Προς το περιεχόμενο

Νέα BOSS GT-1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η συζήτηση, οπως είναι λογικό, εξελίχθηκε σε modelling vs real thing.

Και τα δυό καλά είναι.... η δική μου  ένσταση για το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι οτι:

- σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν καλύτερα προιόντα, σε digital.

- στο χιλιάρικο (και επιμένω) αγοράζεις εξαιρετικό ενισχυτή και πετάλια

 

Αυτος που αγοράζει το συγκεκριμενο μηχανάκι κοιτάζει ποσα περισσότερα features αγοράζει σε αυτά τα λεφτά, εγω κοιτάζω αν σε αυτά τα λεφτά αγοράζω ωραίο λαμπάτο ήχο και ωραία αναλογικά drive. Kαι οι δυό δίκιο έχουμε.

 

Όταν εγω λοιπον κοιτώ τα μηχανάκια αυτά υπο το πρίσμα της ζωής με ενισχυτές και πετάλια θα βγάλω (στον τομέα "πεταλιέρα/compact/ευκολία) εξαιρετικό το BOSS ME50 κι ας σας φαίνεται αστείο και παρωχημένο... αλλά για κάποιον που θελει όσο γίνεται περισσότερα απο ένα κουτί και δεν θελει να κουβαλάει παρά ελάχιστα, τότε υποθετω ότι το νεο δημιούργημα της boss θα είναι παράδεισος...

 

Εγω γελάω με το blue tooth και ο άλλος με τα αμέτρητα πεταλάκια και καλωδιάκια... Όσο και να το συζηταμε, δεν θα συμφωνησουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι Μετάλικες  ;D τους εστειλαν τους κανονικους ενισχυτες...

 

 

;D ;D

 

 

και δεν νομιζω να εχουν θεμα...κουβαληματος  ;D

 

βεβαια μιλαμε για την ΕΥΚΟΛΗ δουλεια που εχει να κανει ο simulator (δηλ. ΒΡΩΜΙΚΟ ηχο),στην ΔΥΣΚΟΛΗ δουλεια (δηλ. ΚΑΘΑΡΟ ηχο)  ειναι εκεινο το 10% που εχει ακομα να καλυφθει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα μη νομιζεις.Ακομα και οταν επαιζαν live με τερατα οπως Rectifiers η wizzards παλι για τα καθαρα μια line 6 pod ειχαν που προσομοιωνε JC-120.Πρεπει να πας πολυ πισω για να βρεις πραγματικο JC-120 στα live τους.Παραυτα ο βρωμικος ηχος τους live ΔΕΝ ειναι καλος αλλα ΔΕΝ φταιει το AXE FX γι αυτο...φταιει αυτος που τους εφτιαξε τους ηχους!(ειδικα του Hetfield που ειναι διαφορετικο το patch απι του Hammett ειναι... πολεμος...)Πικαρουν και ακουγονται σαν να κανουν κλιπινγκ ακομα και στις προβες στο tuning room (σε συνδυασμο με τους ΕΜG).Καμια ευκρινεια.Αντιθετα και αλλες μπαντες που το χρησιμοποιουν live εχουν τρομερο ηχο (papa roach...avenge sevenfold etc...)

 

Ps.Πιστευω οτι το 10% που ειναι να καλυφθει δεν αφορα τον καθαρο ηχο.Αφορα τον βρωμικο που οσο βρωμιζει κομπρεσαρει και εχει την ταση να ταγαματμαναόλα!!!Και κυριως τους crunch ηχους απο το σημειο που ξεκινανε να  σπανε τα καθαρα και λιγο παραπερα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και οταν επαιζαν live με τερατα οπως Rectifiers η wizzards παλι για τα καθαρα μια line 6 pod ειχαν που προσομοιωνε JC-120.Πρεπει να πας πολυ πισω για να βρεις πραγματικο JC-120 στα live τους.

 

Ενταξει αυτον τον ΚΑΡΕΚΛΑΔΙΚΟ καθαρο ηχο  ;D τον εχουν για πλακα ....στον ΛΑΜΠΑΤΟ καθαρο ηχο υπολειπεται λιγο το θεμα....αλλα θα ερθει καποια στιγμη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγω παντως δε βλεπω και μεγαλη διαφωνια, Οι περισσοτεροι  συμφωνουμε στο οτι τα modelling μηχανηματα υστερουν ακομη στην συγκριση με τους λαμπατους ενισχυτες, και η διαφορα φαινεται οσο πιο πολυ ανεβαινουν οι εντασεις ειτε την πεις ηχο ειτε feel ειτε το πως γραφουν στο χωρο και στον ηχο μιας μπαντας, Δινουν ομως φοβερες δυνατοτητες αν αυτες σε αφορουν και σε ενδιαφερουν, Στο σπιτι η σε ηχογραφησεις με χαμηλες εντασεις η direct, ολα ωραια ειναι, Ειτε παιζεις με squier σε roland mini ειτε με custom shop σε λαμπα με 4χ12 ηχεια περιπου το ιδιο θα ακουγεσαι, πολλες φορες μαλιστα το αποτελεσμα με καινουργια τεχνολογια που ειναι στοχευμενη για αυτο ειναι καλυτερο, (και παντα πιο ευχρηστο)..

 

Το θεμα βρισκεται στη χρηση που θα κανει καποιος,  στο αν και ποσο σημαντικη ειναι αυτη η διαφορα για αυτον, και στο αν χρειαζεται αυτα που προσφερει. Αν επαιζα σπιτι δεν θα ειχα ποτε λαμπατους περισσοτερο απο 15 βατ. Αν εγραφα συνεχεια στο κομπιουτερ και χρειαζομουν τετοια rigs... δεν ξερω, θα επρεπε να συγκρινω πχ το amplitude και κατι σαν το Kemper πχ για να δω αν αξιζει να το χεις. Αν ημουν σε δουλειες θα επρεπε να παιρνω το τελευταιο hip μηχανημα κτλ..

 

Και ευτυχως δεν υπαρχει νομος που να σε βαζει να διαλεξεις λαμπα η digital!  :police: Οποτε μπορεις να τα χεις και τα δυο. Λαμπα οποτε τη χρειαζεσαι, κομπιουτερ οποτε το χρειαζεσαι, οποτε τα χεις ολα. Οι τιμες και οι επιλογες δεν ηταν ποτε καλυτερες. Σημερα μπορεις να κανεις μια υπερπαραγωγη σπιτι με τελειο ηχο με ελαχιστα λεφτα, η να φτιαξεις ενα εντελως αξιοπρεπες rig για λαιβ, ειτε digital ειτε analog παλι με λιγα λεφτα.

 

υ.γ. τα endorsements καθε μπαντας εχουν να κανουν με πολλα αλλα πραγματα περα απο τον ηχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Τι να μας πουν τώρα και οι μετάλλικα, οι μέγαδετη, οι δρεαμ τηεατερ και τόσοι άλλοι τυχάρπαστοι που παίζουν με μόντελινγκ και δίνουν τόσα λάηβ το χρόνο. Εγώ που παίζω ένα μεγάλο λάηβ το χρόνο στην κάτω ραχούλα θέλω να παίρνω μαζί μου τον λαμπάτο και ένα κάρο πετάλια, να πουλήσω και λίγο μούρη να με χτυπάει και το νράγκα ντρούγκα απ' το ηχείο να αισθάνομαι ωραία.

 

2. Αφού είναι να παίζω ένα-δυο λάηβ το χρόνο τουλάχιστον ας το χαρώ με τον λαμπάτο μου και τα όλα μου.

 

Χώρος υπάρχει για όλες τις απόψεις. Όποιος θέλει να ταβλώνει σπίτι του παίρνει τον λάμπατο, όποιος είναι επαγγελματίας και γυρνάει όλη την Αμερική με tour-bus και παίζει σε κλαμπ θα πάρει το μόντελινγκ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως οι Μετάλικες  ;D τους εστειλαν τους κανονικους ενισχυτες...

 

 

;D ;D

 

καλα ο  --Hetfield συγνωμη Hammett--- κουβαλαει στην περιοδεια την les paul του gary moore και του peter green, και την jackson του randy roads!!  8) 8) 8)

 

Όποιος θέλει να ταβλώνει σπίτι του παίρνει τον λάμπατο, όποιος είναι επαγγελματίας και γυρνάει όλη την Αμερική με tour-bus και παίζει σε κλαμπ θα πάρει το μόντελινγκ. 

 

στην πραγματικοτητα ειναι αναποδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ο Hetfield κουβαλαει στην περιοδεια την les paul του gary moore και του peter green, και την jackson του randy roads!!  8) 8) 8)

 

στην πραγματικοτητα ειναι αναποδα

 

Οντως

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου