Προς το περιεχόμενο

Wah... Απο μπροστά η από πίσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν έχω, γιαυτό ρωτάω, ένα Muff το χρειάζομαι οπωσδήποτε, για το WAH δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται ένα μπροστά από το Muff ή αν είναι ΟΚ αν βάλω το WAH της TL μετά το BigMuff ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για μια περιοδο που ειχε το big muff της EHX το εβαζα πρωτο στην αλυσιδα μου και μετα το Wah. επειδη τα χρησιμοποιουσα συχνα μαζι ακουγοντουσαν πιο "ωραια" στα αυτια μου ετσι.

 

τα τελευταια 3 χρονια που εχω το superfuzz απο voodoo lab εχω βαλει πρωτο το wah και το αποτελεσμα ειναι αυτο που θελω.

 

γενικα δοκιμασε και οτι σου κατσει!

 

σιγουρα σε καθε θεση θα εχεις το πλεονεκτικμα οτι θα παραγεις διαφορους ηχους που ισως σου φανουν ενδιαφερων

 

καλη τυχη

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου να σαι καλά, βασικά η TL δεν μπορεί να με καλύψει από μόνη της στον Stoner ήχο για το απλό γεγονός οτι σε μια μπάνκα έχουν βάλει μαζί BigMuff και WAH, άρα είναι αδύνατη η ταυτόχρονη χρησιμοποιηση τους .

Έτσι σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το WAH της TL και μπροστά να βάλω ένα BigMuff  ή να αγοράσω ένα ακόμα WAH και να κάνω την συνδεσμολογία που προείπα GUITAR>WAH>BIGMUFF>TL  ??

 

Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει θα ήθελα την γνώμη του ...  ;) 

 

Και εγώ τώρα κατάλαβα ότι δεν έχεις τα MUFF και WAH.

 

Το fat distortion προσομοιώνει ή το big muff ή το ProCo RAT μπορείς να δοκιμάσεις αν σου κάνει.

 

Ένα άλλο κείμενο(δεν νομίζω να λέει μπούρδες) λέει τι προσομοιώνει η πεταλιέρα και λέει ότι έχει και το big muff για fuzz και το ProCo RAT για fat distortion.

 

Ρίξ'τα μιά ματιά πριν κάνεις κάποια αγορά μπορεί να σε βολέψουν.

 

Αν σε βολέψουν αγοράζεις μόνο ένα wah που στις αγγελίες έχει πολύ καλές τιμές.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, πάνω κάτω τα ίδια λέμε.

Η αρχική απορία μου παραμένει όμως ...

ΑΝ κάποιος που ΠΑΙΖΕΙ stoner - sludge ΜΠΟΡΕΙ να με διαφωτίσει αν είναι ΚΑΛΥΤΕΡΑ (πιο σωστό) να μπει το WAH πριν ή μετά από το BIGMuff ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι φυσιολογικο να μην ακουγεται το wah πριν το fuzz για τον λογο οτι το δευτερο αρεσκεται στο να βλεπει ( και δουλευει σωστα ετσι) high impedance σημα στην εισοδο του ( πχ. Να βλεπει την κιθαρα απευθειας ή καποιο high impedance output buffer)  που το wah δεν του το προσφερει. Σαν λυση εμενα μου αρεσε ηχητικα να το εχω μετα τα fuzz και πριν απ overdrive - distortion εχω δοκιμασει output buffer και με jfet και με opamp με το wah πρωτο αλλα δεν τρελαθηκα ενημερωτικα το wah μου ειναι ενα RMC με Whipple inductor, true bypass και ενα fuzz face hybrid  γερμανιου σιλικονης mid-high gain. Επισης δεν υπαρχει σωστο ή λαθος, οτινσου ακουγεται καλυτερα αυτο να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια Harrisxr650, κάτι τέτοιο φαντάζομαι και γώ αλλά ήθελα να πάρω μια γνώμη από κάποιον που να χει δοκιμάσει την διάταξη αυτή.

Με βλέπω για αγορά WAH + MUFF και πειραματισμους..  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια Harrisxr650, κάτι τέτοιο φαντάζομαι και γώ αλλά ήθελα να πάρω μια γνώμη από κάποιον που να χει δοκιμάσει την διάταξη αυτή.

Με βλέπω για αγορά WAH + MUFF και πειραματισμους..   :(

 

 

Μπορείς να κάνεις και το αντίθετο από αυτό που σου είπα.

 

Αν δεν σου αρέσουν τα fuzz και dist από την πεταλιέρα μπορείς να δουλέψεις από την πεταλιέρα το wah που σου δείνει πολύ ευελιξία και να βάλεις ένα muff από μπροστά που όπως είπε και ο Harrisxr650 ότι τα fuzz θέλουν να βλέπουν σήμα από κιθάρα έχουν γίνει κουβέντες πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Απλά ψαξ'το πρώτα με την πεταλιέρα και μετά κατέλιξε σε αγορά όποιο από τα δύο χρειαστείς ή αν χρειαστείς και τα δύο τελικά.

 

Αν σου αρέσουν  τα  fuzz και dist από την πεταλιέρα τότε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με το εξτρά wah από μπροστά.

 

Αν τα αγοράσεις και τα δύο τότε κιθάρα-fuzz-wah και μετά τα υπόλοιπα(πεταλιέρα ή ότι άλλο).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου