Προς το περιεχόμενο

Αριστερόχειρας που παίζει με το δεξί... Κάνει λάθος;


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα...

αυτός έχει μία ανυσηχία πως το κάνει λάθος αλλά αφού και άλλοι το κάνουν ετσι τότε οκ

θα του πω να συνεχίσει έτσι.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτός εδώ είναι αριστερόχειρας, παίζει με κιθάρα για αριστερόχειρες αλλά με τις χορδές ανάποδα... ??? ;D Βγάλε άκρη λοιπόν...

Μου φαίνεται πως καλύτερο είναι ο καθένας να παίζει όπως του βγαίνει και όπως έχει συνηθίσει.. :D

fdb3.jpg.191b54b4ccdb91fc8444059c8edfec78.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφερω οτι πολλοι ανθρωποι ειναι αμφίπλευροι καθοτι κατα την παιδικη ηλικια που καθοριζεται η πλευριωση δεν παγιωθηκε .Πολλοι ειδικοι θεωρουν οτι αποτελει διαταραχη και συνισταται παρεμβαση .Εγω αφηνω ενα ενδεχομενο παντα ανοιχτο διοτι πιστευω οτι το νευρικο συστημα εχει τεραστιες δυνατοτητες και ισως η καταπιεση του (ισως κι για κοινωνικους λογους)επιφερει πτωση ικανοτητων που σε αλλη περιπτωση θα ειχαν αναπτυχθει .

Στην περιπτωση του φιλου σου ,μπορει να ισχυει το παραπανω .Δηλαδη να ειναι αριστεροχειρας στο γραψιμο ή να κραταει με το αριστερο χερι το τηλεφωνο αλλα να κλωτσαει με το δεξι ποδι την μπαλα ή να παιζει κιθαρα με το δεξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν κανει λαθος ... Οπως ξεκινησε  , ετσι να συνεχισει .Το ''δεξιος'' και ''αριστερος''

που συνηθως εννοουμε , με πιο χερι ....γραφουμε,  νομιζω οτι δεν ισχυει στο βαθμο που πιστευουμε

Για την ιστορια παιζω τυμπανα (και αλλα πολλα) σαν αριστεροχειρας  και κιθαρα (και αλλα πολλα) σαν δεξιοχειρας

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ακόμα και κολλοσοί του μουσικού στερεώματος όπως πχ ο kwstas79 παίζουν δεξιά, αν και αριστεροί.

 

Άσε που βρίσκεις και ευκολότερα όργανα της αρεσκείας σου (άντε να βρεις πχ αριστερό Thunderbird).

 

Να 'ναι καλά η δασκάλα μου της κλασικής που μου έμαθε όλα τα μυστικά σε τρυφερή ηλικία.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα γνωστό αριστερόχειρα- το κυρ Φώτη- μετά που έπιασε τη κιθάρα απ τα δεξιά τα έκανε σαλάτα............βέβαια όχι ότι πιο πριν ήταν καλύτερος κιθαρίστας, λαίμαι τώρα  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεξια με το μπασσο ο γιοκας μου σε συναυλια με το ωδειο του. Κλασικος αριστεροχειρας.

Οταν ξεκινησε να παιζει ηθελε αριστερο οργανο σωνει και καλα, μεχρι και ο δασκαλος του μου ειπε "Θωμα θα σε στεναχωρησω αλλα ο Λιας δεν μπορει με το δεξι", και του απανταω "Αποστολη να κοψει το σβερκο του και να μπορεσει", και δικαιωθηκα. Αποτελεσμα, εχει τον καλυτερο δακτυλισμο με το δεξι χερι απ ολους στο ωδειο του.

 

Ολα τα παιδια εδω ειναι 15 χρονων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστερόχειρας που παίζει με το δεξί... Κάνει λάθος;

 

Kανένα απολύτως.Μην αφήσει ποτέ και κανέναν να του πει οτί "κάνει λάθος".Όταν πρωτοέπιασα κιθάρα στη ζωή μου "αριστερά" την κράτησα ενώ ήταν για δεξιόχειρες.Ο (συγχωρεμένος) ο παππούς μου (δικιά του ήταν αν και ήταν "πληκτράς") όταν με είδε να την πιάνω λάθος προσπάθησε να μου εξηγήσει οτί δεν υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος,αλλά καλύτερα να μάθαινα με τον "σωστό" -για τους πολλούς- τρόπο.Αργότερα και ο δάσκαλός μου επέμενε να μάθω με τον "σωστό" τρόπο μέχρι που με έπεισαν.Πιστεύω μάλιστα οτί όντας αριστερόχειρας (γράφω με το αριστερό κτλ.) αλλά μαθαίνοντας τελικά να παίζω με το δεξί χέρι μάλλον με βοήθησε πάρα πολύ αφου ποτέ δεν είχα καμία ιδιαίτερη δυσκολία να μαθω να παίζω κιθάρα και έβγαιναν όλα σχεδόν φυσικά (τουλάχιστον αυτά που ήθελα να μάθω) σε σύγκριση με άλλα παιδιά στην ηλικία μου που τελικά σταμάτησαν να μαθαίνουν κιθάρα γιατί τους φαινόταν πολύ δύσκολο.Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά πιστεύω οτί με βοήθησε πάρα πολύ.Όλα αυτά στα λέω για να τον ενθαρρύνεις και να μην έχει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ αμφιβολία οτί κάνει κάτι "λάθος".Τουναντίον,μπορεί και να είναι πλεονέκτημα.  ;)

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου