Προς το περιεχόμενο

Τελικη Μιξη !!!! παλι :)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχην πολυ ωραιο το κομματι σου...

Ειχα λιγο ελευθερο χρονο στη δουλεια και του εκανα ενα ψιλο-μαζεματακι.

Αν θες στειλε μου το email σου να στο στειλω και να μου πεις τη γνωμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε ηχεία υπολογιστή ακούγεται πολύ καλά ... Το κομμάτι είναι πιασάρικο και μετράει 8) . Το μόνο που θα του άλλαζα θα ήταν να του βάλω λίγο πιο βαθειά μπότα :twisted: :twisted: Θα ακουγόταν πιο dark :twisted: :twisted:

atural High !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κομματι το άκουσα απο fireface + sennheiser hd25.

καλή παραγωγή γενικά,στη θέση σου θα έκανα τα εξής:

 

1.πιο χαμηλά το μπάσο

2.παίξε με eq στην μποτα και βάλε λιγες χαμηλές παραπάνω

3.ενω το κομματι είναι τίγκα στο reverb, τα kick - snare δεν έχουν καθόλου,ακούγονται εντελώς στεγνά,σαν να είναι από άλλο κομμάτι

4.κάποιοι ωραίοι percussion ήχοι που έχεις (και είναι και αυτοί τίγκα σε reverb + delay) δεν ακούγονται όσο "ανοιχτοί" θα έπρεπε. κάποιος imager θα βοηθούσε (και σε άλλα tracks) να αποκτήσει εύρος η μουσική σου.

5.ένα synth που ακούγεται αρκετα -περίπου στη μέση του κομματιού- (nord lead?) είναι αρκετά έξω,ακούγεται πολύ δυνατά...

 

κατα τ'άλλα ,ωραίος 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Το κομμάτι είναι αρκετά ισοροπημένο στο ηχητικό φάσμα. (Genelec 1030 + Sub)

 

Με sub woofer τα μπάσα γεμίζουν τον χώρο, ενώ χωρίς αυτό είναι αρκετά και δεν υπολείπονται.

Δηλαδή δεν έχει ανάγκη για πείραγμα. 'Oτι άλλο είναι να γίνει θα'ναι υποκειμενικό.

 

2. Εαν είναι σωστά τα nearfield monitor και τ' ακούς από την προτεινόμενη θέση (δηλαδή στο 1 - 1,5 μέτρο) ο χώρος δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο, διότι το αυτί είναι πιό κοντά σττην πηγή παρά στις αντηχήσεις.

 

3. Κάποια στοιχεία (loops) δεν είναι σωστά τονικά / συνθετικά.

Ειναι "ματζορμινόρε". Θα σου πρότεινα να σε προβληματίσει περισσότερο η σύνθεση παρά το ηχοληπτικό μέρος που είναι οκ.

 

Καλή προσπάθεια. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Κάποια στοιχεία (loops) δεν είναι σωστά τονικά / συνθετικά.

Ειναι "ματζορμινόρε". Θα σου πρότεινα να σε προβληματίσει περισσότερο η σύνθεση παρά το ηχοληπτικό μέρος που είναι οκ.

 

Καλή προσπάθεια. :wink:

 

κανουνε μπαμ ε? εισαι ο δευτερος που μου το λεει :)

τωρα ομως δεν το ξαναφτιαχνω γιατι το εχω ακουσει 348765 φορες :)

παμε γι' αλλλα Colegiala !!!!

η αποσταση μου απο τα ηχεια ειναι 85-1μ

ευχαρηστω παντως θα εχω το νου μου σε μια κλιμακα απο εδω και περα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος imager θα βοηθούσε (και σε άλλα tracks) να αποκτήσει εύρος η μουσική σου.

5.ένα synth που ακούγεται αρκετα -περίπου στη μέση του κομματιού- (nord lead?) είναι αρκετά έξω' date='ακούγεται πολύ δυνατά...

 

κατα τ'άλλα ,ωραίος 8)[/quote']

 

1) τι ειναι το/ο imager κατι σαν το sonoscope ?

 

2)που καταλαβες οτι ειναι nordara γιατι με κουφανες 8O

 

3) Τhanx

 

κατι ασχετο τα hd 25 τα εχω κι εγω για djιλικι καλα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημειωση για ολους οσους μιλαμε για "home mastering".Δεν ειναι απαραιτητο να εχει καποιος "πανακριβα" μηχανηματα' date='για να τελοιοποιησει ενα ή δυο κομματια του.

 

 

Το mastering ειναι τεχνη και επιστημη και χρειαζεται πολλα κιλα εμπειρια και γνωσεις για να πει καποιος οτι το κατεχει!

[/quote']

 

Ε καλά Home mastering δεν πιστεύω ότι υφίσταται. Όπως λες και εσύ είναι τέχνη και επιστήμη και κάποιος χρειάζεται πολλά κιλά εμπειρία και γνώσεις για να το κατέχει. Και συνήθως οι των home studio δεν διακατέχονται από αυτά. (Εντάξει υπάρχουν και εξαιρέσεις, μόνο που σε αυτές τα "home" studio δεν έχουν και πολλά να ζηλέψουν από τα υπόλοιπα)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το κομμάτι έχει πολλά μπάσσα.Στο nuendo έκανα σφαγείο για να το ακούσω νορμάλ.Πρόσεξέ το λίγο,επίσης θέλει και άλλες μεσαιουψηλές για να αποκτήσει παρουσία και "βρωμιά".Τέλος η μπότα θέλει 1-1.5db κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου