Προς το περιεχόμενο

Πως καλύπτω τρύπες σε κιθάρα (και ξανατρυπώ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση μου είναι αν ξέρει κάποιος να μου πει σε απλά ελληνικά  (μιας και γενικά άσχετος) το πως μπορώ να καλύψω τις ήδη υπάρχουσες τρύπες σε μια κιθάρα με γέφυρα les paul και μετά να ξανατρυπήσω, για να βάλω τις δύο λεπτές βίδες που κρατουν τη γέφυρα και ρυθμίζουν το ύψος της.

Δεν εννοώ το tailpiece, τις τρύπες για τη γέφυρα μόνο.

Υποθέτω πως χρειάζομαι κάποιο υλικό (ξυλόκολα πχ?) αλλά δεν είμαι σίγουρος και γιαυτό ρωτάω αν κάποιος μπορεί με απλό τρόπο να μου το εξηγήσει.

Η γενική ασχετοσύνη μου με τα υλικά και τα συναφή μοιάζει λίγο λάθος στο να ασχολούμαι, αλλά μιας και πρόκειται για project "παίζω και μαθαίνω", δεν πειράζει και τόσο :)

Επίσης, ρωτάω εδω επειδή οι αμερικάνοι που κάνουν διάφορα τέτοια βίντεο χρησιμοποιούν λέξεις για μάρκες που δεν ξέρω αν μπορώ να βρω εδω...

Ευχαριστω πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το κανω με δυο τροπους

 

-ξυλοκολλα και οδοντογλυφιδα

-ξυλοκολλα και ξυσματα ξυλου,που συνηθως κραταω οταν τρυπαω,ξυνω κλπ

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το κανω με δυο τροπους

 

-ξυλοκολλα και οδοντογλυφιδα

-ξυλοκολλα και ξυσματα ξυλου,που συνηθως κραταω οταν τρυπαω,ξυνω κλπ

 

Όταν καλύψεις με ξυλόκολλα και ξύλο, στεγνώνει και δημιουργείται ενα στερεο υλικο δηλαδή έτσι ώστε να μπορω να τρυπήσω εκεί πάνω πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καλύψεις με ξυλόκολλα και ξύλο, στεγνώνει και δημιουργείται ενα στερεο υλικο δηλαδή έτσι ώστε να μπορω να τρυπήσω εκεί πάνω πάλι;

 

Ναι. Αν ειναι μικρη η τρυπα πχ. απο μια μικρη βιδα μια οδοντογλυφιδα και λιγη κολλα αρκουν.

Αν η τρυπα εχει μεγαλυτερη διαμετρο τοτε παιρνεις ενα κομματι ξυλο, το στρογγυλευεις ξυνοντας το με ενα μαχαιρι μεχρι να το φερεις σε τετοιο σημειο που να σφηνωνει στην τρυπα. Αφου γινει αυτο βαζεις κολλα, το σφηνωνεις στην τρυπα και αφου περασει ευλογο χρονικο διαστημα ωστε να στεγνωσει καλα η κολλα, τοτε ξανατρυπας.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τόσο μεγάλη τρύπα προτίμησε καβίλια

261-Dowelskoytia-8x--270x270.jpg

Υπάρχουν σε όλα τα καταστήματα με εργαλεία και εξαρτήματα επιπλοποιίας. Αλλιώς praktiker, leroy-merlin κλπ.

Μέτρα τη διάμετρο της τρύπας ή τους "πύρρους" της γέφυρας και βρες την κοντινότερη σε διαστάσεις καβίλια. Σφήνωσέ την με ξυλόκολλα ή και κόλλα στιγμής (για πιο γρήγορα ;) και πιο σταθερά). Εκτός αν είσαι απ'τους πιουρίστες που φοβούνται μη χαθεί η μετάδοση των δονήσεων απ'τη γέφυρα στο ξύλο ;D ;D :P (που δε νομίζω για να θες να κάνεις τέτοια μόντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τόσο μεγάλη τρύπα προτίμησε καβίλια

261-Dowelskoytia-8x--270x270.jpg

Υπάρχουν σε όλα τα καταστήματα με εργαλεία και εξαρτήματα επιπλοποιίας. Αλλιώς praktiker, leroy-merlin κλπ.

Μέτρα τη διάμετρο της τρύπας ή τους "πύρρους" της γέφυρας και βρες την κοντινότερη σε διαστάσεις καβίλια. Σφήνωσέ την με ξυλόκολλα ή και κόλλα στιγμής (για πιο γρήγορα ;) και πιο σταθερά). Εκτός αν είσαι απ'τους πιουρίστες που φοβούνται μη χαθεί η μετάδοση των δονήσεων απ'τη γέφυρα στο ξύλο ;D ;D :P (που δε νομίζω για να θες να κάνεις τέτοια μόντα).

 

Αν εισαι απο αυτους τους πχιουριστες ;D ;D ;D διαλεγεις το ξυλο της αρεσκιας σου με τα ιδια hz ;D ;D ;D και το χρησιμοποιεις αυτό για να φτιαξεις τη δικια σου καβιλια

 

rompotrypano.jpg

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου