Προς το περιεχόμενο

Παίζεις την κιθάρα ή τα πετάλια σου;


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού δεν το σχολίασες εσύ, να το ξανασχολιάσω. ;D ;D ;D

 

Άντε και πήγαινε σε οδοντίατρο να σφραγίσει κανένα δόντι, και μετά το πέρας της εργασίας, έβλεπε δίπλα στο ενυδρείο (κλασσική διακόσμηση κυριλέ οδοντιατρείου), καμιά PRS private collection του δεκαχίλιαρου (είπαμε, οι οδοντίατροι έχουν PRS και καλές μάλιστα).

 

Πάνε τα σφραγίσματα ή δεν πάνε? ;D ;D ;D

 

αυτό για τους οδοντίατρους το είπαμε πριν από λίγες μέρες....

αλλά επιτρέψτε μου....

1. τον Ζήρα δεν τον γνωρίζω. Υποθέτω είναι δάσκαλος (?) και θα σεβαστώ τις όποιες γνώμες σας..... Όμως το κανάλι του και το ύφος του video είναι ας μου επιτραπεί 10 στο σωρό.... καθόμαστε μπροστα σε μια κάμερα και λέμε....σχεδόν το αυτονόητο....κάτι που το έχουμε σκεφτεί όλοι μας, με λίγο πιό politically correct λόγο και λίγο μαιντανό από ευφυολογήματα....

2. το ξέρω....το έχω ξαναπεί, τον Μποναμάσα δεν τον πάω με τίποτα.

τον θεωρώ κατασκευασμένο, από τα γεννοφάσκια του προορισμένο για κιθαρίστα από τον αποτυχημένο κιθαρίστα wannabe πατέρα του, highly acclaimed, ατάλαντο συνθετικά και εξαιρετικά δουλεμένο σε παίξιμο σε σχεδόν περιορισμένο ρεπερτόριο (λέγε με Blues rock) που εκμεταλλευόμενος ένα crest of a wave όπου επάνω τον βάλανε βγαίνει κάθε λίγο και λιγάκι να μας πει ότι ο ήχος δεν είναι τα πετάλια, ότι ο ήχος βγαίνει από τα ποτενσιόμετρα και από τα χέρια του και το να ξέρεις να ρυθμίζεις ένα ενισχυτή (κάτι που σαφέστατα ισχύει και το 1 και το 2 και το 3 για ΟΛΟΥΣ τους κιθαρίστες του πλανήτη).

 

από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω με όσους είπαν ότι στο κάτω κάτω ηλεκτρική κιθάρα σημαίνει να βγάλεις και άλλους ήχους. Σίγουρα ο Robin Trower που είναι κιθαρίστας και όχι "κιθαρίστας" σαν τον Μποναμάσα, που δεν ξέρεις από που να μαζέψεις το σαγόνι σου στον πρώτο από το παίξιμο και στον δεύτερο από το χασμουρητό αν πιάσει μια gibson θα ακουστεί όπως με την όποια strat με ή χωρίς πετάλια.

Από την άλλη τα views στον κόσμο αυτό που ζούμε πληρώνονται...

και όλοι can use some extra bucks....

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενα απο τα καλα του φορουμ ειναι οτι μολις εμαθα τι εστι Trower. Κατεβαζω δισκογραφια και ξεκινω μελετη. Old school τεχνιτης ο τυπας.

 

Approved!!! 

 

Ευχαριστω dimsonic!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν κατι που προσεξα , αλλά είπα να μην το σχολιάσω....αλλά αφού το σχολίασες.....ουδεν σχόλιον  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Α ρε Λακη. Μη δεις αντρα με κοτσιδα και μπλουζακι μαυρο noname.... Α ρε Λακη.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω αν ημουν δασκαλος κιθαρας θα ελεγα..

αφήστε το ψαξιμο κι ελατε να σας διδαξω κιθαρα  ;)

Α, δηλαδή περί συνωμοσίας για αυτοπροβολή πρόκειται. Για πες και τι παίζει με τους αεροψεκασμούς και την επίπεδη γη...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, δηλαδή περί συνωμοσίας για αυτοπροβολή πρόκειται. Για πες και τι παίζει με τους αεροψεκασμούς και την επίπεδη γη...

 

ό,τι και να παίζει, από τη στιγμή που μαζεύεις κλικ ...ελέγχεται

(από οποιοδήποτε κριτικό μάτι, όσο καλοπροαίρετο και να είναι)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πλάκα πλάκα, θυμήθηκα τωρα ότι είχα δει κάποτε έναν πιτσιρικά live (τότε ήταν , τώρα θα μεγάλωσε :P  ;D)  , που όντως έπαιζε τα πετάλια του……ήταν μόνος στη σκηνή με μια κιθάρα και πολλλάααααααα πετάλια  (εκτός από τα συμβατικά—και loopers και ροταρυ…και ring modulator .....και διάφορα Modal) και δημιουργούσε.

 

Η αλήθεια είναι (ήξερα από πριν το κόσνεπτ) ότι πίστευα πως θα βαρεθώ….αλλά ο άτιμος με κράτησε σε όλη την περφορμανς (ήταν support σε ένα Live φίλων).

Πραγματικά είχε μουσικότητα- δημιουργία- ταλέντο.

 

Η κιθάρα και δη η ηλεκτρική είναι ένα πολυδιάστατο όργανο, και κρίμα  για όποιον το βλέπει κοντόφθαλμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει κι ο dimsonic, το συμπέρασμα του βίντεο είναι ουσιαστικά το αυτονόητο. Δηλαδή καλύτερος κιθαρίστας γίνεσαι μελετώντας και όχι αγοράζοντας εξοπλισμό. Υπάρχουν διάφορα τέτοια κιθαριστικά "διδάγματα" που αρέσουν στους δασκάλους και μέσα στα χρόνια καταλήγουν λίγο σαν αστικοί μύθοι και κυκλοφορούν από στόμα σε στόμα στην κιθαριστική κοινότητα ως μέγιστες σοφίες. Εδώ το θέμα παρουσιάζεται και υπεραπλουστευμένο, εν ολίγοις αυτοί που ξέρουν πολλά για εξοπλισμό = τουλάχιστον μέτριοι μουσικοί γιατί αντί να ασχοληθούν με τη μελέτη ασχολούνται με μηχανήματα. Κάτι που φυσικά δεν ισχύει ούτε καν στατιστικά.

 

Το πρόβλημα με το όλο θέμα είναι ότι δε νομίζω ότι έχει υπάρξει τουλάχιστον αρχάριος/μαθητευόμενος ηλεκτρικός κιθαρίστας που να μην πέρασε τη φάση του gas και του εντυπωσιασμού/ενθουσιασμού με τον εξοπλισμό, των δασκάλων συμπεριλαμβανομένων. Θυμάμαι όταν έκανα τα πρώτα μου μαθήματα κιθάρας, ο τότε δάσκαλός μου, μου είχε κάνει όλα τα σχετικά κηρύγματα περί ήχου στα δάχτυλα και πεταλιών/χορδών/ενισχυτών/μαγνητών που όσο και να τα αλλάξεις, ο ίδιος θα ακουστείς κλπ., ενώ εκείνος έπαιρνε κάτι καινούριο μέρα παρά μέρα και ονειρευόταν κιθάρες στον ύπνο του τις οποίες μετά πήγαινε και αγόραζε επίσης.

 

Οπότε το όλο θέμα κατ' εμέ είναι ένα ολίγον γραφικό στερεότυπο που πολύ συχνά εκφράζεται και άγαρμπα. Η ουσία του θέματος δεν έχει να κάνει με τη μουσική μόνο αλλά με τα πάντα. Αν σε ενδιαφέρει να κατακτήσεις μια πληροφορία (φυσικά πολλοί στην πορεία ανακαλύπτουν ότι τελικά δεν τους ενδιέφερε αυτό) αλλά αντί να εστιάζεις σε αυτή ασχολείσαι αποκλειστικά με το περιτύλιγμα, δε θα την κατακτήσεις ποτέ. Και φυσικά όπως σε όλα τα πράγματα στη ζωή, βρίσκει κανείς όλες τις κατηγορίες ανθρώπων. Και αυτούς που εστιάζουν μόνο στο περιτύλιγμα και αυτούς που εστιάζουν μόνο στην πληροφορία αλλά κι αυτούς που κάνουν και τα δύο.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ό,τι και να παίζει, από τη στιγμή που μαζεύεις κλικ ...ελέγχεται

(από οποιοδήποτε κριτικό μάτι, όσο καλοπροαίρετο και να είναι)

Ναι. Μόνο που άλλο το "ελέγχω" και άλλο το "βγάζω ένα αυθαίρετο συμπέρασμα επειδή είμαι υπερβολικά καχύποπτος".

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι εγώ, να πούμε, πούμουνα τις προάλλες σ ένα κιθαράδικο στο κέντρο-δεν θα σας πω ποιο, δεν θα σας πω καν για ποιο κέντρο μιλάω-άκουσα κάτι τυπάκια να μιλάνε-και ωραία τα λέγανε-για κιθάρες και κλίμακες και μόουντς και τεχνικές και δώστου να πούμε τα 3nps και τα two way pick slanting ....μάσησα λαίμε, γυρνάνω σπίτι και γκουγλάρω και βρίσκω κι τι να δω...παίζανε τα άτομα σε  μία τονικότητα....4 λεπά και 33 σε Λα μινόρε. Πολύ γέλιο. Που πας ρε Καραμήτροοο.....δεν έχει άλλα keys το μαόνι ρε??? Εμείς εδώ-δεν θα σας πα ποιοι-παίζουμε, να πούμε, το Giant Steps στο 400 μπι πι εμ και κάθε 16 μέτρα κάνουμε τρασπόρτο μια 3η μεγάλη πάνω....και ποια 3nps ρε φλωράκο....εδώ μιλάμε για  4(four) nps  και 3way pickslanting-και, όπως τουλαχιστον ο LK είμαι σίγουρος πως ξέρει, η πλάκα δεν αρχίζει μέχρι να φτάσεις στο 3way.....

 

Τέλος πάντων, θέλω να θυμάστε, επειδή σας το λέω εγώ, παραφράζοντας εκείνον τον αρχαίο  Κινέζο φιλόσοφο-δεν θα σας πω ποιον-πως υπάρχουν δύο ειδών κιθαρίστες. Αυτοί που πιστεύουν πως υπάρχουν δύο ειδών κιθαρίστες και αυτοί που σκαμπάζουν κάπως περισσότερο και ψιλιάζονται πως η  πραγματικότητα είναι πιο πολύπλοκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου