Προς το περιεχόμενο

Wah... Απο μπροστά η από πίσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λες πως δεν έχεις βγάλει άκρη, εννοείς με το Foxrox retrofit? Πως το έχεις δοκιμάσει με τρία διαφορετικά wah και δεν κάνει αυτά που υπόσχεται? Αν ναι, τότε όχι, αυτό δεν είναι φυσιολογικό.

 

Αν λες πως απλά το πρόβλημα παρουσιάζεται βάζοντας τρία διαφορετικά wah μπροστά από το Fuzz Face, τότε ναι, αυτό που διαπιστώνεις είναι φυσιολογικό. Όπως είπα και παραπάνω, το γιατί συμβαίνει αυτό θα το διαβάσεις στο online manual του Foxrox (λινκ θα βρεις στην ανωτέρω σελίδα).

δε μιλαω για το Foxrox

οποτε μου απαντας οτι οντως ειναι φυσιολογικο .πως ομως λειτουργουσε τοτε (χεντριξ)?υποψιν εχω το fuzz phrase (που ειναι tb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θυμάμαι το τι είχα πει την προηγούμενη φορά που το συζητούσα... το είχα ψάξει και περισσότερο το θέμα. Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο, πχ. εκείνη η εμπέδηση μπορεί να μην παρουσίαζε ιδιαίτερο πρόβλημα, προερχόμενη από τους συγκεκριμένους μαγνήτες του & αλλοιωμένη μέσα από τα καλώδια μεγάλης χωρητικότητας που χρησιμοποιούσε κλπ. Ή το wah εκείνο μπορεί συμπτωματικά να είχε κατάλληλο output buffer, ή να ψιλοϋπήρχε πρόβλημα αλλά τελικά να βοήθησε/συνέβαλλε στο mellowing και στην διαμόρφωση του χαρακτηριστικού του ήχου, ή να διόρθωσε αργότερα το πρόβλημα ο τεχνικός του (Roger Mayer) κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε δοκιμάζεις αυτό που σου λέω από χτες? Δεν έχεις κάποιο πεταλάκι με buffer να βάλεις ενδιάμεσα (έχοντάς το κλειστό)?

 

Αν με τον τρόπο αυτό ακούς το εφέ του wah όπως θα έπρεπε, το Foxrox που λέει ο bloody (ή κάποιο άλλο wah) είναι η λύση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω παει ακομα στο χωρο που τα εχω .ωστοσο δε θα μπω σε τετοια διαδικασια με Foxrox κλπ .προτιμω το plug n play .για αυτο κι εχω λιγα πεταλια .θα δοκιμασω αυτο που λες .θα βαλω το tuner και θα δουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα και καλή χρονιά , "επαναφέρω το θέμα στην επικαιρότητα" για να ρωτήσω κάτι που χω απορία.

Για Στονεράδικο ήχο σε συνδυασμό με Tonelab LE , ο "σωστός" συνδυασμός είναι :

 

WAH>BIG MUFF>TL  ή  κάποιος άλλος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά , "επαναφέρω το θέμα στην επικαιρότητα" για να ρωτήσω κάτι που χω απορία.

Για Στονεράδικο ήχο σε συνδυασμό με Tonelab LE , ο "σωστός" συνδυασμός είναι :

 

WAH>BIG MUFF>TL  ή  κάποιος άλλος ?

 

Εγώ στην δικιά μου έχω το wha μετά την κιθάρα και είμαι ΟΚ,είχα δοκιμάσει αυτόν τον συνδιασμό που λες μόνο που αντί για big muff είχα διάφορα όπως,boss ds-1,boss EQ-7  clones: tube screamer 808,EHX lpb-1,marshall guv-nor,dod 250

 

Και δεν είχα κανένα πρόβλημα τώρα είναι και θέμα τι ζητάς εσύ από ηχητική χροιά όταν λες Στονεράδικο ήχο.

 

Αν εννοείς ήχο rolling stones τότε δοκίμασε μόνο με προσομοίοση ενισχυτή ο keith παίζει με fender

 

http://members.tripod.com/blue_lena/guitar2.html

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στονεράδικο, εννοώ , NIGHTSTALKER - CLUTCH κτλ

 

Τώρα σ'έπιασα  ;)

 

Δοκίμασε αυτό τον συνδιασμό που είπες από την αρχή μιάς και είναι ο πιό "νορμάλ" αν θέλεις μπορείς να τον πεις και αν δεν σου κάνει τότε κάνε διάφορους συνδιασμούς.

 

Αν και θα σου πρότεινα και το εξής ,να ψάξεις τον ήχο και τον εξποπλισμό των συγκεκριμένων στο διαδύκτιο και αν μπορείς να τον πάρεις από τις προσομοιώσεις της πεταλιέρας.

 

Η πεταλιέρα αν δουλευτεί σωστά(με σωστό amp ή line out και όλα τα άλλα τα σχετικά)μπορεί να σου βγάλει πολύ ωραίο ήχο,παίζει ρόλο και ο ενισχυτής σου αν πάς σε ενισχυτή.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου να σαι καλά, βασικά η TL δεν μπορεί να με καλύψει από μόνη της στον Stoner ήχο για το απλό γεγονός οτι σε μια μπάνκα έχουν βάλει μαζί BigMuff και WAH, άρα είναι αδύνατη η ταυτόχρονη χρησιμοποιηση τους .

Έτσι σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το WAH της TL και μπροστά να βάλω ένα BigMuff  ή να αγοράσω ένα ακόμα WAH και να κάνω την συνδεσμολογία που προείπα GUITAR>WAH>BIGMUFF>TL  ??

 

Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει θα ήθελα την γνώμη του ...  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά , "επαναφέρω το θέμα στην επικαιρότητα" για να ρωτήσω κάτι που χω απορία.

Για Στονεράδικο ήχο σε συνδυασμό με Tonelab LE , ο "σωστός" συνδυασμός είναι :

 

WAH>BIG MUFF>TL  ή  κάποιος άλλος ?

 

Μια και έχεις την Tonelab LE (είχα την SE, η οποία έχει εκπληκτικά wah), μπορείς να κάνεις το εξής πείραμα (θυσιάζοντας, βέβαια, μια μπάνκα από τα εφέ σου):

 

wah-->big muff-->wah (από την tonelab LΕ, το οποίο θα λειτουργείς ως στατικό wah/φίλτρο)-->τα υπόλοιπα εφέ της tonelab.

 

(practise makes perfect  8) )

 

edit: τώρα, διάβασα ότι δεν έχεις στην κατοχή σου το big muff και κάποιο wah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου