Προς το περιεχόμενο

Roadie 2 - Αυτόματο κουρδιστήρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπρεπε να ήταν πιο φθηνό αλλα επειδή είναι πολυ προχό πατέντα γι'αυτο κάνει τοσο λογικά.Όσο για τις floating γέφυρες,τι πρόβλημα να υπάρχει ;To πολυ πολύ ενα polytune και θα γίνει η δουλειά μια χαρά.Εχει με διαφορά περισσότερες πωλησεις από το roadie.Συνδέεται και με καρφί και μετα παύει και να επηρεαζεται επίσης από εξωτερικούς ήχους.Βρίσκει ανετα μια θέση στου καθενός την πεταλιέρα πιστεύω.

Α και συγχαρητήρια κοντευεις τα 10.000 μηνύματα προσφοράς στο forum

 

 

Άλλο το ένα εργαλείο, άλλο το άλλο.

Όσο για τις floating γέφυρες, όταν κουρδίζει η μία χορδή ξεκουρδίζουν οι άλλες. Απλή φυσική. Θέλουν συγκεκριμένο τρόπο κουρδίσματος αν θες να είσαι σωστός.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Όσο για τις floating γέφυρες, όταν κουρδίζει η μία χορδή ξεκουρδίζουν οι άλλες. Απλή φυσική. Θέλουν συγκεκριμένο τρόπο κουρδίσματος αν θες να είσαι σωστός.

Παίρνεις έξι τέτοια, μαζεύεις και μερικούς φίλους να τα κρατάνε, και κουρδίζεις όλες τις χορδές ταυτόχρονα.

Δεν βλέπω άλλη λύση.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για τις floating γέφυρες, όταν κουρδίζει η μία χορδή ξεκουρδίζουν οι άλλες. Απλή φυσική. Θέλουν συγκεκριμένο τρόπο κουρδίσματος αν θες να είσαι σωστός.

 

Απλα τις κανεις σταθερες ,λιγο violin raisin χρειαζεται να τριψεις κατω απο τη βαση της γεφυρας και να αφησεις την γεφυρα 1ωριτσα αφου φτιαξεις το intonation να "κολλησει"  με την ταση των χορδων και δεν κουνιεται ρουπι  ;)

 

(παλια το εκανα με UHU ή εκανα ολοκληρη ιστορια με double sided tape ή βιδες αλλα το violin raisin δουλευει εξισου καλα και δεν χαλαει και το φινιρισμα της κιθαρας.)

 

edit . αν μιλαμε για floating bridges σε archtops,αν μιλαμε για floating Strat bridges και παλι μια χαρα κουρδιζουν αν εχεις σεταρει το οργανο σωστα....ενταξει μπορει να μη σε παει στον ποντο αλλα θα ειναι in the ballpark,μετα συνεχιζεις...manually  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις ενα Goldo Backbox και καθαρισες

 

11971737_800.jpg

Η απλα το κάνεις μόνο σε κιθάρα που δεν έχει floating bridge.Πολύ σύνθετο το κάνατε αοαπαπαπαπα.Απλά και ομορφα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις ενα Goldo Backbox και καθαρισες

 

11971737_800.jpg

 

Αν έχεις floating bridge σημαίνει ότι ΘΕΛΕΙΣ να έχεις floating bridge.

 

Τεσπαν, εγώ θέλω ένα σύστημα με έξι μηχανισμούς που να δουλεύει ταυτόχρονα τα κουρδιστήρια και να έχει πρόβλεψη για floating bridges. Να πάνε να το φτιάξουν και να τους πληρώσω. Δίνω ίσα με 300 ευρώ για κάτι τέτοιο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα, η αλλη πλευρα του νομισματος....

 

Με αφορμη πιτσιρικαδες, γιους γονιων στο περιβαλλον μου συνειδητοποιω τα εξης:

 

1. 14χρονων. fullband, 2 κιθαρες, μπασσο ντραμς και ο ενας κιθαριστας και φωνη.

2. κανουν μαθηματα εδω και 1 - 1,5 χρονο. Εχουν ορεξη. Γουσταρουν (ροκ βαρανε αλλωστε). Ειναι φιλοι μεταξυ τους και μαζευτηκανε και μολις κανανε πρωτο "live" σε μαγαζι της γειτονιας, μπαρακι.

3. Οκ, για τον καιρο που παιζουν και το νεαρο της ηλικιας τους, μια χαρα θα ελεγα, φυσικα με ολα τα λαθη που καναμε και εμεις, με εμφανη την απειρια, αλλα η προσπαθεια μετραει, ετσι;;

 

Ομως, απο κουβεντες τους συνειδητοποιησα τα εξης:

 

4. Μήπως παραειναι ολα...ευκολα σημερα; (οκ μην βαρατε, και αν ακουγομαι αναχρονιστής, συμπαθατε με... :-[ )

5. Αυριο παιζουν ξανα, και χθες λεγανε να βγαλουν καινουργια κομματια για να παιξουν αυριο και αλλο ενα καινουργιο, και αυτο κτλ.... ::)

6. Τους λεμε, "παιδια, μισο, το εχετε παρει και λιγο ελαφρα. Καθηστε λιγο, σκεφτητε, απαιτηστε απο τον εαυτο σας να παιζετε οσο καλυτερα μπορειτε σιγα σιγα ενα ενα τα κομματια, και μην βιαζεστε. "

 

7.  Ενα πραγμα εμεινε στον κοσμακι, να εξασκει το αυτι του. ΤΟ "μουσικο αυτι" του. Αν και αυτο γινεται πλεον με ενα κουμπι (οπως ηδη γινεται και με της Gibson), η επόμενη γενια, αν τυχον δεν εχει τετοια εργαλεια μαζι της, αν ξεκουρδιστει οργανο, τι θα κανει;

 

8. Οκ, θα μου πειτε, "γιατι ρε πατριδα; Ποσα χρονια υπαρχουν πεταλια κουρδιστήρια; Με το "μεταλλο" κουρδιζες;

Οχι, αλλα τελευταιες μερες μου ηρθαν στο μυαλο τα πιτσιρικια, που ξεκινανε να μαθαινουν "απο τον ευκολο δρομο". Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.

 

Απλά....μερικες φορες σκεφτομαι: "οσο εχεις λιγοτερα, τοσο φουντωνει το παθος σου για να το κατακτησεις..."

 

Νιωθω παντως (για να τελειωσω με το μελό) οτι ειμαι πολυ τυχερος που οταν ξεκινησα, δεν τα ειχα ολα αυτα. Γιατι αναγκασα τον εαυτο μου να ζοριστει...

 

 

 

ΥΓ:(πχ, οταν ημουν 1 γυμνασιου, και τοτε εκανα μαθηματα κιθαρας, μολις ειχα ξεκινησει, ηταν να παιξω τραγουδια σε σχολικη γιορτη. Δεν ειχα μαθει καλα καλα μονος μου να κουρδιζω ακομα. Ξυπναω το πρωι, και ξεκουρδιστη η κλασσικη. Κουρδιστηρι ηλεκτρονικο δεν ειχα. Μονο μια σφυριχτρα στη νοτα A. Ακομα θυμαμαι οτι εκεινη τη μερα καταφερα λιγο πριν φυγω, να κουρδισω με το αυτι. Μετα ολα ηταν ευκολα.... :angel: )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα, η αλλη πλευρα του νομισματος....

 

Με αφορμη πιτσιρικαδες, γιους γονιων στο περιβαλλον μου συνειδητοποιω τα εξης:

 

1. 14χρονων. fullband, 2 κιθαρες, μπασσο ντραμς και ο ενας κιθαριστας και φωνη.

2. κανουν μαθηματα εδω και 1 - 1,5 χρονο. Εχουν ορεξη. Γουσταρουν (ροκ βαρανε αλλωστε). Ειναι φιλοι μεταξυ τους και μαζευτηκανε και μολις κανανε πρωτο "live" σε μαγαζι της γειτονιας, μπαρακι.

3. Οκ, για τον καιρο που παιζουν και το νεαρο της ηλικιας τους, μια χαρα θα ελεγα, φυσικα με ολα τα λαθη που καναμε και εμεις, με εμφανη την απειρια, αλλα η προσπαθεια μετραει, ετσι;;

 

Ομως, απο κουβεντες τους συνειδητοποιησα τα εξης:

 

4. Μήπως παραειναι ολα...ευκολα σημερα; (οκ μην βαρατε, και αν ακουγομαι αναχρονιστής, συμπαθατε με... :-[ )

5. Αυριο παιζουν ξανα, και χθες λεγανε να βγαλουν καινουργια κομματια για να παιξουν αυριο και αλλο ενα καινουργιο, και αυτο κτλ.... ::)

6. Τους λεμε, "παιδια, μισο, το εχετε παρει και λιγο ελαφρα. Καθηστε λιγο, σκεφτητε, απαιτηστε απο τον εαυτο σας να παιζετε οσο καλυτερα μπορειτε σιγα σιγα ενα ενα τα κομματια, και μην βιαζεστε. "

 

7.  Ενα πραγμα εμεινε στον κοσμακι, να εξασκει το αυτι του. ΤΟ "μουσικο αυτι" του. Αν και αυτο γινεται πλεον με ενα κουμπι (οπως ηδη γινεται και με της Gibson), η επόμενη γενια, αν τυχον δεν εχει τετοια εργαλεια μαζι της, αν ξεκουρδιστει οργανο, τι θα κανει;

 

8. Οκ, θα μου πειτε, "γιατι ρε πατριδα; Ποσα χρονια υπαρχουν πεταλια κουρδιστήρια; Με το "μεταλλο" κουρδιζες;

Οχι, αλλα τελευταιες μερες μου ηρθαν στο μυαλο τα πιτσιρικια, που ξεκινανε να μαθαινουν "απο τον ευκολο δρομο". Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.

 

Απλά....μερικες φορες σκεφτομαι: "οσο εχεις λιγοτερα, τοσο φουντωνει το παθος σου για να το κατακτησεις..."

 

Νιωθω παντως (για να τελειωσω με το μελό) οτι ειμαι πολυ τυχερος που οταν ξεκινησα, δεν τα ειχα ολα αυτα. Γιατι αναγκασα τον εαυτο μου να ζοριστει...

 

 

 

ΥΓ:(πχ, οταν ημουν 1 γυμνασιου, και τοτε εκανα μαθηματα κιθαρας, μολις ειχα ξεκινησει, ηταν να παιξω τραγουδια σε σχολικη γιορτη. Δεν ειχα μαθει καλα καλα μονος μου να κουρδιζω ακομα. Ξυπναω το πρωι, και ξεκουρδιστη η κλασσικη. Κουρδιστηρι ηλεκτρονικο δεν ειχα. Μονο μια σφυριχτρα στη νοτα A. Ακομα θυμαμαι οτι εκεινη τη μερα καταφερα λιγο πριν φυγω, να κουρδισω με το αυτι. Μετα ολα ηταν ευκολα.... :angel: )

 

ισχύουν όλα αυτά που λες κατά τη γνώμη μου.

Υπάρχει το υπέρ, υπάρχει και το κατά.

Τώρα έτσι μου ήρθε να πω πάνω σε αυτά, πως πολλές φορές πριν τα παρατήσω τελείως πήγαινα στο στούντιο για πρόβες και έβλεπα μικρότερους να παίζουν και για να μην μακρυγορώ έβλεπα την εξέλιξη προφανώς λόγω περισσότερων ακουσμάτων και αντίστοιχων μέσων που κάνουν την πρόσβαση στη μελέτη αλλα και την εξάσκηση ταχύτερη.

 

Επίσης κάποιους φίλους που έχω μουσικούς μικρότερους, τους βλέπω σε σχέση με τον εαυτό μου (έχω ένα θεωρητικό μουσικό υπόβαθρο κλπ.) και σε αντίστοιχη αναλογία, τους βλέπω πολύ εξελιγμένους,

 

Από την άλλη όλες αυτές οι πρακτικές ευκολίες που υπάρχουν στην μουσική μέσω της μουσικής τεχνολογίας με κάνουν και εμένα να έχω την αίσθηση της κατάκτησης των στόχων, δηλαδή έχω όλα τα μέσα να το κάνω όπως θέλω, γρήγορα σχετικά με τις δυνατότητές μου, χωρίς καν να μετακινηθώ από το σαλόνι μου οπότε γιατί να το κάνω.

 

Ή γιατί να προσέχω τι παίζω και να διατηρούμαι σε φόρμα ενώ έχω τόσες δυνατότητες editing η και αυτόματου correction. Βέβαια εδώ αυτό που λέω δεν στέκει για το θέμα του performance σε συνθήκες μπάντας, ορχήστρας κλπ, αλλά και πάλι οι δυνατότητες αυτές εντάσσονται σε διάφορα στύλ και σχήματα πλέον.

 

Αντίστοιχα, γιατί να κυνηγάω την μουσική, τον ήχο στον έξω κόσμο αφού τα έχω όλα προσβάσιμα στο σαλόνι μου.

 

Αντίστοιχα, γιατί να κυνηγάω να εκτεθώ έξω όπως παλιά ενώ μπορώ να καλέσω ή να πάω σε φίλους, να κάνουμε ότι θέλουμε, να το παρουσιάσουμε και να έχουμε και κοινό από την παρέα του καθενός μας κλπ. σε ερασιτεχνικό επίπεδο, αλλά και αρκετοί το εφαρμόζουν αυτό σε επαγγελματικό επίπεδο με τις αντίστοιχες δυνατότητες διάθεσης.

 

Αντίστοιχα, γιατί να συνεχίσω να συμμετέχω σε φόρουμ και τελικώς αφού όλα αυτά είναι διαθέσιμα ακόμα και στο κινητό μου, γιατί να ασχολούμαι με τη μουσική σαν εκτελεστής ή δημιουργός και να κάθομαι απλά να χαζεύω δωρεάν ότι θέλω στο διαδίκτυο.

 

Και γιατί να υπάρχω στην τελική? χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλα αυτά για έναν ... χορδιστή.

Λες και δεν υπάρχουν κουρδιστήρια με το κιλό.

Τώρα σας έπιασε ο πόνος?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλα αυτά για έναν ... χορδιστή.

Λες και δεν υπάρχουν κουρδιστήρια με το κιλό.

Τώρα σας έπιασε ο πόνος?

Να και ενας ανθρωπος που με καταλαβαίνει.Ray μην πεις ότι δίνεις στο μαγαζί μεχρι 300€.Δεν θα σου αρέσει η απάντηση μετά.Πάντως με ολα αυτά αιμοραγεί το μουσικό αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου