Προς το περιεχόμενο

Τελος εποχης για την Cakewalk και Sonar (?)


Στάθης Π.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D

Μωρε τι μας λες;

Και εγω (δηλαδή ο μπαμπάς μου), έδωσε το 1983 ένα εκατομμύριο δραχμές και πήρε μια Toyota corolla AE80. ;D

 

Ακόμα την έχω (όπως την πήρε-σε factory default κατάσταση- με ραδιο κασσετόφωνο blaupunkt  της ιδίας χρονολογίας, που επίσης δουλεύει  άψογα ) και την κυκλοφορώ τας Κυριακάς σtας εξοχάς.

 

Σιγά μην χαλούσαν θα μου πεις....Corolla και blaupunkt .  ;D

 

Mitsubishi η μόνη λύση.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και εγω (δηλαδή ο μπαμπάς μου), έδωσε το 1983 ένα εκατομμύριο δραχμές και πήρε μια Toyota corolla

 

ΠΟΛΛΑ λεφτα για την εποχη....ΠΑΡΑ πολλα

 

ριθ. 11770 -ΦΕΚ τ. Β΄ 81

Δηµοσίευση στην Εφηµερίδα της Κυβερνήσεως της από 14.2.1984 ΕΓΣΣΕ για τον καθορισµό συνολικών γενικών κατωτάτων ορίων µισθών και ηµεροµισθίων των µισθωτών όλης της χώρας και ρύθµιση άλλων θεµάτων.

 

 

Έχοντας υπόψη:

Τις διατάξεις του Ν. 3239/55 όπως τροποποιηθήκανε και συµπληρωθήκανε από τα Ν.Δ. 3755/57, 186/69, 1198/72 και 73/74.

Τη µε αριθ. 95249/13.10.82 απόφαση του Υπουργείου Εργασίας "Για τη µεταβίβαση αρµοδιοτήτων του Υπουργού Εργασίας στο Γενικό Γραµµατέα, Προϊσταµένους Δ/νσεων και Υπηρεσιών και Προϊσταµένους Τµηµάτων" (ΦΕΚ 829/Β/22.10.82), αποφασίζουµε:

 

Όπως δηµοσιευθεί στην Εφηµερίδα της Κυβερνήσεως η εν θέµατι ΣΣΕ η οποία µας κατατέθηκε την 14.2.84 και συντάχθηκε το υπ' αριθ. 4/84 πρακτικό καταθέσεως, της οποίας το κείµενο έχει ως εξής:

 

 

ΕΘΝΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Καθορισµός συνολικών γενικών κατωτάτων ορίων µισθών και ηµεροµισθίων των µισθωτών όλης της χώρας και ρύθµιση άλλων θεµάτων: Στην Αθήνα σήµερα την 14.2.84 ηµέρα Τρίτη στην αίθουσα του Υπουργείου Εργασίας, µε την παρουσία του Υπουργού Εργασίας Ευάγγελου Γιαννόπουλου, οι υπογράφοντες: α) Θεόδωρος Παπαλεξόπουλος, Πρόεδρος του Δ.Σ. του Συνδέσµου Ελληνικών Βιοµηχανιών, ως εκπρόσωπος τούτου. β) Παναγιώτης Ηλιόπουλος, Πρόεδρος του Εµπορικού Συλλόγου Αθηνών ως κοινός εκπρόσωπος των εµπορικών συλλόγων Αθηνών-Θεσσαλονίκης. γ) Σπυρίδων Βλαχάκης, Πρόεδρος και Κωνσταντίνος Κόντος, Γενικός Γραµµατέας αντίστοιχα της Γενικής Συνοµοσπονδίας Επαγγελµατιών και Βιοτεχνών Ελλάδος, ως εκπρόσωποι αυτής ,και δ) Γεώργιος Ραυτόπουλος, Πρόεδρος της Γενικής Συνοµοσπονδίας Εργατών Ελλάδας, ως εκπρόσωπος αυτής. Όλοι νόµιµα εξουσιοδοτηµένοι, κατά τις διατάξεις του άρθρου 7 του Νόµου 3239/55, αφού διαβουλεύτηκαν µε τη µεσολάβηση του Υπουργού Εργασίας Ευάγγελου Γιαννόπουλου για την εξέταση των αιτηµάτων της Γενικής Συνοµοσπονδίας Εργατών Ελλάδας, συνοµολόγησαν την παρούσα Εθνική Γενική Συλλογική Σύµβαση Εργασίας που έχει ως εξής:

 

 

Άρθρο 1 Τα συνολικά γενικά κατώτατα όρια µισθών και ηµεροµισθίων των εργαζοµένων όλης της χώρας καθορίζονται ως εξής:

 

α) Εργατοτεχνίτες και εργατοτεχνίτριες που συµπλήρωσαν το 18ο έτος της ηλικίας τους, ή προκειµένου για µαθητευόµενους µηχανοτεχνίτες του κλάδου της σιδηροβιοµηχανίας, που έχουν συµπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους και ένα έτος τουλάχιστον απασχόλησης στον κλάδο, συνολικό ηµεροµίσθιο δρχ. 1.202, στο οποίο περιέχεται και η αναπροσαρµογή 8,9% σύµφωνα µε την 192/13.1.1984 απόφαση Υπ. Οικονοµικών.

 

β) Υπάλληλοι που συµπλήρωσαν το 19ο έτος της ηλικίας τους και δεν έχουν συµπληρωµένη τριετή προϋπηρεσία ή προϋπηρεσία, συνολικός µισθός δρχ. 27.012.

 

γ) Υπάλληλοι που διανύουν το 15ο έως το 19ο έτος της ηλικίας τους άσχετα από προϋπηρεσία, συνολικός µισθός δρχ. 22.940.

 

παντως σε νικαω...μολις πριν 5 χρονια την δωσαμε  (ειχε αγοραστει το 1964 , 70.000 δραχμες Bretton Woods δραχμες ομως οχι ΠΑΣΟΚΙΚΕΣ ουτε Συριζαιικες  ;D) και κυκλοφορουσε κανονικα (με 1,5 εκατομμυρια χιλιομετρα  ;D)...αυτος που την πηρε την χρησιμοποιει ακομα καθημερινα για τις μετακινησεις του  ;D

 

92162-500-0@2x.jpg?rev=2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά τώρα η καινούργια κορολλα ξεκινάει απι 21.000 ευρώ και ο βασικός μισθός ειναι 400....ακόμα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα η καινούργια κορολλα ξεκινάει απι 21.000 ευρώ και ο βασικός μισθός ειναι 400....ακόμα χειρότερα.

 

το ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ με την vintage corolla ειναι το Yaris στα 10.000-12.000  ;)...η Corolla ειναι πλεον.....super car  ;D ;D

 

παρε και αυτο ειναι ωραιο ...βλεπεις την....επιρροη  του ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ και του λαΓουφαταολαΔΙΟΡΙΣΟΥΣΤΟΔΗΜΟΣΙΟ...στην αξια του ΕΘΝΙΚΟΥ (τρομαρα μας) μας  ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ    ;D ;D  (φαντασου που θα πηγαινε με το Cos Dr υπουργο οικονομικων σε κυβερνηση Βαρουφακη  ;D ;D ;D)

 

Πρόγραμμα πληθωρισμού-αποπληθωρισμού

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε κάθε περίπτωση,  το συμπέρασμα είναι το ίδιο.

Για κάτι που πλήρωσα,  θελω να το χρησιμοποιώ till death tear us apart. ...και μιλαω για τον δικό μου death ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση,  το συμπέρασμα είναι το ίδιο.

Για κάτι που πλήρωσα,  θελω να το χρησιμοποιώ till death tear us apart. ...και μιλαω για τον δικό μου death ;D

 

Εγω εχω ηδη ενα backup pc που ειναι mirror αυτου που χρησιμοποιω τωρα...οποτε φανταζομαι σε 5 χρονια που θα χαλασει αυτο που εχω τωρα (ΑΝ χαλασει γιατι το αλλο που εχω για το internet ειναι ηδη 12 ετων και τρεχει μια χαρα) θα με βγαλει αλλα 10 χρονια....μετα θα εχω παρει συνταξη ή θα ειμαι τοσο ξεμωραμενος που θα βλεπω την οθονη του Sonar και θα νομιζω οτι ειναι nintendo  ;D ;D ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή όλα αυτά που γράφηκαν.

 

Κατέβασα για πλάκα σήμερα (δώρο για το Black Friday) το VU meter plugin της Waves.

ΔΕΝ ήθελα να το εγκαταστήσω online και διάλεξα τη διαδικασία της offline εγκατάστασης……και μου έβγαλε την πίστη !

Πέραν του ότι ήταν μια χρονοβόρα σχετικά διαδικασία……κατέληγε στο ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το FREE plugin ΜΟΝΟ με dongle key (ένα usb flash key που δημιουργείς) .

Σιγά μην δέσμευα μια θύρα USB για να τρέχω μια μπούρδα και μίση ;D…ένα FREE plugin που ΔΕΝ κάνει ΤΙΠΟΤΑ και που είναι σαν ΧΙΛΙΑΔΕΣ apps που τρέχουν σε android.

 

Τα έχω ξαναπεί, αλλά θα τα ξαναπώ ...και θα το λέω μέχρι να πεθάνω ;D:

1. Η πειρατεία μπορεί να παταχθεί (βλέπε το ανωτέρω παράδειγμα) εύκολα.

2. Το software στις μέρες μας ….κατάντησε αναλώσιμο (ημερομηνία λήξης)…..Ναι τα έχουμε ξαναπεί, αλλά αρνούμαι να μην χρησιμοποιώ για ΠΑΝΤΑ κάτι που πλήρωσα (και κυριως έφαγα χρόνο να μάθω) ….είτε είναι operating system είτε software.

3. Σε κάθε υπολογιστή που αγοράζω…..το πρώτο που τεστάρω είναι αν τρέχει το cubase sx 2.2.  και να ας είναι 32bit και ας μην εκμεταλλεύεται το 64bit  και πάνω από 2GB ram.

 

Συμμερίζομαι ΑΠΟΛΥΤΑ την ανησυχία του SF (o audio υπολογιστής μου θα είναι ΠΑΝΤΑ offline,  θα τρέχει για ΠΑΝΤΑ windows XP SP1-SP3 και Cubase sx 2.2…..και ας είναι i7-7820HK/32GB.

 

εδώ και μισό χρόνο έχω το πρόβλημα αυτό.

κάποια στιγμή ζόρισα τον αδύναμο υπολογιστή μου με cubase τρέχοντας 7άρια και έκανα το λάθος να πάρω δυνατό υπολογιστή με 10.

τώρα ψάχνω να στήσω κάτι άλλο με 7άρια ξανά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη Gibson που άπλωσε τα πλοκάμια της σε χώρους άσχετους με το αντικείμενό της και καταστρέφει εταιρίες αλλά και την ίδια δε θα πείτε τίποτα?

 

Το SONAR πεθανε επειδη απλα....η εταιρεια που το αγορασε τα εχει κανει....ΜΑΝΤΑΡΑ και τωρα...ξεφορτωνει μπας και σωθει....

Ευχαριστώ  :-*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση,  το συμπέρασμα είναι το ίδιο.

Για κάτι που πλήρωσα,  θελω να το χρησιμοποιώ till death tear us apart. ...και μιλαω για τον δικό μου death ;D

 

ναι αλλά η σύμβαση αγοράς είναι whichever comes first!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ναι αλλά η σύμβαση αγοράς είναι whichever comes first!

 

 

Η μόνη σύμβαση όπου ο όρος αυτός είναι ευνοϊκός είναι ο γάμος . ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου