Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με cubase le4


saro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

εχω την καρτα lexicon lamba

και ηχογραφω (φωνη) με το cubase le4

εχω ενα προβλημα μολις ανοιγω το  cubase le4

μου βγαζει ενα ηχο σαν παρασητα

εχω τον asio lambda

εχω βαλει και το asio4all

αλλα οταν το βαζω δεν μου βγαζει το ηχο...

ξερετε καμια λυση?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε τα drivers της καρτας σου, κατεβασε τα τελευταια και εγκατεστησε τα.

Τσεκαρε το latency στο cubase και ανεβαζε το λιγακι καθε φορα μεχρι τα παρασιτα να εξαφανιστουν.

Λογικα το προβλημα σου θα εχει λυθει μετα απο αυτα.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν γίνεται να έχεις ΚΑΙ τον asio της κάρτας σου KAI τον asio4all.

Απεγκατέστησε τον asio4all.

 

Φιλε Evilnye, επιτρεψε μου να σε διορθωσω, ο asio4all μπορει να ειναι εγκατεστημενος παραλληλα και με αλλους asio drivers σε καποιο συστημα, μιας και μονο ενας driver μπορει να χρησιμοποιηθει απο μια συσκευη ανα πασα στιγμη.

Ποιος driver ειναι καλυτερος απο τον αλλον μπορει να βρεθει με ενα ευκολο latency τεστ.

Επισης, μερικες καρτες ηχου που δεν κυκλοφορουν πια στην αγορα, οπως creative labs, οι παλαιοτερες gravis, οι πρωτες terratek και αλλες, βγαζουν καλυτερα latencies με τον asio4all driver παρα με της "μαμας" τους -αν εχουν-, οποτε συνισταται να υπαρχει παντοτε εγκατεστημενος και ο asio4all για τεσταρισμα.

Ασε που η απεγκατασταση του δεν θα βοηθησει στην επιλυση του παραπανω προβληματος.

Εκτος βεβαια αν εννοουσες ακριβως αυτο, οτι δηλαδη δεν γινεται να δουλευουν και οι δυο drιvers ταυτοχρονα, πραγμα λογικο.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω άλλο πρόβλημα...Κάνω ένα audio track.Στο insert βάζω ήχους από το Guitar rig και όλα ωραία και καλά κατα την ηχογράφηση.Όμως αφότου αποθηκεύσω και κλείσω το cubase και πάω να ακούσω το mp3 οι ήχοι από το guitar rig δεν υπάρχουν...Διάβασα κάπου ότι πρέπει να απενεργοποιήσω το direct monitoring αλλά δεν έχω το ίδιο version του cubase με τις οδηγίες που δινόντουσαν και δεν μπορώ να το βρω...ξέρει κανένας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου