω απο βδομαδα" και τελος παντων η κιθαρα εμεινε Θεσσ/κη καμια 15ρια μερες!!!!Ειχα καταλαβει οτι εχω να κανω με πιτσιρικα απο την πρωτη στιγμη αλλα το παιξα στη λογικη"δε θα τον κανω και κουμπαρο...το deal να γινει και ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις".Τελικα η υπομονη μου τελειωσε και αφου εστειλα τελεσιγραφο "η πας μεχρι αυριο η διαφορετικα πληρωνεις επιστροφη της κιθαρας Χανια και ειμαστε οκ" την επομενη μερα πηρα απαντηση "Εεεεε...δεν ενδιαφερομαι τελικα γιατι τη βρηκα εχτες και τη δοκιμασα σε ενα μαγαζι στη Θεσσ/κη και δε με βολεψε το μπρατσο."Χαμογελασα και του απαντησα κανενα προβλημα ας τακτοποιησει την επιστροφη...ρωτοντας μονο σε ποιο μαγαζι τη δοκιμασε μιας που η κιθαρα ειναι discontinued απο το 2009 και ο dealer στη Θεσσ/κη εκεινες τις μερες ηταν κλειστος λογω πενθους.Υπηρξαν μερικα δευτερολεπτα delay πριν παρω απαντηση....τωρα που το ξανασκεφτομαι...μονο delay υπηρξε...απαντηση ποτε!Τη δε επιστροφη την πληρωσε ο γνωστος μου και υποτιθεται οτι ο αλλος θα εβαζε τα χρηματα στο λογαριασμο του.Ε οσο εσκισε ο Τσιπρας τα μνημονια αλλο τοσο εβαλε και ο αλλος τα χρηματα...

 

Μια ταλαιπωρια χωρις λογο.Μακρια απο πιτσιρικαδες στη συμπεριφορα οχι στα χρονια...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να μην αρχίσουμε απαρίθμηση εμπειριών (βλ. στρατός ή δημόσιο) από αγοραπωλησίες και το παιχνίδι "εγώ ήμουν καθόλα ευγενικός και τίμιος και ήρθε το κτήνος μαζί με 12 φίλους του Vikings και μου κάψανε όλα τα σπίρτα, μάδησαν τις μαργαρίτες και βίασαν τις τρεις κιθάρες που είχα - η μία από αυτές έγκυος - και μου τραγούδησαν  "I' m only human" ενώ με ανάγκασαν να δω ειδήσεις ΕΤ1"

α) λείπει η άλλη πλευρά, β)δεν είναι το αντικείμενο του thread  γ)σε όλους τους τομείς υπάρχουν ζαβοί (και κρίνοντας από την κυβέρνηση που επιλέξαμε το να χουμε +45% ζαβούς δεν είναι περίεργο) δ)δεν ξέρω αν είμαι τυχερός αλλά κατά βάση έχω κάνει στη συντριπτική πλειοψηφία απροβλημάτιστες συναλλαγές με μερικές από αυτές να εμπεριέχουν πράξεις εμπιστοσύνης που ούτε ο αδερφός μου καλά καλά δεν θα επιδείκνυε.

Τολμώ να πω ότι μέσω των αγγελιών στο noiz έχω κάνει και εξαιρετικούς φίλους.

Μερικοί από τους οποίους έχουν αλλάξει τη ζωή μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]  δεν ξέρω αν είμαι τυχερός αλλά κατά βάση έχω κάνει στη συντριπτική πλειοψηφία απροβλημάτιστες συναλλαγές με μερικές από αυτές να εμπεριέχουν πράξεις εμπιστοσύνης που ούτε ο αδερφός μου καλά καλά δεν θα επιδείκνυε.

Τολμώ να πω ότι μέσω των αγγελιών στο noiz έχω κάνει και εξαιρετικούς φίλους.

Μερικοί από τους οποίους έχουν αλλάξει τη ζωή μου.

 

Ωραία παράγραφος.  :)

Ίσως τελικά εδώ να είναι και η ουσία: επιχειρείς μια αγοραπωλησία καλοπροαίρετα και μάλλον αυτό προσελκύει κάποιους εξίσου καλοπροαίρετους. Τον κατιμά φυγείν αδύνατον θα μου απαντούσε κάποιος, και ίσως να είναι έτσι, αλλά πάλι μπορεί να μην είναι μονόδρομος να προσεγγίζουμε την αγορά φοβισμένα, επιφυλακτικά, σίγουροι ότι οι πιθανότητες είναι συντριπτικά υπέρ του να μας τη φέρουν.  Και εδώ έρχεται και κουμπώνει η καλή προετοιμασία που έλεγες και στο 1ο post.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εν κατακλείδι, να σέβεστε.

Είτε σαν αγοραστές, είτε σαν πωλητές.

Να σέβεστε τον χρόνο του άλλου, την ιδιοκτησία του, τα χρήματα που θα δώσει, το σπίτι του, την αγωνία του να πουλήσει, την κάψα του να αποκτήσει, την απόφασή του να πουλήσει σε αυτή τη τιμή και πάει λέγοντας ….

Δεν σας αρέσει, δεν σας κολλάει η αγγελία, ένα τηλέφωνο και αν συνεχίζει να μην σας καλύπτει «ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω, να σαι καλά, ελπίζω να τα ξαναπούμε».

Τόσο απλά.

 

εγώ πάντως Κώστα μου σόρυ, αλλά για αφορμή προς "απαρίθμηση εμπειριών" εξέλαβα το όλον...

 

είναι δυνατόν ένας "σωστός" άνθρωπος ως πωλητής ή αγοραστής να μη θεωρεί (και κυρίως πράττει) τα ανωτέρω σεβόμενος την διαδικασία?... προσωπικά δεν μου έχει τύχει... γι αυτό και γω έχω κάνει φίλους από αγγελίες... ;)

και από την άλλη μπορεί να λειτουργήσει ως "νουθεσία" στον μ@λ@κ@ ως χαρακτήρα ,ώστε να υπερβεί την φύση του και στις συναλλαγές του να λειτουργήσει ως "άλλος"?...

 


 

EDIT... και μετά το χθεσινό:

"...θα το ηθελα πολυ να τα ανταλαξω αλλα δεν μπορω μεγαλη ιστορια... ευχαριστω πολυ..."

με το οποίο θεώρησα ότι ησύχασα, ακολούθησε το σημερινό:

"...ean telika exei skopo na ta dosei gia antalagh sthle mou..." ;D ;D ;D

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως χάπατο. εχω πουλήσει 3 ενισχυτές εδω στο νοιζ και μάλιστα εκανα σκοντο και στους 3 γιατι ηταν ευγενικοι. μια φορα αγορασα πραμα και την πατησα απο ενανα απατεωνα. αλλα ηταν καλο μαθημα διοτι μπορει να εχασα 300 ευρω αλλα συνειδητοποίησα οτι υπαρχουν και αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου