Προς το περιεχόμενο

Τελος εποχης για την Cakewalk και Sonar (?)


Στάθης Π.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Samplitude είναι πολύ καλό, αλλά εκτιμώ ότι και αυτοί θα έχουν προβλήματα σχετικά σύντομα - και είναι επίσης πρόγραμμα μονής πλατφόρμας. Όσο και αν θα σου φανεί απωθητική η σκέψη, πιστεύω ότι το songwriting στυλ σου θα εξυπηρετηθεί καλύτερα από κάτι σαν το Ableton Live. Ένα πρόγραμμα (Live) για σύνθεση, άλλο πρόγραμμα για μίξη/ψευδοmastering.

 

Για τον Cos_Dr όμως, με αυτά που γράφει, το Live δεν θα τον ικανοποιήσει. Εκεί (σε περιπτώσεις συνθετών που δεν είναι songwriters) υπάρχει πρόβλημα.

 

Θα σας γράψω επίσης ότι εγώ (αν ήμουν μουσικός και όχι ψευδο-μουσικός) θα χρησιμοποιούσα κάτι εντελώς γυμνό και opensource όπως το Ardour. Αν μου άρεσαν και τα πλήκτρα (όπως σε εσένα SF) θα έπαιρνα ένα μικρό αλλά ισχυρό synth, και μετά θα αδιαφορούσα, για το αν έχω Windows / Mac / Linux, για το αν πρόκειται να κλείσει η εταιρεία και πολλά άλλα.

 

Οχι. Το Live θα με ικανοποιήσει απόλυτα, είναι συμβατοτερο με τον εξοπλισμό μου και σε πιο Electronic, ΕDM, dance μουσική δεν είναι πως το sonar υστερεί γιατί έχει όλα τα εργαλεία στην matrix λειτουργία αλλά το Live έχει καλύτερα οργανωμένους τους αυτοματισμούς και είναι πιο συμβατοί μέσω scripts οι controllers αλλά και στη δομή των καναλιών.

 

Και είναι και θέμα συνήθειας.

 

Προσωπικά το Live θα χρησιμοποιουσα αν έκανα σοβαρή δουλειά στο στυλ μου, ζούσα από αυτό, αγωνιζόμουν μέσω της μουσικής για τι φαΐ μου ως producer τη σήμερον ημέρα.

 

Αλλά αρκετά μίλησα για εμένα, τίποτα δεν είμαι. Μια παρένθεση επειδή με ανέφερες και ήθελα να ξεκαθαρίσω το σκεπτικό μου και το τι είναι κατάλληλο για εμένα πραγματικά.

 

Όμως τώρα πάω για NI και μόλις πάρω το πακέτο, το sonar uninstall.

 

Το sonar θα είναι όμως το sonar που με μεγάλωσε.

Η τελευταία του έκδοση είναι ανεξάντλητη.

 

Και για τον χομπιστα μια σπουδαία ολοκληρωμένη εμπειρία αρκετά φιλική προς αυτόν.  Έτσι το βίωσα. εγώ.

 

Θα πω κάτι αληθινό τιμής ένεκεν στο sonar που θυμήθηκα μιας και ανέφερες τον indiano.....

 

Μία μέρα συζητάγαμε για τα daws πολύ ώρα, συγκρίναμε κλπ. και για μια φάση λέει ο indianos.

Αφού βλέπεις, ο Superfunk που που που κλπ. Θεό τον είχαμε τότε/από τότε χαχαχα λέει πως χρησιμοποιεί

 

Sonar. Αυτό τα λέει όλα.

 

Αντίο sonar. Τουλάχιστο μας έμεινε ο Superfunk.

Χαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οχι. Το Live θα με ικανοποιήσει απόλυτα

 

Αφού το λες εσύ, δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας. Από αυτά τα δείγματα μουσικής που μας έχεις διαθέσει, έβγαλα αυτό το συμπέρασμα, αλλά κυρίως το έγραψα με αυτή τη διατύπωση για να το δουν άλλοι και να μη νομίσουν ότι το Live είναι κατάλληλο για οτιδήποτε.

 

Για την ΝΙ, πέραν του ότι δεν καταλαβαίνω τι σκοπεύεις να αγοράσεις εις αντικατάστασιν του Sonar, οφείλω να σε (ξανά)προειδοποιήσω για τις κλειστές proprietary πλατφόρμες, όπως είχα κάνει και πριν μερικές εβδομάδες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το λες εσύ, δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας. Από αυτά τα δείγματα μουσικής που μας έχεις διαθέσει, έβγαλα αυτό το συμπέρασμα, αλλά κυρίως το έγραψα με αυτή τη διατύπωση για να το δουν άλλοι και να μη νομίσουν ότι το Live είναι κατάλληλο για οτιδήποτε.

 

Για την ΝΙ, πέραν του ότι δεν καταλαβαίνω τι σκοπεύεις να αγοράσεις εις αντικατάστασιν του Sonar, οφείλω να σε (ξανά)προειδοποιήσω για τις κλειστές proprietary πλατφόρμες, όπως είχα κάνει και πριν μερικές εβδομάδες.

 

Να το συζητήσουμε στο αντίστοιχο thread. Εδώ κλαίμε τον μακαρίτη το sonar. Λολ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν αφηνουμε κατα μερος του διαπληκτισμους για να δουμε τι θα κανουμε εμεις που αγαπαμε το SONAR?

 

Ερωτηξης :

 

Εγω εχω το SONAR X3 (original στο κουτι του),σε περιπτωση που θελησω να το εγκαταστησω σε αλλο pc θα μπορεσω σε ...5 χρονια? 

 

Δεν θελω ουτε,updates ,ουτε καινουργιες version ουτε τιποτα...θελω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που εχω τωρα.

 

Ασε τους υπολογιστές και το 666

 

Εδώ είναι η λυση ;D ;D ;D:

genesys_g32_base.thumb.jpg.dc8804ca99a88f13ef4d3ae4fe4cfd39.jpg

Otari_MX-80.JPG.c3c0f6e496825b0f42fbbe0c4ea63dea.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη Gibson που άπλωσε τα πλοκάμια της σε χώρους άσχετους με το αντικείμενό της και καταστρέφει εταιρίες αλλά και την ίδια δε θα πείτε τίποτα?

 

http://bobbyowsinski.blogspot.gr/2016/04/gibson-in-financial-trouble.html

 

"There are signs that Gibson's move to diversify isn't working out as planned. Moody's Investor Service has downgraded Gibson Brands (formerly Gibson Guitar Corporation) credit to junk status, and according to reports, the company has put up two of its Nashville warehouses for sale as a result.

 

Moody's gave 3 reasons for the downgrade:

 

  1. "Weak operating results" as a result of a poor reception to the company's 2015 guitar line.

 

  2. Frequent management changes in its finance department.

 

  3. The company's recent move into consumer electronics and the associated risks of doing so.

 

Starting in 2012, Gibson began to buy consumer electronics company like Onkyo and Teac. Prior to that, it had purchased the Stanton Group, which included Cerwin-Vega, Stanton DJ and KRK. In 2014 the company acquired Woox, a Singapore-based company specializing in consumer electronics accessories.

 

According to an article by Ted Green, this most recent acquisition left the company over-leveraged and the company is facing $100 million in payments over the next 22 months. Speculation is that the company doesn't have the cash to make these payments, which is the reason for the sale of the two Nashville warehouse properties.

 

Gibson has done a number of business maneuvers in the last few years that have been head-scratchers, but the fact of the matter is that the company is trying to grow by expanding beyond MI. The problem there is that unless you know the other markets well, it's very difficult to play in the land of the really deep pockets. Let's see what happens over the next few months."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη Gibson που άπλωσε τα πλοκάμια της σε χώρους άσχετους με το αντικείμενό της και καταστρέφει εταιρίες αλλά και την ίδια δε θα πείτε τίποτα?

 

Τι να πούμε; Επιχειρείν λέγεται. Δοκιμάσανε, δεν έχει πάει καλά μέχρι τώρα.

Ελπίζω να τους αγοράσει η Fender.

Και μετά όλους μαζί η Yamaha.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά όλους μαζί η Yamaha.

 

Και μετα ολους μαζι η SAMICK  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τους υπολογιστές και το 666

 

Εδώ είναι η λυση ;D ;D ;D:

 

Μπα η πιο cool  λυση ειναι να ΜΗΝ ηχογραφουμε πια ΤΙΠΟΤΑ....να πηγαινει απο στομα σε στομα και απο γενια σε γενια μεσω της προφορικης παραδοσης  ;D ;D ;D

 

Θα ανεβαινεις στη σκεπη του σπιτιου  σου της ΣΠΗΛΙΑΣ σου και θα ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ τη συνθεση σου στον ΑΓΕΡΑ.....αυτη θα μεταφερεται στον διπλανο οικισμο και ουτοκαθΑΙξΗς... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου