Προς το περιεχόμενο

Αριστερόχειρας που παίζει με το δεξί... Κάνει λάθος;


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο γιος μου (μόλις 5,5 ετών) είναι αριστερόχειρας, και μια μέρα μου ζήτησε την κιθάρα να δει πως είναι να γρατζουνάς (σε αυτή την ηλικία έχει περιέργεια,)  και μια και εγώ θέλω να τον μπάσω στη μουσική, (σε όποιο όργανο να είναι, με δικές μου επιλογές την κιθάρα και το μπάσο) και την έπιασε όπως ένας δεξιόχειρας. φυσικά με συμφέρει αυτό, γιατί αν πρόκειται να μάθει ποτέ του κιθάρα ή μπάσο, δεν πρόκειται να αγοράσω άλλο όργανο, έχει αρκετά!  :)

Βέβαια είναι νωρίς ακόμα για να μιλάω γι'αυτό, αλλά όταν έρθει η ώρα θα του δώσω μια κιθάρα, και όπως την πιάσει. άμα την πιάσει πάλι έτσι, έχει καλώς. αν όχι,,,, θα του πάρω μια αριστερόχειρη κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καμία σημασία, κατά τη γνώμη μου, δεν έχει. Όπως μάθεις είναι. Αν ξεκινήσεις με "δεξιά" κιθάρα αυτή θα καταλαβαίνεις. Και δεξιοτέχνης μπορείς να γίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αριστερόχειρας είμαι αλλά παίζω ως δεξιόχειρας.

Όταν ξεκίνησα κλασσική κιθάρα στο ωδείο ο δάσκαλος μου

μου είπε ότι καλό θα ήταν να δοκιμάσουμε κυρίως γιατί δεν

βγαίνουν πολλές αριστερόχειρες κιθάρες και δεν είχα πρόβλημα.

Το μόνο μου πρόβλημα για να παίξω ήταν απλά η εξάσκηση.

Ξέρω και άλλους κιθαρίστες που κάνανε το ιδιο και δεν είχαν

πρόβλημα στο να γίνουν καλοί.

 

Τώρα κάποιοι λένε ότι αυτό είναι δείγμα αμφιδέξιου (κάποιου

που έχει μοιρασμένες τις ικανότητες και στα δύο χέρια).

 

Κάποιος ειδικός ίσως ξέρει καλύτερα.

 

 

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αριστερόχειρας είμαι αλλά παίζω ως δεξιόχειρας.

Όταν ξεκίνησα κλασσική κιθάρα στο ωδείο ο δάσκαλος μου

μου είπε ότι καλό θα ήταν να δοκιμάσουμε κυρίως γιατί δεν

βγαίνουν πολλές αριστερόχειρες κιθάρες και δεν είχα πρόβλημα.

Το μόνο μου πρόβλημα για να παίξω ήταν απλά η εξάσκηση.

 

Ακριβώς 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες απόψεις, keep 'em coming  ;D

 

Να δώσω και λίγη τροφή για σκέψη:

 

H αλήθεια είναι πως με οποιοδήποτε τρόπο και να μάθεις, με την κατάλληλη εξάσκηση θα φτάσεις σε κάποιο α' επίπεδο. Αυτό που με, χμ..."φοβίζει" είναι το όλο θέμα του να πηγαίνεις ενάντια στη φύση σου και πως σε επηρρεάζει ή σε περιορίζει αυτό. Λίγο πολύ κοιτάζω πιο κοντά στο νευρολογικό θέμα της υπόθεσης.

 

Υπάρχουν πολλά επίπεδα αριστεροχειρίας (και δεξιοχειρίας), άλλοι είναι κλίνουν τέρμα προς τη μια μεριά ενώ άλλοι είναι αμφίχεροι με μια ελαφριά προτίμηση πχ προς τα αριστερά. Ως αποτέλεσμα για κάποιους είναι πιο εύκολο θέμα η αμφιχειρία απ'ότι γι άλλους.

Το θέμα εδώ είναι πως το κύριο χέρι μπορεί να κάνει κινήσεις (και ειδικά ρυθμικές κινήσεις) χωρίς να του δίνεις σημασία. Στο προηγούμενο ποστ είχα αναφέρει το drumming, αν τώρα προσπαθήσω χυπώντας το γραφείο ( :P ) να κρατήσω ένα βασικό ρυθμό σε κάποιο απλό τραγούδι με αριστερόχειρο παίξιμο είναι παιχνιδάκι, με το δεξί είναι όλα οκ μέχρι που μπαίνει στο παιχνίδι το αριστερό χέρι και εκεί το χάνω όλο, καμία σταθερότητα. Σκέφτομαι μήπως αυτό επηρρεάσει και το rhythm strumming.

 

Θα επανέλθω αργότερα με περισσότερα πειράματα. Στο ενδιάμεσο πείτε ότι θελετε πάνω στο θέμα ή ακομα καλύτερα αν σας φαίνονται γνώριμα όλα αυτά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες απόψεις, keep 'em coming  ;D

 

Να δώσω και λίγη τροφή για σκέψη:

 

H αλήθεια είναι πως με οποιοδήποτε τρόπο και να μάθεις, με την κατάλληλη εξάσκηση θα φτάσεις σε κάποιο α' επίπεδο. Αυτό που με, χμ..."φοβίζει" είναι το όλο θέμα του να πηγαίνεις ενάντια στη φύση σου και πως σε επηρρεάζει ή σε περιορίζει αυτό. Λίγο πολύ κοιτάζω πιο κοντά στο νευρολογικό θέμα της υπόθεσης.

 

Υπάρχουν πολλά επίπεδα αριστεροχειρίας (και δεξιοχειρίας), άλλοι είναι κλίνουν τέρμα προς τη μια μεριά ενώ άλλοι είναι αμφίχεροι με μια ελαφριά προτίμηση πχ προς τα αριστερά. Ως αποτέλεσμα για κάποιους είναι πιο εύκολο θέμα η αμφιχειρία απ'ότι γι άλλους.

Το θέμα εδώ είναι πως το κύριο χέρι μπορεί να κάνει κινήσεις (και ειδικά ρυθμικές κινήσεις) χωρίς να του δίνεις σημασία. Στο προηγούμενο ποστ είχα αναφέρει το drumming, αν τώρα προσπαθήσω χυπώντας το γραφείο ( :P ) να κρατήσω ένα βασικό ρυθμό σε κάποιο απλό τραγούδι με αριστερόχειρο παίξιμο είναι παιχνιδάκι, με το δεξί είναι όλα οκ μέχρι που μπαίνει στο παιχνίδι το αριστερό χέρι και εκεί το χάνω όλο, καμία σταθερότητα. Σκέφτομαι μήπως αυτό επηρρεάσει και το rhythm strumming.

 

Θα επανέλθω αργότερα με περισσότερα πειράματα. Στο ενδιάμεσο πείτε ότι θελετε πάνω στο θέμα ή ακομα καλύτερα αν σας φαίνονται γνώριμα όλα αυτά  ;D

 

To νευρικο συστημα εκπαιδευεται φιλε μου...αυτος ειναι και ο λογος της εξασκησης αλλωστε, επομενως οι ανησυχιες που εχεις δεν εχουν βαση.Mε την εξασκηση θα αποκτησεις τους αυτοματισμους που χρειαζεται για οτιδηποτε.Οταν κανεις κατι για πρωτη φορα ειναι σαν να περνας απο τον ποιο κακοτραχαλο καροδρομο που εχει φτιαχτει.Οταν(και αν) περασεις αρκετες φορες ο δρομος θα πατηθει και θα στρωσει τοσο που θα θυμιζει ανετη λεωφορο.

 

Το ιδιο και με τα νευρα.Με αρκετη και σωστη εξασκηση οι νευρικοι...λεωφοροι θα γινονται ολο και ποιο αποτελεσματικοι και η αποκριση σε ενα γνωριμο ερεθισμα ολο και ποιο γρηγορη.Το θεμα ειναι αν εχεις την  υπομονη και την επιμονη να στρωσεις κωλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξασκηση μπορεις να τα καταφερεις ειτε με αριστερη ειτε με δεξια κιθαρα.

Αν σε ενδιαφερει ομως να φτασεις πιο γρηγορα και σε πιο υψηλο επιπεδο, πρεπει να παιξεις με την κιθαρα που σου αρμοζει.

 

Ως αριστεροχειρας ομως, ειναι πιο δυσκολο (απο οτι αν ησουν δεξιοχειρας) να ξερεις ποια κιθαρα σου κανει, γιατι εχεις σχεδον ιδιες πιθανοτητες να σου κανει μια αριστερη, οσο και μια δεξια κιθαρα. (υπαρχει και ενα μικρο ποσοστο για τους αμφιχειρες που θα ειχαν το ιδιο αποτελεσμα, ειτε με δεξια, ειτε με αριστερη).

Επισης λογω της αδεξιοτητας σου ακομα, δεν μπορεις να καταλαβεις τι θα σε βολευε περισσοτερο.

Για τους δεξιοχειρες τα πραγματα ειναι διαφορετικα και πιο ευκολα. Το 99% αυτων θα πετυχουν καλυτερο αποτελεσμα με δεξια κιθαρα.

 

Αν δεν σε κουραζει μπορεις να διαβασεις παρακατω την αιτιολογηση που ειχα δωσει για τα παραπανω. Ισως βρεις καποια στοιχεια για να επιλεξεις.

 

Συμφωνα με καποια πραγματα που ειχα διαβασει σχετικα με νευρολογια και χωρις να ειμαι ειδικος, παρα μονο οτι το ερευνησα σε σχεση με το αντικειμενο μου (κιθαρα), το θεμα των αριστεροχειρων μουσικων που τους βολευει να παιζουν με οργανα για δεξιοχειρες, θα μπορούσα να το αποδωσω στην εξειδικευση των λειτουργιων του αριστερου και δεξιου ημισφαιριου του εγκεφαλου και οχι τοσο στη δεξιοτεχνια του καθε χεριου. (Με εξασκηση εξαλλου, ολα γινονται).

 

Συγνωμη προκαταβολικα που θα μακρηγορήσω αλλα δεν θα μπορεσω αλλιως να εξηγησω τι εννοω.

 

Τα βασικα δεδομενα που συνέλεξα για την αποψη μου:

- Το αριστερό χέρι (και γενικοτερα οι μυς στα αριστερα ακρα) "ελεγχεται" απο το δεξι ημισφαιριο του εγκεφάλου, που εχει ειδικευση αναμεσα σε αλλα, στην εκφραση, στο συναισθημα, στην τεχνη και στη δημιουργικοτητα μιας ενεργειας, στην επεξεργασία των οπτικών και ακουστικών ερεθισμάτων, στον χειρισμο της κινησης χωροταξικα, στην αντίληψη σχηματων και χαρακτηριστικων και στην καλλιτεχνική ικανότητα γενικοτερα.

- Το δεξί χέρι (και γενικοτερα οι μυς στα δεξια ακρα)  "ελεγχεται" απο το αριστερό ημισφαίριο, που δρα υπολογιστικα, μαθηματικα, συστηματικα και επαναληπτικα και δίνει δομή και ακριβεια σε μια πραξη.

 

(το αντιθετο απο τα πρωτα δυο δεδομενα, συμβαινει για αυτους τους λιγους που εχουν αντεστραμμενα τα ημισφιαιρια εγκεφαλου, και που θα αναφερω παρακατω)

 

- Δεξιοχειρες ειναι περιπου το 90% των ανθρωπων.

- Αριστεροχειρες ειναι περιπου το 10%. (βασικες αιτιες αναφεροναι, το γονιδιο LRRTM1 και τα υψηλοτερα επιπεδα τεστοστερονης κατα της περιοδο της κυσης)

Υπαρχει φυσικα και ενα μικρο ποσοστο ανθρωπων που ειναι πραγματικοι αμφιχειρες.

 

- Σε πανω απο το 50% των αριστεροχειρων, δεν υπαρχει λειτουργικα "καθρεπτης"  στα ημισφαιρια και στους μυες (δλδ τα ημισφαιρια του εγκεφαλου εχουν τη ιδια διαταξη των ημισφαιρων του εγκεφαλου οπως και στους δεξιοχειρες) και ετσι σχετιζουν λειτουργιες του καθε ημισφαιριου του εγκεφαλου παρομοια με τους δεξιοχειρες, ασχετα αν η ειδικευση του εγκεφαλου αντιστοιχει στην "αδυναμη" πλευρα του σωματος τους.

- Το 5%  των δεξιοχειρων, εχουν αντεστραμμενα ημισφαιρια (δλδ το αριστερο ημισφαιριο εχει την εκφραση κλπ και το δεξι την μαθηματικη κλπ)

 

Βαση των παραπανω κι αν αφαιρεσουμε το μικρο ποσοστο των αμφιχειρων.

89% ειναι δεξιοχειρες που θα αποδωσουν τελικα καλυτερα, αν εχουν το δεξι για την πενα και το αριστερο για την ταστιερα.

1% ειναι δεξιοχειρας, που θα αποδωσει τελικα καλυτερα, αν εχει το αριστερο για την πενα και το δεξι για την ταστιερα.

6% ειναι αριστεροχειρες, που θα αποδωσουν τελικα καλυτερα, αν εχουν το δεξι για την πενα και το αριστερο για την ταστιερα.  

4% ειναι αριστεροχειρες, που θα αποδωσουν τελικα καλυτερα, αν εχουν το αριστερο για την πενα και το δεξι για την ταστιερα.

 

Αυτη μπορει να ειναι εξηγηση που μπορει να δωθει για την ευκολια ή ταση που εχουν καποιοι αριστεροχειρες να παιξουν με δεξια κιθαρα (ενω δεν ισχυει το ιδιο για τους δεξιοχειρες), αν σκεφτουμε τη δουλεια που καλειται το καθε χερι να κανει, αφου για την πλειοψηφεια, αναλαμβανει το δεξί χέρι (αριστερό ημισφαίριο) την εκτέλεση και τη συστηματοποίηση και το αριστερό χέρι (δεξί ημισφαίριο) την καλλιτεχνικη δημιουργικοτητα  και εκφραση οσο και τον χειρισμο της τονικοτητας και χροιας του οργανου.

 

Ετσι λοιπον, οι μισοι περιπου απο τους αριστεροχειρες κιθαριστες, ειναι  φυσικο να τους ερχεται βολικο να χρησιμοποιουν μια κιθαρα για δεξιοχειρες και μαλλον θα αποδωσουν τελικα, καλυτερα ετσι.

Και υπαρχει και η σπανια περιπτωση που καποιος δεξιοχειρας να μπορουσε να αποδωσει καλυτερα σε αριστερο οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφερει ομως να φτασεις πιο γρηγορα και σε πιο υψηλο επιπεδο, πρεπει να παιξεις με την κιθαρα που σου αρμοζει.

 

 

Δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ που να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ κατι τετοιο(ουτε για το ποσο γρηγορα μπορεις να πετυχεις κατι ουτε για το επιπεδο) ασε που ειναι και η τελεια δικαιολογια για τους τεμπεληδες..."Ναι μωρε ξεκινησα επαιξα για λιγο καιρο αλλα τελικα χρησιμοποιησα το λαθος χερι γιαυτο δεν πηγα μακρια" ::).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Και οι δυο τρόποι πιασίματος μπορούν να σε κάνουν παίχτη. Ίσως το πιο χέρι κρατάει την πένα παίξει ρόλο στο feel ρυθμικά, δηλαδή πιο εύκολη αίσθηση ρυθμού.

 

  Να πω όμως και  κάτι ακόμα; Γιατί αριστερόχειρας που πιάνει με το δεξί την κιθάρα; Αφού την πιάνει με το δεξί επειδή του βγήκε έτσι, τοτε στην κιθάρα πρέπει να θεωρηθεί δεξιόχειρας.

Εγώ γράφω με το αριστερό αλλά τρώω με το δεξί και κιθάρα παίζω με το δεξί πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ που να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ κατι τετοιο(ουτε για το ποσο γρηγορα μπορεις να πετυχεις κατι ουτε για το επιπεδο) ασε που ειναι και η τελεια δικαιολογια για τους τεμπεληδες..."Ναι μωρε ξεκινησα επαιξα για λιγο καιρο αλλα τελικα χρησιμοποιησα το λαθος χερι γιαυτο δεν πηγα μακρια" ::).

 

Πολύ σωστός !!!

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου