Προς το περιεχόμενο

Αριστερόχειρας που παίζει με το δεξί... Κάνει λάθος;


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω όμως και  κάτι ακόμα; Γιατί αριστερόχειρας που πιάνει με το δεξί την κιθάρα; Αφού την πιάνει με το δεξί επειδή του βγήκε έτσι, τοτε στην κιθάρα πρέπει να θεωρηθεί δεξιόχειρας.

 

Συμφωνώ απόλυτα.Πάντα θεωρούσα ότι αυτός ο ορισμός είναι λάθος.

Στο παίξιμο την περισσότερη,δυσκολότερη και πιο πολύπλοκη δουλειά την κάνει το αριστερό(σε μας τους "δεξιόχειρες").

 

Μυστήρια πράγματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραίες απόψεις, keep 'em coming  ;D

 

Να δώσω και λίγη τροφή για σκέψη:

 

H αλήθεια είναι πως με οποιοδήποτε τρόπο και να μάθεις, με την κατάλληλη εξάσκηση θα φτάσεις σε κάποιο α' επίπεδο. Αυτό που με, χμ..."φοβίζει" είναι το όλο θέμα του να πηγαίνεις ενάντια στη φύση σου και πως σε επηρρεάζει ή σε περιορίζει αυτό. Λίγο πολύ κοιτάζω πιο κοντά στο νευρολογικό θέμα της υπόθεσης.

 

Υπάρχουν πολλά επίπεδα αριστεροχειρίας (και δεξιοχειρίας), άλλοι είναι κλίνουν τέρμα προς τη μια μεριά ενώ άλλοι είναι αμφίχεροι με μια ελαφριά προτίμηση πχ προς τα αριστερά. Ως αποτέλεσμα για κάποιους είναι πιο εύκολο θέμα η αμφιχειρία απ'ότι γι άλλους.

Το θέμα εδώ είναι πως το κύριο χέρι μπορεί να κάνει κινήσεις (και ειδικά ρυθμικές κινήσεις) χωρίς να του δίνεις σημασία. Στο προηγούμενο ποστ είχα αναφέρει το drumming, αν τώρα προσπαθήσω χυπώντας το γραφείο ( :P ) να κρατήσω ένα βασικό ρυθμό σε κάποιο απλό τραγούδι με αριστερόχειρο παίξιμο είναι παιχνιδάκι, με το δεξί είναι όλα οκ μέχρι που μπαίνει στο παιχνίδι το αριστερό χέρι και εκεί το χάνω όλο, καμία σταθερότητα. Σκέφτομαι μήπως αυτό επηρρεάσει και το rhythm strumming.

 

Θα επανέλθω αργότερα με περισσότερα πειράματα. Στο ενδιάμεσο πείτε ότι θελετε πάνω στο θέμα ή ακομα καλύτερα αν σας φαίνονται γνώριμα όλα αυτά  ;D

 

εχεις δίκιο και να βασισιστείς σε αυτό. εχω φίλο αριστερόχειρα ο οποίος εκ των υστέρων θεωρεί οτι εχει μια δυσκολία στα ρυθμικά. Στα drums υπάρχουν βασικά δύο σχολές: η μία λέει ότι και τα δύο χέρια ,για εξάσκηση, πρέπει να κανουν τα ίδια και ή άλλη ότι κάθε χέρι είναι καλό στο τομέα του οπότε μην προσπαθείς να το μαθεις να κανει άλλα πράγματα. αυτό αφορά όμως την εξάσκηση, έτσι στη πράξη οι τελέιως αριστεροχειρεσ παίζουν..."ανάποδα" (Paice,Collins), οι αμφίχειρεσ όπως να 'ναι (Simon Phillips) ενώ πολλοί πχ Cobham , White παίζουν μετρώντας με το αριστερό  και την μπότα στο δεξί (δες βίντεο). Ετσι παίζω και εγώ τύμπανα και είναι αλήθεια ότι η μπότα έχει ένα μικρό πρόβλημα σε ροκ ρυθμούς, αντίθετα σε τζαζ που μετρας κυρίως στα πιατινια και η μπότα είναι για τονισμούς, βολευει περισσότερο (βασικό όμως , δεν είμαι drummer)

Οπως και να χει μιλάμε για κρουστά που είναι κατα βάση ρυθμικο όργανο. οφείλουν όλα σου τα... ακρα να είναι ικανα στη ρυθμική κίνηση.

Στη κιθάρα ουσιαστικά με τη πένα "όδηγείς" το ρυθμό. φανταζεσαι τον dick dale να προσπαθεί να παίξει πενα με το δεξί;

Παρεπιμπτώντως στο σινεμα που σε βολευει να κάθεσαι; εμένα π.χ. με βολέυει να καθομαι απο τα αριστερά κοιτώντας προσ το κέντρο της οθόνης.

 

Τώρα στη κιθάρα, πιστεψε με είναι δυσκολο να εισαι αριστερόχειρας. Δεν βγαίνουν πολλά μοντέλα, (για χρωματα αστο, ...Sunburst και Μαυρο) αν θέλεισ  να κανεις upgrade δεν θα έχεισ επολογές, και επειδη ακρίβώς δεν έχεισ επιλογές, το ψάνεισ πολύ περισσότερο σε gear κ.τ.λ. Επίσης πρέπει να κουβαλάς τη κιθάρα σου παντου, αλλά το ίδιο δεν θα έκανες αν έπαιζε γαλλικό κόρνο, άρπα, ή μπαροκ μαντολίνο;

Ομως αυτό είσαι... (αν είσαι)

 

Ειναι λιγο περίεργο να ακούμε σε αυτό το ποστ ότι μπορει να ειναι και καλύτερα να παιζεισ με δεξιά κιθάρα (αν είσαι αριστερόχειρας) όμως κανένας δεν προτείνει το αντίθετο. Το κρίτήριο που σου βάζουν είναι στην ούσιά η ευκολία, να πάρες τον εύκολο δρόμο...μην εισαι με τη μειοψηφία μωρε... (σαν διαφήμιση της κοσμοτέ). Σαν να λέμε να πάει κάποιος να μαθει κοντραμπάσο και νου του πουν "ρεεεε, που να το κουβαλάς τέτοιο θηρίο, πάρε ένα βιολί να κάνεις τη δουλεία σου". Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι κοντρα ειναι και γαμάτοι μουσικοί (και άνθρωποι), κάνουν τεράστιες θυσίες για να τα καταφέρουν. Βέβαια αν θελεισ να ρίχνεις γκόμενες στη παραλία προφανως και χρειαζεσαι ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΗ κίθαρα μην ξεκινήσεις κανένα εμφώνιο,  (δεν) τη γάμησες... Στη τέχνη η ευκολία δεν ειναι το κριτήριο, αλλίως ο Brian May θα έπαιζε με lespaul (μπά όχι είναι πολυ βαριά...) και ο Hendrix χωρίς τρέμολο (αφού ξεκουρδίζεται...είναι δύσκολο).

 

Εν τέλει το να πασ κοντρα στη φύση σου δεν είναι μόνο η (ίσως) μειωμένη αποτελεσματικότα. Είναι ότι κάνεις ένα συμβιβασμό χωρίς κανένα καλλιτεχνικό κριτήριο. Οι επιλογές μας διαμορφώνουν το χαρακτηρα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως το κριτήριο μου δεν είναι η ευκολία, ούτε και ο βασικός λόγος που το ψάχνω...σε φάση "πω δε μπορώ να πάρω PRS έτσι*, κάτσε να το ψάξω μήπως και τη σκαπουλάρουμε".

Πάνω απ'όλα είναι τι είναι βέλτιστο από παικτικής άποψης. Και για να είμαι ειλικρινής δε μου είχε περάσει από το μυαλό η ιδέα μέχρι να πέσω πάνω της και στο ότι πολλοί μεγάλοι κιθαρίστες είναι αριστερόχειρες που παίζουν δεξιά. Έπεσα και στο σχόλιο του Gary Moore επί του θέματος κι εκεί με έπιασε ο προβληματισμός:

 

When I started playing, there were not many guitarists around to teach me anything, so I didn't have any formal training. I found that helped a lot - for one thing, I never learned that there was any such thing as a left handed guitar. I'm left-handed, but I play right-handed, which is an advantage, because I use my stronger hand for fretting.

 

Γενικά το βλέπω πως ίσως να έχω μια ευκαιρία για ένα πλεονέκτημα από το πουθενά, αλλά πάνω απ'όλα επειδή η μουσική είναι έκφραση θέλω να είμαι άνετος. Το θέμα είναι πως το όργανο καθεαυτό είναι κατι το καινούργιο και περίεργο στα χέρια μου οπότε δεν ξέρω πως πρέπει να είναι το "άνετο". Το σίγουρο είναι πως δεν έχω νιώσει ακόμα αυτο το "έπιασε την κιθάρα με τον τάδε τρόπο και είπε οκ αυτό είναι το σωστό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά το βλέπω πως ίσως να έχω μια ευκαιρία για ένα πλεονέκτημα από το πουθενά, αλλά πάνω απ'όλα επειδή η μουσική είναι έκφραση θέλω να είμαι άνετος. Το θέμα είναι πως το όργανο καθεαυτό είναι κατι το καινούργιο και περίεργο στα χέρια μου οπότε δεν ξέρω πως πρέπει να είναι το "άνετο". Το σίγουρο είναι πως δεν έχω νιώσει ακόμα αυτο το "έπιασε την κιθάρα με τον τάδε τρόπο και είπε οκ αυτό είναι το σωστό"

 

To ανετο ερχεται μετα απο χιλιαδες ωρες εξασκησης.Ειναι πρακτικα αδυνατο να πεις "οκ αυτο ειναι το σωστο η αυτο ειναι το λαθος" αφου καν δεν εχεις ξεκινησει και  εχεις  μηδενικο feedback για οτιδηποτε αφορα την κιθαρα.Εγω πχ που ηδη επαιζα καποια χρονια κλασσικη με τα δαχτυλα μολις επιασα ηλεκτρικη και πενα  ειπα "τι αισχος ειναι αυτο...αποκλειεται δεν μπορει να ειναι χρηστικο κατι τετοιο"...σκεψου ηδη επαιζα,πηγα παλι σε δεξιοχειρη κιθαρα αλλα παρολα αυτα η καινουργια δεξιοτητα που επρεπε να μαθω στην αρχη φαινοταν εξωγηινη...ποσο μαλλον καποιος που ξεκινα τωρα και προσπαθει να κρινει.

 

Συμπερασμα: διαλεξε οτι χερι θες.Το προβλημα ειναι να νομιζεις οτι με την οποια επιλογη σου θα κανεις την ζωη σου ποιο ευκολη η ποιο δυσκολη.Αυτο δεν παιζει.Αν νομιζεις οτι θα γλυτωσεις ωρες εξασκησης με το "σωστο" χερι αυτο δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν εννοούσα αυτό. Αναφερόμουν σε αυτά που λένε αρκετοί ότι έπιασαν την κιθάρα αριστερά/δεξία και με την μία ένιωσαν ότι αυτό είναι το σωστό ή που άλλοι αναφέρονται για τον τρόπο έπιασαν την κιθάρα 1η φορά και πως αυτό είναι ένδειξη για το πια κλίση έχεις κτλ κτλ.

 

Δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο αυθόρμητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για την ιστορια, μετα απο 23 χρονια που ξεκινησα να παιζω κιθαρα, αν θελω να γυρισω το χρονο πισω να θυμιθω πώς ενιωσα οταν πρωτοεπιασα την κιθαρα, απλα την γυρναω στο αλλο χερι...

 

Τι time machine και βλακειες!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου