Προς το περιεχόμενο

Παίζεις την κιθάρα ή τα πετάλια σου;


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν υπάρχει όργανο "ηλεκτρική κιθάρα", το να λες "παίζω ηλεκτρική κιθάρα" είναι μια λάθος έκφραση. Η σωστή έκφραση θα έπρεπε να είναι "παίζω ηλεκτρική κιθάρα περασμένη μέσα από εφέ και ενισχυόμενη με εξειδικευμένο amp". Βέβαια θα ήμασταν για τα πανηγύρια αν λέγαμε κάτι τέτοιο, οπότε λέμε σκέτο ηλεκτρική κιθάρα. Το γεγονός όμως παραμένει.

 

Συνεπώς είναι δεδομένο ότι θα ψαχτείς με τα του ήχου, όπως θα ψαχτείς και για το πια κιθάρα σου κάνει. Από εκεί και πέρα όμως, είναι εντελώς ηλίθιο να ψαχτείς ΜΟΝΟ ηχητικά, ή για να το πω αλλιώς, η αναζήτηση του ήχου έχει νόημα ΜΟΝΟ από τη στιγμή που καλύπτεις έστω στο minimum τις τεχνικές και μουσικές απαιτήσεις του είδους που σε ενδιαφέρει. Ένα wah δεν παίζει τα σόλα των metallica μόνο του  ;D αλλά και χωρίς το wah metallica δε λέει  ;D ;D ;D

 

 

Άλλωστε περισσότερο με τον ήχο της διαμόρφωσε τη μουσική η κιθάρα, παρά με τα εξάηχα 32ων  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια ζωή την έχουμε.

 

Αν σε φτιάχνει να ψάχνεις το νέο πετάλι που θα σου δώσει mojo, κάνε το. Δικιά σου η τσέπη, δικός σου ο χρόνος και το τι θα κάνεις με αυτόν...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα όλη αυτή η λογική μου θυμίζει τύπο με Nissan skyline που βλέπει τύπο με Ferrari και λέει ……..δεν ξέρει να οδηγεί γρήγορα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθαρα λέγεται ηλεκτρικη γιατι χρειαζεται ενισχυτη και ολα τα ηλεκτρικα που προηγουνται. Ο όρος ειναι περιεκτικότατος

 

με την ιδια λογικη αυτοι που παιζουν πληκτρα δεν παιζουν πληκτρα. Παιζουν πατωντα κουμπια που παραγουν MIDI σηματα τα οποια καθοδηγουν εναν simulator ηχων και στελνουν τον ηχο σε ενισχυτη σηματος μπλαμπλα...

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη αυτη η κουβεντα μου αφηνει μια αισθηση αφορισμου και τσουβαλιασματος.Οτι οποιος εχει-θελει-σκαλιζει πολλα πεταλια-μπιχλιμπιδια αυτοματως ειναι και ενας κακος μουσικος που το κανει για να γεμισει τα κενα που του αφηνει αυτη η μετριοτητα.Δεν ισχυει.Δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.Φυσικα και υπαρχει αυτη η κατηγορια αλλα δεν μπορω να ξερω σε τι ποσοστο.Υπαρχει αυτος ο οποιος θα παρει κατι γιατι πραγματικα το χρειαζεται υπαρχει αυτος που θα παρει κατι γιατι τον "φτιαχνει" μονο και μονο που το εχει και υπαρχει και αυτος ο οποιος θα παρει κατι μονο και μονο για να το δειξει στους αλλους!!!Ο μονος κατακριτεος ειναι ο τελευταιος (παντα κατα την προσωπικη μου αποψη).Εφοσον καποιος ανηκει στις δυο πρωτες κατηγοριες τοτε...δικα του και τα πεταλια...και τα κουρδιστηρια...και ολα.Ακομα και αχρηστο  να σου ειναι...σου μενει η γνωση.Η μονη παγιδα ειναι οτι θα φαει απο τον χρονο που θα εκανες υποτιθεται εξασκηση...αλλα και παλι ποιος το υπογραφει αυτο;Μια διαρκης αναζητηση πανω στο χομπυ ποτε δεν εβλαψε.Εγω πχ τα τελευταια 2-3 χρονια εχω στα χερια μου μια boss gt100.Πολυ ψαξιμο.Ωρες ατελειωτες tweaking.Σιγουρα εχω μεινει στασιμος κιθαριστικα μη πω εχω γινει και χειροτερος.Αλλα εχω μαθει(θεωρω) τι παιζει με τα εφε...εμαθα και 5 πραγματακια για το θεμα ηχογραφηση και ολα καλα...ειπαμε..δε χρειαζεται ολοι να ειμαστε κιθαρισταραδες.Οποτε θα συμφωνησω με το παραδειγμα του Νισσαν και της Φεραρι αλλα και ο κατασκευαστης της Φεραρι δεν ειναι υποχρεωμενος να οδηγει σαν τον Σουμαχερ.Οτι ευχαριστει τον καθενα αρκει να γινεται με καλες προθεσεις.

 

Λεγοντας ολο αυτο το κατεβατο να πω οτι ειμαι μεν tone freak αλλα πραγματικα πιστευω οτι οτιδηποτε καλο εχει γραφτει μουσικα και εχει μεινει στην ιστορια...(πχ το πρωτο που μου ρχεται στο μυαλο...smoke on the water)...ε θα εμενε ειτε το παιζε με les paul ειτε με strat ειτε με marshall ειτε με boogie ειτε με αφρικανικο μονοχορδο.Το αντιθετο...δεν!Αν καποιος ακουγε τον ηχο του Hendrix σημερα με τις καλογυαλισμενες παραγωγες αλλα οχι να παιζει Hendrix...να παιζει "φερτε το πριονιιιιι" θα νομιζε οτι το gear ειναι....χαλασμενο.

Anyway εγω απλα δυο πιτογυρα ηθελα να παραγγειλω απλα αντι για την καρτελα με το τηλ του σουβλατζιδικου ανοιξα κατα λαθος αυτη του noiz που ειχα ανοιχτη απο πριν!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε λέει ο Ζήρας σ' ένα μουσικομάγαζο κι έπεσε πάνω σε κάποιους που μιλούσαν για πετάλια, γνωρίζοντας γι' αυτά παραπάνω από το επίπεδό τους ως κιθαρίστες, συμπέρασμα που προέκυψε από γουγλάρισμα.

 

Που να ερχόταν και σε νοιζομάζωξη, να δεις τι θα άκουγε για alder vs maple vs mahogany, και για EMG vs dunkan vs dimarzio, κλπ.

Πόσοι λούθιερ ρε παιδιά?

Δυο. ;D

 

Για να μην αναφέρω δηλαδή το τρανταχτό παράδειγμα μπασίστα, που αντί για μπάσο, έκανε αναλύσεις επί αντιστάσεων σε ατμιστές, και αν έψαχνε ο Ζήρας μετά να τον βρει στο google, θα τον έβρισκε ως μπασισταρά  :-* :-*, και όχι ως ατμίζοντα θεριακλή. 8)

 

Έτσι Τέρυ μου? :-* ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πήγε λέει ο Ζήρας σ' ένα μουσικομάγαζο κι έπεσε πάνω σε κάποιους που μιλούσαν για πετάλια, γνωρίζοντας γι' αυτά παραπάνω από το επίπεδό τους ως κιθαρίστες, συμπέρασμα που προέκυψε από γουγλάρισμα.

 

 

 

Αυτό ήταν κατι που προσεξα , αλλά είπα να μην το σχολιάσω....αλλά αφού το σχολίασες.....ουδεν σχόλιον  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε λέει ο Ζήρας σ' ένα μουσικομάγαζο κι έπεσε πάνω σε κάποιους που μιλούσαν για πετάλια, γνωρίζοντας γι' αυτά παραπάνω από το επίπεδό τους ως κιθαρίστες, συμπέρασμα που προέκυψε από γουγλάρισμα.

 

Που να ερχόταν και σε νοιζομάζωξη, να δεις τι θα άκουγε για alder vs maple vs mahogany, και για EMG vs dunkan vs dimarzio, κλπ.

Πόσοι λούθιερ ρε παιδιά?

Δυο. ;D

 

Για να μην αναφέρω δηλαδή το τρανταχτό παράδειγμα μπασίστα, που αντί για μπάσο, έκανε αναλύσεις επί αντιστάσεων σε ατμιστές, και αν έψαχνε ο Ζήρας μετά να τον βρει στο google, θα τον έβρισκε ως μπασισταρά  :-* :-*, και όχι ως ατμίζοντα θεριακλή. 8)

 

Έτσι Τέρυ μου? :-* ;D ;D

 

θα σας περιλάβει καλά και εσάς ο Ζήρας  ;D ;D ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν κατι που προσεξα , αλλά είπα να μην το σχολιάσω....αλλά αφού το σχολίασες.....ουδεν σχόλιον  ;D ;D ;D ;D ;D

Αφού δεν το σχολίασες εσύ, να το ξανασχολιάσω. ;D ;D ;D

 

Άντε και πήγαινε σε οδοντίατρο να σφραγίσει κανένα δόντι, και μετά το πέρας της εργασίας, έβλεπε δίπλα στο ενυδρείο (κλασσική διακόσμηση κυριλέ οδοντιατρείου), καμιά PRS private collection του δεκαχίλιαρου (είπαμε, οι οδοντίατροι έχουν PRS και καλές μάλιστα).

 

Πάνε τα σφραγίσματα ή δεν πάνε? ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βασικά λέει ο Ζήρας είναι το προφανές, το οποίο καλό είναι να επαναδιατυπώνεται που και που, όπως είχε πει κι εκείνος ο τύπος.

Ο καλύτερος / περισσότερος εξοπλισμός δεν θα σε κάνει καλύτερο μουσικό (και εδώ μπορείτε να βάλετε τον ορισμό του "καλύτερου μουσικού" που θέλετε). Αν είσαι μέτριος και δεν προσπαθείς να βελτιωθείς, θα παραμείνεις μέτριος. Απλά θα έχεις πιο πολλά μαραφέτια και λιγότερα λεφτά.

Been there, done that, got the t-shirt.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου