Προς το περιεχόμενο

Αριστερόχειρας που παίζει με το δεξί... Κάνει λάθος;


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Δεξια με το μπασσο ο γιοκας μου σε συναυλια με το ωδειο του. Κλασικος αριστεροχειρας.

Οταν ξεκινησε να παιζει ηθελε αριστερο οργανο σωνει και καλα, μεχρι και ο δασκαλος του μου ειπε "Θωμα θα σε στεναχωρησω αλλα ο Λιας δεν μπορει με το δεξι", και του απανταω "Αποστολη να κοψει το σβερκο του και να μπορεσει", και δικαιωθηκα. Αποτελεσμα, εχει τον καλυτερο δακτυλισμο με το δεξι χερι απ ολους στο ωδειο του.

 

Ολα τα παιδια εδω ειναι 15 χρονων.

 

ενδιαφερουσα παιδαγωγική μέθοδος...

παντως ρε μαγκες αν ειναι ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ να παιζεισ το "καλό" χερι στην ταστιερα, γιατί δεν εχουμε γεμίσει με δεξιόχειρες που να επιλέγουν να παίζουν ετσι.;..όχι τιποτα άλλο, αλλα θα παράγονταν και περισσότερες αριστερές κιθαρες και θα βολευόμασταν και εμείς....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ηθελε αριστερο οργανο σωνει και καλα, μεχρι και ο δασκαλος του μου ειπε "Θωμα θα σε στεναχωρησω αλλα ο Λιας δεν μπορει με το δεξι", και του απανταω "Αποστολη να κοψει το σβερκο του και να μπορεσει"

 

Για ποιο λογο αυτη η παροτρυνση; Αν επιτρεπεται. Και πώς αυτο εικαζεις οτι τον ωφελησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο αυτη η παροτρυνση; Αν επιτρεπεται. Και πώς αυτο εικαζεις οτι τον ωφελησε;

 

Φιλε το σαξοφωνο το κλαρινο και κατι αλλα τετοια οργανα ειναι φτιαγμενα για δεξιοχειρες (το δεξι παει στα κατω κλειδια και το αριστερο στα πανω), δεν υπαρχουν τετοια οργανα για αριστεροχειρες (αναποδα δηλαδη). Μ αυτα παιζουν και οι αριστεροχειρες και δεν διαμαρτυρονται

Τα αυτοκινητα εχουν το τιμονι στο αριστερο χερι και τις ταχυτητες στο δεξι, ενας αριστεροχειρας θα τα θελε αναποδα, αλλα δυστυχως για αυτον δεν βγαινουν τετοια αμαξια και αναγκαζεται να μαθει στα κανονικα και δεν ξερω να υπαρχει κατι που να λεει οτι οι αριστεροχειρες δεν ειναι καλοι οδηγοι.

Οι κομμουνιστες που ειναι αριστερομυαλοι μπορουν και ζουν και σε καπιταλιστικα δεξια καθετωτα (σαν και μενα) και προκοβουν μαλιστα.  ;D

 

Και εκτος απο ολα τα πανω, απο την πολυχρονη επαγγελματικη μου ενασχοληση με τη μουσικη, αν εχουν δει και αν εχουν δει τα ματια μου αριστεροχειρες να παιζουν με κανονικα οργανα. Μια χαρα παιζουν και αν μη τι αλλο δεν χρειαζονται ανα πασα στιγμη και οπου βρεθουν για να παιξουν να εχουν οργανο στα μετρα τους.

 

Ολα ειναι μια συνηθεια φιλος

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι απλα.

 

Επειδη "στατιστικα" και μονο η μαζα ειναι δεξιοχειρες στο γραψιμο ή οπουδηποτε αλλου δεν σημαινει οτι ο εγκεφαλος δεν μπορει να εκτελει διαφορες αλλες λειτουργιες με το αριστερο

 

Για παραδειγμα εγω, οντας αριστεροχειρας, το αριστερο το χρησιμοποιω μονο στο γραψιμο και στο πιρουνι ;)

Απο την αλλη, στην κιθαρα ειμαι δεξιοχειρας, το καλο μου χερι ειναι το δεξι, την δυναμη την εχει το δεξιο χερι, δεξιο ποδι κτλ.

Με το αριστερο δεν μπορω να ανοιξω καλα καλα μπουκαλι ;)

 

Οποτε.... Τι ειμαι;;!! Τι ειμαιιιιιιιι;!

 

(Αλλα αποφασισα πως για να μην κουραζω μονο τη μια πλευρα του εγκεφαλου, μοιρασα τις δουλειες :) )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξιοχειρας που εμαθες να τρως και να γραφεις με το αριστερο.  ;)

 

????!!!!

Μετα απο 32 χρονια, εστω και τοσο αργα, μαθαινω την αληθεια...

 

Καταλαβα... Δεν ειμαι πια παιδι αρστεροχειρας. Αλλα παιδι δεξιοχειρας...

 

Αα, ατιμη κενωνια!!!

 

(Πλακα πλακα θα εκανε νουμερα στο "παμε πακετο" :D )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου