Προς το περιεχόμενο

Αριστερόχειρας που παίζει με το δεξί... Κάνει λάθος;


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Ερώτηση για φίλο που ξεκίνησε να ασχολείται με κιθάρα. Είναι αριστερόχειρας, αλλά για κάποιο λόγο ξεκίνησε να γρατζουνάει τη δεξιόχειρη κιθάρα κάποιου φίλου του και συνήθησε έτσι και συνεχίζει έτσι. Το παιδί δεν θέλει να γίνει κανας Μαλμστιν. Να γρατζουνάει κανα τραγουδάκι εκεί με τη παρέα του με μια ακουστική που έχει. Εγώ που τον άκουσα είδα ότι μέχρι στιγμής τα καταφέρνει να γρατζουνάει. Παραπάνω δεν ξέρω αν θα πάει αλλά δεν τον νοιάζει κιόλας. Τι να τον συμβουλέψω? Να ξεχάσει ότι έμαθε και να το πάρει αλλιώς ή να συνεχίσει έτσι? Υπάρχει περίπτωση να κάνει καμία ζημειά-τραυματισμό σε κανα χέρι εξαιτίας αυτού?

Ευχαριστώ!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα σας.

Ερώτηση για φίλο που ξεκίνησε να ασχολείται με κιθάρα. Είναι αριστερόχειρας, αλλά για κάποιο λόγο ξεκίνησε να γρατζουνάει τη δεξιόχειρη κιθάρα κάποιου φίλου του και συνήθησε έτσι και συνεχίζει έτσι. Το παιδί δεν θέλει να γίνει κανας Μαλμστιν. Να γρατζουνάει κανα τραγουδάκι εκεί με τη παρέα του με μια ακουστική που έχει. Εγώ που τον άκουσα είδα ότι μέχρι στιγμής τα καταφέρνει να γρατζουνάει. Παραπάνω δεν ξέρω αν θα πάει αλλά δεν τον νοιάζει κιόλας. Τι να τον συμβουλέψω? Να ξεχάσει ότι έμαθε και να το πάρει αλλιώς ή να συνεχίσει έτσι? Υπάρχει περίπτωση να κάνει καμία ζημειά-τραυματισμό σε κανα χέρι εξαιτίας αυτού?

Ευχαριστώ!

 

Ορισμένοι, μεταξύ των οποίων και εγώ, θεωρούμε ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος να μάθεις κιθάρα. Το καλύτερο χέρι να αναλαμβάνει τη δυσκολότερη δουλειά. Άλλοι διαφωνούν.

 

Εφόσον ο φίλος σου ξεκίνησε έτσι, άστον. Άλλωστε πολλοί κιθαρίστες έχουν λειτουργήσει έτσι. Π.χ. τον Gary Moore δεν τον χάλασε... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο ο Marc Ribot όσο και εγώ (ο υπερ-παίχτουρας  8) ) είμεθα αριστερόχειρες, που παίζουμε με το δεξί.

 

Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, ως τώρα.

 

Ο δε Ribot σε συνέντευξή του αναφέρει ότι σε αυτή του η "ιδιαιτερότητα" ενδεχομένως να οφείλεται και το προσωπικό του στυλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστερόχειρας και παίζει κανονικά...

κατά την γνώμη του, όλοι οι υπόλοιποι παίζουμε λάθος... ;D ;D ;D (το έχει πει σε σεμινάριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέει η λογική.

Δες π.χ. τα πλήκτρα (αλλά και άλλα όργανα). Τη λεπτομερή δουλειά την κάνει το δεξί (μιας και η μεγάλη πλειοψηφία είμαστε δεξιόχειρες). Αλήθεια, πιάνα για αριστερόχειρες δεν έχουν βγει ε; ;D

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι στην κλασσική κιθάρα η δυσκολότερη δουλειά είναι η νύξη των χορδών και γι' αυτό προτιμάται το καλό χέρι να νύσσει τις χορδές και όχι να πατάει στην ταστιέρα.

 

Κάποιος πιο ειδικός ας μοιραστεί τη γνώση του μαζί μας. Κι εγώ αριστερόχειρ που παίζει δεξιότροπα είμαι.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εχει μονο πλεονεκτηματα.Το μεγαλυτερο ολων ειναι οτι θα μπορει να πιασει οποια κιθαρα θελει και να παιξει καθοτι η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων φτιαχνεται για δεξιοχειρες ενω απο τη στιγμη που αρχισε με δεξιοχερη πολυ συντομα η αριστεροχερη θα του φαινεται εντελως αναποδη.Αν ηταν μαλιστα και κανας μπαρμπας θα σου ελεγα οτι το να παει αντιθετα στην προδιαθεση του, βοηθαει να ενεργοποιει διαφορετικα τμηματα του εγκεφαλου κατι που θα του φαινοταν χρησιμο αν αναρρωνε πχ απο....εγκεφαλικο ;D ;D ;D.

 

Οπως και να εχει αστον να συνεχισει οπως ξεκινησε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου