Προς το περιεχόμενο

Hot PU/ Low Gain pedals και Vise-Versa


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

 

Τελευταια, που ειμαι στην περιπτωση αλλαγης μαγνητων σε μια Squier στρατ που εχω καραφτιαξει  ;D σκεφτομουν, τι θα βολευε καλυτερα και πώς θα ειχα καλυτερο ηχο στους overdiven ηχους μου. (δεν μπαινω σε συγκεκριμενα μοντελα, γιατι αυτο θα εξαρτηθει μετα απο αυτη τη γενικη ερωτηση...)

 

1. Low output single coils σε high gain πεταλι; (εννοωντας και χαμηλωνοντας το gain του πεταλιου οσο χρειαστει)

 

ή αντιθετα στην ζυγαρια:

 

2. High output single coils σε moderate overdrive πεταλι;

 

 

Ο ήχος που θελω να βγαλω ειναι κλασσικοι ovedriven ηχοι...

 

 

Εσεις τι επιλεγετε;

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Low output single coils απο μενα. Μπορω να "πλουτισω" σε gain τον ηχο οσο θελω, χρησιμοποιωντας boost. Ετσι θεωρω οτι ερχομαι κοντα στο αποτελεσμα του high gain single coil. Αυτο που δεν μπορει να κανει ο τελευταιος ειναι να προσφερει την καθαροτητα σε low gain vintage ηχους.

 

Οσον αφορα τα πεταλια, αναλογα με το τι ηχο θες, χρησιμοποιεις και αναλογο πεταλι. Τι ηχο συγκεκριμενα ψαχνεις?

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βγαλει απο μια στρατ τους Wilkinson WVS και τους εχω κουμπωσει σε μια στρατ squier. Μπορω να πω οτι ακουγονται πολυ καλα επανω της.

 

Την δοκιμαζω στις προβες μου στην θεση μιας LP Fernandes με SD μαγνητες, με τους ηχους για rock εως το πολυ Hard Rock που παιζουμε, και μενω εκπληκτος!

Edit on: ναι, ακυρη η συγκριση διαφορετικου ειδους μαγνητων, εννοειται! edit off

 

Αν τωρα ηθελα να φτασω πιο high gain παραμορφωση hard rock, απλα ή αλλαζα πεταλι ή δοκιμασα στην GT100 μου αλλους ενισχυτες και αλλες ρυθμισεις.

 

Ο προβληματισμος μου ηταν, οτι οντως μου ακουστηκαν πιο καλα (και οχι τοσο compressed) στο πιο πολυ gain που εβαζα για να φτασω να γινει αρκετα hot ο ηχος, απο ό,τι οταν επαιζα με τους SDjb/ SDjazz στην LP με λιγοτερο gain. (ξανα ακυρη η συσχετιση, αλλα αφορμη του προβληματισμου ηταν το διαφορετικο output των μαγνητων και οχι hum/single ειδος)

 

Τελικα η ισσοροπια βρισκεται καπου εκει αναμεσα ή μιλαω για τελειως διαφορετικα πραγματα;;; :-X

 

 

 

Τωρα, μιας και σκεφτομαι για αλλαγη με καλυτερους μαγνητες, (ήτε SD, ήτε Fender, ακομα και Tonerider που εχω στην αλλη στρατ) με προβληματιζει το output.

 

-Δηλ, πιο vintage single μαγνητες και να Δώσω  ;D παραπανω gain ή πιο hot single coil μαγνητες και να φτασω αναλογα ρυθμιζοντας το gain (και πιο χαμηλα) εκει που μου βγαινει ο ηχος που εχω μεσα στο κεφαλι;;;!!!

 

 

 

(ΥΓ: ξερω, "μην συγκρινω humbuckers με single coils"  :P εννοειται, αλλα ψαχνοντας τον ηχο μου με τους single coils, μου γεννηθηκε η αποροια με ποιο σκεπτικο θα φτασω καλυτερα στο αποτελεσμα )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βγαλει απο μια στρατ τους Wilkinson WVS και τους εχω κουμπωσει σε μια στρατ squier. Μπορω να πω οτι ακουγονται πολυ καλα επανω της.

 

Την δοκιμαζω στις προβες μου στην θεση μιας LP Fernandes με SD μαγνητες, με τους ηχους για rock εως το πολυ Hard Rock που παιζουμε, και μενω εκπληκτος!

Edit on: ναι, ακυρη η συγκριση διαφορετικου ειδους μαγνητων, εννοειται! edit off

 

Αν τωρα ηθελα να φτασω πιο high gain παραμορφωση hard rock, απλα ή αλλαζα πεταλι ή δοκιμασα στην GT100 μου αλλους ενισχυτες και αλλες ρυθμισεις.

 

Ο προβληματισμος μου ηταν, οτι οντως μου ακουστηκαν πιο καλα (και οχι τοσο compressed) στο πιο πολυ gain που εβαζα για να φτασω να γινει αρκετα hot ο ηχος, απο ό,τι οταν επαιζα με τους SDjb/ SDjazz στην LP με λιγοτερο gain.

 

Τελικα η ισσοροπια βρισκεται καπου εκει αναμεσα ή μιλαω για τελειως διαφορετικα πραγματα;;; :-X

 

 

 

Τωρα, μιας και σκεφτομαι για αλλαγη με καλυτερους μαγνητες, (ήτε SD, ήτε Fender, ακομα και Tonerider που εχω στην αλλη στρατ) με προβληματιζει το output.

 

-Δηλ, πιο vintage μαγνητες και να Δώσω  ;D παραπανω gain ή πιο hot μαγνητες και να φτασω αναλογα ρυθμιζοντας το gain (και πιο χαμηλα) εκει που μου βγαινει ο ηχος που εχω μεσα στο κεφαλι;;;!!!

 

 

 

(ΥΓ: ξερω, "μην συγκρινω humbuckers με single coils"  :P εννοειται, αλλα ψαχνοντας τον ηχο μου με τους single coils, μου γεννηθηκε η αποροια με ποιο σκεπτικο θα φτασω καλυτερα στο αποτελεσμα )

να βγω λιιιγο οφτοπικ (βαλτε μου 'μπα' ;D),αλλα θελω να εκθειασω αυτους τους μαγνητες...τους εχω σε μια vintage v6jmh fillmore stratocaster και εχω παθει σοκ για το ποσο καλα ακουγονται,ακομα κ στη μιξη...γνησιος,πριματος vintage ηχος,με τρελλο bite που 'κοβει' απιστευτα καλα...κ πουλιουνται παμφθηνα,αξιζουν μια δοκιμη...

επισης απορω πως δε εχουν γινει hype οι vintage strat,οι οποιες κατα τη γνωμη μου,χτυπανε στα ισια τις classic vibe!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic ΟΝ:Και εγώ από μια Vintage icon V6 τους έβγαλα.  Τους είχα στο συρτάρι, μέχρι που μου έκατσε μια παμφθηνη Squier.

Της άλλαξα tusq nut, χαλκό ταινία για μόνωση, τους wilkinson μαγνήτες, καλό setup και από τις κιθαρες που έχω στον τοίχο, classic player, vintage V6, αυτήν κατεβάζω και παίζω όλη μέρα  ;D  Offtopic ΟFF:

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πεταλιέρες τύπου GT λίγη σημασία έχει τι κιθάρα και τι μαγνήτες έχεις, εφόσον μπορείς να "σχηματίσεις" και να τροποποιήσεις τον ήχο σου ως την παραμικρή λεπτομέρεια. Από μένα mid-high output μαγνήτες μονούς και παίζεις με το volume αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτα τα διλληματα και μονο, εχω καμποσες κιθαρες με διαφορετικες κατηγοριες μαγνητων. Και μερα παιζω με αλλη διοτι μια μονο δεν με καλυπτει. Εαν με περιοριζες μονο σε μια, για vintage low-med gain ηχους, αυτη θα ηταν ευκολα η squier std tele.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον προς τα εκει προσανατολιζομουν Χ-minor.

 

Απλα, δεν ημουν σιγουρος για το σκεπτικο μου και απο πιο δρομο θα ηταν πιο καλο να προσεγγισω τον ηχο μου...καθως οι επιλογες σε μαγνητες single ειναι απειρες, τουλαχιστον να ξεκινησω λεω απο το output τους σαν βαση...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την άποψή μου, πάρε τους φθηνότερους "παραδοσιακούς" μονούς (όχι δηλαδή αυτούς με την μπάρα-μαγνήτη από κάτω) που μπορείς να βρεις στο ebay. Εγώ τους βρήκα πολύ αξιόλογους. Είναι κάτι Voodoo νομίζω από έναν Ρώσο που μου διαφεύγει τ'όνομά του, κάτι Warman, έχει επιλογές. Κι αν δεν σ'αρέσουν καθόλου, δεν έχεις ξοδέψει και μια περιουσία.

 

Ούτως ή άλλως βρίσκω τους μαγνήτες λοταρία γενικώς, αναλόγως σε τι κιθάρα θα τους βάλεις, με τι παίζεις, πως παίζεις κτλ., οπότε δεν έχει (για μένα) νόημα να δίνω πολλά λεφτά σ'ένα τόσο μικρό κομμάτι της αλυσίδας.

 

edit: τον βρήκα τελικά τον Ρώσο! Alexander Pribora. Κάνε ένα search και θα τα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτα τα διλληματα και μονο, εχω καμποσες κιθαρες με διαφορετικες κατηγοριες μαγνητων. Και μερα παιζω με αλλη διοτι μια μονο δεν με καλυπτει.

 

Να μου ζησεις gkourmoul1  ;D

 

Και εχω τους γυρω μου και μου λενε:

"καλα ρε!!! ουτε ο petrucci εχει τοσες διαφορετικες κιθαρες!!!!"

 

Και τους λεω:

Η μια εχει το μανικι που με βολευει

Η άλλη εχει το χρωμα και το σχημα που μου αρεσει (και μου την κανανε δωρο! )

Η παρα-άλλη εχει τους μαγνητες που μου αρεσουν (αναλογα τι θελω να παιξω καθε φορα)

Η παρα-παρα άλλη εχει το floyd και το 16αρι radius και τους EMG οταν μου τη δωσει και πλακωθω στα  γκαζια μετα απο δυσκολη μερα

Και η παρα-παρα-παρα άλλη ειναι μια squier strat που την βρηκα παμφθηνα, αφιερωσα πολυ χρονο πανω της, την καθαρισα, τη φροντισα  ;D της αλλαξα το nut και τα ηλεκτρικα και την σεταρα (της εκανα και αλλη μια μοντα που θα φαω ξύλο αν το πώ ;D ) και την εχω σαν το πνευματικο μου παιδι!  ;D

 

ΠΟΙΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ;;;ΕΕΕ;;;; ΜΟΥ ΛΕΤΕ;;;!!!!

8)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου