Προς το περιεχόμενο

Τελος εποχης για την Cakewalk και Sonar (?)


Στάθης Π.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να βοηθήσω την κουβέντα, το sonar δεν έχει βοήθεια από κανένα hardware, που θα μπορούσε να έρχεται ως υποστηρικτικό του software (όπως κάνει η NI) σε παραπλήσια τιμή με αυτήν του ανταγωνισμού.

 

Η Gibson αποφάσισε να στρέψει τον στόχο της αλλού.

 

Αν όμως μιλάτε καθαρά για πειρατεία, πώς στο διάτανο επιζεί η steinberg από την στιγμή που το cubase (σε όλες τις εκδόσεις του) κυκλοφορεί "σπασμένο"?

Ναι, έχει και hardware (και άλλο software), αλλά νομίζω πώς το cubase είναι το πιο σοβαρό της project.

 

Ναι, αυτό η πρώτη παράγραφος δηλαδή που λες. Κάπως έτσι ήθελα να το πω και εδώ στο παράδειγμα θα έλεγα κάτι διαφορετικό αλλά ξάπλωσα φίλε γιατί το πρωί σηκώνομαι στις 6 και βλέπω παραιτήσεις και τρέμει το κινητό που γράφω καληνύχτα είμαι κομμάτια σνιαρφ mimimimimi φιλάκια χρρρρρ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η προσέγγιση στο άρθρο του cos_dr. Πράγματι, η ιδέα του πολυ-πολυ-εργαλείου που τα κάνει όλα, δεν έχει λειτουργήσει για κανένα πρόγραμμα, θυμηθείτε π.χ. το πάλαι-ποτέ Netscape που παρίστανε ότι υποστήριζε τα πάντα-όλα για το ίντερνετ και πήγε άπατο στο τέλος. Δηλαδή, όσον αφορά το software καλύτερα είναι να υπάρχει ειδίκευση και λογικότερη κατανομή λειτουργιών από το "πάρε εμένα και δε θες τίποτε άλλο" που προωθούν κάποια προγράμματα.

 

Παρ' όλα αυτά, στο τέλος της ημέρας, τα οικονομικά ζητήματα είναι εκείνα που κλείνουν ένα μαγαζί. Ένα πρόγραμμα με τόσους πολλούς χρήστες θα έπρεπε να είναι χρυσορυχείο, όχι να κλείνει. Κάτι δεν μετρήσανε καλά (συνήθως είναι το κόστος, δηλαδή τα έξοδα) και η πειρατεία (παρ'ότι πάντα υπερβάλω όταν μιλώ σε συνέλληνες για το θέμα της πειρατείας) να είστε βέβαιοι ότι δεν βοήθησε.

 

Μιλούσα με ένα φίλο που έχει σχέση με το κόσμο της νύχτας, εννοώ τα μαγαζιά διασκέδασης και μου έλεγε ότι πλέον δεν είναι σπάνιο για τα δεδομένα της Αθήνας, να ανοίγει ένα μαγαζί, να είναι τίγκα στο κόσμο για μερικές εβδομάδες, και μετά να κλείνει. Διότι ναι μεν ο κόσμος είναι εκεί, αλλά βγάζουν όλη τη νύκτα με ένα ποτό (εκεί που κάποτε έπιναν 3). Μάλιστα, δεν είναι σπάνιο πια, οι πιο ψαγμένοι να έχουν φέρει μπουκαλάκι με ποτό από το σπίτι ώστε να κουτσοπίνουν όταν κανείς δεν κοιτάει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η προσέγγιση στο άρθρο του cos_dr. Πράγματι, η ιδέα του πολυ-πολυ-εργαλείου που τα κάνει όλα, δεν έχει λειτουργήσει για κανένα πρόγραμμα, θυμηθείτε π.χ. το πάλαι-ποτέ Netscape που παρίστανε ότι υποστήριζε τα πάντα-όλα για το ίντερνετ και πήγε άπατο στο τέλος. Δηλαδή, όσον αφορά το software καλύτερα είναι να υπάρχει ειδίκευση και λογικότερη κατανομή λειτουργιών από το "πάρε εμένα και δε θες τίποτε άλλο" που προωθούν κάποια προγράμματα.

 

Παρ' όλα αυτά, στο τέλος της ημέρας, τα οικονομικά ζητήματα είναι εκείνα που κλείνουν ένα μαγαζί. Ένα πρόγραμμα με τόσους πολλούς χρήστες θα έπρεπε να είναι χρυσορυχείο, όχι να κλείνει. Κάτι δεν μετρήσανε καλά (συνήθως είναι το κόστος, δηλαδή τα έξοδα) και η πειρατεία (παρ'ότι πάντα υπερβάλω όταν μιλώ σε συνέλληνες για το θέμα της πειρατείας) να είστε βέβαιοι ότι δεν βοήθησε.

 

Μιλούσα με ένα φίλο που έχει σχέση με το κόσμο της νύχτας, εννοώ τα μαγαζιά διασκέδασης και μου έλεγε ότι πλέον δεν είναι σπάνιο για τα δεδομένα της Αθήνας, να ανοίγει ένα μαγαζί, να είναι τίγκα στο κόσμο για μερικές εβδομάδες, και μετά να κλείνει. Διότι ναι μεν ο κόσμος είναι εκεί, αλλά βγάζουν όλη τη νύκτα με ένα ποτό (εκεί που κάποτε έπιναν 3). Μάλιστα, δεν είναι σπάνιο πια, οι πιο ψαγμένοι να έχουν φέρει μπουκαλάκι με ποτό από το σπίτι ώστε να κουτσοπίνουν όταν κανείς δεν κοιτάει.

 

Ναι αυτά. Ακριβώς.

 

Εγώ για την πειρατεία θα πω όπως ειπώθηκε πως έχει π. χ. ένα όφελος στην διάδοση, το promotion αλλά κάνει αδιαμφησβητητα για εμένα τεράστιος κακό και στην αγορά και στους δημιουργούς αλλά και στον χρήστη.

 

Εχω ξαναπεί πως βιώνοντας το φαινόμενο, ακόμα κάδο για τον λογο του προσωπικού μου υπερκορεσμου για ένα διάστημα που πλέον τον ερμηνεύω ως χάσιμο χρόνου και ψυχολογικής φθοράς, λέω πως έχω βάλει χρόνια τώρα τάξη στον εαυτό μου και στο gaming αλλά και τη μουσική έχω ξεφορτωθεί συντριπτικά τις μαϊμούδες και έχω αυθεντικό software, πιο κατασταλαγμενος στα μισά της ζωής μου πλέον.

 

Είναι προς όφελος μου να χρησιμοποιώ αυθεντικό software περιοριζομενος στις πραγματικά αναγκαίες και χρήσιμες για τις δυνατότητες και τους στόχους μου επιλογές. Βελτιώνει την παραγωγικοτητα μου αυτό, δίνει αξία στην χρονική μου δαπάνη και βελτιώνει την εν γένει βιωματική  εμπειρία μου στις υπολογιστικες εφαρμογές και αυτό φαίνεται και στο αποτέλεσμα των προσπαθειών μου.

 

Και σίγουρα η στάση μου συμβάλλει στη δημιουργία ποιοτικών και ουσιαστικών προϊόντων.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μπορεί να τα απορρίψετε όλα, πιθανώς, θα μπορούσα να γράψω καλύτερα και άλλα αλλά βαριέμαι.

 

Αλλά αυτό πιστεύω οτι ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟ SONAR

 

Εγω παντως θα διαφωνησω....εδω και 10 ετη περιπου δεν χρησιμοποιω ΚΑΘΟΛΟΥ hardware controller  μια και ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ για εμενα,το Sonar με καλυπτει 100% ...το ιδιο εχω παρατηρησει και στα περισσοτερα στουντιο οπου οτι hardware υπαρχει χρησιμοποιειται συνηθως μονο για.....muting  (δειτε το προσφατο βιντεο του Stewart Copeland)...

 

Εξαλλου το SONAR ειχε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ hardware controller .

 

https://www.soundonsound.com/reviews/cakewalk-v-studio-100

 

Το SONAR πεθανε επειδη απλα....η εταιρεια που το αγορασε τα εχει κανει....ΜΑΝΤΑΡΑ και τωρα...ξεφορτωνει μπας και σωθει....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα διαφωνησω....εδω και 10 ετη περιπου δεν χρησιμοποιω ΚΑΘΟΛΟΥ hardware controller  μια και ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ για εμενα,το Sonar με καλυπτει 100% ...το ιδιο εχω παρατηρησει και στα περισσοτερα στουντιο οπου οτι hardware υπαρχει χρησιμοποιειται συνηθως μονο για.....muting  (δειτε το προσφατο βιντεο του Stewart Copeland)...

 

Εξαλλου το SONAR ειχε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ hardware controller .

 

https://www.soundonsound.com/reviews/cakewalk-v-studio-100

 

Το SONAR πεθανε επειδη απλα....η εταιρεια που το αγορασε τα εχει κανει....ΜΑΝΤΑΡΑ και τωρα...ξεφορτωνει μπας και σωθει....

 

 

 

Είναι ανάλογο με το τι κάνει κάποιος το να διαφωνήσει.

Εγώ χωρίς το novation το zero πλέον δεν μπορώ να δουλέψω γι αυτά που κάνω. Έχω συνηθίσει και δεν πιάνω ποντίκι τόσο πολύ.

 

Βασικά είναι με τι νιώθει άνετα ο καθένας

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με αφορμή όλα αυτά που γράφηκαν.

 

Κατέβασα για πλάκα σήμερα (δώρο για το Black Friday) το VU meter plugin της Waves.

ΔΕΝ ήθελα να το εγκαταστήσω online και διάλεξα τη διαδικασία της offline εγκατάστασης……και μου έβγαλε την πίστη !

Πέραν του ότι ήταν μια χρονοβόρα σχετικά διαδικασία……κατέληγε στο ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το FREE plugin ΜΟΝΟ με dongle key (ένα usb flash key που δημιουργείς) .

Σιγά μην δέσμευα μια θύρα USB για να τρέχω μια μπούρδα και μίση ;D…ένα FREE plugin που ΔΕΝ κάνει ΤΙΠΟΤΑ και που είναι σαν ΧΙΛΙΑΔΕΣ apps που τρέχουν σε android.

 

Τα έχω ξαναπεί, αλλά θα τα ξαναπώ ...και θα το λέω μέχρι να πεθάνω ;D:

1. Η πειρατεία μπορεί να παταχθεί (βλέπε το ανωτέρω παράδειγμα) εύκολα.

2. Το software στις μέρες μας ….κατάντησε αναλώσιμο (ημερομηνία λήξης)…..Ναι τα έχουμε ξαναπεί, αλλά αρνούμαι να μην χρησιμοποιώ για ΠΑΝΤΑ κάτι που πλήρωσα (και κυριως έφαγα χρόνο να μάθω) ….είτε είναι operating system είτε software.

3. Σε κάθε υπολογιστή που αγοράζω…..το πρώτο που τεστάρω είναι αν τρέχει το cubase sx 2.2.  και να ας είναι 32bit και ας μην εκμεταλλεύεται το 64bit  και πάνω από 2GB ram.

 

Συμμερίζομαι ΑΠΟΛΥΤΑ την ανησυχία του SF (o audio υπολογιστής μου θα είναι ΠΑΝΤΑ offline,  θα τρέχει για ΠΑΝΤΑ windows XP SP1-SP3 και Cubase sx 2.2…..και ας είναι i7-7820HK/32GB.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή όλα αυτά που γράφηκαν.

 

Κατέβασα για πλάκα σήμερα (δώρο για το Black Friday) το VU meter plugin της Waves.

ΔΕΝ ήθελα να το εγκαταστήσω online και διάλεξα τη διαδικασία της offline εγκατάστασης……και μου έβγαλε την πίστη !

Πέραν του ότι ήταν μια χρονοβόρα σχετικά διαδικασία……κατέληγε στο ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω το FREE plugin ΜΟΝΟ με dongle key (ένα usb flash key που δημιουργείς) .

Σιγά μην δέσμευα μια θύρα USB για να τρέχω μια μπούρδα και μίση ;D…ένα FREE plugin που ΔΕΝ κάνει ΤΙΠΟΤΑ και που είναι σαν ΧΙΛΙΑΔΕΣ apps που τρέχουν σε android.

 

Τα έχω ξαναπεί, αλλά θα τα ξαναπώ ...και θα το λέω μέχρι να πεθάνω ;D:

1. Η πειρατεία μπορεί να παταχθεί (βλέπε το ανωτέρω παράδειγμα) εύκολα.

2. Το software στις μέρες μας ….κατάντησε αναλώσιμο (ημερομηνία λήξης)…..Ναι τα έχουμε ξαναπεί, αλλά αρνούμαι να μην χρησιμοποιώ για ΠΑΝΤΑ κάτι που πλήρωσα….είτε είναι operating system είτε software.

3. Σε κάθε υπολογιστή που αγοράζω…..το πρώτο που τεστάρω είναι αν τρέχει το cubase sx 2.2.  και να ας είναι 32bit και ας μην εκμεταλλεύεται το 64bit  και πάνω από 2GB ram.

 

Συμμερίζομαι ΑΠΟΛΥΤΑ την ανησυχία του SF (o audio υπολογιστής μου θα είναι ΠΑΝΤΑ offline,  θα τρέχει για ΠΑΝΤΑ windows XP SP1-SP3 και Cubase sx 2.2…..και ας είναι i7-7820HK/32GB.

 

 

Στο 2 είναι μεθοδολογία της πολιτικής που είναι εκμεταλλευτική λόγω της δυσαναλογίας αξίας αναβάθμισης με το τελικό όφελος και ουσιαστικά καταλήγει πλέον ως τάση σε φεουδοεισπρακτική με επιτομή το gaming και τους παράγοντες που επηρεάζουν την πρόοδό του, πρακτική τόσο καταστροφική μακροπρόθεσμα, όση η αισχροφοροεισπρακτική πολιτική του δημοσίου για να συντηρείται το κράτος και το βαθύ κράτος.

 

Γι αυτό εγώ θα πάω Βόρειο Κορέα που τα πράγματα είναι απλά.

Ζήσε απλά, πειθαρχημένα και λέγε καλά λόγια για τον Ηγέτη.

χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο 2 είναι μεθοδολογία της πολιτικής που είναι εκμεταλλευτική λόγω της δυσαναλογίας αξίας αναβάθμισης με το τελικό όφελος και ουσιαστικά καταλήγει πλέον ως τάση σε φεουδοεισπρακτική με επιτομή το gaming και τους παράγοντες που επηρεάζουν την πρόοδό του, πρακτική τόσο καταστροφική μακροπρόθεσμα, όση η αισχροφοροεισπρακτική πολιτική του δημοσίου για να συντηρείται το κράτος και το βαθύ κράτος.

 

Γι αυτό εγώ θα πάω Βόρειο Κορέα που τα πράγματα είναι απλά.

Ζήσε απλά, πειθαρχημένα και λέγε καλά λόγια για τον Ηγέτη.

χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχχαχαχα

 

Μα δεν είναι ΜΟΝΟ τα λεφτα (που ΦΥΣΙΚΑ και είναι).

Πρώτη φορά που κάθισα μπροστά σε 10άρια windows  , 'εφαγα 10 λεπτά να βρώ ...το control panel. ;D

 

Την όρεξή τους έχω νομίζουν.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά αρνούμαι να μην χρησιμοποιώ για ΠΑΝΤΑ κάτι που πλήρωσα (και κυριως έφαγα χρόνο να μάθω) ….είτε είναι operating system είτε software.

 

Κοιτα...ας ειμεθα ρεαλισται και ας μην...ειμεθα αχαριστοι.. ;D

 

Αγορασα πριν απο 10 ετη περιπου το SONAR και μαζι με αναβαθμησεις κτλ...εχω δωσει 500 ευρω....δηλ. 50 ευρω το χρονο...

 

Οταν δινω δεκαδες χιλιαδες ευρω το χρονο σε ΦΟΡΟΥΣ για να εχω ενα συστημα ΔΥ/50ρηδων Συνταξιουχων  που δεν μου προσφερουν ΤΙΠΟΤΑ αλλα με ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΑΝ (τη χωρα χρεοκοπησαν δηλ. αλλα  εμενα πηρε η μπαλλα  ;D) και με ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ συνεχως.... νομιζω οτι το SONAR ειναι ΤΡΕΛΛΟ deal...  ;D

 

Σε αντιθεση με τα 28.000 ευρω που εδωσα περυσι για ΦΟΡΟΥΣ στο ελληνικο δημοσιο το SONAR μου εχει εξοικονομησει για τα 300 περιπου ασΘματα που εχω γραψει και για τις 10 ολοκληρωμενες παραγωγες που εχω κανει ΣΠΙΤΙ μου αυτη τη 10ετια  περιπου  ....1.500.000 ευρω.... ;D ;D ;D  για να εχω το ΙΔΙΟ και ΚΑΛΥΤΕΡΟ αποτελεσμα απο το να τα εκανα ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ...η/και σε ενα επαγγελματικο στουντιο...

 

Οποτε και να...πεθανει...το να ξοδεψω αλλα 500 ευρω για να παρω ενα ΑΛΛΟ daw που θα με βγαλει παλικαρι για 10ετια και βαλε....το βλεπω ΠΤΑΙΣΜΑ.... ;)

 

Απλα το SONAR ειναι ΤΟΣΟ καλο που τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω ΜΟΝΟ αυτο και ΕΞΙ  μονο ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ vst/plug ins  (εκ των οποιων μονο ΔΥΟ ειναι εντελως απαραιτητα).....και δεν ξερω αν υπαρχει κατι το ΤΟΣΟ εξαιρετικο εκει εξω (σιγουρα θα υπαρχει...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοιτα...ας ειμεθα ρεαλισται και ας μην...ειμεθα αχαριστοι.. ;D

 

 

;D

Μωρε τι μας λες;

Και εγω (δηλαδή ο μπαμπάς μου), έδωσε το 1983 ένα εκατομμύριο δραχμές και πήρε μια Toyota corolla AE80. ;D

 

Ακόμα την έχω (όπως την πήρε-σε factory default κατάσταση- με ραδιο κασσετόφωνο blaupunkt  της ιδίας χρονολογίας, που επίσης δουλεύει  άψογα ) και την κυκλοφορώ τας Κυριακάς σtας εξοχάς.

 

Σιγά μην χαλούσαν θα μου πεις....Corolla και blaupunkt .  ;D

01AE80.jpg.dffdf54283810d8e4239cd553a9f7d3f.jpg

02AE80..jpg.6fa3e3453559f971cd8d0a0ddab6a091.jpg

03AE80..jpg.608e3c311ed5dffbcc30ac77df645a20.jpg

04AE80..jpg.54a75b6a0006b6a61fda4a966ccfe885.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου