Προς το περιεχόμενο

Τελικη Μιξη !!!! παλι :)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα !!!!

 

Οπως εχω ξαναπει εχω τα Αlesis mk2 (monitor)

κανω τισ μιξης μου μια χαρα, τις ακουω στο αμαξι ολα τελεια !!!!

ΑΛΑ .... οταν τις ακουω σε ενα φιλο που πηρε προσφατα τα genelec 8030 :) !!! θελουνε παλι φτιαξιμο οι εντασεις το καναλιων !!!!!!

 

Οποτε, εχω ενα κομματι που θελω να δωσω για mastering, να εμπιστευθω τα αλεσις ή να ξανακανω τη μιξη με τα genelec ?

 

Α ! και κατι αλο ! ολα μου τα κομματια τα εχω ακουσει και σε ενα studio που εχει τα 8040 και το αποτελεσμα ειναι τα κομματια χωρις τη βοηθεια του woofer να ειναι αδεια μπασο μηδεν !!!! Ο φιλος μου ειπε πως θα επρεπε να ακουγονται ετσι χωρις το woofer, το ερωτημα εδω ειναι, αν ακουστει ετσι εδω μεσα (στο δωματιο μου) κομματι θα πεσουνε τπτ τοιχοι !!!! καμια συμβουλη ? κατι .

thanx !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα 8030 δεν τα εχω ακουσει,το 5" woofer ομως μην περιμενεις να σου δειξει τις πολυ χαμηλες συχνοτητες.Δεν ξερω τι μουσικη γραφεις αλλα εγω σε καποια κομματια chill-out,lounge,dance που εχω δουλεψει στο σπιτι με δορυφορους 5" και sub 10",παντα ειχα προβλημα με τις χαμηλες.Αυτο που πολλοι παραβλεπουν ειναι η συμβολη του χωρου στο αποτελεσμα της μιξης.Μπορει ο χωρος σου να ευνοει τις μεσαιες συχνοτητες π.χ. με αποτελεσμα να μιξαρεις χαμηλοτερα φωνες-οργανα που ειναι πλουσια σε αυτες ή και να επεμβαινεις με το EQ χωρις να χρειαζεται.Παρενθεση,ποσο καινουρια ειναι τα ηχεια του φιλου σου?Αν ακουσες τα κομματια σου με το που τα βαλατε στη μπριζα(που λεει ο λογος) μη νομιζεις οτι ακουσες το 8030 οπως θα παιξει μετα απο καμια 50αρια τουλαχιστον ωρες χρησης :wink:

τα κομματια χωρις τη βοηθεια του woofer να ειναι αδεια μπασο μηδεν !!!! Ο φιλος μου ειπε πως θα επρεπε να ακουγονται ετσι χωρις το woofer, το ερωτημα εδω ειναι, αν ακουστει ετσι εδω μεσα (στο δωματιο μου) κομματι θα πεσουνε τπτ τοιχοι !!!!

Αν θελεις να βγαλεις ηχο club απο near-field ηχεια,μαλλον επαιξες και εχασες :) Δεν γινεται να προσομοιασεις την αισθηση 15"-18" woofer με καποια Κw,σε 5"-8" με 100w το πολυ :!: Το βασικο ειναι να μαθεις τα ηχεια σου (ακομα και αν ο χωρος σου δεν ειναι ακουστικα ισορροπημενος) συγκρινοντας παρεμφερες υλικο του εμποριου με τις δικες σου παραγωγες,ακομα και κατα τη διαρκεια που μιξαρεις ή κανεις καποιο δικο σου "mastering" :wink: Αν αυτα που γραφεις εχουν προορισμο πιο συνηθισμενα ηχεια(οχι club) και θες να ειναι bass-heavy ,πρεπει να δοκιμασεις κατι του στυλ Maxx-bass της Waves,κατι αντιστοιχο της PSP,γενικα καποιο ψυχοακουστικο processor που στοχο εχει να "μετατοπιζει" τις πολυ χαμηλες συχνοτητες σε ψηλοτερες περιοχες του ακουστικου φασματος μεσω της δημιουργιας αρμονικων,που μπορουν να αναπαραχθουν ανετα και απο μικρης διαμετρου ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερωτημα εδω ειναι' date=' αν ακουστει ετσι εδω μεσα (στο δωματιο μου) κομματι θα πεσουνε τπτ τοιχοι !!!! καμια συμβουλη ? κατι .

thanx !!!!![/quote']

 

Ότι ηχεία και να βάλεις στον χώρο σου, όσα λεφτά και να δώσεις αν δεν είναι σωστά ακουστικά διαμορφωμένος τζάμπα πετάς τα λεφτά σου!

 

Πάντως το γεγονός ότι έχεις πολλά μπάσα στο σπίτι και μηδενικά όπως λες στον φίλου σου σημαίνει ότι ή εσυ δεν έχεις φροντίσει καθόλου για την ακουστική του χώρου σου ή ο φίλος συ έχει φροντίσει υπερβολικά πολύ για τα μπάσα του χώρου του με αποτέλεσμα να έχει υπερβολική απορόφιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερωτημα εδω ειναι' date=' αν ακουστει ετσι εδω μεσα (στο δωματιο μου) κομματι θα πεσουνε τπτ τοιχοι !!!! καμια συμβουλη ? κατι .

thanx !!!!![/quote']

 

Ότι ηχεία και να βάλεις στον χώρο σου, όσα λεφτά και να δώσεις αν δεν είναι σωστά ακουστικά διαμορφωμένος τζάμπα πετάς τα λεφτά σου!

 

Πάντως το γεγονός ότι έχεις πολλά μπάσα στο σπίτι και μηδενικά όπως λες στον φίλου σου σημαίνει ότι ή εσυ δεν έχεις φροντίσει καθόλου για την ακουστική του χώρου σου ή ο φίλος συ έχει φροντίσει υπερβολικά πολύ για τα μπάσα του χώρου του με αποτέλεσμα να έχει υπερβολική απορόφιση...

 

Αυτα τα ηχεια ειναι Nearfield.Αυτο δεν σημαινει οτι ο ηχος κοντα στα ηχεια ειναι πιστός κ δεν εξαρταται απο την ακουστικη του χώρου?? Ή κανω λαθος?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικο ειναι να μαθεις τα ηχεια σου (ακομα και αν ο χωρος σου δεν ειναι ακουστικα ισορροπημενος) συγκρινοντας παρεμφερες υλικο του εμποριου με τις δικες σου παραγωγες' date='ακομα και κατα τη διαρκεια που μιξαρεις ή κανεις καποιο δικο σου "mastering" [/quote']

 

αυτο ακριβως κανω !! οτι μιξη μου ακουω στο αμαξι ειναι ok ! οτι εχω ακουσει στα 8040 στο συγκεκρημενο χωρο ειναι αδειο απο μπασο !!!!

 

ο σκοπος μασ δεν ειναι να ακουστει καλα στα ηχοσυστηματα του εμποριου ? αφου σε αυτα ακουγεται καλα .... :?

εχω κανει ενα λινκ αν δεν βαριεσαι ριξε ενα ματι απο ενα κομματι

 

http://www.sendspace.com/file/1tc4la

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερωτημα εδω ειναι' date=' αν ακουστει ετσι εδω μεσα (στο δωματιο μου) κομματι θα πεσουνε τπτ τοιχοι !!!! καμια συμβουλη ? κατι .

thanx !!!!![/quote']

 

Ότι ηχεία και να βάλεις στον χώρο σου, όσα λεφτά και να δώσεις αν δεν είναι σωστά ακουστικά διαμορφωμένος τζάμπα πετάς τα λεφτά σου!

 

Πάντως το γεγονός ότι έχεις πολλά μπάσα στο σπίτι και μηδενικά όπως λες στον φίλου σου σημαίνει ότι ή εσυ δεν έχεις φροντίσει καθόλου για την ακουστική του χώρου σου ή ο φίλος συ έχει φροντίσει υπερβολικά πολύ για τα μπάσα του χώρου του με αποτέλεσμα να έχει υπερβολική απορόφιση...

 

τι θα μπορουσα να κανω δλδ ? αν ειναι δυνατον χωρις να χριαστει να ερθει καποιοσ εδω :) απο μονος μου μπορω να κανω κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στα Tascam Vlx5 μια χαρά μου ακούγεται το κομμάτι σου. Κοιτα μην χολοσκας και τόσο. Σκέψου εξάλου ότι στο αμάξι ο αλλος θα έχει κι ανοιχτά τα παράθυρα για να πορώνει το beat σου τον κόσμο.

:wink:

 

Επίσης ο φίλος σου στο αμάξι σίγουρα θα έχει equalizer. Και σίγουρα δεν θα κρίνεις με βάση το αμάξι. Παντως μπάσα δεν εχει πολλά το κομμάτι αλλά νομίζω ότι έχει όσο χρειάζεται. Κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το άκουσα καταρχάς να σου πω ότι μου άρεσε και ήταν και προσεγμένο, οπότε μπράβο. Σε αυτό που ρώτας τώρα, απλά να πω ότι εμένα μου φάνηκε ότι λίγο ακόμα μπάσο το παίρνει. Ίσως κάποιο subbass ως χαλί κάτω από την μπασσογραμμή; Βέβαια καμία σχέση με το άδειο από μπάσο που λες. Απλώς λίγο παραπάνω. Βέβαια αυτό είναι και ψιλοϋποκειμενικό καθώς εγώ τρελαίνομαι για μπάσους ήχους και μου την σπάνε οι πρίμοι οπότε....

Αφού όμως αυτό το έκανες με τα alesis, τότε συνέχισε και με αυτά, καθώς φαίνεται ότι σου κάθονται στο αυτί.

 

Όταν θα στείλεις το τραγούδι για mastering σε κάποιον άλλο, να φροντίσεις πρώτον αυτός να είναι γνώστης του είδους που παίζεις (κάποιος των ροκ θα είναι αγγούρι στα ηλεκτρονικά και τούμπαλιν) και δεύτερον να του τα στείλεις όπως τα τελείωσες και να του επισημάνεις πως τα θες (άντε να του δώσεις και κάποιο παράδειγμα καλλιτέχνη αν δεν σκαμπάζει τι του λες).

Αν θες να κάνεις μόνος σου το mastering, συμβουλή μου είναι να το ξεχάσεις, γιατί αν δεν διαθέτεις σωστά (και στην περίπτωση πανάκριβα) εργαλεία και γνώσεις δεν αποκλείεται να το καταστρέψεις το τραγούδι :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα στείλεις το τραγούδι για mastering σε κάποιον άλλο' date=' να φροντίσεις πρώτον αυτός να είναι γνώστης του είδους που παίζεις (κάποιος των ροκ θα είναι αγγούρι στα ηλεκτρονικά και τούμπαλιν) και δεύτερον να του τα στείλεις όπως τα τελείωσες και να του επισημάνεις πως τα θες (άντε να του δώσεις και κάποιο παράδειγμα καλλιτέχνη αν δεν σκαμπάζει τι του λες).

Αν θες να κάνεις μόνος σου το mastering, συμβουλή μου είναι να το ξεχάσεις, γιατί αν δεν διαθέτεις σωστά (και στην περίπτωση πανάκριβα) εργαλεία και γνώσεις δεν αποκλείεται να το καταστρέψεις το τραγούδι :wink:[/quote']

 

+ 1000

 

αν και μαστερινγκ μονο με το οζον παιδευτηκα λιγο και ειδα τεραστιες διαφορες !!! ποσο μαλλον καποιος που θα ξερει τι κανει ! δεν το λεω για το συγκεκρημενο κομματι γενικα !!!!

 

Ευχαρηστω για τα καλα σας λογια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι ειναι αρκετα ισορροπημενο!Εκανα συγκριση με 1-2 απο Tiesto και καποιες εγχωριες παραγωγες του ειδους και αν και του Tiesto ειχαν λιγοτερα μπασα,το δικο σου με ενα "ελαφρυ" mastering,θα κυκλοφορουσε ανετα στην αγορα :wink: .Μια σημειωση για ολους οσους μιλαμε για "home mastering".Δεν ειναι απαραιτητο να εχει καποιος "πανακριβα" μηχανηματα,για να τελοιοποιησει ενα ή δυο κομματια του.Εννοειται οτι τα ηχεια του και ο χωρος του πρεπει να αποδιδουν οσο πιο πιστα και αχρωματιστα γινεται τη μουσικη που ακουει,αλλα ειδικα για οσους ασχολουνται με dance-electronica-lounge και λοιπα ηλεκτρονικα ειδη,τα πραγματα ειναι λιγο πιο απλα,αρκει να μην εχουν γινει "χοντραδες" στη μιξη :) Σχεδον ολα τα samplers-romplers και αξιολογα vst περιεχουν ως ενα βαθμο "ετοιμους" ηχους και στις περισσοτερες των περιπτωσεων απλα χρειαζεται προσεκτικο και "light" equalisation στη μιξη προκειμενου να μην υπαρχουν υπερκαλυψεις συχνοτικων περιοχων και φασικες αλλοιωσεις.Το mastering ειναι τεχνη και επιστημη και χρειαζεται πολλα κιλα εμπειρια και γνωσεις για να πει καποιος οτι το κατεχει!

 

σημ. Ειδικα για οσους χρησιμοποιουν το Ozone.Τα preset ειναι ενα σημειο αφετηριας,τα περισσοτερα ειναι ρυθμισμενα για να εντυπωσιασουν στο πρωτο ακουσμα και αλλοιωνουν πολυ το υλικο που περναει απο μεσα τους.Μπορει τα κομματια σας να ακουγονται "ραδιοφωνικα" αλλα δεν ειναι αυτος ο στοχος!Ιδιαιτερη προσοχη στο exciter και το stereo enhancer,μιλαμε για τρομερο πειραγμα των φασεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου