Προς το περιεχόμενο

Wah... Απο μπροστά η από πίσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα κλιπακια θα τα γραψουμε μαζι αυριο με germino? :D

 

 

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΓΚ!!!!

 

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(κατι μου λεει οτι θα γράψουμε τα κλιπακια πριν γινει η εγκατάσταση του retro...μετά οποιος έχει σταθερό χερι πιάνει κολητήρι...) :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ritchie22, κανεις δοκιμές και βλέπεις μονος σου τι σου αρέσει και αν "δουλευει"... :wink:

 

Το wah μου πριν τα fuzz μου αυτή την στιγμή δεν δουλευει καλά...με το μεν "γερμανίου" χάνεται το "ουά" και φερνει περισσότερο σε eq και με το δε "σιλικόνης" αν το gain είναι πανω απο το 85% απλά σφυρίζει αγριά...με λιγότερο gain απλά δεν ακουγεται πολύ το "ουά"... :twisted:

 

Με το wah μετά τα συγκεκριμένα fuzz τα παραπανω φαινόμενα εξαλείφονται αλλά δεν τρελλαινομαι για το ηχητικό αποτέλεσμα... :roll:

 

Οταν με το καλό μου ερθει το Retrofit θα μπει το wah πρωτο, πρίν απο ολα τα υπόλοιπα εφέ... :P

συγνωμη για την ανασταση του θεματος αλλα εχω μια απορια και μιας και διαβασα κατι σχετικα ,ειπα να ρωτησω .Εχω ενα jam fuzz phrase κι ενα fulltone clyde wah το οποιο ειναι true by pass .Οταν το βαζω στη αλυσιδα μεταξυ κιθαρας και fuzz ,δεν ακουγεται καθολου το εφφε οταν ειναι και τα δυο ενεργοποιημενα .μετα το fuzz στην αλυσιδα δουλευει κανονικα.ειναι φυσιολογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε το εξής:

 

Wah -> κλειστό πεταλάκι με buffer (δηλαδή όχι true bypass) -> Fuzz

 

...και πες μας.

θα το δοκιμασω

παντως το fuzz εχει θεμα οταν υπαρχει ntb πεταλι πριν απο αυτο ,γιατι το χω δοκιμασει στο παρελθον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δοκιμασω

παντως το fuzz εχει θεμα οταν υπαρχει ntb πεταλι πριν απο αυτο ,γιατι το χω δοκιμασει στο παρελθον .

 

Καλά, γι αυτό είμαι σίγουρος..

 

Απλά, πες αν δουλεύει αυτό που σου γράφω παραπάνω όταν χρησιμοποιείς το wah.. Αν δηλαδή ακούγεται το wah effect, χωρίς να σφυρίζει. Δε σου λέω να την καθιερώσεις σαν συνδεσμολογία, buffer μπροστά από τα περισσότερα fuzz είναι τζιζ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και κάπως έτσι σιχάθηκα τα πεταλάκια (και το σκασμό απο ευρώ που είχα σπαταλησει για να σπαω το κεφάλι μου που θα μπει τι και με ποια σειρα κ πως κα γιατι και ίσως και αφού....)

και ξαναγύρισα στη πεταλιέρα μου και είμαι ευτυχισμένος.... ;D

 

But that's just me...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντως το wha RMC PICTURE ειναι το δευτερο στη σειρα,,,

 

κιθαρα>>buffer>>wha>>od>>fuzz>>effects

 

 

http://screaminfx.com/tech/wah-before-or-after-fuzz-pedal.htm

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα έχει αναλυθεί εκτενώς σε παλιότερα θρεντς. Υπάρχουν buffers που μπορούν να διορθώσουν τα προβλήματα του wah πριν από ένα fuzz, χωρίς να το τρελάνουν. Ειδικά για αυτόν τον σκοπό είναι πχ. το http://www.foxroxelectronics.com/FWR.html Το πώς δουλεύει & ποιο πρόβλημα διορθώνει, όπως και οδηγίες εγκατάστασης, αναφέρονται στο online manual.

 

Σε μερικά wah νομίζω πως προσφέρεται ήδη ενσωματωμένο. Άλλοι πάλι δεν αντιμετώπιζαν πρόβλημα με το wah μπροστά από fuzz, όπως πχ. ο Χέντριξ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε μερικά wah νομίζω πως προσφέρεται ήδη ενσωματωμένο. Άλλοι πάλι δεν αντιμετώπιζαν πρόβλημα με το wah μπροστά από fuzz, όπως πχ. ο Χέντριξ.

ναι δεν αναφερεις κατι καινουριο ,κι εγω το εχω δοκιμασει με 3 διαφορετικα wah (bad horsie 2 ,cry baby & clyde wah )κι λεω πως δεν εχω βγαλει ακρη καθοτι απλα δεν ακουγεται το εφφε .και για αυτο εγραψα εδω μηπως καποιος που γνωριζει μπορει να μου πει απλα αν ειναι οντως φυσιολογικο (καθοτι δε μιλανε για θεμα ακουστικου γουστου )αλλα για μη λειτουργικοτα του εφφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες πως δεν έχεις βγάλει άκρη, εννοείς με το Foxrox retrofit? Πως το έχεις δοκιμάσει με τρία διαφορετικά wah και δεν κάνει αυτά που υπόσχεται? Αν ναι, τότε όχι, αυτό δεν είναι φυσιολογικό.

 

Αν λες πως απλά το πρόβλημα παρουσιάζεται βάζοντας τρία διαφορετικά wah μπροστά από το Fuzz Face, τότε ναι, αυτό που διαπιστώνεις είναι φυσιολογικό. Όπως είπα και παραπάνω, το γιατί συμβαίνει αυτό θα το διαβάσεις στο online manual του Foxrox (λινκ θα βρεις στην ανωτέρω σελίδα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου